برنامه رنو برای آموزش مفاهیم ایمنی خودرو

تیم تحریریه | سه شنبه، ۸ بهمن ۱۳۹۲ | 1 نظر

از سال 1387 تاکنون، بیش از 8000 دانش آموز مقطع ابتدایی در قالب پروژه‌های "بچه‌ها و خیابان" و "ایمنی و حرکت برای همه" قوانین راهنمایی و رانندگی را با استفاده از کیت‌های آموزشی شرکت رنوپارس فراگرفته‌اند

 

40135_678

 
به گزارش  روابط عمومی رنوپارس ، در این دو پروژه، دانش آموزان مقاطع سنی 7 تا 9 و 9 تا 12 سال، از طریق کیت‌های آموزشی ویژه‌ای که ازسوی رنو فرانسه تالیف و توسط رنوپارس ترجمه و بومی سازی شده است، آموزش‌های لازم در زمینه قوانین راهنمایی و رانندگی را فرا می‌گیرند. این آموزش‌ها در راستای حفاظت از کودکان به عنوان یکی از گروه‌های آسیب پذیر در مقابل حوادث رانندگی و فرهنگ سازی در زمینه قوانین راهنمایی و رانندگی است.
مرحله نخست این پروژه که در راستای مسئولیت‌های اجتماعی رنوپارس به اجرا گذاشته شده، در سال 1387 و با عنوان "بچه‌ها و خیابان" آغاز شد و طی آن پنج هزار دانش آموز مقطع ابتدایی در سطح شهر تهران تحت پوشش آموزش‌ها قرار گرفتند. در ادامه و در سال 1391، با تغییراتی در ساختار و محتوای دوره‌های آموزشی، پروژه با نام "ایمنی و حرکت برای همه" به کار خود ادامه داد و در فاز جدید تا کنون 3000 دانش آموز را تحت پوشش قرار داده و تا پایان سال جاری شمار این دانش آموزان به پنج هزار نفر خواهد رسید.
در کیت‌های جدید آموزشی تلاش شده علاوه بر آموزش مسایل مرتبط با فرهنگ ترافیک، موضوعاتی از قبیل تاثیر آلایندگی خودرو‌ها بر محیط زیست و بازیافت قطعات خودرو‌ها نیز در قالب مفاهیمی ساده برای کودکان مطرح شود.
ایران با نزدیک به 20 هزار کشته، یکی از بالاترین آمار مرگ و میر ناشی از تصادفات رانندگی را در جهان دارد که در این میان کودکان به طور مستقیم و غیر مستقیم بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند. 
مهندس علیرضا ستاری، مدیر ارتباطات شرکت رنو‌پارس در این زمینه گفت:"ایمنی همواره یکی از مهمترین اهداف شرکت رنو در طراحی و تولید خودرو‌ها است و این مسئله در مورد خودرو‌های تولید شده توسط این شرکت در ایران نیز صادق است. اما در کنار ایمنی خودرو‌ها، ما باید به ایمنی عابرین پیاده هم توجه کنیم و در این بین کودکان مهمترین گروه در معرض آسیب در تصادفات هستند چون به دلیل شرایط جسمی خود، شدت آسیب‌های این گروه بیش از بزرگسالان است. یکی از اهداف اصلی پروژه‌های آموزشی شرکت رنوپارس برای کودکان، افزایش آگاهی این گروه نسبت به خطراتی است که آن‌ها تهدید می‌کند تا احتمال آسیب دیدگی کودکان در این حوادث کاهش پیدا کند ضمن آنکه از طریق این آموزش‌ها می‌توانیم از بروز حوادث جلوگیری کنیم. در کیت‌های آموزشی تدوین شده، علاوه بر آموش مفاهیم راهنمایی و رانندگی، مسایلی از قبیل چگونگی عبور از خیابان و مسائل ایمنی در زمان راندن دوچرخه نیز به کودکان آموزش داده می‌شود. در کنار ارتقا ایمنی کودکان، فرهنگ سازی در زمینه رانندگی نیز یکی دیگر از اهداف اصلی این پروژه است. بررسی‌ها نشان داده آموزش‌هایی که در سنین کودکی فرا‌گرفته می‌شود، به شکل کامل‌تری از سوی افراد مورد پذیرش قرار می‌گیرد و در بزرگسالی نیز به شکل کامل‌تری اجرا خواهد شد. به همین دلیل رنوپارس آموزش به کودکان که رانندگان آینده این کشور هستند را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود در نظر گرفته است."
شرکت رنو همواره در زمینه ارتقا ایمنی خودرو‌های تولیدی خود در میان شرکت‌های پیشگام صنعت خودروسازی قرار داشته و در این راستا بیش از 15 مدل از محصولات این شرکت توانسته‌اند با کسب پنج ستاره کامل ایمنی از آزمون موسسه Euro NCAP اروپا، در بالاترین سطح ایمنی قرار بگیرند که در این میان نام رنو مگان عرضه شده در ایران نیز به چشم می‌خورد ضمن آنکه تندر90 نیز تاییدیه ایمنی را از این موسسه اروپایی دریافت کرده است. علاوه بر این، نسل دوم رنو سنیک در سال 2003 و رنو مودوس در سال 2004، نخستین خودرو‌هایی بودند که توانستند در کلاس خود پنج ستاره کامل ایمنی را از موسسه Euro NCAP دریافت کنند. از سوی دیگر نسل جدید رنو مگان در سال 2008 علاوه بر کسب پنج ستاره کامل ایمنی، رکورد بالاترین امتیاز ممکن در آزمون تصادف Euro NCAP را نیز از آن خود کند.
علاوه بر پروژه "ایمنی و حرکت برای همه"، رنوپارس در قالب مسئولیت‌های اجتماعی خود، پروژه "تجهیز مراکز آموزش فنی حرفه مرتبط با خودرو" را نیز در دست اجرا دارد که طی آن تاکنون هفت مرکز آموزشی در سطح کشور را تحت پوشش قرار داده است.
 
از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. جواد | مرداد 13, 1393 | لینک نظر

    بسیار عالی، امیدوارم فرهنگ سازی ها از این محدوده فراتر بروند و شاهد نهادینه کردن فرهنگ های صحیح در مدرسه ها باشیم.