به کیسه هوا اعتمادی نیست

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ | 1 نظر

داده های عملکرد کیسه های های هوای خودرو در تصادفات خیلی هم قابل اطمینان نیستند.

سایپا نیوز – تحقیقات انجام شده در مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه آمریکا (IIHS) که همکاری دانشگاه مریلند انجام شده نشان می دهد اطلاعات ثبت شده توسط «سیستم گزارش دهی تحلیل مرگ و میرها در ایالات متحده» معروف به FARS در مورد عملکرد کیسه های هوا در تصادف های به وقوع پیوسته کامل نبوده است.
بعد از آن که «مرکز ایمنی خودرو» از اطلاعات سیستم FARS برای گزارش های خود استفاده کرد و در نیویورک تایمز منتشر کرد مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه واکنش نشان داد؛ دراین گزارش مشخص شده که 303 مورد مرگ در اثر تصادف خودروهای شورولت کوبالت و ساترن آیون به ثبت رسیده که در آن کیسه هوا عمل نکرده است در حالی که این خودروها برای رفع نقص فراخوان شده بودند.
بررسی های جامع مؤسسه بیمه و دانشگاه مریلند نشان داد آن جایی که در گزارش نیویورک تایمز آمده 18 درصد موارد تصادف منجر به مرگ، کیسه هوای راننده یا سرنشین جلو درست عمل نکرده است؛ در حقیقت 8 درصد موارد، اشکال واقعی از کیسه هوا بوده و کمتر از 2 درصد تصادف های منجر به مرگ در اثر «عدم تشخیص سیستم» بوده است.
واقعیت این است که به دلیل صدمات سنگینی که باز شدن کیسه هوا وارد می آورد، باز شدن بی موقع آن به هیچ وجه مطلوب نیست و برای همین سیستم طوری طراحی شده که فقط در شرایط بحرانی و احتمال مرگ سرنشین عمل می کند. طبیعی است که شرایط بینابینی هم وجود دارد یعنی سیستم به طور صد در صد نمی تواند احتمال مرگ حتمی را تخمین بزند و اگر سیستم بیش از حد حساس شود، بی موقع باز خواهد شد، حتی در شرایطی که خطر خیلی زیاد نیست؛ و اگر حساسیت آن پایین در نظر گرفته شود ممکن است در شرایط بحرانی به آستانه نرسیده و عمل نکند. در آن صورت صورت نمی توان ریسک را به صفر رساند.
برای همین اگر بیهوده باز شود هزینه اضافی روی دست مشتری می گذارد و اگر به موقع باز نشود می تواند حادثه ساز باشد اما به هر حال کیسه هوا هم اشتباه می کند
البته در مطالعه تصادف های سال 2009 توسط مؤسسه بیمه برای ایمنی بزرگراه مشخص شد که از 43 مورد تصادف به وجود آمده 11 مورد کیسه هوا درست عمل نکرده و از این 11 مورد سه مورد به مرگ منجر شده است.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. ali | اسفند 28, 1392 | لینک نظر

    شما کافیه منبع خبر رو بخونید… سایپا نیوز !!! بله سایپا اصلا به کیسه هوا هیچ اعتمادی نیست .. شما راحت کیسه هوا های که رو ماشینات میزاری از پراید بگیر تا نیسان تینا بردار و البته قیمت رو هم بالاتر ببر مثله همیشه! چون مارو از دست یه چیز غیر قابل اعتماد راحت میکنی… سایپا مطمعن ؟!!!