تکنولوژی های ممنوعه

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۳۱ فروردین ۱۳۹۳

بسیاری از فناوریهای جدیدی که برای خودروها در سرتاسر دنیا عرضه میشوند، راه زیادی را برای قانونی شدن در آمریکا طی میکنند. حتی بعضی موفق به اخذ مجوز نمیشوند.

 

 

 به نقل از بازار خبر، فناوری بسیار سریعتر از قانونگذاری پیش میرود.

بنابراین جای تعجب ندارد که خودروسازان تکنولوژی های جدیدی را روزانه معرفی می کنند که سرعت ارائه آنها از سرعت تأییدیه گرفتن توسط مقامات قانونی بیشتر است. 

برای مثال در اوایل دهه 80 میلادی شرکت های خودروسازی کاسه های چراغ جلو خودرو را به گونه ای طراحی کردند که امکان تعویض لامپ بدون نیاز به جایگزینی کلی چراغ جلو را فراهم می کردند. اما قوانین فدرال امریکا اجازه نصب این گونه چراغ های جلو را برای خودرو نمی داد. به همین دلیل رانندگان امریکایی تا سال 1985 مجبور بودند در صورت سوختن لامپ کل چراغ خودرو را تعویض کنند.

در ادامه این مطلب به گجت ها و فناوری هایی اشاره خواهیم کرد که هم اکنون در بسیاری از خودروها در سرتاسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اما قوانین دولت امریکا هنوز مجوز استفاده از آنها را به رانندگان و خودروهای موجود در امریکا نمی دهد.


1. نور نقطه ای دینامیک
مرسدس بنز تکنولوژی روشنایی دارد که خودرو به کمک سنسورهای مادون قرمز عابرین پیاده را در محیط های تاریک در کنار خیابان شناسایی کرده و نور نقطه ای را بر روی آنها می تاباند. این فناوری بر خلاف قوانین امریکا است و استفاده از آن ممنوع است. ب ام و نیز چنین قابلیتی را دارد که در صورت ورود عابر به خیابان با نور آن را مشخص می کند.

 

تکنولوژی روشنایی چراغ ها


2. چراغ ترمز چشمک زن
مرسدس بنزهایی که در اروپا و آسیا به فروش می رود به سیستمی مجهز است که در صورت ترمز زدن ناگهانی چراغ های قرمز با سرعت چشمک می زنند تا رانندگان پشتی را از ترمز ناگهانی با خبر سازند. اما نصب این سیستم بر روی خودروها در آمریکا ممنوع است تنها گزینه موجود برای ترمزها پرنورتر شدن چراغ های عقب است.


3. صفحه نمایش داشبورد با 2 زاویه دید
در سیستم صفحه نمایش 2 منظوره که توسط مرسدس بنز ابداع شده و در مدل های S کلاس و CLکلاس این شرکت نصب شده اند این امکان را فراهم می کنند صفحه نمایش برای زاویه دید راننده اطلاعات لازم و نقشه ناوبری را نشان دهد و در عین حال برای سرنشین دیگر خودرو فیلم و یا تصاویر تلویزیونی را به نمایش بگذارد. استفاده از این تکنولوژی در نیمی از ایالات امریکا ممنوع است و تصاویر به نمایش درآمده در صفحه نمایش جلوی داشبورد خودرو باید برای همه سرنشینان یکسان باشد.

 

مانیتور دو زاویه ای


4. نصب دوربین های بی سیم مغناطیسی
شرکت خودروسازی لندروور دوربین کوچک و بی سیمی را ارائه می کند که تصاویر ویدیویی را مستقیم به صفحه نمایش داشبورد خودرو می فرستد . این دوربین آهن ربایی را می توان به هر قسمت فلزی خودرو چسباند. هدف از نصب این دوربین برای داشتن دید بیشتر طرفین و زیر خودرو برای موانع موجود در مسیرهای آف رود بوده اما استفاده از آنها در امریکا ممنوع است.

 

دوربین بی سیم مغناطیسی


5. آینه های محدب کنار خودرو
در بسیاری از خودروهای امروزی قسمت اصلی آینه های کناری خودرو تخت بوده و قسمت انتهایی محدب هستند تا دید بیشتری از نقاط کور راننده را تحت پوشش قرار بدهند. اما پس از گذشت سال ها هنوز استفاده از این قابلیت بر روی خودروهای موجود در امریکا بر خلاف قوانین بوده و نصب آنها ممنوع است.

 

آینه های محدب ویژه ماشین


6. استارت از راه دور
از قابلیت بر خلاف موارد دیگر موجود در لیست مختص خودروهای امریکایی است و استفاده از آن در بعضی کشورهای اروپایی – آسیایی ممنوع است. بسیاری از خودروهای جنرال موتورز و کرایسلر مجهز به قابلیت استارت خودرو از راه دور هستند تا قبل از سوار شدن در فصل سرما خودرو گرم شده باشد. در بسیاری از کشورها این قابلیت به علت ایجاد دی اکسید کربن در صورت درجا کردن موتور ممنوع است.

 

روشن کردن پیشرانه از راه دور

 

 

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه