شبکه ارتباطی ماشین ها حافظ جان و سوخت شما

سهیل زنگنه | شنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۲

مدتی است بحث اتصال رادیویی ماشین ها نقل مجالس تکنولوژی شده است. این تکنولوژی به منظور هوشمند سازی خودروها، ایجاد امنیت بیشتر، مصرف سوخت کمتر، راختی بشتر و هزینه های کمتر طراحی شده است. این تکنولوژی که Car 2 Car یا به اختصار (C2C) نام دارد به خودروها اجازه میدهد که با ماشین های اطراف خود تبادل اطلاعات داشته باشند. پیش بینی می شود این فناوری در سه سال آینده فراگیر شود.

ولوو به تازگی C2C پیشنهادی خود را که با توجه به معیارهایی چون ایمنی، راحتی، مصرف بهینه سوخت طراحی شده است را به نمایش گذاشته است. البته این تکنولوژی قرار است بر روی خودروهای سال 2016 استفاده شود و به ماشین های اطراف اجازه میدهد که هشدارهایی مانند وضعیت آب و هوای خطرناک یا شرایط جاده (مانند لغزندگی) دریافت کنند. بنا به آمار رسمی آمریکا 6 درصد از سوانح رانندگی مربوط به لغزندگی جاده است که باعث 3 درصد از کل مرگ های جاده ای میشود. در نتیجه این فناوری به طور بالقوه ای باعث صرفه جویی در هزینه های ناشی از سوانح جاده ای خواهد شد.

علاوه بر این، این اپلیکیشن اطلاعات را از ماشین هایی که چراغ قرمز را رد کرده اند میگیرد و به رانندگان اطراف هشدار میدهد و این خود میتواند 10 درصد از مرگ های جاده ای آمریکا را کاهش دهد. همچنین این برنامه فاصله زمانی تا سبز شدن چراغ را محاسبه میکند و به رانندگان میگوید که سرعت را چقدر نگاه دارند تا نیاز نباشد ترمز کنند و توقف بیهوده داشته باشند.

برنامه C2C ولوو میتواند به رانندگان نزدیک خودروهای اوژانسی هشدار دهند تا راه را برای آن خودرو باز کنند این کار سبب میشود که صدای بلند ضبط باعث گیر کردن ماشین اورژانس نشود که به شکل مستقیم شانس حیات بیماران اورژانسی، افراد نیازمند به کمک های آتش نشانی و..را افزایش می دهد.با توسعه چنین تکنولوژی ای ، خودروها می توانند سریعتر از راننده نسبت به شرایط محیطی و شرایط ترافیکی سایر خودروها واکنش نشان دهند وبدین ترتیب سطح ایمنی رانندگی به شکل قابل توجهی افزایش خواهد یافت.گفتنی که به غیر از ولوو، کمپانی های فورد، تویوتا، پژو سیتروئن، ب ام و، مرسدس بنز (دایملر) و جنرال موتورز نیز درگیر توسعه هماهنگ تکنولوژی ارتباطی C2C هستند.

1
از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه