اخباراخبار داخلیاسلایدشو

آشنایی با ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت فوسو

به گزارش دنده 6 ، یکی از بهترین و پر فروش ترین انواع کامیونت ها در سراسر کشور های دنیا، کامیونت فوسو FUSO می باشد. شرکت فوسو، یک شرکت ژاپنی می باشد که در سال 1932 میلادی تاسیس شده است. این شرکت در زمینه تولید خودرو هایی از جمله کامیونت فوسو فعالیت می کند. خودرو هایی که توسط این شرکت خودروسازی تولید می شوند، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و در بسیاری از مناطق دنیا، این کامیونت ها مورد استفاده قرار می گیرند. در تولید این ماشین آلات از بهترین و جدید ترین تکنولوژی ها استفاده شده است. همچنین در تولید این نوع کامیونت ها به گونه ای عمل شده است که در مصرف سوخت صرفه جویی به عمل آید. بعلاوه از تولید بیش از حد گاز های گلخانه ای جلوگیری به عمل می آید. این نوع کامیونت در سه تناژ 6، 8.5 و 5.6 تولید شده و در کشور های مختلف دنیا از جمله کشور ایران مورد استفاده قرار می گیرند.
در این مقاله سعی خواهیم کرد تا شما را با ویژگی ها و مشخصات فنی هر یک از انواع کامیونت های فوسو آشنا کرده و درباره ی آن ها توضیحاتی را خدمت شما عزیزان عرض کنیم. همچنین درباره ی کاربرد این نوع خودرو نیز صحبت هایی با شما خواهیم داشت. با ما همراه باشید.

آشنایی با کامیونت فوسو

همانطوری که در ابتدای این مقاله خدمت شما عزیزان عرض کردیم، کامیونت فوسو، یکی از بهترین و پر طرفدار ترین انواع کامیونت ها می باشد که امروزه در بسیاری از مناطق دنیا از این نوع کامیونت استفاده می شود. این مدل کامیونت چند سالی است که توسط شرکت های مختلف ایرانی به بازار های داخلی ایران وارد می شود و مورد استفاده مردم ایران قرار می گیرد. طراحی زیبا و چشم نواز این کامیونت های ژاپنی و کاربرد های متعددی که در موارد مختلف دارند، باعث شده است تا روز به روز بر تعداد کاربران و مشتریان این نوع کامیونت افزوده شود. در ادامه ی این مقاله و در پاراگراف های بعدی شما را با ویژگی ها و مشخصات فنی تناژ های مختلف این نوع کامیونت آشنا می سازیم.

ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت فوسو 8.5 تن

هر خودرویی دارای یکسری مشخصات و ویژگی های فنی می باشد که در ادامه به این ویژگی ها و مشخصات فنی اشاره می کنیم:

طول کفی و بارخور این خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و مشخصات فنی این نوع کامیونت، این است که طول کفی و بارخور آن مناسب می باشد. این موضوع باعث می شود تا بتوان مقدار بار بیشتری را روی آن جا داد و از مکانی به مکان دیگر انتقال داد. لازم به ذکر است که طول کفی و بارخور این نوع کامیونت در حدود 5.5 متر می باشد.

حداکثر توان موتور

حداکثر توان موتور کامیونت فوسو در حدود 150 اسب بخار می باشد. این در حالی است که بسیاری از خودرو ها و کامیونت های مشابه، توانی کم تر از 150 اسب بخار دارند. این موضوع باعث شده است تا میزان استفاده از این خودرو و این کامیونت روز به روز در سطح دنیا افزایش پیدا کند.

حداکثر گشتاور موتور

حداکثر گشتاور موتور کامیونت فوسو 8.5 تن، 370 نیوتون متر می باشد. گشتاور خودرو با شتاب خودرو تناسب دارد. هر چقدر که گشتاور خودرو بیشتر باشد، شتاب آن نیز بیشتر خواهد بود. در مورد خودرو ها و کامیونت های مختلف، شتاب ها و گشتاور های مختلفی تعیین شده است که در مورد این نوع کامیونت، 370 نیوتون متر می باشد.

استاندارد آلایندگی کامیونت

استاندارد آلایندگی کامیونت فوسو، یورو 5 می باشد. این در حالی است که بسیاری از خودرو ها و کامیونت هایی که امروزه تولید می شوند، از استاندارد آلایندگی یورو 4 برخوردار هستند. اما میزان دود و عناصر دود زا در مورد این مدل کامیونت بسیار کم تر بوده و به همین دلیل استاندارد آلایندگی یورو 5 را به این نوع کامیونت اختصاص داده اند. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از افراد این مدل کامیونت را خریداری کرده و از آن استفاده کنند. بعلاوه در این نوع کامیونت از سیستم های کاهنده آلایندگی به روز دنیا استفاده می شود.

جعبه دنده کامیونت

از جعبه دنده های دستی یا مکانیکی در این نوع کامیونت استفاده می شود. جعبه دنده های دستی دارای مزیت ها و معایبی هستند. استفاده از حداکثر توان موتور از مزیت های این نوع جعبه دنده ها می باشد. به عبارت دیگر با تعویض دنده به صورت دستی در این نوع کامیونت می توان از حداکثر توان موتور خودرو استفاده کرد.

تجهیزات و امکانات کامیونت 8.5 تن فوسو

از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات و امکانات این نوع کامیونت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

گرم کن سوخت خودرو

یکی از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات و امکانات کامیونت فوسو 8.5 تن، این است که این خودرو دارای گرم کن سوخت می باشد. در مواردی ممکن است به علت سرمای شدید هوا، سوخت داخل باک خودرو به حالت بسیار سرد یا منجمد درآید. در این گونه موارد به یک گرم کننده ی سوخت نیاز است. گرم کن سوخت خودرو در این گونه موارد به کار می آید. این گرم کن که معمولا یک شمع می باشد، باعث می شود که سوخت خودرو کمی گرم شود و دمای آن بالا برود. سپس استارت خودرو می تواند زده شود و خودرو به راه بیفتد.

لاستیک زاپاس

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات و امکانات کامیونت فوسو که در مورد کامیونت ها و خودرو های دیگر نیز وجود دارد، لاستیک زاپاس خودرو می باشد. در مواردی ممکن است به علت فرسودگی لاستیک خودرو، تایر کامیونت بترکد و یا پنچر شود. در این گونه موارد می توان از لاستیک زاپاس خودرو استفاده کرده و آن را تعویض نمود.

چراغ روشنایی در روز

کامیونت ها در بسیاری از موارد از چراغ های روشنایی در روز برخوردار هستند. در مورد کامیونت فوسو نیز قضیه به همین ترتیب است. از چراغ روشنایی در روز در تولید این نوع کامیونت نیز استفاده می شود.

شیشه بالابر برقی

شیشه بالابر برقی، یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین امکاناتی است که کامیونت فوسو دارد. در گذشته اکثر خودرو ها و کامیونت ها، از شیشه بالابر های دستی استفاده می کردند. اما امروزه دیگر از روش دستی برای این کار استفاده نمی شود و شیشه بالابر های برقی، در این خصوص مورد استفاده قرار می گیرند.

سیستم تهویه اتوماتیک

سیستم تهویه اتوماتیک باعث می شود که هوای داخل کابین راننده همواره سالم و پاکیزه بماند و ورود و خروج هوا در آن جریان داشته باشد.

تاخوگراف

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین تجهیزات و امکاناتی که کامیونت فوسو 8.5 تن دارد، تاخوگراف می باشد. تاخوگراف به وسیله ای گفته می شود که به کمک آن می توان تخلفات و نحوه ی رانندگی راننده را ثبت نمود. این وسیله، وسیله ای بسیار کاربردی برای جلوگیری از تصادف و حوادث جاده ای می باشد.

گرمکن آینه ها

در مواردی ممکن است آینه ها را بخار در بر بگیرد و این موضوع باعث شود تا دید راننده با اختلال مواجه شود. در این گونه موارد استفاده از گرمکن آینه ها می تواند بسیار مفید واقع شود.

قفل مرکزی

در گذشته اکثر قریب به اتفاق خودرو ها مجهز به این سیستم نبودند. اما امروزه یک قفل مرکزی وجود دارد که با بستن آن تمام درب های خودرو بسته می شوند. این سیستم در کامیونت فوسو نیز وجود دارد و شما می توانید از آن استفاده کنید.

ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت فوسو 6 تن

همانند کامیونت فوسو 8.5 تن، کامیونت فوسو 6 تن نیز ویژگی ها و مشخصاتی دارد که بیشتر این ویژگی ها و مشخصات، مشابه کامیونت فوسو 8.5 تن می باشند. تنها تفاوت هایی که در این خصوص وجود دارد، شامل موارد زیر هستند:

سیستم محدود کننده سرعت

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که کامیونت فوسو 6 تن با کامیونت فوسو 8.5 تن دارد، این است که فوسو 6 تن دارای سیستم محدود کننده سرعت می باشد.

ریموت کنترل

ریموت کنترل، یکی دیگر از مهم ترین تفاوت های کامیونت فوسو 6 تن با 8.5 تن می باشد. کامیونت فوسو 6 تن، دارای ریموت کنترل می باشد. علاوه بر قفل مرکزی که در مورد همه ی انواع کامیونت ها وجود دارد، این مدل کامیونت دارای ریموت کنترل نیز می باشد.

ویژگی ها و مشخصات فنی کامیونت فوسو 5.6 تن

نوع دیگری از کامیونت فوسو وجود دارد که تحت عنوان کامیونت فوسو 5.6 تن آن را می شناسند. این نوع کامیون چیزی در حدود 6 تن وزن ناخالص فنی دارد. بسیاری از خصوصیات و ویژگی های این نوع کامیونت مشابه انواع قبلی می باشند. اما در بعضی موارد نیز ممکن است این نوع کامیونت تفاوت هایی با انواع دیگر کامیونت ها داشته باشند. به عنوان مثال طول بارخور و کفی این خودرو نیز 3 متر می باشد. در ادامه به سایر ویژگی های این مدل کامیونت اشاره می کنیم:

ظرفیت سرنشین های این کامیونت

این کامیونت، ظرفیت 3 سرنشین را دارد. 1 نفر راننده و دو نفر سرنشین می توانند در این کامیونت سوار شوند.

سیستم ترمز کامیونت

سیستم ترمز این نوع کامیونت، سیستم ترمز دیسکی می باشد. بعلاه از سیستم هیدرولیکی دو مداره نیز در سیستم ترمز این خودرو استفاده شده است.

ترمز کمکی اتوماتیک اگزوز

یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین ویژگی ها و امکاناتی که کامیونت فوسو 5.6 تن دارا می باشد، ترمز کمکی اتوماتیک اگزوز می باشد. این نوع ترمز، فقط در بعضی انواع خودرو ها وجود دارد که کامیونت فوسو 5.6 تن، یکی از انواع این خودرو ها و کامیون ها می باشد. استفاده از این نوع ترمز در کامیونت های تجاری بیشتر رواج دارد. در واقع این نوع سیستم، از گرم شدن و داغ شدن بیش از حد لنت ترمز ها جلوگیری می کند و انرژی گرمایی اضافی را از طریق اگزوز دفع می کند. این در حالی است که در صورتی که این سیستم در این نوع خودرو ها وجود نداشته باشد، ممکن است خسارت های جبران ناپذیری متحمل افراد و خودرو های آن ها شود.

کاربرد های کامیونت 5.6تن فوسو

از کامیونت فوسو در موارد متعددی استفاده می شود. از جمله ی مهم ترین و اصلی ترین کاربرد های کامیونت فوسو، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حمل و نقل مواد و محصولات مختلف

در بسیاری از موارد از این کامیونت ها در جهت حمل و نقل مواد و محصولات مختلف بهره گرفته می شود. به عنوان مثال شرکت هایی که در زمینه ی تولید و پخش مواد غذایی و بهداشتی مختلف فعالیت می کنند، می توانند از این کامیونت ها برای حمل و نقل و پخش مواد غذایی و بهداشتی استفاده کنند. این کامیونت ها معمولا جا دار و مطمئن هستند و از کیفیت بالایی برخوردار هستند. این موضوع سبب شده است تا روز به روز بر میزان استفاده از این نوع کامیونت افزوده شود.

استفاده به عنوان کامیونت های یخچال دار

شرکت های پخش مواد غذایی و بهداشتی و یا مواد دارویی، برای این که بتوانند محصولات خود را در سلامت کامل به دست فروشندگان این کالا ها و محصولات در سطح شهر برسانند، بایستی از وسایلی استفاده کنند که بتواند از محصولات آن ها نهایت حفاظت را به عمل آورد. یخچال یکی از مواردی است که از خرابی محصولات و کالا ها جلوگیری به عمل می آورد. بعلاوه یخچال برای انتقال مواد گوشتی نیز که به دما های زیر صفر نیاز دارند، مفید می باشد.

لازم به ذکر است که علاوه بر کاربرد هایی که در بالا به آن ها اشاره شد، کامیونت فوسو دارای کاربرد های بیشمار دیگری نیز می باشد که صحبت درباره ی همه ی آن ها و پرداختن به آن ها از حوصله و توان این مطلب خارج است. به عنوان مثال از این نوع کامیونت می توان برای انتقال جوجه ها به مرغداری نیز استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا