خودروسازان نیازمند وام دولتی شدند

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۸ شهریور ۱۳۹۴ | 17 نظر

خیانت یا حمایت؟

دنیای اقتصاد: در شرایطی که گفته می‌شود بانک مرکزی قصد دارد تسهیلات چهار هزار میلیارد تومانی را به خودروسازان پرداخت کند، برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی، این کار را خیانت به صنایع کشور عنوان می‌کنند.

هفته گذشته خبر رسید اعضای کمیسیون صنعت و معدن مجلس شورای اسلامی، جلساتی با رئیس‌کل بانک مرکزی و همچنین وزیر صنعت و مدیران عامل خودروساز داشته و به جمع‌بندی‌هایی در مورد پرداخت تسهیلات به شرکت‌های خودروساز داخلی رسیده‌اند.ظاهرا ماحصل جلسات مذکور این بوده که بانک مرکزی، همکاری لازم را برای پرداخت تسهیلات به دو خودروساز بزرگ کشور انجام داده و ایران خودرو و سایپا نیز مدیریت لازم را برای هزینه کردن وام و تسهیلات احتمالی را داشته باشند.در این مورد حمیدرضا فولادگر، عضو کمیسیون صنعت و معدن مجلس، پیش‌تر گفته بود طرح پرداخت تسهیلات به خودروسازان، در حال جمع‌بندی در بانک مرکزی است و احتمال بهره‌مند شدن ایران خودرو و سایپا از تسهیلات موردنظر وجود دارد.

حالا و در شرایطی که رکود بازار و کمبود نقدینگی، خودروسازان را دوباره به تسهیلات بانکی نیازمند کرده، برخی از نمایندگان مجلس مخالف پرداخت وام به غول‌های جاده مخصوص هستند و این کار را خیانت به صنایع کوچک عنوان کرده‌اند.به گفته آنها، وقتی بانک‌ها با محدودیت منابع مالی روبه‌رو و بسیاری از صنایع کوچک در شرف ورشکستگی هستند، نباید پولی به خودروسازان پرداخت شود.به گفته کارشناسان، هر چند در اینکه خودروسازان در گذشته مدیریت درستی روی منابع مالی خود نداشته‌اند، تردیدی نیست و صنایع کوچک نیز به حمایت نیاز دارند، اما نباید فراموش شود خودروسازی به تنهایی چندین صنعت دیگر را به دنبال خود می‌کشد؛ بنابراین پیشرفت و پسرفت آن تاثیر مستقیم بر کل صنعت داخل می‌گذارد.به گفته کارشناسان، از طرفی، مقام معظم رهبری نیز بارها بر لزوم حمایت از تولیدکنندگان کشور تاکید کرده‌اند و این موضوع از حساسیت بالای تولید داخلی به خصوص خودروسازی به‌عنوان لکوموتیو صنایع، حکایت دارد.

17دیدگاه

 1. الکی ... مثلا ما شوکه شدیم می‌گه:

  این خبر محکم ترین دلیل برای اینکه خودروسازهای ما علیرغم ادعاهایشان خورده اند به جدول و رسیده اند به خط قرمز! دولت و مجلس هم بدون شک از هزینه بیت المال به آنها کمک خواهند کرد.
  حالا باز هم بیان انکار کنند و آسمون ریسمون ببافند. باز هم روی سیاست های غلط خودشون پافشاری کنند. باز هم به مصرف کننده اهمیت ندن و به شعور ملت توهین کنن.
  بدون شک این 4 هزار میلیاردها تمام میشه و روز از نو روزی از نو

  • علی می‌گه:

   حالا کمک میشه بالاخره پولشم از من و تو میگیرن نگران نباش همیشه همین بوده هیچ وقتم درست نمیشه 100 تا کمپینم درست شه اوضاع همینه و روز بروز بدتر میشه

  • علیرضا می‌گه:

   آقایون ایت وام های چند هزار میلیاردی که به اینا میخوان بدن همون مالیاتهاییه که میخوان از حساب من و شما کم کنن پولاتونو از بانکها بکشید تا هم بانکها ورشکست بشن هم خودرو نخرید تا اینا نتونن قسطهای وامهاشونو بپردازن و با بانکها بیفتن به جون هم آی دیدن داره جنگ این دشمنان ملت حالا وقتشه ما دست به کار بشیم و کشور رو خودمون اصلاح کنیم

 2. مصطفی می‌گه:

  من به عنوان یک مصرف کننده تا وقتی که از کیفیت اجناس خریداری شده اطمینن نداشته باشم نمیتونم پول بدم ،
  ماشین های ایرانی که دچار افت کیفیت که چه عرض کنم ، بی کیفیتی شدن
  ماشین های چینی هم که معلوم الحالن همشون ، دو روز دیگه که به قطعه نیاز پیدا بکنین باید کل شهر رو زیر پا بزارین
  واقعا ای کاش بجای این همه دفاع از صنعت خودرو سازی یه آماری از کسانی که بخاطر نقش فنی همین خودرو ها دچار صانحه شدن ، خودرو های داخلی و خودروهای چینی که داره میاد چند ستاره ایمنی داره ؟؟؟!!!!
  واقعا تا حالا کسی به این فکر کرده اگه همین الان بجای پراید ها و بجای ام وی ام و … ماشین های با کیفیت و ایمنی مناسب دست مردم بود ،چند در صد فوتی ها تو تصادفات کم میشد .
  دوستان اون بالا دارن با جون مردم بازی میکنن و عین خیالشون نیست
  والا که کار تذکر گذشته ، بعضی از این مدیران رو باید کتک زد تا بلکه به خودشون بیان

 3. رضا7 می‌گه:

  فک کنید دولت خودش به خودش وام بده!!
  حمایت های همه جانبه کم بود اینم روش
  دیگه نمیدونم چی بگم….

 4. alireza_asol می‌گه:

  این 4000 میلیاردم بین خودشون و فامیل تقسیم میکنن و یه آبم روش
  خاااااااااااااک تو سرشون
  لعنت به این فرقون سازیا

 5. کاوه می‌گه:

  عزیز من دندونی که پوسیده با مسکن درست نمیشه باید کشید و انداختش دور

  • علیرضا می‌گه:

   اتفاقا این نشونه خیلی خوبیه این یعنی خودرو سازادارن ضرر میکنن دولت تا الانم که به خودرو سازا کمک میکرده واسه این بوده که براش سود داشتن وقتی ضرر ده بشن دولت بیخیالشون میشه و میفروشتشون به بخش خصوصی تحریم خودرو تا نابودی خودرو سازان ادامه دارد

 6. پرهام ج می‌گه:

  دوست خودرو ساز باید اینو میفهمیدی سیاستت (همینی که هست باید بخری )همیشه هم جواب نمیده :)
  این رکود ادامه داره چون نه تنها همه از دست خودروهای باستانی وبی کیفیت بلکه کلا از قیمتهای تخیلی همه ماشینا چه خارجی چه داخلی خسته شدن .
  حالا هی برو داشبوردتو عوض کن
  از دولت پول دستی بگیر
  تهدید بیکاری کن

 7. sunmartin می‌گه:

  مدیرکل گمرک دیروز در جواب خبرنگاری که ازش پرسیده آیا تعرفه در ایران متعارف هست افاضات ادب نموده و فرموده:در ایران نرخ عوارض و مالبات و تعرفه وارات رقم بالایی است و نمیشه ازین بیشتر افزایشش داد! عده ای از ما خواستار کاهش این ضریب هستند که باید بگم بخاطر حمایت از تولیدات داخلی اینکار نمیشه انجام داد چون خودروسازها ضرر میکنن.. میدونی یعنی چی؟ملت و مصرف کننده چکاره هستن؟این دولت و خودروساز هست که مهمه و باید ضرر نکنه

 8. m.reza می‌گه:

  4000 میلیارد واسه تولید پراید و پژو 30 سال پیش ؟؟؟!!! به خدا زور داره

 9. دانیال می‌گه:

  این پول یه بخش زیادیش حیف و میل میشه مابقی شم که به خودرو سازی مستقیم تزریق شه اول آخرش باید پس داده شه، حالا ما که نمی خریم می خوام ببینم از کجا میارن پس بدن، بعد دولت که با کسری بودجه مواجه هست، این پولم روش که دیگه آخرین باری باشه که خودرو ساز تسهیلات بده چون این پول، پول بی برگشته.(هرچند که این پول هم از این جیب به اون جیبه اما اون جیب اصلی لنگ می مونه)

 10. آروین می‌گه:

  من با نظر آقا مصطفی که گفت باید کتک زد اینارو خیلی حال کردم،من خودم شخصا دوست دارم اون یارو نعمت بخش رییس انجمن لگن سازان رو به قصد کشت بزنم،اگه بدونید چه حالی میده

 11. محمد می‌گه:

  حمایت از خودروسازها خیانت آشکار به مردم است


در بحث شرکت کنید