اخباراخبار خارجیاسلایدشوموتور سیکلت

هوندا CBR 1000 ، شاهکار مهندسی هوندا

به گزارش دنده 6 ، مدل های  CBR هوندا، در واقع یک سری خاص از محصولات این کمپانی هستند که در سال 1983 برای نخستین بار معرفی شدند. ویژگی اصلی موتورهای سری CBR هوندا طراحی اسپرت و بکارگیری فلاپ در بخش های مختلف بدنه است. در طول تاریخ 35 ساله سری سی بی آؤ،  این کلاس، موتورسیکلت های متعددی را از حجم 150 تا 1100 شامل شده است و انواع مدل های تک سیلندر، دو سیلندر و چهارسیلندر خطی را به خود اختصاص داده است.

از سال 2004 تا کنون، موتور سی بی آر 1000RR، به عنوان پرچ دار این سری شناخته می شود. قدرت بالا، هندلینگ خوب و قیمت مناسب همواره از ویژگی های برجسته سی بی آر 1000 به عنوان یک سوپر بایک بوده است.

سی بی آر 1000RR که در برخی از بازارها با نام فایر بلید نیز شناخته می شود، یک سوپر بایک با موتور به حجم 999 سی سی، چهار سیلندر خطی و آب خنک است. این مدل در سال 2004 به عنوان نسل هفتم سری سی بی آر، که با سی بی آر 900 آر آر در سال 1992 آغاز شده بود معرفی شد.

موتوری شهری با ویژگی های مسابقه ای

باید به این موضوع اشاره کرد که سی بی آر 1000 آر آر، توسط تیمی توسعه پیدا کرده است که محصولات سری مسابقات موتو جی پی هوندا را توسعه داده اند. بسیاری از فناورهای جدید معرفی شده در سی بی آر 1000، در واقع از مدل مسابقه ای RC112V هوندا به عاریت گرفته شده است. در واقع بسیاری از تجهیزات مورد استفاده در این موتور، از قبیل سویینگ آرم های کشیده، سیستم تزریق سوخت در مرحله ای DSFI و سیستم تعلیق عقب کمک وسط، متعلق به مدل RC112V  بوده اند.

مشابه با قبل، مدل سی بی آر 1000 در دو کلاس آر آر و آر آر اس پی تولید خواهد شد. مدل اس پی کاملا مشابه با مدل آر آر است، با این تفاوت که به دلیل برخورداری از ترمز و فنربندی قوی تر، قابلیت های اسپرتی آن کمی بهتر است.

پیشرانه 999 سی سی ، شاهکار مهندسان هوندا

مدل 2020 سی بی آر 1000 مشابه با نسل های قبلی خود از موتور 4 سیلندر به حجم دقیق 999 سی سی بهره می برد. با این وجود، مدل جدید این موتور دارای ویژگی هایی است که آن را در بازار ارتقاع خواهد داد.

اگرچه موتور استفاده شده در هوندای cbr1000 مشابه با نمونه مسابقه ای RC213V نیست، با این وجود ویژگی های مشابه ای را با موتور نمونه مسابقه ای هوندا دارد. ابعاد دقیق برابر موتور سی بی آر 1000، با موتور مسابقه ای مورد استفاده ی مارکز، راننده مسابقات موتور سواری تیم هوندآ، اولین ویژگی مشترک این دو مدل است. دومین مورد مشترک بین سی بی آر و آر سی 213، جنس آلیاژ های بکارگرفته شده در موتور آن هاست.  در موتور قدرتمند سی بی آر 1000، پیستون ها از جنس آلیاژ خاصی از آلومنیوم با نام A2618 هستند که از استحکام بالایی برخوردار است. این درحالی است که شاتون ها نیز از آلیاژ خاصی از تیتانیوم با نام TI-64A هستند. این آلیاژ از نسبت استحکام به وزن بسیار بالایی برخوردار است. به علاوه در ساخت موتور سی بی آر 1000 از طراحی خاصی در ابعاد محفظه سیلندر استفاده شده است. در این طراحی طول محفظه سیلندر کوتاه شده و در مقابل، قطر دهانه محفظه سیلندر افزایش یافته است. به گونه ای  که طول یا ارتفاع محفظه سیلندر 48.5 میلی متر و قطر دهانه آن 81 میلی متر است. با برخورداری از این ابعاد، سی بی آر 1000 2020دارای بزرگترین ابعاد دهانه سیلندر در بین تمامی سوپر بایک های 4 سیلندر خواهد بود. به گونه ای که در مدل قبلی آن اندازه دهانه سیلندر 76 و طول محفظه 55.1 میلی متر بود.

بکار گیری متریال خاص و بسیار مستحکم  و طراحی پیشرفته درموتور باعث شده است تا این پیشرانه بتواند قدرتی معادل با 217 اسب بخار را در 14500 دور در دقیقه و 113 نیوتون متر گشتاور را در 12500 دور تولید کند که نسبت به نسل قبل 13درصد بیشتر شده و نسبت توان به وزن موتور نیز10درصد ارتقا یافته است.

ویژگی های برجسته فنی

در سی بی آر 1000 مدل 2020 ورودی هوا به موتور، از مسیر قوچ مانندی از بالای چراغ ها مستقیما به موتور بوده و اگزوز آن محصول کمپانی آکراپوویچ است.

به اذغان هوندا، راهکارهای مختلف فنی در راستای کاهش اتلافات ناشی از اصطکاک بکارگرفته شده تا راندمان پیشرانه سی بی آر 1000 افزایش یابد.

هم چنین جهت خنک کاری هرچه بهتر پیشرانه، هوندا از مکانیزم پاشش چند جهتی روغن موتور استفاده کرده است. این مکانیزم که در دورهای بالاتر موتور فعال می شود، با پاشش روغن از نقاط مختلف و در جهات مختلف باعث میشود تا دمای موتور تحت کنترل باقی بماند. در دور موتورهای پایین تر، این مکانیزم غیر فعال می شود تا فشار روغن حفظ شود.

نسبت به مدل قبلی، سویینگ آرم موتور بلندتر شده است. با توجه به افزایش قدرت موتور در مدل جدید، تزار تقسیم وزن موتور، هندسه و ساختار فرمان و تراز جانبی موتور مجددا طراحی شده است تا امنیت موتور سیکلت در سرعت های بالا افزایش یابد.

درسیستم تعلیق  سی بی آر 1000 2020 از تعلیق 43 میلی متری اولینز استفاده شده است. کالیبرهای چهارپیستونه ترمز برمبو نیز مسیولیت متوقف کردن این سوپر بایک را برعهده دارند. در  نسل جدید سی بی ار 1000، لاستیک عقب  دارای ابعاد 17 اینچی، عرض 200 میلیمتری و فاق 55 میلی متری است.

واحد اندازه گیری اینرسی شش محوره که درواقع یک سیستم الکترونیکی کمکی محسوب می شود، به صورت لحظه ای دینامیک رانندگی را کنترل می کند و بسته به شرایط، متغیرهای ورودی سیستم های الکترونیکی موتورسیکلت را تغییر می دهد.

دمپر های عبور هوا که باعث افزایش چسبندگی موتور سیکلت به سطح زمین می شود نیز از دیگر تجهیزاتی است که از هوندای RC213 به سی بی آر منتقل شده است.

اما کنترل بخش های مختلف موتور، به کمک صفحه نمایش 5 اینچی کاملا قابل تنظیم و توسط کلید چهارجهته روی دستگیره سمت  چپ فرمان قابل انجام است. سه حالت محتلف رانندگی ترک، اسپورت و بارانی برای سی بی آر 1000 2020 قابل انتخاب است. با انتخاب هر یک از این سه حالت سیستم تعلیق، ترمز، اگزوز و سفتی تعلیق برای زاویه گرفتن در پیچ پیست تنظیم می شود، ضمن وجود حالات پیش فرض، این امکان وجود دارد که  راکب تمامی تنظیمات را به صورت دستی و بر اساس مهارت های رانندگی خود تنظیم نماید.

اما یک سوال مهم؟ تفاوت CBR های طرح رپسول با مدل های معمولی چیست؟

اما حتما دیده اید که برخی از مدل های CBR هوندا با طرحی نارنجی و زرد و با نوشته بزرگ رپسول، به فروش می رسند. شاید برایتان سوال باشد که آیا سی بی آرهای طرح رپسول تفاوتی با مدل های دیگر دارند یا خیر. جهت پاسخ به این سوال به دلیل استفاده از این طرح می پردازیم.

رپسول، در واقع یک کمپانی نفتی واقع در اسپانیا است که به عنوان همکار اصلی تیم هوندا، در مسابقات موتوجی پی فعالیت می کند. این همکاری سابقه 30 ساله داشته و تیم هوندا رپسول، نامی شناخته شده و موفق در مسابقات موتورسواری است. به همین دلیل، و بواسطه این همکاری، موتورهای تیم هوندا رپسول، با طرح خاص نارنجی، زرد و قرمز و با نوشته رپسول طراحی می شوند. این طرح خاص، بدلیل جذابیت و اسپرت بودن، از پیست مسابقات به خیابان ها راه پیدا کرده است و هوندا محصولات سی بی آر خود را با طرح رپسول نیز به فروش می رساند. طبیعتا به لحاظ فنی تفاوتی میان مدل های معمولی و مدل های طرح رپسول وجود ندارد. اما مدل های دارای طرح رپسول از جذابیت بالایی برخوردار هستند و نظر هر شخصی ر در خیابان به خود جلب می کنند.

قیمت!

بر اساس اعلام هوندا مدلrr   قیمت پایه ۱۹ هزار و ۹۹۹ یورویی خواهد داشت. قیمت تیپ SP این سوپربایک نیز ۲۳ هزار و ۴۹۹ یورو خواهد بود.

بر روی کاغذ مشخصات فنی هوندا CBR1000RR-R Fireblade مشابه پرفروش‌ترین موتورسیکلت این کلاس یعنی بی ام و S1000RR است، اما قیمت پایه محصول هوندا به میزان محسوس ۱۵ هزار و ۲۹۰ یورو کمتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا