500 کیلومتر با رنو ساندرو

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۹ آذر ۱۳۹۴ | 92 نظر

هاچ بک L90 با هشت سال تاخیر راهی جاده های ایران شد

حسین دلاور- روزنامه دنیای خودرو
عکس ها: عرفان حمیدی
بوی خوش موفقیت
شرکت پارس‌خودرو بالاخره آماده عرضه رنو ساندرو در بازار شده است و برای همین، شش دستگاه رنو ساندرو را در اختیار اصحاب رسانه و خودرونویسان قرار داد تا با پیمودن مسیر تهران- ابیانه، این خودروها را به چالش بکشند و نظرات خود را از بررسی تجربی در مورد ساندرو اعلام کنند. شاید آن چنان دلنشین نباشد، نسل قدیمی یک خودرو را که در سال ۲۰۰۸ به بازار جهانی معرفی شده و امروز نسخه جدید آن در جاده‌های جهانی در حال تردد است در اواخر ۲۰۱۵ آن را برای اولین بار در ایران بررسی کنیم. به هر حال سرنوشت بازار این طور رقم خورده است و باید به ساندروی پارس‌خودرو، به عنوان یک خودروی جدید نگاه کنیم. در این سفر دو روزه اطلاعاتی را به‌دست آوردیم که می‌توان آن را امروز به اشتراک گذاشت تا برای خریداران ساندرو، ذهنیتی را از این خودرو پدیدار کند.

ساندرو رنو تست و بررسی

سواری تندر۹۰ را به یاد داشته باشید
برای آغاز این سفر، ابتدا ساندروی دنده‌دستی را انتخاب کردیم که تنها ۱۲۷۰ کیلومتر راه رفته بود و بوی نویی داخلش استشمام می‌شد. با سه سرنشین پارس‌خودرو را ترک کردیم و از اتوبان آزادگان به آزادراه تهران- قم رسیدیم. با توجه به تراکم جمعیت اتوبان آزادگان کمی به بررسی ترمزها و سطح پایداری خودرو مشغول شدیم. ترمزهای ساندرو در هر دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک، در جلو دیسکی و در عقب کاسه‌ای است و سیستم ABS و EBD دارد. وقتی از این ترمزها در سرعت بین ۸۰ تا ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت استفاده می‌کردیم، به نسبت ثبات خوبی را احساس کردیم، ولی مسئله‌ای که بین برخی همکاران خودرونویس مطرح بود، اشاره به این داشت که شاید اگر ترمزها کمی قوی‌‌تر بود، اطمینان خاطر از سواری با ساندرو بیشتر می‌شد. در ترمزهای شدید سیستم EBD به خوبی عمل می‌کرد و کمتر احساس تغییر تعادل در جلو و عقب به کابین منتقل می‌شد. کمی قلق‌گیری از قبل، تجربه‌ای به دست آوردیم که در ترمزگیری‌های شدید هم می‌توان روی ساندرو حساب کرد. چند بار با سرعت متعارف جاده‌ای ترمزگیری نسبتا شدید را بررسی کردیم و به این مسئله رسیدیم که این کار کمتر باعث گیجی فرمان و پایداری خودرو نسبت به رقبا می‌شود. اگر تجربه رانندگی با تندر۹۰ را داشته باشید، می‌توان گفت شرایط ترمزگیری به تندر نزدیک است، با این تفاوت که به خاطر نبود قسمت صندوق عقب، پایداری بهتری احساس می‌شود. وقتی در شهر رانندگی می‌کنید به غیر از پارامترهای شخصی و سلیقه‌ها، همیشه دو مسئله مطرح است. یکی نرمی مناسب فرمان و دیگری تعویض دنده آسان. در مورد ساندرو می‌توان گفت گیربکس دنده‌ای بسیار عالی و خوب طراحی شده و به خاطر ضریب دنده‌های منطقی، در داخل شهر و جاده می‌توانید رانندگی راحت و لذت بخشی داشته باشید.

ساندرو رنو تست و بررسی

در کنار نرمی کلاچ، دنده‌ها بدون سر و صدا عوض می‌شود و مسیر پیمایش دسته دنده برای تعویض حالت، کوتاه و مناسب بوده که در رانندگی شهری امری بسیار مهم است. ولی فرمان سفت خودرو باعث می‌شود کمی رانندگی با یک ماشین ۴۳ یا ۴۸ میلیونی در شهر آن طور که باید و شاید آسوده نباشد. با توجه به شباهت فنی تندر۹۰ و ساندرو، گیربکس در نسخه دنده‌ای و اتوماتیک با تندر۹۰ یکی بوده و اگر تجربه‌ای از تندر۹۰ دستی دارید، می‌توانید نتیجه‌گیری در مورد ساندرو داشته باشید.
موتور ساندرو همان انجین K4M رنو است که روی تندر۹۰ نصب می‌شود. این موتور ۱۵۹۸ سی سی حجم دارد که از آرایش چهار سیلندر با ۱۶ سوپاپ بهره می‌گیرد. ۱۰۵ اسب‌بخار را در ۵۷۵۰ دور تحویل می‌دهد و با گشتاور حداکثری ۱۴۰ نیوتون‌متر که در ۳۷۵۰ دور ایجاد می‌شود، قدرت را به چرخ‌های جلو منتقل می‌کند. بار‌ها به ساندرو فشار آوردیم و شاهد رسیدن عقربه دورسنج موتور به ۶۰۰۰ بودیم. شتابگیری خودرو نسبت به خودروهای عمومی در جاده مناسب بود و به راحتی می‌توانستید برای سبقت گرفتن روی خودرو حساب کنید. نکته‌ای که در تندر۹۰ شاهد آن هستید، شاید سیستم فرمان نامطمئن در سرعت‌های بالا، باعث شود خیلی از مالکان تندر۹۰ نتوانند آن طور باید و شاید به این موتور فشار بیاورند.

ساندرو رنو تست و بررسی

ولی با توجه به اصلاحات قابل احساسی که در سیستم تعلیق و فرمان ساندرو انجام شده است، راحت‌تر از تندر۹۰ می‌توانید به این ماشین فشار آورید. به خاطر همین اطمینان‌خاطر از فرمان ساندرو تصمیم گرفتیم در جاده کفی به سرعت ۱۸۰ کیلومتر بر ساعت برسیم تا آن گیجی فرمان و تعلیق را که در تندر۹۰ احساس می‌شود در ساندرو تجربه نکنیم. البته سیستم فرمان خوب باعث اعمال قانون ما شد. طبق اعلام شرکت رنو و پارس‌خودرو، شتاب نسخه دنده‌ای ساندرو ۱۰٫۵ ثانیه اعلام شده است. ولی بارها این مسئله را تست کردیم و دست‌یابی به شتاب ۱۲ ثانیه هم کار سختی بود. البته فضای تست ما فشار متعارف تست استاندارد را نداشت. ولی چیزی که سرنشینان احساس می‌کردند، شتاب مناسبی بود که با سایر خودروها مقایسه می‌شود. در مدل اتوماتیک هم شتاب ۱۱٫۵ ثانیه به آرزویی تبدیل شد و کلا رسیدن به آن شرایطی سخت‌تر از میزبانی جام جهانی داشت.

ساندرو رنو تست و بررسی

به خاطر ثبت تصاویر مختلف و هماهنگی، مسیر تهران تا ابیانه حدود ۷ ساعت طول کشید که بیشتر این وقت صرف توقف‌ها شد. همین مسئله باعث شد بارها مصرف سوخت خودرو را بسنجیم. باک ۵۰ لیتری ساندرو اندازه‌ای مناسب داشت و با نسخه دنده‌ای، مصرف ۷ تا ۷٫۴ لیتر در صد کیلومتر را ثبت کردیم. با توجه به اینکه در برخی جاهای جاده تخت گاز رانندگی می‌کردیم و گاهی برای تست شتاب و هندلینگ فشار زیادی به موتور می‌آوردیم، به نسبت با مصرف سوخت منطقی طرف بودیم. بعدها که در نسخه اتوماتیک هم نشستیم، مصرف سوخت خودرو حدود ۸ لیتر در صد کیلومتر بود. البته این را هم اشاره کنیم که در پیچ‌های ابیانه، به‌خاطر اینکه دور موتور را نزدیک به ۵۰۰۰ دور نگه می‌داشتیم، تا۱۷٫۹ در صد کیلومتر لیتر مصرف سوخت داشتیم.

ساندرو رنو تست و بررسی

بعد از طی مسافتی، نسخه دنده‌ای خود را با ساندرو اتوماتیکی جابه‌جا کردیم که بالای ۳۰ هزار کیلومتر راه رفته بود و می‌توانست مرجع خوبی برای بررسی نسخه اتوماتیک باشد. با اینکه ماشین کارکرد به نسبت بالایی در مدت کوتاه داشته است، ولی شرایط اتاق سالم بود و صدایی از آن شنیده نمی‌شد. دسته دنده ساندرو اتوماتیک دقیقا مثل مگان و تندر۹۰ اتوماتیک ایران‌خودرو است. گیربکس را از حالت P در حالت D قرار می‌دهیم. بدون هیچ گونه ضربه‌ای ماشین راه می‌افتد. تعویض دنده‌ها نرم است و کمتر لرزشی از تعویض در اتاق احساس می‌شود. اگر از بدو حرکت پای خود را روی گاز بگذارید، می‌توانید به دورهای بالا در دنده مناسب برسید. ولی اگر بحث شتابگیری مخصوصا در اتوبان‌ها پیش بیاید، این کار سخت شده و با تخت گاز کردن کمتر شاهد آن هستید که ساندرو به شما دنده معکوس بدهد.

ساندرو رنو تست و بررسی

به شکلی که در سرعت بالای ۱۱۰ کیلومتر برساعت، خودرو از دنده ۴ به دنده ۳ نمی‌آید. اگر اصرار زیادی به معکوس کشیدن دارید، باید دسته دنده را سمت خود بکشید و حالت تیپ‌ترونیک را انتخاب کنید. در این وضعیت تعویض دنده را خود بر عهده می‌گیرید که با حرکت جلو و عقب دسته دنده می‌توانید حالت دنده را انتخاب کنید و به دور موتورهای بالا برسید. البته سیستم حفاظت از گیربکس ساندرو و تندر۹۰ اتوماتیک به شکلی طراحی شده است که در صورت فشار به موتور و گیربکس، دنده مثبت را حتی در حالت تیپ‌ترونیک اعمال و از دادن دنده معکوس در شرایط دور موتور بالا جلوگیری می‌کند.

ساندرو رنو تست و بررسی

گاهی اوقات دوست داشتیم پدال گاز آن دستوری را که می‌فرستیم به درستی برای گیربکس شرح دهد و گیربکس خوب عمل کند ولی آن قدر گیربکس ۴ دنده اتوماتیک ساندرو تحت فرمان مهندسان سازنده است که کاری به کار ما ندارد و طبق قاعده خود عمل می‌کند که بعضی مواقع دلچسب نیست. با نسخه اتوماتیک رسیدن به سرعت بالای ۱۷۰ کیلومتر کار آسانی نیست و با ۳ سرنشین دستیابی به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت هم مثل دنده‌ای نیست. شاید باید ساده بیان کرد وقتی روی دنده ۴ ساندرو اتوماتیک هستید، از شتابگیری صرف‌نظر کرده یا حداقل از دنده ۳ استفاده کنید. اما همین رانندگی با این گیربکس اتوماتیک نسبت به رقبای چینی دلچسب‌‌تر است و با توجه به صداگیری جدیدی که روی ساندرو اعمال شده ، آسایش به مراتب بیشتری نسبت به تندر۹۰ اتوماتیک تجربه می‌کنید و حین رانندگی با وجود لاستیک‌های بارز، به مراتب از تندر۹۰ صدای کمتری از سطح جاده به داخل اتاق شنیده می‌شود.

وقتی بدون رانندگی ساندرو را کالبد شکافی می‌کنیم

اگر بحث تست‌درایو را کنار بگذاریم و به جزئیات غیر فنی بپردازیم، به نکات مثبت و منفی جالبی می‌رسیم. در نگاه اول از نظر بسیاری از همراهان در سفر، ظاهر ساندرو زیبا نیست. ولی با کمی بحث به این مسئله می‌رسیم که ظاهر در سطح سال ۲۰۰۸ آن قدر بد هم نیست و شاید در همان سال زیبا هم تلقی شده است.
مسئله اصلی این است که ظاهر ساندرو کهنه و قدیمی است و همین نکته باعث شده است در کنار طراحی‌های روزی که می‌بینیم، کمی بد چهره به نظر بیاید. ولی همین ظاهر ساده نکات مثبتی را در دل خود دارد.
اولین مسئله این است که داخل ساندرو با پنج سرنشین که از قد ۱۶۵ سانتی متر تا ۱۹۰ سانتی‌متر حضور داشتند، راحت در جلو و عقب می‌نشستند. طاقچه عقب خودرو یکی از بزرگ‌ترین فضاهای پشت صندلی عقب را دارد که به راحتی یک کوله مسافرتی را روی آن جا دادیم. صندوق عقب ماشین هم یکی از بهترین فضاها را دارد و بدون خواباندن صندلی‌های عقب، در مسیر برگشتن پنج خبرنگار تمام وسایل خود را در صندوق گذاشتند و مجبور نشدیم قسمتی از بار را داخل اتاق بیاوریم.
زاپاس ساندرو از زیر بسته می‌شود و همین مسئله باعث شده است کف صندوق این ماشین صاف و یک‌تکه و دسترسی به زاپاس راحت‌‌تر از تندر۹۰ باشد. طراحی داشبورد هم به مراتب از تندر۹۰ زیباتر است. البته در صورت حضور تندر۹۰ فیس‌لیفت، داخل تندر۹۰ هم به شکل ساندرو می‌شود. اضافه شدن کنترل سیستم صوتی از پشت فرمان، باعث شده امکانات ساده تندر ۹۰، کمی جامع‌‌تر باشد. غربلیک فرمان ظاهر خوبی را گرفته است و دو ایربگ خودرو محفظه‌های زیباتری دارند.

ساندرو رنو تست و بررسی

پشت آمپر هم با توجه به بسیاری از تندر۹۰‌ها زیباتر است. سیستم کامپیوتر سفر، به نسبت خوب عمل می‌کند و اطلاعات مناسبی به راننده می‌دهد. رودری‌های خودرو در جلو و عقب طوری طراحی شده‌اند که می‌توانید دست را روی آن تکیه بدهید و دستگیره را بگیرید که باز هم نسبت به تندر۹۰ متمدن‌‌تر است.
سیستم صوتی ضبط CD خور با قابلیت USB و AUX است که به چهار باند روی در‌ها نصب شده است. واقعیت این است که کیفیت این سیستم آن چنان بالا نیست و صدای جذابی در اتاق تحویل نمی‌دهد. نسخه اتوماتیک ساندرو، به تنظیم ارتفاع غربیلک فرمان مجهز شده است که در نسخه دنده‌ای وجود ندارد. در این مدل زه روی در‌ها و رنگ آینه‌ها، هم رنگ با بدنه بوده که از بیرون نسخه اتوماتیک و دنده‌ای قابل تشخیص است.
حین پارک کردن این خودرو به این مسئله رسیدیم که جای خالی سنسور پارک عقب در ماشین به وفور دیده می‌شود و با توجه به اینکه سپرها به طور کامل هم رنگ بدنه هستند، احتمال می‌رود در صورت خط و خش افتادن بسیار در ذوق بزند. یکی دیگر از امکاناتی که در ساندرو جای خالی آن احساس می‌شد، کروزکنترل برای نسخه اتوماتیک است. صندلی‌ها هم کمی راحت بودند، ولی جنسی پارچه‌ای داشتند که برخی مواقع پرزهایی از خود تولید می‌کرد. سیستم تهویه ساندرو مثل تندر۹۰ است و گرمای خوبی بدون بوی آزار دهنده در اتاق پخش می‌کند و یک فن قوی برای پخش باد دارد.
وقتی به پارس‌خودرو رسیدیم، ساندرو ما را راضی کرده و خستگی کمتری نسبت به تندر۹۰ برایمان به ارمغان آورده بود! کاستی‌های آپشن آن بیشترین ضعف‌هایش به حساب می‌آمدند و طراحی‌اش هم کمی دلسرد کننده بود.

ساندرو رنو تست و بررسی

قیمت رنو ساندرو 
در دید اول شاید قیمت ساندرو زیاد باشد، ولی وقتی چینی‌ها رقابت را در بازه ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان جدی کرده‌اند، معلوم است ساندرو می‌تواند بهتر باشد.
با توجه به اینکه ۲۰۶ تیپ ۵ ایران‌خودرو، با کیفیتی به مراتب پایین‌‌تر از ساندرو با قیمت نزدیک به ۳۷ میلیون دادوستد می‌شود، طبیعی است یک خودروی CKD که نظارت فرانسوی را به‌طور مستقیم روی خود دارد، قیمتی بالاتر از ۲۰۶ را برای خود انتخاب می‌کند.
یکی از آرزوهای ما بعد از سفر این بود که کاش نسل جدید این خودرو را در ایران برای عرضه تست می‌کردیم.

 

ساندرو رنو تست و بررسی

 تازه وارد نه چندان به روز!

تیتر20 – آقای ماشین باز- این روزها خودروسازان داخلی در پی معرفی خودروهای جدید خود به بازار هستند تا بتوانند با تنوع بیشتر در سبد محصولات خود سهم بیشتری از بازار را به دست آورند.برخی از این خودروها علی رغم اینکه برای بازار ایران یک تازه وارد به حساب می ایند اما برای بازار های دیگر یک خودروکهنه بوده و یا حتی ممکن است در بازار های جهانی از خطوط تولید خارج شده باشند.این در حالیست که برخی از این شرکت ها به سراغ محصولاتی می روند که از خطوط تولید شرکت مادر خارج شده باشند تا اینکه حاشیه سود بیشتری را به دست آورند برخی دیگر از شرکت ها نیز انقدر زمان مذاکره را طولانی می کنند که نسل و یا نسل های جدید آن روانه بازار های دیگر می شوند اما خودروی تولیدی دیگر قدیمی شده و یا حتی از خطوط تولید دیگر کشورها نیز خارج شده است.

مشخصات فنی رنو ساندرو

یکی از این خودروها که به زودی روانه بازار ایران می شود داچیا ساندرو و یا همان رنو ساندرو است.خودرویی که در حقیقت نمونه هاچ بک تندر 90است که با قیمتی در حدود42میلیون و 900هزار تومان با گیربکس دستی و 47میلیون و 900هزار تومان با گیربکس اتوماتیک توسط شرکت پارس خودرو به بازار عرضه می شود.ساندرو در کشورهای دیگر با چهره ای جدید روانه بازار های دیگر شده است این در حالیست که پارس خودرو همان نمونه سال 2008را برای بازار ایران در نظر گرفته است.رنو ساندرو برای اولین بار در سال 2008راهی بازار شد و در سال 2011فیس لیفت شده و تغییراتی در جلو پنجره آن به وجود آمد و در نهایت در سال 2012نسل دوم این خودرو روانه بازار شد اما خودرویی که از خطوط تولید پارس خودرو خارج می شود متعلق به نسل اول بوده و از زیبایی نسل جدید بی بهره است.رنو ساندرو از همان موتور 1.6لیتری تندر 90بهره می برد که قادر به تولید 105اسب بخار قدرت است.

ساندرو رنو تست و بررسی

از اینکه رنو ساندرو خودرویی مناسب برای بازار ایران است شاید جای هیچگونه شکی نباشد چراکه نمونه صندوق دار آن یعنی تندر 90امتحان خود را در بازار ایران پس داده است.اما نکته دیگری که در مورد این خودرو وجود دارد این است که ساندرو مورد نظر در حدود8000دلار در بازار های دیگر قیمت داشته است اما در ایران از 40تا50میلیون تومان قیمت گذاری شده است که کمی گران به نظر می رسد این در حالیست که این خودرو همانند تندر 90به عنوان خودرویی ارزان قیمت برای قشر کم در آمد تولید شده است اما در ایران این اطمینان وجود دارد که ساندرو به هیچ وجه با چنین قیمتی نصیب قشر کم در آمد جامعه نخواهد شد.ساندرو در بازه قیمتی 40تا 50میلیون تومان می تواند خودرویی مناسب باشد اما چهره نه چندان جذاب این خودرو ممکن است که کار را برای آن سخت کند به خصوص اینکه هیچگونه تغییری درون کابین این خودرو نسبت به تندر 90داده نشده است و از نظر کیفیت مواد به کار رفته درون کابین بهبودی حاصل نشده است.حال باید دید که این خودروی نه چندان به روز می تواند در بازار ایران موفق باشد یا خیر؟

 

 

کانال خبری دنده 6 بر روی تلگرام

  کانال خبری ، صرفاً بر روی نسخه بروز شده تلگرام کار می کند،می توانید با استفاده از لینک های زیر تلگرام خود را آپدیت کنید.

 لینک آپدیت تلگرام برای اندروید:

‏«Telegram» را در بازار:
http://cafebazaar.ir/app/?id=org.telegram.messenger

برای آی‌او‌اس (آیفون و آیپد):
https://itunes.apple.com/en/app/telegram-messenger/id686449807?mt=8

تلگرام نسخه دسکتاپ (ویندوز):
https://tdesktop.com/win

محتوای مجله دنده 6 با مطالب درج شده در وب سایت متفاوت بوده و برخی اخبار کوتاه و جالب از چهار گوشه صنعت خودروسازی را شامل می شود.

از این که با شما هستیم، خوشحالیم.

92دیدگاه

 1. حسین می‌گه:

  من تجربه ماشین چینی داشتم.نمیگم چی.ولی آدم عاقل ترجیح میده اگه 50 میلیون داره اونه نده واسه یه سانروف و گرمکن و …بلکه بده واسه موتور و گیربکس.
  منظورم رو رسوندم یا نه…
  اینجا ایرانه ….

  • محمد می‌گه:

   قوربون آدم چیز فهم
   وقتی موتور و گیربکس و صفحه کلاچ و … آشغال درست کار نکنن سانروف کوفت ادم می شه

   • بردیا می‌گه:

    راستش بعضی گفته هاتونو قبول دارم و برخیاشونم نه اینی که گفتید مشکل صفحه کلاچ دارند درسته البته نسل اول خودروهای چینی که وارد ایران شدن بعضیاشون این مشکل رو داشتند که بیشتر در ام وی ام و لیفان بود و رفته رفته حل شد و همخوانی نداشتن موتور و گیربکسم قبول دارم بازم نسل اولیه خودروهای چینی که وارد ایران موتور گیربکسشون با هم همخوانی نداشتند مثل چری ویانا و ام وی ام 530 و ام وی ام 315 و لیفان 520 و لیفان 620 موتور 1600 سی سی و ……. اما اشکال گرفتن از موتور رو قبول ندارم چون همون نسل اولیه خودروهای چینی که وارد ایران شدن و نام بردم همشون از نظر موتور خوب و قابل قبول بودن و ام وی ام 530 و لیفان 620 با کار کرد بسیار بالا سراغ دارم که هنوز موتورشون سر حاله و به قول معروف دستی بهشون زده نشده بنظر من ماشینای چینی هر مشکلی داشته باشن موتورشون خوبه البته این نظر شخصی منه اما صفحه کلاچ ضعیف و همخوانی نداشتن موتور و گیربکس و دوام نسبتا پایین بعضی از قطعات رو قبول دارم

  • وحید می‌گه:

   منم دقیقا با شما موافقم دوست عزیز بنده تریلی چینی هوو داشتم ک پدرم رو در اورد الان اگه کسی از دوستام بخاد جنس چینی بهم پیشنهاد بده ب جان خودم میزنمش

 2. sunmartin می‌گه:

  چینی ها بنظر من نتنها رشد کیفی نکردن بلکه فقط اتاق و پلت فرم ها به بازی گرفتن اگه چین بجای این همه آپشن بی کیفیت و استفاده از مواد نامرغوب در ساخت خودروهاش کمی به فناوری های اصولی مکانیکی و استفاده از ماتریال های بادوام توجه میکرد و قبل ازینکه خودروهاش بفروشه حداقل یکسال تست میکرد چیزی که تویوتا بمدت 3 سال بنز و بی ام دبلیو و حتی کیا هیوندا انجام میدن یعنی موتور در شرایط سخت میزارن کار کنه حتی خودرد به یک تور 365 روزه در گرمترین سردترین ناهموارترین نقاط جهان میفرستن تا از کیفیت فنی و تریم داخلیش مطلع شوند اما متاسفانه چینی ها بدنبال فروش سریع هستند و از این قاعده مستثنی دوام قطعات و کیفیت اون در شرایط گرما و سرما و استفاده روزانه در کنار ایمنی و استهلاک پایین حرف اول و آخر میزنه زیاد به آپشن چینی ها دلخوش نکنید چون دوام و استحکام ندارند

 3. B می‌گه:

  آقا مدت سه هفته است ماشینم را فروختم می خوام یه ماشین جدید بگیرم ، واقعا آدم سالم که با تاپترین مشاور هم زندگیش را تنظیم کنه و بی گدار به آب نزنه ، درایران گمراه می شه حدود 45 تومان پول دارم یک متخصص به من بگه چه ماشینی بخرم خوبه ، توخرج نیفتم ،راحت باشم ، قدرت داشته باشه ، عاشق جاده وتفریحات سالمم ، خانواده دوست و… درحال حاضر تنها ماشینی که خیلی خوشم آمده برلیانس h330 است ولی آنهم تایید نشد چون قدرت موتورش نسبت به وزنش همخونی نداره ، یعنی ازلحاظ قدرت وموتور ووزنش میشود مثل پراید . متشکرم

  • مجتبی می‌گه:

   دوست عزیز با 45 تومن احتمالاً مجبورید یا چینی بخرید، یا محصولات نام آشنای ایران خودرو!!
   البته به نظر من همین ساندرو هم گزینه نسبتا مناسبی هست.

  • ironman می‌گه:

   جناب B اول باید مشخص کنید خواسته هاتون از ماشین چیه؟ طرز رانندگی تون چه جوریه؟ چه فاکتورهایی در خودرو براتون از همه مهمتره؟ مثلا برای خود من شتاب و قدرت موتور در عین پایین بودن مصرف و گیربکس خوب و تکنولوژی گیربکس و موتور و فرمانپذیری و ایمنی در تصادفات مهمتر از زیبایی و آپشن و کمک های نرم و حتی دوام بالاست . نظر شخصی من اینه که چیزی به اسم ماشین بد و ماشین خوب در حقیقت متناسب بودن قیمت نسبت به توقعات مشتریه . هرچند در این مملکت به خاطر انحصار و جهان سومی بودن ماشینها با زحمتی که برای به دست آوردن پول خریدشون کشیده میشه به هیچ عنوان تناسب ندارند ولی با این حال باز هم دونستن توقعات مشتری در یک انتخاب عقلانی مهمه

  • ارمااان می‌گه:

   داره چیا براتون مهم باشه اگه ظاهر و تجملات داخلی ماشین مهم باشه، mvm 315 گزینه خوبیه … البته امکان داره گیربکس وموتورش هم خوب باشه … اما اگر یه ماشین مطمئن از نظر موتوری و تجهیزات اصلی ماشین میخای، با سطح امکانات داخلی پایین، ساندرو و ال 90 ماشین خوبیه … حالا خودت ببین چی میخای … با 45 تومن اینا انتخابای خوبیه … البته پژو 207 مدل 89 تمیزو کم کار هم میتونه تو رنج قیمتی شما باشه اگر دستی باشه، اونم ماشین خوبیه ولی خب شاید یکم قطعاتش خوب گیر نیاد البته اونم ماشین خوبیه، هم به لحاظ تزئینات و هم به لحاظ موتوری و گیربکس و اینا….

  • نبی می‌گه:

   سلام
   آقا یه طرح خوب برات دارم
   می تونی بری صفحه “با پولم چی بخرم” شرکت همراه مکانیک
   هم قیمت میده
   هم کارشناس داره
   هم تلفنی پیشنهاد خرید میدن
   خدایی خیلی سرویساشون عالیه

 4. sunmartin می‌گه:

  بنظر من یک مقدار بذار روش و یه سراتو دنده ای 1600 دست دوم (دوسال کارکرد بی رنگ )

  یا یه رنو مگان بخر من قبلا مگان داشتم به جرات میگم کیفیتش عالی بود فقط رودربی ها بی کیفیت و دوام پایین و قدری صدای کابین داشت و در مدت 3 سال اصلا اذیت نکرد اپشن های خوب و موتور جان داری داشت و بسیار نرم بود
  سراتو هم که الان دارم بسیار تیز و خودروی چالاکی هست تمام قطعات بجز لاستیک ها کره ای هستن یک خودروی شیک و با شخصیت اجتماعی هست اصلا سمت چینی نروید که نه کیفیت دارند و نه جایگاهی در بین عموم مردم و اکثرا دارای مشکلات ریز و درشت و کمبود و نبود قطعات و دیر فروش
  اگر هم تمایلی به دوخودرو یاد شده ندارید لااقل یک تویوتا کرولا 2008 در همین حول و حوش قیمتی 65 تا 70 تمیز و بدون خوردگی بخرید که نام تیوتا و برند نعتبر و مونتاژ عالی و عمر بالای قطعات زبانزد خاص و عام است

 5. حسین می‌گه:

  دوست عزیز خودت رو تو چاه ماشین چینی ننداز
  ماشین دسته دوم هم دردسرهای خاص خودش رو داره.به هر ماشینی که بالای 80 تا 90 هزرارتا کار کرده و خدا میدونه تو چه شرایطی.همون سمتش نری راحت تری.به هر حال شما سوار برند و لوگوی ماشین که نمیخوایی بشی..
  الان شما کمتر کسی رو میبینی که از ال نود ناراضی باشه.بله اگه تو کشورهای خلیج اگه زندگی میکردی ال نود میشد فرغون..
  اما فراموش نکن اینجا ایرانه .اگه میخوایی ماشین صفر و باکیفت و طراحی روز سوار شی حداقل با 90 میلون پول داشته باشی.که اکسنت یا سراتو مونتاژ سوار شی.
  ساندرو درسته طراحی دلچسب و بی اپشنی داره اما هر کار کنی فرانسویه.همین ماشین با همین طراحی تا 2 سال پیش تو اروپا تولید و فروش میرفت تا 2014که فیست لیفتش تولید شد.
  به اعتقاد من سمت چینی نرو که حتی با کیفتهاش هم بعد از جند سال معلوم نیست چه سرنوشتی و بازاری داشته باشه.دسته دوم بالای 50 هزرارتا کارکرد ریسکه…
  پس میرسیم به بحث شیرین ساندرو…
  موتور و گیربکس فرانسوی.اتاق و صندوق جادار
  قیافه رو هم بی خیال شو چند سال با اعتماد سوار شو.بعد هم راحت بفروش…
  موفق باشی

 6. a می‌گه:

  سلام,
  من ال نود اتومات دارم,شش ماه خریدم و 25 هزار کیلومتر رفتم,
  الله اکبر از موتور و گیربکس خوب این ماشین,,فوق العادست,
  فقط شرکت رنو بخرید,شرف داره به پژو و چینی

 7. ناظم می‌گه:

  من پنج سال ال نود داشتم و تا هفتاد و پنج هزار کیلومتر باهاش راه رفتم هر ده هزار کیلومتر یکبار تعویض روغن و سرویس داشتم ، تنها هزینه ای که کردم یک هفته قبل از فروش تسمه تایم عوض کردم ، که ظاهر تسمه می گفت تا بیست تای دیگه راحت کار میکنه ، طی دو هفته اخیر چند ماشین اتوماتیک در بازه قیمتی پنجاه میلیون تست کردم که شامل لیفان ایکس پنجاه ، جک ، ام وی ام ۳۱۵ و برلیانس و ساندرو میشد ، ساندرو با اینکه همان مشخصات ال نود را دارد و ظاهر چندان جالبی ندارد ، بیشتر بدلم نشست ، موتورش جون دارتر از بقیه و گیربکس اش قدرتمند تر ، تعویض دنده به نرمی است و صدای موتور داخل کابین نیست ، در مقایسه با ماشین های هم گروه از نظر فنی سرتر است .همین مقایسه باعث شد امروز این ماشین را بخرم ،البته تا پلاک و مدارک بیاد مدتی باید صبوری کنم تا در جاده ی خارج شهر هم تجربه رانندگیش را داشته باشم .

 8. حسین می‌گه:

  سلام
  تبریک.
  راستش من هم ماشینم رسید.ساندرو.زیاد تحقیق کرم دیدم با 50 تومن بهترین گزینه هست.
  البته چون پلاکش نیومده بود فعلا پارکش کردم.
  میخواستم لاستیک 205 کره ای بندازم.که به توصیه یکی از دوستان منصرف شدم.
  میخوام 185 هانکوک بندازم.یه جیزی حدود 500 تومان باید سر بدم.
  ولی مطمینم با لاستیک هانکوک این ماشین یه چیز دیگه میشه.
  انشالله سوار که شدم تجربه ام رو در اختیار دوستان میزارم.

 9. BK می‌گه:

  سلام
  بنظر شما مزدا ٢ بهتره يا رنو ساندرو، البته مي دونم كه مزدا ٢ توليد نمي شه و كاركرشو بايد خريد، پيشنهاد شما چيه؟

 10. ﻋﻠﻴﺮﺿﺎ می‌گه:

  ﺳﻼﻡ
  ﺣﺪﻭﺩ ﻳﻚ ﻣﺎﻫﻪ ﺭﻧﻮ ﺳﺎﻧﺪﺭﻭ ﮔﺮﻓﺘﻢ, ﺭاﺿﻲ ﻫﺴﺘﻢ,ﺑﻨﻆﺮﻡ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﺧﻮﺑﻴﻪ,ﻓﻘﻄ, ﻫﻨﮕﺎﻣﻴﻜﻪ ﻣﺎﺷﻴﻦ ﮔﺮﻡ ﻣﻴﺸﻪ ﻳﻪ ﺻﺪاﻳ ﺧﻳﻠﻲ ﺁﺭاﻣﻲ ﻏﻴﺮاﺯﺻﺪاﻱ ﻣﺘﻮﺭ(ﺷﺒﻴﻪ ﺻﺪاﻱ ﻫﻴﺪﺭﻭﻟﻴﻚ ﻓﺮﻣﺎﻥ)ﺩاﺧﻞ ﻛﺎﺑﻴﻦ ﺷﻨﻴﺪﻩ ﻣﻴﺸﻪ,ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﻴﻜﻪ ﺩﺭاﻳﻦ ﻣﻮﺭﺩﺗﺠﺮﺑﻪ اﻱ ﺩاﺭﻧﺪ ﻟﻂﻔﺎ ﺭاﻫﻨﻤﺎﻳﻲ ﻛﻨﻴﺪ.
  ﻣﺘﺸﻜﺮ

 11. hhf می‌گه:

  به نظر من با قیمت حدود 45 میلیون تومان یک آوانته یا مگان کارکرده سالم بگیرین خیال خودتونو راحت کنین
  بد میگم؟
  نه بد می گم آیا؟

 12. ali می‌گه:

  درجواب اقایBبه نظر من جک جی5 دنده ای گزینه بدی نیست تحقیق کن خوبه

 13. سیاوش شریفی می‌گه:

  سلام موتور و گیربکس ساندرو ساخت چه کشوری است _ من دیشب با یکی از صاحبین ساندرو صحبتی راجع به رضایتمندی خودرواش داشتم که متاسفانه راضی نبود _ میگفت موتور این ماشین مونتاژترک هست و اصلا از ماشین رضایت نداشت_حال با توجه به اینکه منم همین ماشین رو ثبت نام کردم خواهش میکنم بدون تعصب بیجا یه جوابی به بنده بدین
  ممنون

  • ُSepehr می‌گه:

   رنو از کشورهای مختلف موتورها رو تامین می کنه، در سال های گذشته شاهد استفاده از موتورهای مونتاژی مگا موتور موتور های اسپانیایی و …بودیم اما در آینده نزدیک احتمالا اکثر موتور خودروهای موجود در ایران مونتاژی مگا موتور خواهند بود چرا که خط تولید این شرکت پس از چند ماه توقف بار دیگر فعال شده است.

 14. sunmartin می‌گه:

  موتورها و گیربکس از شرکت مگا موتور تبریز هست ابوی بنده بواسطه شغلشون و تست ماهیانه قطعات درسازمان استاندارد مطلع هستند بزودی تمامی قطعات مواوری ال نوت و بی نوت ازین شرکت در تبریز تامیین میشود

 15. Pony car می‌گه:

  دوستان یه راهنمایی لطفا به نظر شما ایا سراتو ۱۶۰۰سایپا بفروشم جک اس۵ اتوماتیک ثبت نام کنم کار درستی از یه طرف یه ماشین دو سال بیشتر سوار نمی شم و اینکه اپشن های این ماشین و ظاهرش خیلی وسوسه کنندست و با توجه به استقبال عمومی اگر بعد دو سال بفروشمش ضرر نمی کنم و فروش هشتاد میلیونی جک دستی تو بازار گواه این ادعاست از طرفی دوست دارم تجربه های متفاوتی داشته باشم لنسر ۲۰۱۶ هم می تونم ثبت نام کنم ارین موتور شرایط خوبی گذاشته از پس قسطش بر میام ان شاالله اگر موفق به خرید ماشین شدم برای بررسی ماشین در اختیار سایت و مهنس سپهر می زارم دعا کنید خودم لنسر بیشتر دوست دارم فقط ای کاش ظاهر جذاب تر ویا حداقل موتوری قوی تر داشت

  • محمد رضا می‌گه:

   با سلام.به نظر من سراتو 1.6 دنده ای بهتر از جک اس 5 هه.درسته جک موتورش 2 لیتریه و توربو داره ولی یادت نره که سراتو هرچی هم کم آپشن یا اصلا بی اپشن باشه بهتر از جک چینیه.من نمیگم جک صرفا به خاطر چینی بودنش بده ولی میگم سراتو از همه لحاظ بهتره.به نظر من یا سراتون رو نگه دارین یا میتسو لنسر 1.6 لیتری بخرین.البته فراموش نکنید که آرین موتور هم در تحویل خودرو بدقولی میکنه.دوست من سال 93 میتسو ASX مدل 2014 با موعود تحویل تیر از آرین موتور نقدی ثبت نام کرد که آذر 93 بهش تحویل دادن.اون هم با مدل 2014 نه 2015.منم مثل خودتون علاقه شدیدی به تعویض خودرو دارم و پارسال 4 تا ماشین عوض کردم ولی همین تعویض ها خیلی برام گرون تموم شد و دیگه ماشینم رو عوض نمیکنم.در هر حال انتخاب اصلی با خودتونه.

  • اميد می‌گه:

   اگه اين كار رو بكني بزرگترين اشتباهو كردي
   جك آشغاله
   اين حرفو بعد يه سال استفاده از جي پنج اتومات ميگم
   چند ماهه ميخوام بفروشم اما…!

 16. sunmartin می‌گه:

  سلام پونی کار من نظرم میگم اینکار نکن
  من قبل از سراتو جک جی 5 اتومات داشتم مرت زمان یکسال (رندش کنم) در طول این مدت اذیت نکرد فقط چند مشکل داره
  اولا کاملا مشخصه چینی هست کیفیت تریم داخلیش پایینه زیر کلید بالابرها شیشه بک لایت نداره و تو شب دچار سردرگمی میشی
  کمک هاش بسیار نامطلوبن و در کوچکترین ناهمواری کوبش شدید دارن از عقب صدای تالاق و تلوق میاد دید عقب بده و حتما دوربین میخواد سیستم استارتش 2 بار استارت هست تک ضرب محاله روشن بشه گلوگاه خروجی اگزوز و انبارکش بسیار کوتاه و به رامپینگ پارکینگ گیرمیکنه دنده هاش مثل سری های جدید کیا و هیوندای 7 دنده نیست بلکه 4 دنده هست و قدری دیر برای تعویض تصمیم میگیره فنش همیشه روشنه
  اما محاسن زیباست بخصوص هدلایت های جلو و رخ خودرو ،ایراد اساسی نداره موتور قوی داره که ایراد نداره بدنه مستحکمی داره و امکانات خوب مثل سانروف و لنز چراغ و..اما اصلا بروی tpms این خودرو حساب نکن که هربار یه درجه رو نشان میده کلا خودروی خوبیه اما کسی که سراتو داره نمیره چینی بخره این کامنت من بود و هرکسی سلیقه خودش بیشتر دخیل هست

 17. امیر می‌گه:

  من میخوام یه ساندرو بگیرم.فقط بین دنده ای و اتومات موندم .ازطرفی ترافیک آدمو فقط سمت اتومات میکشونه از طرفی ضعف عملکرد اتومات و مصرف بالا تر و چهار دنده بودنش واسه تو جاده نگرانم میکنه.لطفا دوستانی که اتومات دارن یه توضیحی راجعبه گیربکسش بخصوص تو جاده خارج شهر بدن.ممنون

  • ُSepehr می‌گه:

   اگر مصرف شهریتون نسبت به جاده ای بیشتر هست، اتومات بخرید و برعکس اما در مجموع در طیف قیمتی کمتر از 50 میلیون تومان، ساندرو بهترین بسته فنی را از نظر هماهنگی موتور و گیربکس و دوام ارائه می کند و انتخاب دیگری ندارید

 18. سومرتورک می‌گه:

  میخام بدونم اوتوماتش درحداستاندارد عمل میکنه؟وایاجایی برای تست رانندگی ساندرو باپرداخت هزینه میشناسند دوستان؟

 19. e.l.i می‌گه:

  دوستان لطفا کمک کنید. اواخر 93 یه دنا گرفتم که واقعا پدرمو دراورد. اخر سر از شرکت تعویضش کردن. الان قراره این هفته بیاد.بنظرتون همین رو سوار شم یا ساندرو بگیرم ؟ یا چ ماشین دست دومی بهتره ؟ ماشینی که ایراد کلاج. گیربکس نداشته باشه. موتورش خوب کار کنه و حداقل دو سال مشکل خاصی برام ایجاد نکنه. قیمتشم بین رنج پنجاه تا هفتاد باشه.

 20. بابک می‌گه:

  سلام
  من میخوام ماشین بخرم قبلا دنده ای E2 ال 90 داشتم ازشم راضی بودم الان میخوام اتوماتیک بخرم بین ساندرو و ال 90کدوم بهتره و ترجیح میدین راهنماییم کنید


در بحث شرکت کنید