قدرت ردبول ، جنجال پیرلی: مروری بر نیم فصل اول مسابقات فرمولاوان 2013

شهرزاد تاج الدینی | پنجشنبه، ۳ مرداد ۱۳۹۲ | 4 نظر

پس از فصلی پرفراز و نشیب که با قهرمانی سباستین فتل در آخرین مسابقۀ فصل در برزیل به سرانجام رسید، تیمها خود را برای رقابتهای 2013 در تستهای زمستانی محک میزدند. مرسدس با جذب  لوئیس همیلتون و ثبت بهترین زمانها در تستها نشان داد که در کنار ردبول، فراری و مکلارن از مدعیان قهرمانی است.

اما اولین مسابقۀ فصل در استرالیا بسیاری از کارشناسان و هواداران را بر آن داشت تا در پیش بینیهای خود تجدید نظر کنند. در حالی که همه رقابت اصلی را بین مرسدس و ردبول میدانستند، این کیمی رایکونن از لوتوس بود که پیشاپیش دیگران از خط پایان گذشت و اولین برد فصل را از آن خود کرد. عملکرد ضعیف و دور از انتظار مکلارن هم هواداران این تیم را از ابتدای فصل مأیوس کرد و نشان داد که سرعت همیشگی مکلارن در MP4-28 وجود ندارد.

6

اما پرحاشیه ترین مسابقۀ فصل در مالزی رقم خورد جایی که سباستین فتل با نادیده گرفتن تصمیم تیمی از هم تیمیش مارک وبر سبقت گرفت و به اولین پیروزی خود در این فصل دست یافت و بر تنش های این دو هم تیمی دامن زد تا جایی که وبر اعلام کرد در پایان فصل با جدایی از ردبول و دنیای فرمول1 به تیم پورشه در رقابت های لمانز 2014 خواهد پیوست، اما بی تردید بزرگترین جنجال فصل نه جدال دو راننده ردبول، بلکه لاستیکهای پیرلی بود که از همان ابتدا اعتراض بسیاری از تیمها، بخصوص مرسدس و ردبول را برانگیخت. در مسابقۀ سوم فصل در چین فرسایش شدید لاستیکها برای این دو تیم گران تمام شد و در نهایت این فرناندو آلونسو و فراری بودند که توانستند با درک بهتر از شرایط لاستیکها پیروز این مسابقه شوند.

اما این فتل بود که در بحرین در میان تردید تیمها از امنیت رانندگانشان در پی ترکیدن چند لاستیک پیرلی در تمرین و مسابقه، دومین پیروزی فصل خود را جشن گرفت. البته آلونسو با پیروزی در گراندپری خانگیش اجازه نداد فاصله اش در صدر جدول با فتل در همین ابتدای کار افزایش پیدا کند. مشکلات لاستیکهای پیرلی در اسپانیا به اوج خود رسید تا جایی که اکثر تیمها (به جز لوتوس) چهار بار مجبور شدند برای تعویض لاستیک به پیت استاپ بروند که این امر واکنش منفی تیمها و هواداران را در برداشت تا جایی که پیرلی را بر آن داشت تا برای رفع نقص لاستیکهایش، ترتیب تستی پنهانی با مرسدس را در پیست کاتالونیا بدهد.

9

این تست از آنجا دردسرساز شد که بر خلاف تصمیم FIA، سایر تیمها از این تست مطلع نشدند و رانندگان اصلی مرسدس (همیلتون و روزبرگ) در جریان این تست 1000 کیلومتر با ماشین فعلی این تیم رانندگی کردند که این امر برخلاف قوانین فیاست و همین موضوع اعتراض شدید تیمها بویژه ردبول را در بر داشت که خواستار جریمۀ شدید تیم مرسدس بودند. پیروزی مقتدرانۀ روزبرگ در موناکو نشان داد که برخلاف ادعای راس براون، این تیم از تستهای پنهانی امتیازهای فراوانی کسب کرده است. در نهایت پروندۀ مرسدس و پیرلی به دادگاه بین المللی فیا ارجاع داده شد که در پی صدور رأی آن، پیرلی و مرسدس هر دو رسما توبیخ و تیم مرسدس از شرکت در تست رانندگان جوان در سیلورستون منع شد.

با وجود اعتراض ردبول به حکم سبک دادگاه علیه مرسدس، به نظر نمیرسید در پیست کسی جلودار فتل باشد. وی با رانندگی بی نقص برای اولین بار در طول دوران حرفه ایش برندۀ مسابقۀ جایزه بزرگ کانادا ب ا اختلاف قابل توجهی نسبت به رقبا شد، پیروزی که در سال 2011 در یک قدمی خط پایان از دسترسش خارج شده بود. اما کشته شدن یک مارشال توسط جرثقیل کنار پیست، در جریان برگزاری این مسابقه، کام هواداران و رانندگان را تلخ کرد.

 پرحادثه ترین مسابقۀ فصل در سیلورستون و باز هم به لطف لاستیکهای پیرلی رقم خورد جایی که مانند فیلمهای اکشن، لاستیک اتومبیلها یکی بعد از دیگری منفجر می شد. لوئیس همیلتون که پیشتاز مسابقه بود، جزء چهار راننده ای بود که لاستیکش دچار ترکیدگی شد و به لطف این حادثه، فتل میرفت تا پیروزی دیگری را برای خود رقم زند که بد شانس نه به شکل راننده ای دیگر و یا لاستیک های ناامن پیرلی، بلکه بواسطۀ مشکل گیرباکس به مسابقۀ وی پایان داد و پیروزی را به روزبرگ هدیه داد. پس از پایان مسابقه رانندگان تهدید کردند که اگر پیرلی در جنس تایرهایش تجدید نظر نکند و حادثه ای مشابه آنچه در بریتانیا رخ داد تکرار شود، آنها مسابقۀ بعدی را تحریم خواهند کرد و در نهایت پیرلی مجبور شد در میان اعتراض تیمهایی چون لوتوس و فورس ایندیا که از شرایط کنونی لاستیکها سود میبردند، اعلام کند که در جنس لاستیکهایش تغییراتی را اعمال خواهد کرد و بدین منظور به جای تایرهایی با هستۀ فولادی، از تایرهایی با هستۀ Kevlar که در دوفصل گذشته نیز در لاستیکهای این کمپانی بکار میرفت، استفاده کند.

13

مسابقۀ جایزه بزرگ آلمان در نوربرگرینگ در حالی برگزار شد که گمانه زنیها پیرامون جایگزین وبر در فصل آتی به اوج خود رسده بود. دانیل ریکاردو رانندۀ استرالیایی تورورسو با نتایج خوبی که در مسابقات اخیر کسب کرده در کنار کیمی رایکونن پرتجربه، دو گزینۀ اصلی ردبول محسوب می شوند. دراین میان مشکلات مالی شدید تیم سویئسی ساوبر باعث شده برخلاف انتظار، این تیم قادر نباشد نتایج درخشان فصل پیش را تکرار کند. دستمزد نیکو هولکنبرگ، رانندۀ آلمانی این تیم نیز پرداخت نشده و این امر در نهایت موجب شد وی قرارداد خود را با این تیم فسخ کرده و بدین ترتیب آیندۀ این جوان آلمانی در فرمول1 در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

در نوربرگرینگ همیلتون باز هم نتوانست از pole position خود استفاده کند و این فتل بود که به اولین پیروزیش در مسابقۀ خانگیش دست یافت و بدین ترتیب به طلسم ماه جولای نیز پایان داد (پیش از این فتل هیچگاه در ماه جولای در مسابقه ای پیروز نشده بود). مکلارن هم بعد از هشت مسابقه با کسب امتیاز توسط هر دو اتومبیلش کمی به هوادارانش امید داد گرچه هنوز در جدول رده بندی تیمی پایین تر از فورس ایندیا قرار دارد.

مسابقات این فصل فرمول1 در حالی به نیمۀ خود رسیده است که به نظر میرسد باز هم فتل و ردبول هستند که در مسیر قهرمانی پیش میروند و نزدیکترین تعقیب کنندگان او، آلونسو و رایکونن، کار سختی برای رسیدن و یا حتی پیشی گرفتن از او پیش رو دارند. باید دید تغییراتی که از مسابقۀ مجارستان در لاستیکهای پیرلی اعمال میشود میتواند ورق را به نفع تیم دیگری برمی گرداند و یا شاهد چهارمین قهرمانی متوالی فتل در پایان فصل مسابقات خواهیم بود؟

5

جدول انفرادی فرمولاوان تا پایان مرحله نهم

رتبه

تیم

نام خودرو

امتیاز

1

سباستین فتل

ردبول – رنو

157

2

فرناندو آلونسو

فراری

123

3

کیمی رایکونن

لوتوس – رنو

116

4

لوئیس همیلتون

مرسدس AMG

99

5

مارک وبر

ردبول – رنو

93

6

نیکو روسبرگ

مرسدس AMG

84

جدولی تیمی فرمولاوان تا پایان مرحله نهم

رتبه

تیم

نام خودرو

امتیاز

1

ردبول – رنو

RB9

250

2

مرسدس AMG

F1 W04

183

3

فراری

F138

180

4

لوتوس – رنو

E21

157

5

فورس ایندیا – مرسدس

VJM06

59

6

مکلارن – مرسدس

MP4-28

49

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. Marjan | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

  A style of writing that matches the excitement of the Grand Prix… Thanks and viva Sebastian Vettel!

 2. مهدی احمدی | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

  عجب گلی کاشته رنو

 3. asad | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

  fekr nemikardam dokhtari bashe k betoone intori gozaresh F1 beneviise.

  Vagheaan afaaariiiin

 4. وحید | مرداد 3, 1392 | لینک نظر

  مرسی! واسه کسانی که در جریان این فصل نبودن یا کم حافظه تر ها مسیر این فصلو تا اینجا خوب روشن میکنه این مطلب