آزمایش مدل سِری مکلارن P1 در پیست Nurburgring

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۲

نمونه اسرار آمیزی از خودرو سوپر اسپرت بریتانیایی مکلارن P1  با نام Xp2r  در پیست Nurburgring  آلمان برای آزمایشات پیش از تولید P1 Xp2r  مورد تست قرار گرفته است.

در این مدل از خودرو P1 تنها تفاوت ظاهری با مدل معمولی برچسبی با نام XP2R  در نزدیکی گلگیر چرخ  عقب است ، مدل معمولی این خودرو یعنی مکلارن P1  به صورت بین المللی در نمایشگاه بین المللی ژنو سوئیس ((Geneva Motor  معرفی و به نمایش در آمد و تولید این خودرو از ماه مارس آغاز شده است.

mclaren-p1-xp2r-2

حروف XP  در مدل P1 XP2R  به معنای نمونه آزمایشی خودرو ، عدد 2 به احتمال فراوان به معنای نمونه دوم آزمایشی ( نوع دوم خودرو مکلارن P1 ) و حرف R  که احتمالا می تواند به معنایی نمونه قدرتمند تر ( هاردکور Hardcore ) از خودرو P1  باشد.

در ظاهر مکلارن P1 XP2R  تفاوت خاصی با مدل معمولی دیده نمی شود اما تفاوت های این بسیاری در زیر بدنه خودرو پنهان شده اند.

نیروی تولیدی خودرو مکلارن P1  به 900 اسب بخاری می رسد و گشتاوری در حدود 900 نیوتن متر نیز راهی چرخ های عقب می شود که از این میان  720 اسب بخار قدرت حاصل قلب تپنده احتراق داخلی V8 تویین توربوست و یک موتور الکتریکی با قدرت 177 اسب بخار و گشتاور 260 نیوتن متر نیز بخش هیبریدی این ابَر خودرو انگلیسی را تشکیل می دهد، مجموعه باتری های لیتیوم یون، وظیفه ذخیره سازی انرژی الکتریکی را در زمان ترمز گیری ها بر عهده دارند و گیربکس 7 سرعته دوبل کلاچ نیز تمامی توان حاصله را به سمت چرخ های عقب می فرستد.

مکلارن ترجمه

بر اساس اطلاعات غیر رسمی، مکلارن P1 XP2R فاصله سرعت صفر تا صد کیلومتر بر ساعت را در مدت کمتر از 3 ثانیه ، صفر تا 200 km/h را در مدت زمان کمتر از 7 ثانیه، صفر تا 300 km/h را در مدت زمان 17 ثانیه طی می کند. که این زمان (0-300 کیلومتر در ساعت) از بهبودی 5 ثانیه ای نسبت به مدل های تولید انبوه مکلارن F1 افسانه ای حکایت می کند. رسیدن به این عملکرد به لطف کمک گرفتن از سامانه مخصوص کاهش مقاومت آیرودینامیکی ((drag reduction -مشابه تکنولوژی به کار گرفته شده در خودرو های فرمولاوان- و استفاده از فناوری الکترونیکی مقدور شده است و این در حالیست که طی مسافت 20 کیلومتر به صورت کاملا اکترونیکی و بدون کوچکترین آلایندگی امکان پذیر خواهد بود.

مکلارن P1 با قیمتی معادل 1.4 میلیون دلار ( 866.000 یورو ) قیمت گذاری شده است و در نمونه عادی به تعداد تنها 375 دستگاه تولید خواهد شد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه