آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33

آزمایش و مقایسه لیفان X60 و ام وی ام X33

آزمایش: افشین خالدی- نریمان اصغریان  عکس: احسان شمس نیا – صبا سادات حقی

تب ورود خودروهای چینی به کشور بالا گرفته، عدم وجود تنوع در محصولات داخلی بهانه ای برای ورود خودروهای ارزان قیمت چینی شده. خودروهایی با برندهای جدید که مردم به صورت محدود با آنها آشنایی دارند، بسیاری از افرادی که این خودروها را می خرند خود را فردی ریسک پذیر معرفی می کنند.

اما واقعا این خودروها چقدر ارزش خرید دارند؟ شاسی بلندسازی یک سگمنت سخت در بین سازندگان خودرو است. چینی ها هم با وجود اینکه تجربه زیادی در خودروسازی ندارند به سرعت به سمت شاسی بلند رفته اند و با همان سرعت در حال نفوذ به بازار کشورمان هستند. در این مقاله با  آزمایش دو خودروی ام وی ام X33 و لیفان X60  سعی در شناسایی توانایی های این دو خودروی چینی داریم.

 

X33 VS X60 1+

طراحی

ام وی ام X33 یا همان چری تیگو حدود دو سال است که مهمان ایرانی هاست. با ظاهر آن آشنایی داریم، خودرویی که بی شباهت به ویتارا نیست، نمی توان به این راحتی به آن نمره قبولی داد. پیش از آنکه به طراحی کلی خودرو بپردازید فواصل بین برخی قطعات در ظاهر نظر را به خود جلب می کند. ابتدا تصور می شود با خطای مونتاژ روبرو هستید اما کمی دقت مشخص می شود اشکال از طراحی قطعات است جایی که فضای زیادی بین در عقب و گلگیر به وجود آمده از نمای پهلو ضربه سنگینی به طراحی خودرو زده است در ادامه اگر به جلوی خودرو بروید شاهد همین فضا به شیوه ای غیر حرفه ای تر در محل بسته شده درب موتور هستید به نحوی که تصویر می شود خودرو در آن ناحیه ضربه  خورده است . البته با وجود اشکال در طراحی قطعات در حالت کلی هماهنگی فرمی مناسبی بین 3 جهت خودرو می توان دریافت کرد.

img_2310

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد. به سختی می توان اشکال طراحی قطعاتی در آن پیدا کرد ،به غیر از فضای ایجاد شده بین درب موتور و چراغها که مرتبا به شما این احساس را القا می کند که درب موتور باز است در مابقی قسمتها، قطعات به خوبی ساخته و پرداخته و مونتاژ شده اند. در حالت کلی ظاهر لیفان X60 با طراحی به روز تر که دماغه آن به نوعی به نظر تغییر یافته سانتافه است در قیاس با رقیب خود یعنی ایکس 33 بسیار چشم نواز تر است.

X33 VS X60 X60 (25)

فضای داخلی

با ایکس 33 شروع می کنیم، پس از ورود به کابین این خودرو با انبوهی از قطعات بسیار بی کیفیت پلاستیکی روبرو می شوید که شاید به سختی در خودروهای بسیار ارزان قیمت ایرانی هم نمونه آن را دیده باشید. موقعیت سواری ایکس 33 علیرغم صندلی های کوچک آن وضعیت بدی ندارد اما توقع یک صندلی با کیفیت و ارگونومیک را نداشته باشید. با توجه به ارتفاع آن راننده تسلط خوبی بر روی جاده دارد،آینه ها به اندازه کافی بزرگ هستند و دید عقب راننده هم متناسب است. صندلی های عقب برای ایجاد فضای بار بیشتر به صورت خوابیده در می آیند ولی با توجه به نوع طراحی به صورت یک دست نخواهد شد و برای حمل اجسام یک تکه بزرگ وضعیت مناسبی ندارد. در دسترس بودن ادوات داخلی با توجه به سادگی کنسول خوب است و راننده می تواند در حین رانندگی به همه چیز دسترسی داشته باشد.

X33 VS X60 X33 (27)

اما لیفان X60 وضعیت بهتری دارد، پس از ورود به خودرو شما به یاد خودروهای ژاپنی خصوصا تویوتا راو4 می اندازد، البته بدون در نظر گرفتن کیفیت. فضای داخلی خودرو نسبت به ایکس 33 بسیار ظریف تر و با کیفیت تر است و مشخص است لیفان قصد داشته حداقل ها را در این خودرو رعایت کند اگر چه به رقبای ژاپنی و کره ای خود نزدیک نمی شود ولی نسبت به هم وطن رقیب خود چند پله بالاتر است و می تواند بازه قیمتی خود را توجیح کند. رو دری ها با چرم مصنوعی دوخت و تزئین شده اند و جنس داشبورد از مواد نرم و براق است. کیلومتر شماره به صورت دیجیتالی است و با وجود اینکه از نظر زیبایی چندان بد به نظر نمی رسد اما راننده نیاز به دقت بیشتری برای خواندن سرعت دارد، صندلی های عقب لیفان بر خلاف ایکس 33 به صورت کامل با کف فضای بار هم سطح می شوند در نتیجه فضای مناسبی برای جابجایی  وسائل به وجود می آید. صندلی های عقب لیفان به صورت پله ای به عقب می خوابند در حالیکه در ایکس 33 این قابلیت وجود ندارد، ایکس 33 قابلیت عقب رفتن صندلی را برای داشتن فضای پای بیشتر دارد که البته باز هم نمی تواند به فضای پای لیفان در حالت عادی دست پیدا کند. از دیگر برتری های لیفان در فضای داخلی می توان به سانروف بزرگتر، فضای بار بیشتر، سیستم صوتی بهتر، تسلط بیشتر بر جاده اشاره کرد.

X33 VS X60 X60 (34)

رانندگی

با استارت ایکس 33 و لیفان X60  تفاوتی در حین استارت دو خودرو ملاحظه نشده و  به راحتی استارت می خورند ، با توجه به عایق بندی بهتر X60 نفوذ صدا به داخل این خودرو کمتر از ایکس 33 است. در حرکت نیز این عایق بندی بیشتر به چشم می آید. در حالت درجا اگر بخواهید دور موتور در ایکس 33 بالا ببرید ابتدا کمی احساس خطر به شما دست پیدا می دهد، از آن جهت که عملکرد موتور هارشینگ شدیدی دارد این وضعیت در لیفان بسیار بهتر است. حین رانندگی فرمان دو خودرو تیز است و حس خاصی را به راننده منتقل نمی کند. در ترمزگیری شدید X60  واکنش بسیار خوبی نشان می دهد و می توان به آن اعتماد کرد چیزی در ایکس 33 هم به صورت خفیف تر وجود دارد. دو خودرو از صدای گیربکس رنج می برند، ایکس 33 صدای زوزه مالکین را آزرده کرده و در لیفان صدای ناهنجاری که برخی اوقات منجر به تعویض گیربکس توسط نمایندگی شده مالک را دچار دردسر کرده است.  با وجود آنکه فاصله بین دو محور لیفان بیشتر از ایکس 33 است اما این لیفان است که به دلیل شاسی بهتر قدرت مانور پذیری خود را به ایکس 33 دیکته می کند، از دلایل دیگر وجود استرس بار در لیفان و سیستم تعلیق با کیفیت تر است. عبور از سرعت گیر ها با لیفان راحت تر است و احساس خطر کمتری به شما دست پیدا می کند. از نظر مصرف سوخت دو خودرو با توجه به قدرت موتور در وضعیت خوبی قرار دارند و هر دو خودرو با توجه به شرایط رانندگی و تعداد سرنشین در سیکل ترکیبی در بین 8 الی 9 لیتر مصرف سوخت درند. در بخش امکانات هر دو خودرو به سانروف مجهز هستند و صندلی های دو خودرو نیز از نوع چرم می باشد. تهویه دو خودرو از نوع دستی است. ایکس 33به گرم کن صندلی جلو نیز تجهیز شده است. از نظر امکانات ایمنی دو خودر مجهز به دو ایربگ برای سرنشینان جلو، سیستم ترمز ضد قفل و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD هستند.

X33 VS X60 X60 (23)

تست تصادف

ام وی ام ایکس 33 توسط موسسه ایمنی استرالیا مورد آزمایش قرار گرفته که نتیجه بسیار ضعیف دو ستاره را دریافت نموده، در توضیحی که موسسه ایمنی استرالیا در مورد خودرو ارائه کرده به بدنه بسیار ضعیف خودرو اشاره نموده و خاطر نشان کرده ضربات شدیدی  به پا ، دست و سینه آدمک های تست وارد شده است. لازم به ذکر است کمپانی چری حاضر به ارائه خودرو به موسسه ایمنی استرالیا جهت ادامه تست تصادف برای برخورد از پهلو به بهانه فراخوان نشده است، در نتیجه این موسسه فقط برخورد از جلو را مورد آزمایش قرار داده است. اما لیفان فقط توسط موسسه ایمنی چین مورد آزمایش قرار گرفته و توانسته 4 ستاره را از آن تست برای خود بدست بیاورد اما با توجه به آنکه استاندارد تست در چین با استاندارد تست استرالیا متفاوت است نمی توان در این مورد دو خودرو را با هم مقایسه نمود.

11

موتور، گیربکس، عملکرد

ام وی ام X33  و لیفان X60 از موتورهای 4 سیلندر 16 سوپاپ با حجمهای 2.0 و 1.8 لیتر بهره می برند. هر دو خودرو از سیستم زمان بندی متغیر سوپاپ بهره مند هستند. قدرت و گشتاور X33 به ترتیب 6 اسب بخار و 14 نیوتن متر بیشتر از لیفان است. با احتساب وزن 1375 کیلوگرمی ام وی ام و 1330 کیلوگرمی لیفان نسبت نیرو به وزن این دو خودرو تقریبا برابر است. لازم به ذکر است که ام وی ام از دریچه گاز سیمی و لیفان از دریچه گاز برقی سود می برد و به همین خاطر با فشردن پدال گاز اندکی تاخیر در لیفان نسبت به ام وی ام احساس میشد. البته این تاخیر در حدی نیست که زیاد آزار دهنده باشد و کم کم به آن عادت می کنید.

از آنجایی که سایز رینگ و لاستیک این دو خودرو دقیقا یکسان می باشد می توان از این عامل در شتاب و کشش فاکتور گرفت و فقط به مقایسه میزان سبکی یا سنگینی ضرایب گیربکس ها پرداخت. پس از بررسی گیربکس دو خودرو و سنجش دور موتور با استفاده از دستگاه و خواندن سرعت دقیق از روی GPS اینطور مشخص شد که دنده های 1 و 2 و 3 و 4 در لیفان سبکتر از ام وی ام هستند ولی دنده 5 لیفان با اختلاف قابل توجهی سنگینتر از ام وی ام بود. سرعت در دور 3000 در دنده های 1 و 2 و 3 و 4 و 5 برای لیفان به ترتیب 27 و 45 و 64 و 87 و 98 و برای ام وی ام 24 و 44 و 63 و 84 و 106 بود.  متاسفانه به علت محدودیت زمانی فرصت تست کشش به صورت بغل به بغل میسر نشد ولی با توجه به ضرایب سنگینتر گیربکس ام وی ام و دریچه گاز سیمی و گشتاور بیشتر اینطور احساس میشد که در دورهای پایین در دنده های 1 تا 4 قویتر از لیفان عمل کند ولی با توجه به اختلاف زیاد در ضریب دنده 5 احتمالا برتری کشش در این دنده با لیفان است. البته لیفان نیز با اینکه در دور 4200 به حداکثر گشتاور خود می رسد ولی در دورهای پایین انعطاف پذیری خوبی دارد و در رانندگی روزمره احساس کمبود کشش زیاد در آن احساس نمی شود که علت این امر علاوه بر تنفس خوب موتور در دورهای پایین (به لطف زمانبندی متغیر) تا حدی به خاطر شاتونهای بسیار بلند این موتور است که در تولید گشتاور مناسب در دور پایین موثر است.

IMG_2353

برای اینکه شتاب دو خودرو بهتر سنجیده شود تست شتاب توسط راننده یکسان انجام شد تا اثر مهارت راننده خنثی شود و تایم گیری با دستگاه مخصوص آغاز شد. اولین تست با X33 شروع شد. بار اول لانچ از حالت سکون با دور 4000 الی 4200 بررسی شد که به علت هرزگردی بیش از حد تایم خوبی به دست نیامد. بار دوم و سوم لانچ با دور موتور حدود 3800 انجام شد و برای اینکه هرز گردی به حداقل برسد به محض رها کردن کلاچ نباید پدال گاز را تخته کنید تا اندکی جلوی هرزگردی گرفته شود ، درست قبل از پایان هرزگردی پدال را تخته کنید و دنده ها را در دور 6000 تعویض کنید در نتیجه بهترین تایم ثبت می شود زیرا بعد از دور 6000 افت گشتاور شدید است و بالاتر بردن دور از 6000 سودی ندارد. با اینکه درجه بندی ردلاین تا 6500 است ولی ام وی ام در دور حدود 6200 کات آف می کند. هنگام تایم گیری با لیفان مشخص می شود که این خودرو به علت برقی بودن دریچه گاز هنگام حرکت از حالت سکون دچار کپ زیادی می شود (مانند خودرویی که بدون خاموش کردن ESP بخواهد از حالت سکون لانچ کند) و باید مقداری با پدال کلاچ و گاز بازی کنید تا بتوانید این کپ را به حداقل برسانید. دور موتور را به 4000 رسانده و کلاچ را رها کنید و بلافاصله پس از برطرف شدن کپ سریع پدال گاز را تا انتها فشار دهید و حرکت کنید. چون حداکثر توان لیفان در دور 6000 به دست می آید و در همین دور نیز کات آف می کند باید دنده ها دقیقا قبل از کات آف تعویض شوند تا توان موتور زیاد هدر نرود. البته باید دقت کافی داشته باشید تا موتور کات آف نکند در غیر این صورت تایم خوبی به دست نمی آید.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 296

با مقایسه تایمهای 0 تا 100 به دست آمده در جدول انتهای مقاله مشخص می شود که از حالت سکون لیفان با وجود کُپی که در ابتدای حرکت داشت 0.4 ثانیه زودتر از ام وی ام به سرعت 100 رسید. اگر این کُپ در ابتدای حرکت از سکون وجود نداشت لیفان به راحتی می توانست تایمهای زیر 13.0 ثانیه را ثبت کند. با بررسی های انجام شده مشخص می شود این کپ بیشتر از حالت سکون وجود دارد و اگر شتابگیری در حال حرکت از سرعت 10 یا 20 در دنده 1 آغاز شود این کپ خیلی کمتر می شود و لیفان تواناییهای خود را بهتر نشان می دهد. تستها در دمای حدود 25 درجه و ارتفاع 1350 متر از سطح دریا انجام شد.

X33 VS X60 X60 (20)

ارزش

هم اکنون لیفان X60 در بازار در حدود 63 میلیون تومان قیمت دارد و توانست به عنوان خودروی برتر آزمایش امروز خود را معرفی کند اما قیمت  ام وی ام ایکس 33 در حدود 60 میلیون تومان است، متاسفانه با توجه اشکالات عمده و اساسی خودروی ایکس 33 نمی تواند نسبت به قیمت پرداختی خود را توجیه کند، این درحالیست علاوه بر ضعف های طراحی و ساختاری دارای اشکالات کیفی نیز می باشد. به طور مثال با وجود آنکه تنها یک سال از کارکرد ایکس 33 مورد آزمایش می گذشت عایق بندی زیر گلگیر در حال جدا شدن بود که می تواند به پوسیدگی زود رس بدنه بیانجامد، این قضیه به کمپانی مادر یعنی چری باز می گردد که نتوانسته خودرویی با کنترل کیفی قابل قبول عرضه کند. در آزمایشی مشابه که توسط یک نشریه روسی انجام شده بود نیز مشابه این مسئله گزارش شده کنترل این موراد برای یک خودروساز که مدعی جهانی شدن است نباید آنچنان دشوار می بود و جا دارد این کمپانی با شنیدن اشکالات دست به اصلاحات متناسبی در این زمینه بزند. در پایان ضمن تشکر از آقایان مهدی واعظی و فرشاد آتاکشی زاده توجه شما را به جدول امتیازات دو خودرو پس از آزمایش جلب می نمایم.

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 090

لیفان

ام وی ام

نوع موتور

4 سیلندر خطی 16 سوپاپ DOHC

4 سیلندر  خطی 16 سوپاپ DOHC

حجم موتور

1794 سی سی

1971 سی سی

قطر سیلندر

79.0 میلی متر

83.5 میلی متر

کورس پیستون

91.5 ملی متر

90.0 ملی متر

نسبت تراکم

10.0 به یک

10.0 به یک

توان

133 اسب بخار در دور 6000

139 اسب بخار در دور 5750

گشتاور

168 نیوتن متر در دور 4200

182 نیوتن متر در دور 4300

ابعاد تایر

215/65/16

215/65/16

ضرایب گیربکس

دنده 1

اعلام نشده

3.583

دنده 2

————–

1.947

دنده 3

————–

1.379

دنده 4

————–

1.030

دنده 5

————–

0.821

ضریب دیفرانسیل

————–

4.313

وزن خالص

1330 کیلوگرم

1375 کیلوگرم

نسبت نیرو به وزن

100 اسب بخار برای هر تن

101 اسب بخار برای هر تن

شتاب صفر تا صد  (اندازه گیری شده با دستگاه)

13.2 ثانیه

13.6 ثانیه

صدای داخل کابین در حالت ایستاده و دور Idle

35 دسی بل

38 دسی بل

ظرفیت حمل بار

435 لیتر

405 لیتر

X33 VS X60 18.7.92 Dande 6 X33 vs X60 161

 

جدول امتیازات

ام وی ام X33

لیفان X60

میدان دید

7

8

سطح تجهیزات رفاهی

5

5

سطح ایمنی و تجهیزات

3

5

فضای سرنشینان

6

7

ارگونومی

6

8

نفوذ صدا به کابین

6

8

مصرف سوخت

7

8

واکنش موتور

6

7

گیربکس

6

6

کیفیت رانندگی

6

7

مانور پذیری

6

7

ترمز

6

7

کیفیت ساخت

3

7

گارانتی

5

5

ارزش در برابر مبلغ

3

7

مجموع

81

102

 

اولین تجربه رانندگی با بایک سابرینا را از اینجا بخوانید

اولین تجربه رانندگی با «بایک سابرینا» + گالری تصاویر

چری تیگو 5؛محصول جدید مدیران خودرو MVM

چری تیگو 5؛محصول جدید مدیران خودرو MVM

تست مقایسه ای جک j5،پارس elx،جیلی ec7،لیفان 620 و ام وی ام 530 را از اینجا مطالعه فرمایید.

جک جی 5،جیلیفام وی ام،لیفان در برابر پارس ئی ال ایکس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

742 نظر

 1. تراب زاده
  اردیبهشت 21ام, 1394 20:51

  اینجانب حدود 14 ماه است ایکس 60دارم این خودرو اولا بسیار پر هزینه است و قطعات ان بی کیفیت هسنتد خدمات شرکت کرمان خودرو اصلا خوب نیست قطعات ان بسیار گران است . پس از طی مسافت حدود 30000 کیلومتر لاستیک های عقب از قسمت داخل به سیم رسیده (چنین مشکلی در پراید هم بوجود نمی اید)نمایندگی هم مسئولیت لاستیک را به عهد نمی گیرد اینجانب بایستی یک و نیم میلیون برای دو حلقه لاستیک چنینی بپردازم

  Thumb up 50 Thumb down 37

  پاسخ

  • ساسان
   آبان 21ام, 1394 16:34

   جناب تراب زاده مشکل لاستیک سابی عقب لیفان x60 یکی از ده ها ایراد کپی کاری (نه طراحی) این به اصطلاح چهارچرخه چینی است که به خاطر زاویه chamber منفی در این مدل ایجاد میشود.عده ای از دارندگان این خودرو ایراد سیستم تعلیق را با دستکاری در سیستم تعلیق و تغییرزاویه چمبر چرخهای عقب برطرف کرده اند .

   Thumb up 4 Thumb down 0

   پاسخ

 2. اردیبهشت 22ام, 1394 12:56

  اقای تراب زاده : اینجانب دوستی داشتم که با این خودرو در عرض دو سال 70000 کیلومتر مسافت داشت و فقط مصرفی ها
  را عوض کرده بود. فکر نمی کنی با این خودرو تهاجمی رانندگی کرده ای که چنین وضعی برای ان پیش امده است؟

  Thumb up 39 Thumb down 18

  پاسخ

 3. ....
  اردیبهشت 25ام, 1394 2:33

  خودروهایی MVM و لیفان در بازار ایران بسیار بیشتر از خودروساز های داخلی ارزش خرید دارند

  Thumb up 57 Thumb down 15

  پاسخ

 4. jafari
  خرداد 14ام, 1394 0:50

  از آنجا که فروش ایکس 33 بصورت فوری انجام می شود ، می توان دریافت که خریدار زیادی نداشته و کیفیتی بسیار پایین دارد.

  Thumb up 30 Thumb down 16

  پاسخ

  • تابنده
   تیر 24ام, 1394 15:40

   چه ربطی داره؟
   مثلاً‌ مثل لیفان دیر تحویل بده مشتریش زیاده؟وبا کیفیته؟
   مثلاً سایپا ایران خودور انقدر دیر تحویل میدن با کیفیتن؟
   تا حلال تو خیابون با چشم بسته میرفتی که نسبت بیشتر محصولات mvm به لیفان رو نمیدیدی؟یا واقعیت تلخه؟

   Thumb up 8 Thumb down 13

   پاسخ

 5. محمد
  خرداد 17ام, 1394 18:09

  اقا این دروغارو ول کنید ایکس 33 اتومات رو الان من 6 ماه دارم استفاده میکنم حرف نداره . سگش به ایکس 60 می ارزه شما هم عادلانه تر مقایسه کنید مدیر فروش کرمان موتوری حتما

  Thumb up 16 Thumb down 58

  پاسخ

 6. مجید
  خرداد 18ام, 1394 4:02

  من تقریبا یه ساله x60 دارم همه جوره ازش راضیم قبلش لیفان 520i داشتم ولی این خیلی بهتره.
  خلاصه ماشین ردیفیه.
  بابت مقایستون ممنون

  Thumb up 38 Thumb down 20

  پاسخ

 7. عظیم
  خرداد 21ام, 1394 18:53

  عظیم بستامی من حدود10ماهه ایکس 60دارم تنها عیب این ماشین اکزوز ان است که باید کاتالیزور اونو عوض کرد
  5ماه تقاضای کاتالیزور دادم هنوز نیومده کسی هم نیست جوبگو باشه بالای 10باره تماس گرفتم ولی کسی پاسخگونیست
  الان هم صدای اکزوز خیلی زیاده اذیت میکنه

  Thumb up 20 Thumb down 5

  پاسخ

  • ابراهیم
   تیر 4ام, 1394 19:11

   آقا عظیم برو پژویی بندازخوب میشه .من تو بندر انداختم 180تومن نمایندگی حال حالاها نمی یاره واگه بدن همین داستان صداش دوباره تکرار میشه

   Thumb up 7 Thumb down 6

   پاسخ

   • ابراهیم
    تیر 4ام, 1394 19:25

    معمولا اولیش خراب میشه دومی سالمه نیاز به تعویضش نیست

    Thumb up 4 Thumb down 3

    پاسخ

 8. payam
  خرداد 31ام, 1394 17:05

  تو اینترنت سرچ بزنینtotota rav4سال2005 ام وی ام دقیقا از تویوتا کپی برداری کرده.
  اما نمیدونم این لیفان رو از روی چه ماشینی کپی کردن.

  Thumb up 11 Thumb down 1

  پاسخ

 9. تیر 2ام, 1394 15:50

  قیافه و کلاس ایکس 60 از ام وی ام بیشتره به نظرم

  Thumb up 28 Thumb down 11

  پاسخ

 10. احسان
  تیر 2ام, 1394 19:37

  بنده هم x60 دارم و پدرم x33 وقتی هر دو ماشین رو داری میتونین پی به برتر بودن x60 ببرین فقط تو سرعت 33 بهتره البته نه در شتاب

  Thumb up 16 Thumb down 9

  پاسخ

 11. أفشين
  تیر 2ام, 1394 23:22

  سلام برأى اولین بار که إیکس ٣٣ را روندم با تردید خوشم اومد گفتم احتمالا ٢٠ تا کار کنه مرخصه ولى الان ۵٠ هزارتا کار کرده واقعا ماشین خوبیه البته خودم سوناتا ٢٠٠٧ چهارمحل سیلندر دارم و نسبت به چیزایى که میگند که کیفیت إیکس ٣٣ إز پراید هم پایینتره أصلا اینطور نیست فقط دکمه کنترل پخش روى فرمون و خود پخش خیلى بیخوده

  Thumb up 10 Thumb down 10

  پاسخ

  • تیر 3ام, 1394 13:52

   جناب افشین! خرید ام وی ام x33 را توصیه می کنید؟ الان پارس دارم و از هزینه های ان خسته شده ام.ایا x33 استهلاک پایینی دارد
   رانندگی ان در جاده و شهر چطور است.

   Thumb up 5 Thumb down 14

   پاسخ

 12. ابراهیم
  تیر 4ام, 1394 19:00

  10 ماهه ایکس 60گرفتم.مشکل اگزوز داره که کاتالیزورش کیپ میشه صداش زیاد میشه که کارکرده پژویی انداختم خوب شد برای سطح شهر وسرعت پایین عالی ولی خدایش خارج شهر وسرعت بالا انصافاکم میاره یعنی پراید. آخر خرداداز بندرعباس اومدم تهران وبرگشتم تو مسیر کولر درجه آخر بود ولی نفسش بالا نمی اومد

  Thumb up 6 Thumb down 7

  پاسخ

  • ُSepehr
   تیر 4ام, 1394 20:54

   کاتالیزور رو کلا با لوله خالی جایگزین کنید

   Thumb up 3 Thumb down 3

   پاسخ

   • مهمان
    آذر 5ام, 1394 0:25

    چه پیشنهاد مدبرانه ای دادید !!!
    تهران چند تا کارشناس مثل شما داشته باشه روزی 10-20 هزار نفر کشته بر اثر آلودگی میده

    Thumb up 1 Thumb down 0

    پاسخ

    • ُSepehr
     آذر 5ام, 1394 0:46

     متاسفانه به دلیل کیفیت سوخت، حتی کاتالیست خودروهای اروپایی در کیلومتر های کمتر از 40 هزار در ایران کاراییشون رو از دست میدن، از اونجا که کاتالیزور قطعه بسیار گرون قیمتی هست و برای لیفان X60 حدود 1.5 میلیون هزینه داره، بسیاری مالکان این قطعه رو تعویض نمی کنند.برخی هم با لوله خالی جایگزین می کنند که در نهایت هر دو حالت آلایندگی از حالت ایده آل بیشتر هست.عجیب تر آنکه بسیاری تاکسی ها کاتالیزور دریافت نمیکنند و طرح جایگزینی و نصب کاتالیزور برای اتوبوس های بسیار دودزا و آلاینده هم هنوز اجرایی نشده (بازهم به دلیل هزینه بالا) ، بنابراین همین تعداد فعلی کشته های ناشی از آلایندگی هم ناشی از وضعیت فعلی عدم استفاده از کاتالیزور هست و با پیشنهادات افرادی مثل بنده تغییری در این وضعیت به وجود نمیاد.مطمئن باشید اگر کیفیت سوخت مناسب و دسترسی و تعویض کاتالیزور آسان بود، کیفیت هوای شهر های بزرگ ایران نه در حد ایده آل بلکه در حد کشورهای اروپایی شرقی بود.چرا که میانگین خودروهای حاضر در تهران اصولا بر اساس استانداردهای یورو2 و یورو 3 تولید شدند اما به دلیل همین شرایط در حد خوودروهای بسیار قدیمی تر آلایندگی دارند و حتی خودروهای یورو 4 و یورو 5 داخلی و وارداتی هم از نظر آلایندگی شرایط غم انگیزی دارند که حتی شامل خام سوزی در استارت های سرد هم می شود!

     Thumb up 1 Thumb down 0

     پاسخ

 13. علی
  تیر 8ام, 1394 12:29

  دیشب با x60 یکی از دوستان یه دور کوتاه زدم.
  کارکرد خودرو 8000 تا بود.

  در مورد این خودرو نکته منفی ای که تو این دور کوتاه دیدم صدای زیادی بود که داخل کابین میومد. صدای موتور واقعا بصورت آزاد دهنده ای به کابین وارد میشه.
  کمی هم صدای گیبربکس میومد … که نمیدونم تمام مدل های گیربکسشون صدا داره یا این خودرو این طوربود
  در کل برای هزینه 60 میلیون تومنی من رو جذب نکرد ..

  Thumb up 10 Thumb down 3

  پاسخ

  • ُSepehr
   تیر 8ام, 1394 13:43

   هر دو ایراد وجود داره البته گیربکس ظاهرا در یکسال اخیر با مدل بهتری جایگزین و رفع عیب شده

   Thumb up 10 Thumb down 2

   پاسخ

 14. میلاد
  تیر 8ام, 1394 15:01

  به نظر من این دو تا ارزش خرید ندارن.رو هم جمع کنید یه سوزوکی ویتارای زاپن 2400 سی سی جا دار خوشگل کمک دار (suv)سوار شید البته تا قیمت 130میلیون.این محور جلو ها (کراس اور)که ادای شاسی بلند درمیارن مالی نیستند

  Thumb up 11 Thumb down 17

  پاسخ

  • علی
   تیر 11ام, 1394 13:24

   آخه 60 تومن کجا 130 تومن کجا؟!!!
   باور کن خیلی ها همین 60 تومن رو هم با مصیبت جور میکنن!
   اگه آدم بتونه 130 تومن جور کنه خوب یه مقدار بیشتر جور میکنه یه ماشین بهتر از سوزوکی میگیره.
   سوزوکی ماشین خوبیه اما نه به این قیمت ها !
   ماشین زیاد بروزی محسوب نمیشه سوزوکی ضمن اینکه طوری که نشدیم هزینه نگهداری تقریبا بالایی هم داره …
   یکی از آشنایان سوزوکی داره 4-5 سالپیش خرید با 34 تومن!
   میگه من چون 34 خریدم خیلی راضی ام و خوبه اما الان اگه بخوام بخرم هیچوقت 130 تومن پول برای این ماشین نمیدم چون تو اون حدود قیمت و کمی بالاتر رقبای گردن کلفتی داره …

   Thumb up 24 Thumb down 6

   پاسخ

   • احمدرضا
    آذر 4ام, 1394 2:26

    همینطور که علی آقا هم گفتند سوزوکی ویتارا با این قیمت ارزش خرید نداره. سوزوکی ماشین بدی نیست ولی واقعاً ظاهر یک ماشین مدرن متناسب با قیمتش رو نداره. مدل فول حدود 135 قیمتشه که میشه 10 تا 15 میلیون روی اون گذاشت و ماشینهایی مثل اسپورتیج یا ام جی جی اس و یا توسان خرید . اگه مدل نیوفیس با همین حدود قیمت مونتاژ میشد جای فکر داشت ولی چیزی که الان مونتاژ میشه اصلاً ارزش خرید نداره.

    Thumb up 2 Thumb down 2

    پاسخ

   • همایون
    آذر 4ام, 1394 14:12

    دوست عزیز این 2ماشین هیچ ارتباطی و مشابهتی با هم ندارند که بخوای بگی این 60 میلیونه و اون 130 میلیون.اگر حتی 50 درصد هم به هم شبیه بودند بازهم یه بحثی .موتور 2400 و چهار چرخ متحرک واقعی (جفت دیفرانسیل) با کیفیت چند برابر ضربدر 60 (ایکس60).
    ضربدر60 در جاده آسفالت خشک با یه پیچ معمولی اصلا تعادل نداره اونوقت با ویتارا روی جاده یخ فقط روی حالت جفت دیفرانسیل بزار تا متوجه تفاوت از زمین تا آسمان این 2 تا ماشین بشید.

    Thumb up 3 Thumb down 0

    پاسخ

 15. تیر 11ام, 1394 18:12

  در تایید کامنت علی:من خودم سوزوکی داشتم و در مسافرت مخصوصا برای سرنشینان عقب خیلی خشک و خسته کننده است
  البته من ایکس 60 نداشتم ولی خودرویی است که قیمت ان 60 میلیون است و باید در حد این قیمت ازش انتظار داشت.
  من باشم سوزوکی را دوباره نمی خرم چون انموقع در سال 91 قیمت ان 65 میلیون بود و ارزش داشت.

  Thumb up 16 Thumb down 6

  پاسخ

 16. تیر 14ام, 1394 16:48

  به نظر منx 60از x33چه نیو چه معمولی بهتر با ارزش تر ول انساف نیست که ویتارا رو 230 ملیون بفروشن لیفا ایکس 60 داخلش این اندازه ویتارا هست تازه موتور ایکس 60 بر کرفته از کیا هست موتر اون خیلی خوبه.

  Thumb up 6 Thumb down 11

  پاسخ

 17. خسرو
  تیر 19ام, 1394 3:33

  به نظر من به جای این اشغال بنجل ها که توی خود چین هم کسی سوار نمی شود ماشین ژاپنی یا المانی قدیمی بخرید هم کم هزینه تر هم استاندارد تر این اشغال ها بی احترامی به شخصیت خودتونه!

  Thumb up 8 Thumb down 9

  پاسخ

 18. mehdi
  تیر 31ام, 1394 16:38

  من خودم هم ام وی ام داشتم هم x60ولی اژ ام وی ام از همه جهت خوشم اومد هم از نظر موتور هم از نظر راحتی اول ام وی ام داشتم که واقعا راضی بردم ولی فروختم لیفان خریدم وقعا پر سرو صدا بود زود جوش میاورد و… و فروختم یک ام وی ام نیو.خریدم و الان خیلی راضی هستم

  Thumb up 9 Thumb down 8

  پاسخ

 19. فقط MVM 530
  مرداد 2ام, 1394 2:35

  بنده تستی بر روی x60 داشتم.ماشین کارکرد کمی داشت و به نظر اب بندی نشده بود اما به نظرم واکنش موتور به پدال کمی کند بود. دوستانی که تجربه دارند خوشحال می شم نظرات دقیقتر را راجع به نحوه شتابگیری خودرو خصوصا در سربالایی ها اعلام کنند. شتاب خودرو در دنده 4 به چه صورت هست؟با تشکر

  Thumb up 8 Thumb down 3

  پاسخ

 20. كتايون
  شهریور 15ام, 1394 2:41

  سلام
  ام وی ام ٩١ با ١٧٠٠٠ تا کارکرد سفید رو بخرم؟ چند بخرم خوبه؟
  اصلا با وضعیت بازار فعلی خرید این ماشینهای قدیمی با دنده معمولی صحیحه ؟
  اگه اینو نخرم چه ماشین دیگه ای پیشنهاد میدید با همین رنج قیمت؟
  ممنون از دوستانی که صادقانه پاسخ میدن

  Thumb up 0 Thumb down 2

  پاسخ

 21. صابر
  شهریور 31ام, 1394 6:56

  لیفان بهدین ماشینه از پارس و 405و 206و سمند خیلی بهتره و نسبت به پولش خوبه و حرف نداره ….همین

  Thumb up 2 Thumb down 8

  پاسخ

 22. علی
  مهر 3ام, 1394 0:08

  سلام کتایون من الان 2 ماه هست دنبل ی تمیزیش میگردم دیشب پیدا کردم مدل91 مشکی با 30000 کارکرد 39 ملیون شما هم بتونید 43 حداکثر بگیرید خوبه به شرط بدون تصادف و رنگ و کاملا سالم البته با مونیتور و گارد جلو و عقب

  Thumb up 3 Thumb down 2

  پاسخ

 23. محمودی
  مهر 11ام, 1394 19:52

  باسلام دوستان من ایکس ۶۰گرفتم کششش تو سربالایی کمه میگن از طریق دیکس وصفحه اصلاحش کرد اگه کسی اطلاعاتی داره ممنون میشم راهنمایی فرمایید

  Thumb up 2 Thumb down 4

  پاسخ

 24. ایمان
  آبان 12ام, 1394 12:52

  سلام من میخوام ایکس 60 بخرم . الان یه ایکس 60 مدل 92 با 13000 کارکرد دیدم ماشین خیلی تمیزیه و گفته 47 m می خواستم ازتون خواهش کنم راهنماییم کنید که این پیشنهاد ارزش خریدن داره یا ن ؟؟ به نظر شما بین این یکی و ام وی ام ایکس 33 اتومات مدل 93 ک 52m پیشنهاد کرده کدوم بهتره ؟؟؟ ممنون از اونایی ک واقعیتو میگن …

  Thumb up 3 Thumb down 6

  پاسخ

  • حامد ا
   آبان 22ام, 1394 1:58

   البته اتومات امااگه اصلا نگیری وبری سراغ اس5 جک خیالتو راحت کردی انصافا بقیمتش میارزه

   Thumb up 3 Thumb down 4

   پاسخ

 25. علی
  آذر 4ام, 1394 0:04

  الان میتونید با همین پول یه ماکسیمای کم کارکرد بگیرید که تو راحتی و دوام و کیفیت زبانزده.خداوکیلی چرا میاین این همه پول برای این آشغالها میدید.نکنید این کارا رو اخه شاستی بلند سوار شدن به چه قیمتی.این قبیل خودروسازها فقط به فکر منافع خودشون هستند و اصلا به فکر من و شما مصرف کننده نیستند.

  Thumb up 4 Thumb down 3

  پاسخ

 26. عباس
  آذر 4ام, 1394 20:14

  با سلام
  من بعداز چند وقتی که تو اینترنت در مورد x60 وخدمات پس از فروشش تحقیق کردم با هزار ترس و لرز بخاطر تبلیغ های بدی که درموردش شده بود دلما زدم به دریا و ثبت نام کردم.امروز ماشینا تو نمایندگی خیابون امام خمینی اصفهان تحویل گرفتم ولی از اون ایرادهایی که درمورد x60 میگفتن خبری نبود.مثلا با خودم گفتم باید حالا یه عالم گاز بدم تا راه بیفته ولی بدون گاز دادن با یه نیم کلاج کردن ماشین راحت راه افتاد.ولی ماشین خیلی خاکی و کثیف بود ولی کسی که ماشین تحویل داد یه فیش بهم داد گفت برو همین کارواش کنار نمایندگی و اگه مشکل یا خط و خشی داشت بیار تا درستش کنیم ماشینا رایگان شستند بعد متوجه شدم یه خط کوچیک رو در عقب ماشینه برگشتم همون موقع با پالش واسم درستش کردند

  Thumb up 1 Thumb down 3

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>