دنا واقعا 42 میلیون تومان می ارزد؟ +گالری

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۳ | 169 نظر

شورای رقابت اواخر هفته گذشته در حالی با قیمت‌گذاری ۴۲ میلیون تومانی دنا به عنوان سومین خودروی ملی ایران‌‌خودرو موافقت کرد که این نوع قیمت‌گذاری لوکس برای یک خودروی سواری کاملاً داخلی، قابل تأمل به نظر می‌رسد.

 

بالاخره بعد از چند ماه کش و قوس بر سر تعیین قیمت دنا به عنوان سومین خودروی ملی ایران خودرو، شورای رقابت قیمت این محصول را 41 میلیون و 900 هزار تومان تعیین کرد. دنا محصولی است که با توجه به لقب ملی بودنش، تولید آن کاملاً داخلی و با تکیه بر توان طراح و تولید داخل صورت گرفته است. این خودرو بر روی پلت فرم سمند طراحی شده و هر چند این پلت فرم حدود دوازده سال پیش به تولید رسید، اما باز هم به عنوان یک پلت فرم ملی، محصول جدیدی بر روی آن طراحی شده است. به گفته برخی کارشناسان، قدیمی بودن پلت فرم و اصرار بر تولید خودرو بر روی پلت فرم‌های متعلق به یک یا چند دهه قبل باعث بالا رفتن قیمت تمام شده تولید خودرو می‌شود، از همین رو در جهت ارتقاء کیفیت خودرو نیز تأکید شده است که روی هر پلت‌فرم نباید بیشتر از پنج سال، تولید خودرو صورت گیرد. در این وضعیت، پیشنهاد ایران‌ خودرو برای تعیین قیمت دنا که به گفته مسئولان این شرکت، یک محصول ملی است، 48 میلیون تومان بوده است اما در نهایت اواخر هفته گذشته شورای رقابت با قیمت 41 میلیون و 900 هزار تومانی برای این خودرو موافقت کرد.

در واکنش به این اقدام شورای رقابت، عبداله بابایی معاون فروش ایران خودرو ضمن اعلام اعتراض این شرکت نسبت به قیمت گذاری دنا، عنوان کرد که به هیچ عنوان دنا را با قیمت مصوب شورای رقابت عرضه نخواهیم کرد و اگر این مسئله برطرف نشود، احتمال توقف تولید دنیا نیز وجود دارد. به گفته بابایی، قیمت تمام شده تولید دنا 51 میلیون تومان است که البته باید دید این رقم بر اساس چه معیاری بیان شده و چطور است که به عنوان مثال سوای از کلاس خودرو، محصولی مانند تندر 90 مدل E2 فول که یک خودروی مشترک بین ایران خودرو و رنو فرانسه است، با احتساب تمام هزینه‌های ناشی از مشکلات نقل و انتقال بانکی، 42 میلیون و 600 هزار تومانی عرضه می‌شود ولی برای یک خودروی داخلی باید پیشنهاد 48 میلیون تومانی مطرح شود؟

تولید ملی همواره به عنوان راهی برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی و تقویت توان طراحی و تولید داخل مطرح شده است، آنچه به عنوان مزیت این نوع تولید مد نظر است، عدم ارزبری و در نتیجه قیمت تمام شده پایین است. قیمت 48 میلیون تومانی برای دنا در حالی از سوی ایران خودرو پیشنهاد شده که در حال حاضر مدل‌های دیگر خودرو تولید شده بر روی پلت فرم سمند بین 26 تا 35 میلیون تومان عرضه می شوند. در این وضعیت، قرار بود خودروهای دنا پیش فروش شده در سال گذشته، از تیر تا آذر امسال به مشتریان تحویل داده شود. هرچند شیوا، رئیس شورای رقابت از عدم بازنگری در قیمت دنا خبر داده ولی باید منتظر ماند و دید عملکرد ایران‌ خودرو چیست و آیا این مسئله در نهایت به توقف تولید دنا ختم خواهد شد تا به این ترتیب باز هم حقوق مشتریان نادیده گرفته شود و تأخیر دو سال و 9 ماهه در عرضه این محصول طولانی‌تر شود؟

منبع: فارس

 

صدای شما: تجربه 3000 کیلومتر همراهی با دنا

صدای شما: تجربه 3000 کیلومتر همراهی با دنا

169دیدگاه

 1. masud می‌گه:

  سلام..یکماهه ماشینو تحویل گرفتم.دنا مشکی….بعداز یکماه روغن ریزی پیدا کرد..بردم نمایندگی گفتن باید موتور عوض بشه!!!!!درخواست موتور کردیم..از امروز تا 20 روز دیگه روماشینت حساب نکن؟؟؟؟؟؟؟اخه چرا میگید از محصول ایرانی حمایت کنید…20 روز ماشین صفر تو تعمیرگاه….تو رو خدا جنس ایرانی نخرید………

  • ممل. می‌گه:

   من واقعا عذر خواهی می کنم اما یا داستان رو درست ننوشتید یا از تخیل زیادی استفاده کردید!
   نمایندگی ایرانخودرو به خاطر روغن ریزی گفت “موتور رو عوض کنید!؟”
   نمیدونم شاید برای شما پیش اومده اما بعیده.خیلی بعیده.یعنی خیلی بعیده ها!
   نمیگم جنس ایرانی خوبه ها اما میگم با جنگ و دعوا هم زیر بار تعویض موتور!!!( اونم به خاطر روغن ریزی که راستش از زمان EF7 ها به این ور نداشیتم) نمیرن.
   خدایی نمیرن.
   شما اون کاربر نخبه نیستی که تو اپتیما کلید درایو مود!!! بافته بود!؟

 2. sunmartin می‌گه:

  در همین سایت چندین بار در مورد روغن ریزی خانواده 405 هشدار دادم بخصوص سمند و دنا که به روغن ریزی معروفن بهر حال دنا خودرویی غیر استاندارد با بیشترین ایرادهای الکترونیکی ارورهای عجیب و غریب و اشکالات موتوری و گیرباکسی هست کلا فروش دنا در مدل دست دوم مصیبت عظیمی است

 3. محمد می‌گه:

  سلام لطف کنید بگید بین دنا و ال 90 کودوم رو بخرم. و آیا مشکلاتی که در مورد دنا بهش اشاره. شده بود برطرف شده


در بحث شرکت کنید