زمزمه‌های ورشکستگی صنعت خودرو

تیم تحریریه | سه شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۲ | 7 نظر

آنطور که خودرو سازان می گویند سال گذشته از محل تصمیم ها و سیاست های دولت چهار هزار میلیارد تومان متضرر شده اند. این زیان از بابت تاخیر در قیمت گذاری و اشتباه در تعیین قیمت خودروهای تولید داخلی بوده است.
گفته می شود که این میزان از زیان اعلام شده عدد واقعی نیست چرا که بنا به ماده 141 قانون تجارت اگر زیان شرکتی بیش از نصف سرمایه اش باشد، آن شرکت باید کاهش سرمایه دهد. همچنین در شرایطی که میزان بدهی های شرکتی از میزان کل دارایی های آن بیشتر شود، شرکت ورشکسته اعلام می شود.

مشاور انجمن خودروسازان ایران معتقد است که مقصر اصلی در زمینه بحران شدید صنعت خودرو که می تواند به ورشکستگی خودروسازان منجر شود، نه شورای رقابت بلکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان است. این سازمان با تعیین نرخ های غیرواقعی برای خودروها موجب آغاز دومینوی بحران در صنعت خودرو شده است.
به گفته میرخانی رشتی سازمان حمایت در چند سال اخیر از واقعی سازی قیمت خودروها جلوگیری کرده و با الزام خودروسازان به فروش محصولات با قیمت های غیر واقعی، به تدریج توان مالی خودروسازان را ضعیف و ضعیف تر کرد.
اما چندی پیش انجمن خودروسازان در نامه ای به رییس شورای رقابت با انتقاد از دستورالعمل نهایی قیمت گذاری خودرو اعلام کرد: «مبنا قرار دادن قیمت های پایه سال ۹۱ باعث ورشکستگی قطعه سازان، توقف کامل خودروسازان، قطعه سازان و حتی شبکه خدمات پس از فروش خواهد شد.»

علیرضا شجاعی معاون وزیر صنعت نیز پیش از این  گفته بود شورای رقابت صنعت خودرو را تا نابودی کشاند و بلاتکلیفی چندین ماهه در صنعت خودرو تولیدکنندگان خودرو و قطعات را متضرر کرد و به آستانه نابودی کشاند.
در همین حال عضو انجمن قطعه سازان خودرو از اخراج حداقل 122 هزار کارگر شاغل در واحدهای سازنده قطعات خودرو به دلیل نوسانات اقتصادی از سال گذشته تاکنون خبر داده است. این میزان حداقل 30 تا 50 درصد کل کارگزان را تشکیل می دهند. به گفته محمدرضا نجفی منش، 137 واحد قطعه سازی در جریان مشکلات اقتصادی سال گذشته تعطیلی شده اند.
در این شرایط صنعت خودرو چشم انداز تازه ای برای خود یافته است: چین! اگرچه احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان جای هیچ گونه نگرانی در این خصوص نمی بیند اما گفته است که در شرایط تحریم و زمانی که خودروسازان اروپایی از همکاری با خودروسازان ما خودداری می کنند، چاره یی جز همکاری با کشور چین نداریم.

مذاکرات انجام شده با واکنش های تندی روبرو شده است. غلام محمد زارعی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با انتقاد از مذاکره خودروسازان با چینی ها برای واردات قطعه چینی، ضمن اعلام اینکه چین همیشه در حال مکیدن شیره اقتصاد و بازار اقتصادی ایران است، گفت: «با واردات قطعات چینی اعتبار خودروی ایرانی را در داخل و خارج زیر سوال می بریم و این آفتی است که حیات خودروسازی کشور را تهدید می کند.»

1
از سراسر وب
پیشنهاد از

7 دیدگاه

 1. بهروز | آبان 22, 1394 | لینک نظر

  خدا کنه زودتر ورشکست بشن من یک سمند 93 گرفتم تقریبا هر هفته تو نمایندگی ایران خودرو هستم برا رفع ایرادها به طوری که خود نمایندگیهاشون هم متقاضی رو مسخره می کنند و ابراز دارند که اکثر قطعات فاقد اصالت هستند و یگن کاش چینی باشن بیشتر هندی هستند

 2. ساسان | آبان 1, 1394 | لینک نظر

  سلول سرطانی قابل اصلاح نیست و تنها راه درمان سرطان از بین بردن تومورهای سرطانی است و صنعت مافیایی ما بسیار شبیه به یک تومور سرطانی در بدنه جامعه است و نهایتن سیستم ایمنی بدنه جامعه( کمپین نخریدن خودروی صفر) این تومور را از بین خواهد برد. جوامع آگاه تر سیستم ایمنی قوی تر و به روزتر و موثرتری دارند.

 3. TIGGO5 ONLY ! | شهریور 4, 1394 | لینک نظر

  زمزمه ها داره میشه فریاد
  به یاری خدا و همت هموطنان !

 4. اردشیر | مرداد 21, 1392 | لینک نظر

  ورشکستگی !!! اوه چقدر عالی میشه ….اگر چنین اتفاقی بیوفته قصه همون شیر فروشیکه آب تو شیرش میبست بعد تمام اون آبها جمع شدن و گلشو بردن ….!!!! امیدوارم چنین اتفاقی بیوفته ..اینا کم خون مردم رو تو شیشه نکردن کم باعث جون مردم نشدن کم شتر گاو پلنگ نساختن و با هزار منت به مردم گرفتار ندادند هرچقدر از بد رفتاری اینا بگیم کم گفتیم یه عمر در حق مردم تا خرخره اجحاف کردن  ….. چوب خدا صدا نداره…. میگن اگر ورشکست بشیم چند صد هزار شغل از دست میره …آخه این چه شغلیه که  اذیت آزار مردم نون میبره خونه ؟؟؟ اگر ور شکست بشن  کسی بی کار نمیشه این ایران خودرو و سایپا بیان بجای تولید این چهار چرخه ها   قطعه برای شرکتهای دیگه خودرو ساز دنیا بسازن  و چون اون فرنگیها با کسی شوخی ندارن اینا هم مجبور میشن تحت نظارت اونا بسازن و خوب بسازن …. اما من ته قلبم آرزو دارم  یه روز اعلام بشه ایران خودرو ورشکست  شده و دیگه وجود نداره ….به امید اون روز….

   

 5. Kambiz | مرداد 1, 1392 | لینک نظر

  واقعا اگر اينها تعطيل شن و به مونتاژكار تبديل بشن خيلي سنگينترن

  • در پاسخ به: Kambiz

   a-p | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

   آره بابا!
   خیلی ها تو دنیا بودن که کارشون نگرفته نشستن دارن قطعات خودروهای خودشون رو میزنن!
   بابا مردیم از بس پراید و سمند با اسم های مسخره جدید و ظاهری تکراری سوار شدیم!
   اینا بازار دستشونه همش دارن بخور بخور میکنن!
   پراید کاملا داره داخل تولید میشه!
   حتی مواد اولیه ساخت قطعاتش
   یعنی شاید خیلی کم وبصورت خیلی غیر مستقیم نیاز خارجی داشته باشه!
   اونوقت این بی شرف ها به اسم تحریم چه مرد مبیچاره رو میدوشن!!
   تحریم ایران گاری وسایپا تا ورشکستی!
   تا راحت بشیم!

   • در پاسخ به: a-p

    کاظم | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

    دوست عزیز تا حدودی با حرفاتون موافقم. اما قسمت هایی هم مخالفم اینکه سیاست های تولید خودرو و حتی واردات درست مدیریت نشده شکی نیست. اما توی 2-3 سال اخیر وضع اقتصاد داخلی و تحریم ها هم به این موضوع دامن زده صنعت خودرو توی هر کشور میشه گفت صنعت مادر محصوب میشه و تولید یه خودرو داخلی به این معنی هستش که خیلی از صنایع تونستن بشن که نتیجه اش بشه یه خودرو.. تحریم به طور مستقیم حتی توی تولید برخی فلزات ما تاثیر مستقیم داشته، خیلی از قطعه سازان بخش خصوصی توی تعمیرات و وسایل جانبی تجهیزاتشون مشکل دارن…یعنی به اون سادگی هم نیست که فکر میکنید قیمت ها الکی رفته باشه بالا