70 درصد بازار خودروهای وارداتی در اختیار یک خانواده

سپهر زنگنه | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۳ | 16 نظر

رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت: واردات خودرو نباید منوط به تائیدیه نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی شود زیرا در آن صورت 70 درصد بازار خودروهای وارداتی کشور در اختیار یک خانواده قرار می‌گیرد.

محمد جعفری اظهار کرد: اخیرا گفته شده که طرحی برای محدود کردن واردات خودرو و مشروط شدن واردات به تائیدیه نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی تهیه شده است.

وی با بیان اینکه تهیه این طرح برخلاف اهداف مدنظر برای انحصارزدایی از بازار خودرو است، خاطرنشان کرد: هم اکنون 70 درصد بازار خودروهای وارداتی مربوط به دو برند هیوندا و کیا است بنابراین اگر واردات این خودروها مشروط به تائیدیه نمایندگی رسمی واردکننده این برندها که مربوط به یک خانواده است، شود، عملا 70 درصد بازار خودروهای وارداتی کشور در اختیار یک خانواده قرار می‌گیرد.

رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان ادامه داد: در هیچ کجای دنیا اختیار 70 درصد بازار یک محصول را به یک خانواده نمی‌دهند و در ایران نیز نباید این اتفاق بیفتد.

وی با بیان اینکه شورای رقابت به عنوان مسوول بازارهای انحصاری باید به این موضوع ورود کرده و مانع از اجرای یک طرح غیر کارشناسی شود، تصریح کرد: برخی از نمایندگی‌های رسمی خودروسازان خارجی در جریان اتفاقات سال 1391 و افزایش یکباره نرخ ارز نشان دادند که به هیچ وجه به قواعد بازار رقابتی و حفظ حقوق مصرف‌کنندگان پایبند نیستند.

 

منبع: ایسنا

16دیدگاه

 1. sunmartin می‌گه:

  این خانواده …چند برند دیگر هم د رانحصار دارند مهم اینه که اکه اینها نبودند دست یکی دیگه بود در اصل موضوع تغییری ایجاد نمیکرد مهم اینه که تعرفه باید هرسال 5% کاهش پیدا میکرد البته این موضوع هیچگاه تحقق پیدا نکرد بلکه تعرفه ها عملا برای حمایت از فرغون سازان داخلی (مونتاژ کاران داخلی) بیشتر هم شد یعنی در واقعیت امسال 10 درصد بالاتر از سال پیش مونتاژکاران داخلی حتی قطعات پیکان و آردی انواع مشتقات را هم از چین وارد میکنند …حالا گه این خانواده متمول کار واردات در دست نمیگرفتند مطمئنا افراد آماده دیگری برای این خوان رنگین در سایه قانون های ضد مشتری وجود داشتند

 2. سعید می‌گه:

  خیلی مبهم تیتر میزنید ها ….!!!!
  اول من فکر کردم 70 درصد واردات رو یک خانواده یعنی چند نفر انجام میدن
  ولی منظور از یک کمپانی بوده….

  بنظرم این تیترها جالب نیست

 3. رضا7 می‌گه:

  آقا بعید میدونم کسی زورش به این خونواده برسه،
  من ی پیشنهاد داشتم حالا که نمیتونیم انحصارو برداریم لااقل بریم فامیل شیم باهاشون!!؟
  داماد خوبی میشم براشون ها!!

 4. حسن می‌گه:

  اقا سعید منظور همون انحصاری بودن 70 درصد واردت توسط خانواده گرامی هست

 5. یه پسر می‌گه:

  یادش بخیر

  یه زمانی قرار بود پوز امپریالیسم جهانی رو به خاک بمالیم (سرمایه داری مهندسی شده برای پیشرفت)

  الان که داریم اپریالیسم رو رد می کنیم رسیدیم به فئودالیسم ( ارباب رعیتی )

  آقایان ترمز بگیرید

  ترمز

 6. رضا8889 می‌گه:

  اینجاست که میگن پول پول میاره ها.منم اگه پول داشتم میرفتم نمایندگی شرکت نیسان رو میگرفتم☺ماشین های کم حجم زیاد داره.

 7. سعید می‌گه:

  خانواده گرامی قدمشون روچشم مسولین

 8. مهرداد می‌گه:

  تازه جیلران هم از قلم افتاد، جیلی هم اضافه کنید به کیا و هیوندای احتمالا درصد به 72-73 درصد میرسه! محور ماشین و کوماتسو و… هم هست. خانواده گ… انقدر قدرت دارن که به هر نهادی دستور بدن!

 9. مهدی می‌گه:

  دوستان عزیز , حالا این ها که پول داشتند و دست گذاشتند روی خودرو و کار واردات انجام میدهند , من کسانی را میشناسم که دست روی سرمایه های ملی ایران گذاشتند و این منابع طبیعی و کاملا ملی را در انحصار خودشون گرفتند !!!!!!!

 10. کوروش می‌گه:

  چای گلستان نخریم تا حالش گرفته بشه !!

 11. امیر می‌گه:

  این که عجیب نیست!! سلطان واردات شکر و انحصار واردات موز و دانه های دامی و…… خیلی موارد دیگر که موجب میشود معدود
  افراد کم سواد و انحصار گر برای کل کشور برنامه ریزی و قییمت ها را در زمان های خاص بالا و پایین کنند.

 12. حمید می‌گه:

  من 15 ماه پیش یک دستگاه اپتیمای غیر شرکتی خریدم .شکر خدا هیچ مشکلی نخوردم با اینکه خودرو را زیر قیمت خریده بودم .بنظرم این تصمیم جدید یک انحصار ایجاد میکند .هرکس دوست داره با گارانتی بخره و هر کس دوست نداره بدون گارانتی .

  • مهدی می‌گه:

   من خودم هم شخصا با خرید خودروی وارداتی و بدون گارانتی البته در ایران موافق ترم چون هزینه ی کمتری را باید پرداخت کنم و نیز میدونم ماشین هایی مثل همین اپتیما تا 5 سال دیگه هییییچ مشکلی پیدا نمیکنن !
   ولی اگر قرار باشه خودروهایی که وارد میکنند را با قیمت های درست و شرایط گارانتی قابل قبولی ارائه بدهند و قیمت ها عجیب و غریب برای گارانتی روی خودرو نکشند ( که البته بسیااااااار بعیده ) من با انحصاری شدن واردات خودرو موافقم
   البته اگر و اگر و اگر که قیمت بازار آزاد بفروشند و نرخ گارانتی که روی خودرو میکشند عجیب نباشه !
   و این موضوع بسیااااار بعیده و احتمالا کاری که دارن انجام میدهند راه جدیدی است برای …..

 13. محسن می‌گه:

  آقا از این شیطنتا نکنین میزن اینجا رو هم تخته میکننا!

  ما همه خوشحالم با فرقون سازان و خانواده وارد کنند بکشـــــــــ .


در بحث شرکت کنید