بررسی ناوشکن زوم والت DDG 1000نیروی دریایی آمریکا

تیم تحریریه | جمعه، ۲۳ مهر |

با توجه به پایان یافتن جنگ سرد و کاهش توان نظامی شوروی، دولت آمریکا تصمیم به کاهش ناوگان دریایی خود گرفت. در این راستا 600 ناوگان را به 330 ناوگان تقلیل داد. از میان 4 نبردناو کلاس آیووا، یعنی نبردناوهای ویسکانسین، نیوجرسی، میسوری و سر کلاس آیوا، دو نبردناو عطیم الجثه نیوجرسی و میسوری بازنشسته و تبدیل به موزه شدند. اما با فشارهای کنگره و برخی متخصصان نظامی و بنا به نیاز آمریکا به پشتیبانی نیروهای زمینی توسط توپخانه نیروی دریایی، نبردناوهای آیووا و ویسکانسین در حالت خارج از ماموریت قرار گرفتند . به صورتی که در مواقع لزوم بتوانند آماده شده و به ماموریت فرستاده شوند. به دلیل هزینه بسیار بالای نگهداری و مدرن سازی این نبردناوهای غول پیکر ، نیروی دریایی بدنبال جایگزین مناسبی برای پشتیبانی از نیروی زمینی بود. راههایی مانند استفاده از ناوشکنهای سبک تر موشک انداز، استفاده از نیروی هوایی برد نزدیک، بمب های هدایت شونده و غیره

ناوشکن DDG 1000 Zumwalt اولین کشتی ساخته شده تحت عنوان برنامه DD(X) در دپارتمان دفاعی آمریکا است که در سال 2016 به نیروی دریایی این کشور تحویل داده شد.
در نوامبر سال 2001، دپارتمان دفاعی آمریکا اعلام کرد که در برنامه DD 21 تجدید نظر کرده و برنامه جدید DD(X) نام دارد و به جای ساخت تنها یک ناوشکن، تمرکز برنامه DD(X) بر روی ساخت خانواده ای از ناوشکنها ی بسیار پیشرفته خواهد بود.
برنامه تجدید نظر شده برای دریافت پیشنهادها منتشر شد. در نهایت در آپریل 2002، نورثروپ گرومن شیپ سیستم اینگالز به عنوان نماینده رهبر طرح، برای DD(X) انتخاب شد. نورثروپ گرومن تیم طلایی را رهبری می کرد که کمپانی ریتون سیستمز نیز یکی از اعضای تیم بود.

 

به پیشنهاد تیم طلایی، تیم آبی به رهبری بث آیرن ورکز به عنوان پیمانکار فرعی برای بخشهای طراحی و آزمایش، به گروه پیوست. بث آیرون ورکز یکی از کمپانیهای جنرال داینامیکز است. لاکهید مارتین، بی ای ایی سیستمز لند اند آرمامنتز و بویینگ از کمپانیهای بزرگ تیم آبی بودند.
در نوامبر 2005، توسعه و آماده سازی DD(X) تصویب شد. در آپریل 2006، نیروی دریایی آمریکا رسما اعلام کرد که نام اولین کشتی از این کلاس DDG 1000 ZUMWALT خواهد بود و دومین کشتی DDG 1001 Michael Monsoor و سومین کشتی DDG 1002 USS Lyndon B نامیده خواهند شد.
در ابتدا قرار بود بین 8 تا 12 عدد از ناوشکنهای کلاس زوموالت تولید شود. اما در نهایت نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که بودجه برای ساخت 3 عدد در نظر گرفته شده است.
سرمایه کافی برای ساخت این دو کشتی در سالهای 2007 و 2008 آماده شد و مقرر گشت کمپانی جنرال داینامیکز بث آیرون و%

دیدگاه خود را ارسال کنید

نظرات بسته شده است.