آشنایی با توربو چارجر – بخش اول

مدیریت سایت | پنجشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۲ | 13 نظر

 

سپهر زنگنه -می توان پیشرانه احتراق داخلی مورد استفاده در خودروها را به عنوان یک واحد مولد نیرو توصیف کرد، که ورودی (مخلوط سوخت و هوا) را به نیرو ، گرما و گازهای آلاینده تبدیل می کند.یکی از راه ها برای تقویت چنین پیشرانه هایی، افرایش حجم مخلوط ورودی به پیشرانه (سوخت و هوا) و به عبارت دیگر افزایش سرعت ورود هوا و بنزین برای تغذیه هرچه بیشتر پیشرانه خواهد بود.

برای دست یابی به چنین هدفی استفاده از یک پمپ هوا ضروری به نظر می رسد، چنین پمپ هایی انواع و اقسام متفاوت دارند اما در جهان خودروسازی به دو نوع کلی توربوچارجر و سوپرچارجر دسته بندی می شوند.عمده ترین تفاوت این دو گونه به نحوه تامین نیروی پمپ باز می گردد، نیروی مورد نیاز برای گردش محور اصلی سوپرچاجر ها توسط تسمه و از میل لنگ تامین می شود.بنابراین سوپرچاجر نیروی لازم برای فشرده سازی هوا را به شکل مستقیم از پیشرانه دریافت می کند، در مقابل توربوچاجر از ساختار پیچیده تری برخوردار است.

 

در توربوچارچرها ،نیروی به شکل مستقیم از میل لنگ دریافت نمی شود.در عوض یک توربین در مسیر اگزوز قرار میگیرد که با جریان گازهای خروجی به گردش در می آید و نیرو را از طریق یک محور به کمپرسور تعبیه شده در مسیر هوای ورودی منتقل می نماید.این کمپرسور نیز هوای ورودی را فشرده ساخته و به سمت محفظه احتراق می راند.  

 

افزایش فشار هوا در عمل به معنای افزایش حجم ورودی به محفظه احتراق خواهد بود.از این رو در پی نصب توربوچاجر یا سوپرچارجر، نیاز به تامین سوخت بیشتر نیز وجود خواهد داشت که این مهم بر عهده مجموعه های الکترونیکی و ECU خواهد بود که در قسمت های بعدی آشنایی با سوپرچارجر بیشتر به آن خواهیم پرداخت.  


توربوچاچرجر در حد واسط گازهای بسیار داغ اگزوز و هوای خنک ورودی قرار می گیرد و از این رو تحت تنش بسیار شدید حرارتی قرار گرفته و نیاز به خنک شدن توسط گردش آب ، روغن یا مخلوطی از هر دو دارد.از این رو تعبیه مدار آب و روغن در جهت خنک کاری این قطعه بسیار ضروری و حیات خواهد بود.


همانطور که گفته شد، توربوچارجر نیروی گردش خود را از گازهای خروجی اگزوز می گیرد، این گازها پس از به گردش در آوردن  کمپرسور از بخش مرکزی توربوچارجر خارج شده و مسیر خود را از طریق اگزوز به سمت اتمسفر پیش می گیرند.از سوی دیگر هوای فشرده شده در سمت ورودی توربوچارجر با هدف کاهش دما به سمت اینترکولر (مبدل حرارتی هوا به هوا یا هوا به آب) هدایت می شود و در ادامه راهی محفظه احتراق خواهد شد.در تصویر زیر می توانید مدار شماتیک گردش گازهای خروجی و هوای ورودی را در یک پیشرانه مجهز به توربوچارجر مشاهده نمایید.  


برای درک بهتر مطالب بخش فن آوری ، توجه به تصاویر ضروری خواهد بود *.

 

13دیدگاه

 1. وحید می‌گه:

  کاملا ساده و مفید.. ممنون. منتظر بخشای بعدی هستیم.

 2. حمید می‌گه:

  فکر کنم کم کم دیگه خودروسازا به سمت توربو شارژ می رن

  وزن کمتر گشتاور بهتر

  البته اگر لگ تایم رو هم کم کنن

 3. الیاس می‌گه:

  اطلاعات شما برای شناخت توربو شارژر خوب بود

   اما میخاستم بدونم برای توربو شارژکردن موتور 8 سیلندر هم میتونید به من کمک کنید؟

  با تشکر

  • sepehr می‌گه:

   با سلام

   توربو کردن پیشرانه هشت سیلندر اتمسفریک ، با هزینه و مشکلات زیادی همراه خواهد بود و چنین کاری رو برای خودروهای شهری (غیر مسابقه ای) توصیه نمی کنیم

   برای موتورهای مسابقه ای هم تنها افراد معدودی هستند که از دانش و تجربه کافی برای چنین پروژه ای برخوردارند و انجام کل پروسه نیازمند هزینه بالاییست

 4. مهدی می‌گه:

  ممنونم از مطلب مفیدتون  !

  چرا یه پمپ الکتریکی سر راه کمپرسور هوا نمیزارن؟ 

  • sepehr می‌گه:

   موتور برقی لازم برای فشردن هوا،توان زیادی را می طلبد و به مجموعه بسیار بزرگ و سنگین وزن باتری نیازمند است.

   از این رو استفاده از موتور برقی به جای کمپرسورهای مکانیکی با تکنولوژی فعلی باتری های موجود در بازار امکان پذیر نیست و در بهترین حالت می توان از موتور برقی تنها برای فشردن جزئی هوا در دور های بسیار پایین و رانندگی شهری کمک گرفت،چنین راهکاری بیش از آنکه به افزایش توان پیشرانه منجر شود، به کاهش مصرف سوخت در رانندگی شهری منجر خواهد شد.

   • مهدی می‌گه:

    یعنی اگه من یه پمپ کوچیک برقی سر راه هوای ورودی قرار بدم میتونه تومصرف شهری کمک کنه!چیزی مثل سایکلون یا نه باید ای سی یو … تغییراتی داشته باشن؟

 5. mohamaddelfan می‌گه:

  سلام ،سپهر جان امکان نصب سوپر شارژر روی موتور هوندا v tec هستش یا نه؟اگه هست ایا از عمر موتور کم میکنه؟

 6. mohamaddelfan می‌گه:

  موتور h22a,v tec,هستش،220 HP،اگه امکان نصب سوپر شارژر باشه چقدر توان موتور افزایش پیدا میکنه؟ممنون میشم راهنمایی کنید.

 7. mohamaddelfan می‌گه:

  من حدود ۵ میلیون براش در نظر گرفتم،البته اگه امکان نصب سوپر شارژر روی موتورهای v tec باشه.سوال اصلیم اینه که امکان نصبش هست یا نه؟؟

 8. محمد می‌گه:

  از اطلاعات مفید و واضح تون بسیار ممنونم. در ضمن میخواستم بدونم روی ماشین بی ام و 518 مدل 1978 با توجه به قدیمی بودن مدل اون میشه توربوشارژر نصب کرد؟

  • ُSepehr می‌گه:

   سلام، متاسفانه از نظر عملی نصب توربوچارجر بسیار پیچیده هست و به خصوص تنظیم سیستم سوخت رسانی کاربراتوری برای تامین سوخت بیشتر توربو فوق العاده سخت انجام میشه


در بحث شرکت کنید