پارس ELX با موتور XUM پسرفت کرد

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۸ تیر ۱۳۹۳ | 23 نظر

آزمایش فنی و بررسی پارس ELX با موتور XUM

FIRST DRIVE

بابک چهارباشیان – در بازار با نام پرشیا موتور زانتیا می‌شناسندش و رنگ سفیدش از دیرباز آن را تا حدی در نگاه مشتریان بالا برده که بعضا خریدش را با فشار‌های مالی فراوان و در حد یک خودرو روز اروپایی به جان می‌خرند‌.

به نقل از عصر خودرو- پارس ELX سه سال بعد از مدل معمولی این خودرو در سال 82 به بازار عرضه شد‌. در آن سال‌ها ELX تنها با 3آپشن خاص روی صندلی راننده و سرنشین جلو به همراه یک پیشرانه 110 اسب بخاری قدرتمند که پیش از آن در سیتروئن زانتیا مورد استقبال مردم ایران قرار گرفته بود، توانست به خودرویی بدل شود که لوکس بودنش چندین پله فراتر از خودرو‌های تولید داخل دیگر بود. به هر حال گرم‌کن صندلی‌، تنظیم برقی و یک نشیمن راحت امکاناتی نبودند که بتوان روی هر خودرو وارداتی مشاهده کرد چه برسد به یک خودرو تولید داخل و همین امر موجب شد پارس ELX یک شبه ره صد‌ساله برود و حسابش از خودرو‌های دیگر داخلی جدا شود. آنچه در ELX بیش از دیگر مشخصه‌ها موجب استقبال از این خودرو می‌شد، پیشرانه XU7 L4 با حداکثر توان 110 اسب بخار بود؛ پیشرانه‌ای که به نظر می‌رسد با ارائه مدل جدید XUM توسط ایران‌خودرو قرار است برای همیشه به مرخصی برود تا نتیجه جدید مرکز تحقیقات موتور ایران‌خودرو به عنوان قلبی جدید در دل خودرویی بتپد که در بازار نام موتور زانتیا را یدک می‌کشید و از این پس باید به دنبال توصیفی جدید در ادامه نامش باشد. این روز‌ها آن را با نام پارس ELX با موتور 2000 می‌شناسند در حالی که حجم واقعی موتور این خودرو 1905 سی‌سی است که بر اساس قواعد جهانی به عنوان یک پیشرانه 1.9 لیتری شناخته می‌شود. با این حال ایران‌خودرو این محصول را با عنوان پارس ELX 2000 به مشتریانش معرفی کرده و علاوه بر این قلب جدید، دستی به سر و گوش نمای داخلی خودرو به ویژه داشبورد کشیده است تا حال‌و‌هوای دهه 90 میلادی پدر این خودرو یعنی پژو 405 با داشبوردی جدید کمی رنگ‌و‌بوی تازگی به خود بگیرد. در پارس ELX با موتور جدید XUM  روی کاغذ قدرت 5 اسب بخار کم شده و شتاب حدود 2 ثانیه افزایش پیدا کرده است و مصرفش نیز 0.5 لیتر افزایش یافته لذا نمی‌توان انتظار داشت ELX جدید روند موفقیت‌های مدل قدیمی را ادامه بدهد اما آیا در واقعیت نیز روند عملکرد ELX به همین صورت است؟
برای پاسخ به این سوال در آزمایشی اختصاصی به سراغ این خودرو با موتور جدید XUM در پیست اتومبیلرانی آزادی رفتیم تا ضمن بررسی دقیق قابلیت‌های فنی این خودرو با موتور جدید آن را در کنار برادرانش با موتور‌های دیگر بیازماییم و ببینیم که جایگاه پارس با موتور XUM در بین دیگر اعضای خانواده پارس چگونه است.

پارس XUM-4
از پرشیا تا پارس 
اجازه دهید قبل از ورود به مراحل تست و زورآزمایی با این خودرو کمی به انواع و اقسام خودرو پارس یا همان پرشیا اسبق بپردازیم؛ خودرویی که در ابتدا با موتوری با نام XU7JP/L3 و حجم دقیق 1781 سی‌سی در سال 78 روانه بازار شد؛ خودرویی با ظاهر جذاب و جنگجو که اولین موتور انژکتوری محصولات ایران خودرو را در دل خود جای داده بود‌. وظیفه انتقال نیرو این موتور 98 اسب بخاری با یک گیربکس 5 سرعته دستی بود‌.
اما این موتور با قدرت خود‌، پاسخگوی تشنگان همیشگی سرعت و قدرت نبود‌، پس سال 83 خودرویی با نام  پارس ELX روانه بازار شد؛. خودرویی با 110 اسب بخار و رینگ‌های آلومینومی 15 اینچی‌. موتوری بهینه شده با 16 اسب بخار که یکی از لوکس‌ترین محصولات ایران خودرو در آن سال محسوب می‌شد‌. اما این بار قصد داریم پژو پارس را با تازه‌نفس‌ترین قلب خود تست کنیم‌؛ موتوری با کد تجاری XUM؛ موتوری که قالب‌های خطوط تولید و قطعات آن توسط سازندگان داخلی طراحی شده است‌.
موتور XUM با توجه به استاندارد یورو 4 خود‌، از ELX  با موتور L4 به مراتب سبزتر و پاک‌تر بوده و قادر به تولید 105 اسب بخار قدرت در 5500 دور در دقیقه است‌.  XUM  با میانگین مصرف ترکیبی 8.6 لیتر در 100 کیلومتر نوید هیجانی نسبتا کم هزینه را با بنزین 1000 تومانی به شما خواهد داد‌. 
یکی از نکات حائز اهمیت این موتور گشتاور 154 نیوتن متری در 3750 دور دقیقه است که در مقایسه با4250 موتور قبلی نوید شتاب اولیه بهتری را به ما خواهد داد‌. اما 5 اسب بخار کمتر نسبت به موتور L4  کمی ما را نگران می‌کند که باید به پیست رفته تا هر دو خودرو را به خوبی محک بزینم‌.  به گفته مهمدی نیکروان‌، مدیر پروژه XUM  در شرکت ایپکو‌، ماشین کاری جدید شاتون و تغییر کامل میل‌لنگ از اصلی‌ترین تغییرات موتور XUM در مقایسه با موتور 98 اسب بخاری XU7 است‌. وی همچنین در تکمیل آشنایی با موتور جدید XUM می‌افزاید‌: در این موتور به منظور کاهش وزن و اهداف مربوط به مصرف سوخت‌، پیستون کامل طراحی شده و در طراحی رینگ‌های جدید از شرکت ماهله آلمان بهره گرفته شده است‌.  به منظور دستیابی به الزامات یورو 4 نیز  پروفیل میل بادامک و منیفولدهای هوای خروجی تغییر کرده و به منظور تامین هدف‌های آلایندگی کاتالیست از زیر بدنه خارج شده و بعد از منیفولد خروجی قرار گرفته است‌.
پارس XUM-3
طرحی که سر انجام تغییر کرد‌…
شرکت ایران خودرو در نظر دارد برای سال 93، خودروی پژو پارس را با داشبورد تغییر شکل یافته و با موتور استاندارد یورو4 به بازار عرضه کند. البته از چند سال قبل انتظار می‌رفت تا ایران خودرو داشبورد قدیمی را تغییر دهد
که این اتفاق بعد از مدت‌ها و تغییراتی اساسی  سرانجام رخ داد‌. طرح داشبورد جدید، یادآور داشبورد خودروهای شرق آسیایی است  که در سال‌های گذشته مرسوم بوده‌اند‌.
یکی از اساسی‌ترین اتفاقات‌، تعبیه یک ایربگ جدید برای سر‌نشین جلو در داشبورد جدید است که در کنار کیسه هوای راننده نوید سفری امن‌تر را به شما و سرنشینانتان می‌دهد‌. سیستم پخش خودرو با تغییر اساسی ابعاد روبه‌رو شده و دیگر شما قادر نخواهید بود پخش‌های قدیمی خانواده پژو را روی آن نصب کنید و باید در بازار‌های سیستم صوتی به دنبال سیستم‌های پخش 2-DIN CD Receiver بگردید‌،  البته اگر سیستم صوتی ارتقا‌یافته این خودرو جوابگوی نیاز شما نباشد‌. قابلیت دیگری که در ELX جدید به چشم می‌خورد امکان نصب کنترل‌گر‌های سیستم صوتی روی فرمان مانند خودرو‌های 206 و 207i است‌. همان طور که تصاویر نیز گویا هستند‌، تغییراتی همچون تزئینات چوب و روکش‌های چرمی و دسته دنده با طراحی مدن، روحی تازه به فضای داخلی این خودرو داده است‌.

پارس XUM-2

پیست نوردی 
بهتر است دیگر از دنیای کسل‌کننده اعداد و ارقام بیرون بیاییم و سری به پیست و ELX  جدید بزنیم‌. این اعداد خسته‌کننده صرفا برای مهندسان و محیط آزمایشگاهی است. خودرویی موفق است که از تست جاده و پیست سربلند بیرون آید‌. در  خودرو را باز کرده و به محیط آشنای پارس وارد می‌شویم‌. با توجه به حساسیت نسبی تست‌، صندلی خودرو را سختگیرانه تنظیم کردیم و آغاز آزمایش‌…
لازم به یادآوری است که این تست در پیست آزادی انجام شده پس به غیر از تست «حداکثر سرعت» که در فضای 400 متری پیست نا‌ممکن است‌، مابقی به خوبی قابل بررسی بود‌. ابتدا اولین و به ظاهر ساده‌ترین مقایسه که همان درگ بود انجام شد‌. نتیجه به مانند انتظارمان از اعداد و ارقام روی کاغذ بود‌؛ سریع‌ترین خودرو ELX  با موتور L4  (زانتیا) و بعد از آن XUM  و در آخر نیز پارس سال‌. حال به سراغ تست اصلی و عبور از پیست با حداکثر توان و حرکت روی لیمیت این خودرو‌هاست‌. 

پشت فرمان پارس قدیمی‌…
با L4  یا همان پارس قدیمی با موتور 1.8 لیتری 110 اسب بخاری آزمایش را آغاز می‌کنیم؛ خودرویی که مدت‌ها نظر جوانان را به خود جلب کرده بود؛ رقیبی جدی برای پژو 206 تیپ 5 در میان عاشقان سرعت‌. خودرو مورد آزمایش کاملا  استاندارد بوده و تغییراتی همچون کاهش ارتفاع (به هر طریق ممکن) و تغییر سایز و جنس تایر‌های لحاظ نشده بود‌. حرکت از خط شروع با شتاب مناسبی انجام شد‌؛ شتابی که به گفته کارخانه 8.1 ثانیه تا رسیدن به سرعت 100 کیلومتر نیاز دارد‌. با دنده 2 وارد پیچ طولانی و عریض 400متر نخست وارد شدیم‌. خودرو  در پیچ ناپایدار عمل می‌کرد و بیش فرمانی‌، غیر قابل پذیرش بود و با توجه به توان مناسب موتور با کمی بیش فرمانی (Over Steer)‌، با دنده 3 از پیچ خارج شدیم و با حداکثر توان به انتهای 400 متر دوم نزدیک شدیم‌. عملکرد ترمز با توجه به سیستم ترمز دیسکی در جلو و عقب به همراه تکنولوژی ضدقفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD کاملا قابل قبول است‌. هنگام گذر از پیچ از Late Apex (عبور از نقطه‌ای جلوتر از قله هندسی پیچ) گذر کردیم اما ناپایداری خودرو به شدت در این پیچ خودنمایی می‌کرد که با فرمان‌های مخالف و کنترل گاز، خودرو مهار شدو به مسیر ادامه داد‌. در کل این موتور و گیربکسش از پایداری خودرو به مراتب بهتر عمل کردند‌.

پشت فرمان پارس با موتور جدید XUM
شتاب اولیه کمی کمتر از L4  بود اما تفاوت به آن صورت محسوس نیست‌. شروع به حرکت می‌کنیم‌. در پیچ اول خودرو به راحتی توانایی ورود به پیچ با دنده 3  را داشته و طول پیچ را با اطمینان بیشتری نسبت به خودرو قبل پشت سر می‌گذارد و به علت عدم لزوم تعویض دنده‌، در هنگام خروج از پیچ کم فرمانی (Understeer) کمتری نسبت به نسل قبل داشته و خودرو با اطمینان و ثبات بیشتری وارد 400 متر دوم می‌شود‌. در انتهای مسیر مستقیم با دنده 2 وارد پیچ S  شکل می‌شویم که در این قسمت پایداری به شدت مناسب‌تر این خودرو نسبت به برادر بزرگ‌ترش احساس شد‌. سیستم‌های ترمز نیز به خوبی پاسخگوی موتور 105 اسب بخاری این خودرو بود‌.

کلام آخر
هر دو خودرو ابعاد و فضای مناسبی برای خانواده‌های پر وسیله ایرانی فراهم می‌کنند  و فنر بندی نسبتا نرم و گیربکس‌های همگون با موتور دردسر تعویض دنده را در ترافیک‌های کلانشهرهای ایران کمی راحت‌تر کرده و این تغییرات در  طراحی داخلی  کمی شما را از یکنواختی پژو پارس‌های قبلی خارج کرده و احساس خودرویی کشف نشده را به شما می‌دهد‌؛ تغییراتی که تا نشان‌دهنده‌های پشت آمپر و فرمان نیز رسوخ کرده است‌. اما در کل شاید کمی قدرت این مدل کمتر از ELX L4  باشد اما هماهنگی بهتر موتور و گیربکس و گشتاور بهتر‌، رانندگی مفرح و ساده‌تری را برای شما به ارمغان می‌آورد‌.

پژو پارس XUM 2000پشت آمپر پارس XUM 2000

دنده 6 : گفتنی است که سری اول پارس های ELX که با موتور XUM به مشتریان تحویل داده شده اند از نظر طراحی داخل کابین و داشبورد تفاوتی با مدل های پیشین نداشته اند و با همان ادوات داخلی قبلی به بازار عرضه شده اند.نوشته 2.0 بر روی گلگیر پارس های ELX به معنای بهره گیری این خودروها از پیشرانه 1.9 لیتری XUM است و تفاوت یا عدم تفاوت داشبورد و فضای داخلی نمی تواند معیار تشخیص ELX های جدید نسبت به نمونه های قبلی باشد. 

قیمت رسمی این خودرو در حدود 38 میلیون تومان اعلام شده است،اما قیمت بازار ELX جدید با موتور XUM به 48 میلیون تومان می رسد،برای مشاهده قیمت لحظه ای خودرو ها می توانید به اینجا مراجعه فرمایید.

جدول مشخصات فنی پارس ELX XUM در مقایسه با ELX (موتور زانتیا) به نقل از سایت ایران خودرو

پژو پارس XUM جدول مشخصات فنی،شتاب،مقایسه با ELX،عملکرد،سرعت

پارس ELX با موتور XUM لیست تجهیزات و امکانات رفاهی

پارس XUM موتور 2000 امکانات و آپشن ها

آزمایش رانندگی با پارس LX را می توانید از اینجا بخوانید

 

پارس LX آزمایش رانندگی

23دیدگاه

 1. پلیس می‌گه:

  با پارس ال ایکس هم کاش مقایسه میکردین

 2. عرشیا می‌گه:

  دست متخصصین داخلی درد نکنه 2000 سی سی و 105 اسب بخار با چین که هیچ با آنگولا رقابت میکنیم

 3. علیرضا می‌گه:

  هر جور که مقایسه می کنم هیچ برتری نسبت به پارس LX اتاق جدید نداره و با همان اتاق قدیمی دو میلیون تومان هم گرانتر از پارس LX جدیده.!در کل با چسبوندن یه ELX پشت این مدل پارس بیشتر نام ELX های قبلی رو خراب میکنن.الان هم که مدل های ۹۳ اومده باز هم داشبورد قدیمی هستند و حتی کامپیوتر سفری و صندلی چند حرکته هم ندارن.یه پارس سال بگیر ۳۵ تومن یه هدرز بگیر و یه رینگ آلومینیومی میشه ۳۷ تومن.ازین هم بهتر میشه.مصرفتم کمتره

  • حسین می‌گه:

   چطور حساب میکنی مهندس؟؟؟پارس lx داری؟؟؟حاظری یه شتاب و تا ۱۶۰ بگیریم؟؟؟یه سر به اپارات بزن قسمت سرچ کلمهxum رو تایپ کن صفر تا ۲۰۰ رو گذاشتم جاده ام نشون میدم صفر تا ۱۸۰ رو توی ۳۵ثانیه پر میکنم tu5 صفر تا ۱۸۰ رو توی ۴۸ ثانیه پر میکنه میتونی خودتم توی یه جاده تست بکنی

 4. نیما می‌گه:

  ممنون ولی چرا داده های بدست امده را اعلام نکردید برای نمونه سرعت در پیچ و حتی به نظر میرسه شتابهای اعلامی هم مربوط به عددهای کارخونه باشه تا نتیجه تست واقعی.و مسافت ترمزگیری هم قید نشده با وجودی که آزمایشگر گفته بجز حداکثر سرعت مابقی تستها قابل انجام بوده.بازهم ممنون ولی لطفا کاملش کنید.

 5. Sina می‌گه:

  سلام ضمن تشکر از ازمایشات به عمل امده ولی متاسفانه من زیاد متوجه نشدم..من میخوام ماشین بخرم قبلا یه دونه پارس 8سوپاپ داشتم ولی به دلیل علاقه زیاد به سرهت و مسابقه فروختمش الان موندم مدل 92 Elx قدیمی رو بخرم یا صفر Elx 2000 XUM??!???لطقا راهنماییم کنید…ممنون

  • sepehr می‌گه:

   قطعا مدل 92 با موتور 1800 مشترک با زانتیا انتخاب بسیار بهتری خواهد بود.

  • حسین می‌گه:

   xum صفر بگیر قطعات یدکی l4 خیلی گرونتر از xum هستش و از اونجای پارسelx خودروی پرشتاب هستش اکثر خریداران جوانان هستند و موتور خودرو رو به شدت فشار میارن شتاب xumوl4 تقریبا تا ۱۵۰ یکی هستش و اصن معلوم نمیشه اما ۱۵۰ به بعد l4 خیلی بهتر از xum عمل میکند

 6. Sajad می‌گه:

  با سلام
  آیا پارس ELX جدید با موتور XUM که الان موجوده ، تو شتاب تیپ 5 رو میگیره ؟
  اگه نه اختلافشون چحوریه ؟

  • sepehr می‌گه:

   به علت کم بودن تعداد پارس های XUM تا کنون تستی در این رابطه انجام نشده ولی با توجه به مشخصات پیشرانه،کمی بعید به نظر می رسید که شانس برتری نسبت به تیپ 5 های 7.4.5 را داشته باشد.

 7. صبا می‌گه:

  چرا ما نباید همچون دیگر کشورها نسبت به ساخت خودرو درفضای تجارتی و رقابت سالم برخوردار باشیم این کارها فقط زحمات متخصصان ما را که انصافا زحمت هم میکشند به باد میدهد متخصصان ما بجای وصله پینه کارهای دیگران میتوانستند با صرف همین انرژی نه بیشتر به دستاوردهایی برسند که اکنون خودرو سازهای کره رسیده اند تا کی ما باید دنباله رو باشیم آنهم با این شششعارهایی که بیشتردهان پر کن اند تا اینکه آینده ای قابل قبول برای کشوری که سی وپنج سال پیش تمام زیر ساختهای لازم را برای ورود در صنعت و اقتصادی پویا را داشت و دستمان از خیلیها همچون کره ایهاجلوتربود باعث خجالت است که ایرانی افتخارش سوار شدن کیای کره باشد این بازار جهانی متعلق به کشور ما بود که اکنون کره در آن جولان میدهد

 8. mohamad می‌گه:

  به نظر من همه اینا حرفه مفته .ملتو خر میکنه .موتو فقط موتور 16سوپاپ و2000 سی سی زانتیا و بس.اگه راشت میگین همون موتور زانتیا رو بذارین رو پارس سگش شرف داره به این موتور آشقالی و چینی هایی که میدین دست ملت.

 9. محمد می‌گه:

  به نظر من از سال 91 به بالا خرید خودروی ایرانی کلا اشتباهه من مدل 92 elxصفرش رو خودم در اوردم الان موتورش روغن کم میکنه و بخار میده خدا لعنت کنه به خودرو های ایرانی و تمام

 10. محمد رضا می‌گه:

  یه سوال؟ موتور xum 2000cc با 105 اسب بخار می ارزه واقعا؟

 11. نبی می‌گه:

  سلام من میخوام پارس موتور زانتیایی مدل ۸۳ یا ۸۴ بخرم
  به نظرتون خوبه که این مدل رو بگیرم
  بعد از لحاظ موتوری چه جاهایی رو چک کنم؟

 12. پیکان 1600ای می‌گه:

  به نظر من اصلا ماشین کهنه نگیرمن 84دارم با صدتا کارکردچند ماهه افتاده به خرج تازه اصلا کارهم نکرده نو بگیر ولی خودت دردسر ننداز

 13. آرش می‌گه:

  آرش
  با سلام من 2 با تو جاده با iBMW 328 تقویت شده 2014 و بیار دیگه با خودرو MG GS کنار به کنار سمند سفیی نو بودم دقیقیا 200 کیلومتر سرعت داشتند . بعد از رد سرعت 200 ازشون رد میشدم . این بود که سرچ کردم ببینم چطور اینا اینقدر سرعت می تونند برند

 14. دووشاه می‌گه:

  سلام دوستان من میخوام پارس بخرم تا 19 ملیون هم پول دارم . حالا نمیدونم چه مدل ماشینی رو بگیرم . مدل پایین موتور زانتیا یا مدل بالا معمولی . باز تو مدل بالاها بین مدلای 84تا86 کدومشون بهتره . ممنون از راهنماییتون

  • یکی می‌گه:

   شما با این بودجه اصلن پارس نگیر که فقط یه لگنش رو بهت میدن. پار خوب دست کم باید 25 بدی. با 19 تومن دنبال glx و سمند باش. تازه اونم نه مدل بالا

 15. soroush می‌گه:

  سلام مرسی از اطلاعاتتون واقعا عالی بود در جواب دوستمان که گفت ۲۰۶ تیپ ۵ بهتر از پارس هست بگم ی نگای پاذس میرزه به ۱۰۰ تا ۲۰۶ در ضمن تو شتاب ۲۰۶ خوبه تا دنده۳ ولی بعدش پارس لولش میکنه شکی نکن پارس های الان مزخرفن انگا پراید هیچ فرقی نمیکنه من پشت همشون نشستم شتاب که میگیری اصلا احساس نمیکنی شتابی در کار نیستکه احساس کنه ادم مدل های قبلی زمانی که پاتو رو گاز میزاشتی سرت میچسپید به پشتی صندلی ولی از ۹۳ به بعد گند زدن به هر حال الام موتور xum ماشینی خوبی هست ولی موتور ۲۰۶ اصلا بدرد نمیخوره درسته شتاب داره ولی تنه ی پارس سنگین هست نمیتونه زیاددوام بیاره در کل پارس بهتر از ۲۰۶ هست فرقی نداره چی باشه ببخشید اگر متنم زیاد شد یا علی

 16. pony car می‌گه:

  اقا سروش شما اگر تحقیق کنید متوجه می شوید که فرانسوی ها در زمینه ساخت هاچ بک مهارت دارند و در این زمینه رکوردهای جهانی هم دارند همانند 205 و 206 من خودم طرفدار هاچ بک های فرانسوی هستم مخصوصا پژو و با تمام وجود عاشقشونم هر کسی هم که سواری 206 و پارس تجربه کرده باشه میدونه که کیفیت سواری 206 واقعا بالاتر از پارس و در زمینه ایمنی و طراحی هم خیلی بالاتر اگر 208 فرانسه با قیمت منصفانه عرضه بشه من خودم برای زیر پا خریدارم

 17. شاه می‌گه:

  یه سوال من بین xum و tu5 موندم,?


در بحث شرکت کنید