نگاهی به پراید+Hp : کاهش کیفیت ، افزایش امنیت

مدیریت سایت | پنجشنبه، ۴ مهر ۱۳۹۲ | 26 نظر

نوشته سپهر زنگنه – عکس: کیارش زارع رفیع

اگر تنها یک واقعیت بزرگ در مورد بازار خودروی ایران وجود داشته باشد.آن واقعیت حضور فوق العاده پر رنگ پراید در خیابان ها و زیر پای مردمان ایران زمین است.بنابراین پراید به نوعی مهم ترین خودروی فعلی ایرانیان است.

IMG_4228

هرچند سایپا بارها نام این محصول ابر موفق خود و ناموفق کمپانی های فورد، مزدا و کیا را تغییر داده است و حالا پس از دگردیسی های متعدد دیگر محصولی به نام کیا پراید در سبد محصولات این شرکت وجود ندارد.اما همه میدانیم صرفا به واسطه تغییر انواع مدل چراغ و کم و زیاد شدن قدرت خروجی نام یک خودرو تغییر نمیکند.اگر روند مروری بر نام ها و کدهای پراید در طول تاریخ یعنی مدل های صندوقدار و هاچ بک،  صبا و نسیم.پراید سفری (استیشن)، 141LBI. 141DLX. 132، مروارید، 111.، 131. 132 و X132  داشته باشیم در میابیم که سایپا میتواند برای کسب عنوان بیشترین تغییر نام برای یک محصول واحد در کتاب رکورد های جهانی گینس امیدوار باشد.

IMG_4233

البته حال و روز ایران خودرو نیز در این رابطه بهتر از سایپا نیست که انواع و اقسام مدل های سمند را به نام های گوناگون عرضه میکند.به هر روی مدتی است سایپا دستی بر سر و گوش پر تیراژ ترین محصول خود کشیده و  با انجام تغییرات مختصر فنی ، همچون بازنگری در طراحی منیفولد ورودی، سیستم سوخت رسانی و سر سیلندر ، قدرت خروجی موتور را در حدود 4 اسب بخار افزایش داده است.و از 63 اسب بخار به 67 اسب بخار در دور موتور 5500 RPM رسیده است.این تغییر بزرگ باعث شده است که محصول جدید از خانواده X100 پسوند HP+ مخفف عبارت  HORSE POWER را بر دوش بکشند.تنها تفاوت ظاهری این مدل های تقویت شده ! با خودروهای عادی برچسب  HP+است که بر روی گلگیر جلو خودرو چسبانده شده است.البته در صورتی که درب موتور را بالا بزنید شاهد نشان  HP+بر روی درب سوپاپ ها نیز خواهید بود.

IMG_4240

به گفته مالکان این افزایش قدرت در هنگام رانندگی  چندان به چشم نمی آید چرا که از هر زاویه ای که بنگرید 4 اسب بخار رقم قابل توجهی نیست ،به خصوص که شاسی خودروهای گروه X100 به دلیل انجام تغییرات در راستای بالا بردن ایمنی ، سنگین تر از مدل های قدیمی است اما آن طور که از شواهد پیداست مصرف سوخت و میزان آلایندگی مدل های جدید به واسطه تغییرات انجام گرفته اندکی کاهش یافته است.

تغییرات فنی در پیشرانه پراید +HP

به نظر میرسد در مورد گیربکس خودرو کوچکترین تغییری رخ نداده باشد، همچنان فاصل فیزیکی محل جا رفتن دنده ها بسیار زیاد است و بازوی راننده برای تعویض دنده های یک به دو و دو به سه فاصله ای در حدود دو برابر مقدار معمول در سایر خودروها را در می نوردد.ضریب دنده های 4 و 5 نیز بسیار بلند (سبک) است که این مشکل باعث کاهش چشمگیر عملکرد خودرو در سرعت های بالا و مسافرت های خانوادگی میشود ،چرا که وزن خودرو با وجود بار و مسافر در چنین شرایطی در بالاترین سطح خود قرار داد.البته پروژه های متعددی در راستای بهبود قابلیت های گیربکس پراید در مگا موتور تعریف شده است اما آنطور که ما میدانیم هیچ کدام از تغییرات حاصل از این پروژه ها به دلیل افزایش هزینه های تولید در خطوط تولید انبوه به کار بسته نشده اند.

IMG_4245

تغییرات صورت گرفته در زمینه افزایش ایمنی اتاق علیرغم افزایش وزن نتیجه مثبتی را در پی داشته است و سطح ایمنی این خودرو فوق العاده خطرناک در دنیای واقعی بهتر شده است. هرچند امیدواریم با نصب ایربگ راننده و سرنشین شاهد کاهش چشمگیر آمار تلفات جاده ای باشیم اما سوالی که در این زمینه مطرح است این است که چرا پیش از این برای افزایش ایمنی پراید اقدامی صورت نگرفته بود؟ چرا که خودروهایی با پلت فرم پراید در حدود 15 سال است که در تصادفات جاده ای نا ایمن بودن خود را به پر هزینه ترین شکل ممکن اثبات کرده اند.

یکی از بزرگترین تفاوت های این پراید ها با نمونه های قدیمی تجهیز شدن خودروهای جدید به ترمزهای ABS است که به واسطه پیگیری های مستمر نیروی انتظامی صورت پذیرفت.به طور کلی وظیفه ترمزهای ABS یا ضد بلوکه ترمز همانطور که از آن ها پیداست جلوگیری از قفل شدن چرخ ها (به خصوص چرخ های جلو) در زمان ترمزگیری های شدید است.اما آنطور که مالکین میگویند هرچند قابلیت های کلی سیستم ترمز به واسطه نصب ABS افزایش یافته است اما همچمنان صدای کشیده شدن چرخ ها به خصوص بر روی مسیر های لغزنده و خیس شنیده میشود. البته آنطور که از شواهد پیداست مقصر اصلی در این رابطه لاستیک های فابریک با برند کویر تایرهستند که حتی در زمان نو بودن نیز از چسبندگی بسیار اندکی به راه برخوردارند به شکلی که مالک خودرو تنها 3 روز پس از تحویل گرفتن خودرو در زمان حرکت دور یک میدان کنترل خودرو را از دست داده بود و در پی این حادثه تصمیم به تعویض لاستیک های خطرناک کویرتایر را با نمونه های هم سایز ساخت  KUMHO گرفته بود.همین تغییر ساده بهبود چشمگیر هندلینگ و افزایش قابلیت ترمزگیری را در پی داشته است ، البته بازهم در زمان ترمزگیری شدید بر روی سطح آسفالت خشک از سرعت حدود 80 کیلومتر درساعت مسافت کشیده شدن چرخ ها به حدود 0.5 متر می رسید و البته مسافت قفل شدن بر روی مسیر خیس و با لاستیک های نامرغوب بسیار بیش از این رقم خواهد بود.

IMG_4260

از مسائل فنی که بگذریم فضای درون کابین نیز دستخوش تغییرات اندکی در فضای نشانگر های پشت آمپر شده است و یک نشانگر دیجیتالی برای شمارش کیلومتر کارکرد و …در فضای بین سرعت سنج و دور سنج موتور خود نمایی میکند.همچنین طراحی داشبورد علیرغم ارتقاء نسبت به مدل های قدیمی از نظر کارایی افت کرده است، چراکه به دلیل شیب زیاد سطح فوقانی این بخش ، دیگر امکان قرار دادن اشیا بر روی داشبورد منحنی شکل وجود ندارد.

مالک خودرو از صدای تولید شده به وسیله سیستم کلاچ در زمان سرد بودن خودرو  و کج بودن قاب زیر فرمان و سفت جا رفتن دنده ها شکایت دارد.طرح رودری نیز که در سری جدید پراید ها متفاوت از طرح اصلی و قدیمی است از ظاهر مناسب و مدرنی برخوردار است اما کیفیت اهرم بازکننده درب (از داخل) تعجب آور است.این قطعه پر کاربرد بر خلاف نمونه های قدیمی از جنس پلاستیک بسیار نازکی ساخته شده است و در زمان بازکردن درب خودرو از داخل به راستی خم شدن آن را مشاهده خواهید کرد.در واقع مهندسان سایپا این قطعه را در اوج ظرافت و در لب مرز شکستن طراحی کرده اند.از طرف دیگر هیج کدام از درب های خودرو حتی پس از رگلاژ نیز به خوبی بسته نمیشوند و این وضعیت در مورد درپوش موتور به بدترین شکل ممکن خود نمایی میکند .برای بستن درب موتور نیاز به 3 تا 5 بار تلاش خواهید داشت.از سوی دیگر کیفیت رنگ نیز چشمگیر نیست و قطره های باقی مانده از مرحله اصلی رنگ امیزی در فضای بین درب عقب و گلگیر به چشم میخورد . بر روی ستون عقب نیز آثار گرد رنگ آنچنان واضح است که انگار خودرو به جای خطوط مدرن رنگ آمیزی سایپا در یک تعمیرگاه کوچک رنگ آمیزی شده است.

ریشه تمامی مشکلات کیفیتی را میتوان در یک لغت خلاصه کرد، قیمت تمام شده! و البته حجم عظیم تحریم ها و مشکلاتی که باعث شده اند حتی در روند تامین ورق های بدنه نیز اخلال ایجاد شود.در چنین شرایطی واضح است که بخش عظیمی از توان مهندسان سایپا صرف یافتن روش هایی برای کاستن از هزینه های تولید میشود. با تشکر از مالک خودرو ، آقای آرمین نصیر بیگ که خودرو خود را در اختیار ما قرار دادند.

هوندا سیویک تیونینگ، در برابر میتسوبیشی گالانت و نیسان ماکسیما

هوندا سیویک تیونینگ، در برابر میتسوبیشی گالانت و نیسان ماکسیما

26دیدگاه

 1. ZIPCO می‌گه:

  مطلب انتقادی اصلا حالش بیشتره :)

 2. حسین می‌گه:

  بهترین سایز لاستیک برای پراید که سواری نرم وبی صدا وچسبندگی به سطح زمین را درهنگام رانندگی مخصوصا در سر پیچ ها میدهد

  175/70R13

  میباشد (سایز لاستیک فابریک ریو

   

 3. ایوب می‌گه:

  خودروی ایرانی = آشغال.

 4. شهرام می‌گه:

  پراید = توف سر بالا که الان خودم یکیش و دارم////قبلا 405 داشتم خیلی بهتر از پراید بود

  • علیرضا می‌گه:

   شهرام جان در یک کلاس مقایسه کنی میبینی ماشین خوبیه بله مسلما 405 بهتره(البته به نظر من نسبت به خرجی که داره اصلا ارزش نداره)

   شما پراید رو با ماتیز – ام وی ام و اینا مقایسه کن

   اگه اینطوره منم میگم پراید خیلی آشغاله

   من بی ام دبلیو 630کوپه رو ترجیح میدم هم به پراید هم 405 که شما فرمودید!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 5. willian می‌گه:

  خودرویی کاملا مفهومی ……….

 6. mustafa می‌گه:

  agha man mikham lastik avaz konam be nazar saheb nazara che lastiki alan ba in vaziyat mamlekat begiram khobe?lastik khareji migan chon to tahrim bodim shayad tarikh gozashte ya be estelah anbar monde bashe-hala khareji chi khobe irani chi khobe?rasti ring dare mashin size 175 che lastiki????

  mamnon

  • sepehr می‌گه:

   با سلام،خوشبختانه تاریخ تولید تایر بر روی آن درج می شود و از این نظر محدودیت چندانی وجود ندارد اما متاسفانه تاکنون مقایسه دقیقی در زمینه کارایی تایرهای ایرانی انجام نشده است و کیفیت واقعی آن ها برای عموم مصرف کنندگان نامشخص است، با توجه به قیمت ها احتمالا خرید نمونه های کره ای چون گلد استون را نیز می توان توصیه کرد

 7. مهدی می‌گه:

  سلام منم موافقم ولی چه کار کنیم بیشتر دسته مون نمی رسه

 8. عباسنوید می‌گه:

  سلام به کسایی که میان پیاما میخونن.این ماشینهایی که اسمشو گذاشتن تولید داخی انگار چیه ..وقتی از دور میوفته کسی کاریش نداره قیمتش مفت میشه ..چند تا کارخونه لقمه چرب پیدا میکنن برای جیب کندن مردم.که اینا تولید کنن کل ایران بشه پراید سمند پژو .خودشون به اندازه دولت ثروتمند بشن..هیچ کسی هم برای این مردم قدم بر نمیداره.و نمیزارن قدم برداره..پس همین که مثل عراق شکست خورده باید مثل همونا ماشین سوار باشیم .و تعصب ما به جایی نمیرسه .یه وقت میبینیم پیر شدیم فقط میخایم اون موقع بگیم ما که زندگی نکردیم لعنت به این زندگی یکم اخرش حرص میخوریم دو روز جلو تر تموم میکنیم .تمام

  • يه دوست می‌گه:

   سلام من از همه دوستان يه مشاوره ميخوام خواهشن هركي ميتونه كمك كنه
   من زياد ماشين سر در نميارم و يه پرايد 131 ex مدل خرداد 92 دارم كه قرار بود بفروشم
   اما از بد روزگار چند روز پيش تصادف كردم و قسمت جلو سمت راننده ماشين تصادف داشت كه با بيمه بدنه سپر و سيني قاب رادياتور قسمت بيروني گلگير چپ (اين قسمت بدتر از جاهاي ديگه خورده) و درب موتور و در راننده قراره عوض بشه (بيمه خود سايپا كارت نارنجي)

   حالا با اين اوضاع ماشين من چقدر افت داره؟
   لازم به ذكر هست بيمه بدنه به نظر خودم محض ظاهر كاري بيشترشو تعويض ميكنه وگرنه بعضي قسمت ها با صافكاري درست ميشد
   من به پولم نياز داشتم اما واقعا نميدونم چي شد و حالا بايد چي كار كنم!
   راستي اين بيمه بدنه كسي داشته بدونم افت مشين رو ميده يا نه؟ از خودشون ميپرسي ميگن نه ولي مي دونم ساير بيمه ها همچين چيزي دارن
   خلاصه ممنون ميشم نظرتونو بدونم كمك بزرگي ميكنيد فكرم بدجور مشغوله

 9. رضا می‌گه:

  بهتر بود به کیفیت بسیار پایین مواد استفاده شده در ساخت داشبورد ماشین اشاره میکردید … من دو ماه پیش یک پراید 111 هاچ بک تحویل گرفتم ولی در کمال تعجب پلاستیک داشبوردش انقدر بی کیفیته که با ناخن و سر کلید و هرچیز لبه دار حتی کناره های ساعت مچی فلزی !! خط میافته … ماشینی که نزدیک 19 میلیون برای من تموم شده الان در مدت دو ماه صد تا خط و خش روی داشبوردش افتاده … واقعا مسخره ست حتی پرایدهای قدیمی اینطور نبودند ….

 10. محمد می‌گه:

  ازنظر من این پرایدهای جدید کیفیتشون بهتر شده آخه بنده خدا چرا تعصبی حرف میزنید من خودم یک پراید مدل 91 دوگانه اچ پی مثبت دارم از نظر قدرت و کیفییت از پراید قدیمی بهتر شده منم شنیدم که اگه تسمه تایم پاره بشه خسارتش از اونا بیشتره ولی این در مورد خودروهای گرونتر مثل پژو هم این طوری هستش ولی حس میکنم صدای موتور بیشتر شده که بر میکرده به تقویت موتور

 11. naxar می‌گه:

  در مورد کیفیت رنگ پراید این رو هم در نظر بگیرید که سایپا به غیر از خط رنگ پیشرفته خودش از خطوط دیگه هم استفاده میکنه
  مثلا کارخونه پروتون توی بروجرد چندساله خوابیده. با سایپا قرارداد داره و براشون بدنه رنگ میکنه. بعد ۴۰۰ کبلومتر مسافت طی میکنه تا برسه کترخونه و قطعات روش نصب بشه که توی هیچ کجای دنیا مظبر نداره….

 12. مجتبی می‌گه:

  باسلام خدمت همه دوستان سوالی دارم که امیدوارم دوستانی که در این زمینه اطلاعاتی دارند بنده رو راهنمایی کنن .چند وقتی است که خودروی من که همون پراید اچ پی مثبت است دچار مشکلی شده که پیش هر تعمیرکاری میبرمش میگن این ماشینا استپ موتور ندارن اخه مگه میشه همچین ماشین مزخرفی استپ موتور نداشته باشه .ماشین من بیشتر اوقات خود به خود گاز میخوره ودور موتور تا 4هم میره بعضی وقتا هم حالت خفگی بهش دست میده و درحین حرکت ماشین خاموش میشه چندتا هزتعمیر گاهها میگن ازاستپ موتورشه حالا اگه میشه یکی ازدوستان یه عکس ازاین استپ موتور واسم بفرسته ممنونش میشم

 13. محمد می‌گه:

  سلام آقا این hp+ چقد از قدیمی تر ها تند تر میره مثلا تو سربالایی که پراید معمولی با دنده سه بیشتر از 90 تا نمیره این اچپی ها چقد میره؟ صداشم چقد بالا رفته زیاده یا باید خیلی دقت کنی تا تفاوتشو بفهمی؟این ساژم چیه زیمینس چیه؟فرق ظاهری هم داره؟ ممنون میشم یکی جواب بده بد جوری تو هنگم میخام ی 93 اس ای بخرم نمیدونم اچ پی بگیرم یا معمولی.

 14. تورج می‌گه:

  بنده ازسال۷۳تاحالاپرایدسوارم.اولیهاش که کره ای بودن.ماه طلا بی غل وغش ۳_۴سال آخ نمیگفتن دوتاهم ایرانی ۸۰ و۸۸گرفتم کل مسافرتهام باهاشون بودهیج خرجی جز جلوبندی وپلوس سردستم نزاشتن.مداراکنید۴هزاردورو۱۱۰تابیشترنریددنده مرده نزنیدپابه کلاچ نمونیدآمپرآب ازنصف بالاترنره.رعایت کنیدپرایدخدمتگذارخوبیه مطمعن باشیدضمنا کولردرترافیک وسربالایی قاتل خاموش پرایده بخداقسم با این پول بهترین انتخاب دنیاست

 15. همایون می‌گه:

  موتورهای جدید 69/3 اسب بخار هستن گیربکس هاشونم تغییر کردن اصطلاحا گیربکس بزرگن هستن، افزایش قدرت خودرو کاملا به چشم میاد. لطفا به اطلاعاتی که در اختیار مردم میزارین دقت کنید.

 16. محمد ذاب می‌گه:

  منم مشکل مجتبی رو با پرایدم دارم، یه ۱۳۱ HP+ دارم تو ترافیک یهو گازش به صورت سینوسی بالا پایین میشه ، دور موتورم هی میره بالا هی میاد پایین ، بعضی وقتا هم گازو ول میکنم یهو تا مرز خاموش شدن میره، منم احتمال میدم از استپر باشه ولی میگن این اچ پی پلاس ها استپرش با دریچه گاز یکپارچه است و نمیشه استپر رو به تنهایی باز کرد و تمیز کرد
  به نظرم منطقی نیست برای یه همچین مشکل کوچیکی اینقدر هزینه کنم و کل دریچه گاز و استپر رو با هم عوض کنم، کسی از دوستان میتونه منو راهنمایی کنه که چیکار کنم؟

  • مهدی می‌گه:

   دوست عزیز این ماشین ها استیپ موتور دارند و کاملا از دریچه گاز جداست و راحت میتونی عوض کنی. متاسفانه پرایدهای جدید اکثرا این مشکلات رو دارند.

 17. امیررضا می‌گه:

  عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی بوددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددددد

 18. وحید می‌گه:

  امیدی به نمایش این نظر ندارم
  پاراگراف آخر واسه اینه سایپا ناراحت نشه، یعنی میخوایین بگین شرکتی که اینجور دولت حمایتش میکنه و بازار رقابت را محدود کرده به سایپا و ایران خودرو سود کمی گیرش میاد و بخاطر هزینه های زیاده که پراید گرونه؟ واقعا خنده داره
  گمرک وحشتناک گذاشتن که مثلأ صنعت خودروسازی ایران پیشرفت کنه، پسرفت کرد بجای پیشرفت ،تا رقابت نباشه پیشرفتی هم نیست ، وقتی سایپا یا ایران خودرو ماشین رو به هر کیفیتی که عشقشونه راحت میفروشن احتیاجی نمیبینن که بخوان پیشرفت کنن، موتور tu5 که الان تازه میندازن روی پارس و بعنوان یه خودروی لوکس میفروشن مال سال 1986 هست یعنی ۳۰ سال پیش، مردم از همه جا بی خبر و البته مجبور هم این موتور را بعنوان یه موتور مدرن میشناسن، خودتون داخل ویکیپدیا یه جستجو بکنین ببینین درست میگم یا نه، پراید که دیگه جای خود داره، بنز با ۲۰۰۰ سی سی حجم موتور ۳۰۰ اسب بخار نیرو تولید میکنه این یه موتور مدرنه نه tu5
  من یه ۲۰۶ فرانسه دارم با کارکرد ۳۰۰،۰۰۰ کیلومتر هر قطعه فرانسویش که بعد اینهمه کارکرد عوض کردم دیگه فایده نداشته ، عرض یک سال سه بار هرزگرد تسمه دینام عوض کردم اونم اوریجینال شرکتی، حالا حساب کنین یه ماشین سوار بشیم که کل هیکلش با همین کیفیته ، خدا بدادتون برسه، فقط اجازه بدین که مزدا ۲ و مزدا ۳ بدون گمرک وارد ایران بشه قطعاتش را هم فراوون کنین اگر کسی فقط یکدونه هندوانه مارک سایپا یا ایران خودرو خرید من خودم دار میزنم. امیدی به نمایش این نظر ندارم اما لازم دانستم که بگم.

 19. کسری می‌گه:

  واقعا خنده داره. یکی میگه پراید ماشین خوبیه و یکی میگه آشغاله. ادم گیر میکنه این وسط.
  میدونین دلیلش هم چیه؟؟؟ دلیلش اینه که ماشینای ایرانی دقیقا مثل تخم مرغ شانسی میمونه. یکیش خوب از اب در میاد و یکیش بد. این اختلاف نظر ها هم دلیلش همینه. من یکی از دوستام سمند سورن صفر خرید پارسال. الان یک ساله که از ماشین کار میکشه ۲۲ هزار تا کار کرده. داخل اتاقش کیپ کیپ و بدون یک ذره سر و صدا هستش. تنها خرجش تا حالا لنت و روغن بوده. ولی من خودم دقیقا ۴ ماه بعد از اون یعنی ۸ ماه پیش منم دقیقا یه سورن صفر گرفتم از نمایندگی. بعد از دو هفته سر و صدای داخل اتاقش اعصابمو خراب کرده بود. با توجه به این که خیلی هم نرم رانندگی میکنم ۷۰۰۰ تا باهاش کار کردم. جدا از سر و صدای داخل اتاق تسمه تایم پاره شد. رادیات هم نشتی پیدا کرد. بردم نمایندگی سفارش دادم. خلاصه من ماشین صفر خریدم که این مشکلاتو نداشته باشم ولی اینجوری از اب در اومد. بعد ۶ ماه فروختمش یه پراید ۱۱۱ مدل ۹۱sx خریدم. خداوکیل لذتی که با این ماشین میبرم با اون سورن نمیبردم.
  دلیل همه ی اینا اینه که همشون شانسی از آب در میاد. یکی خوب از اب در میاد یکی بد. ماشین های ایرانی اینجوری ان. یا خوبه بهت میوفته یا بده.
  ولی مجبوریم بسوزیم و بسازیم اگه اختلاف تبقاتی شدید و فقر زیاد و بیکاری نبود هیچکدوممون ماشین های بی کیفیت ایرانی سوار نمیشدیم


در بحث شرکت کنید