چرا فیات بدترین در کیفیت شد؟

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۱۲ تیر ۱۳۹۳ | 1 نظر

تونی دوباره تعمیرش کن

فیات در مورد نتایج فاجعه بار نظر مردم در باره کیفیت پایین خودروهایش توضیح می دهد.

به نقل از وردز اتو، در دهه 60 و 70 میلادی فیات شهرت بالایی در خصوص کیفیت نداشت و به همین دلیل بازار خودروی خود را در ایتالیا از دست داد و برای بازپس گرفتن سهم خو از بازار دو خودروی فیات 500 و فیات 500 ال را عرضه کرد. با این حال نتایج نظرسنجی مؤسسه جی دی پاور نشان داد که حتی فیات مدرن هم از کیفیت لازم برخوردار نشده است. با این حال فیات برای این عملکرد ضعیف توضیح دارد.

جی دی پاور 90 روز بعد از خرید خودرو از مشتری آن سؤالاتی را می پرسد و بر اساس آن آمار منتشر می کند. در سال 2014 در حالی که متوسط صنعت 116 ایراد به ازای هر 100 خودروی فروخته شده است، فیات در هر 100 خودروی فروخته شده در سال 2014 بیش از 206 اشکال و ایراد داشت. حتی جیپ که کمپانی مادرش یعنی گروه کرایسلر با فیات اتحاد برقرار کرده هم 146 ایراد به ازای هر 100 خودرو به ثبت رسانده که خیلی بدتر از متوسط صنعت است.

فیات می گوید این نظرسنجی در بدترین زمان ممکن برای فیات انجام شده است. فیات درست در زمان انجام نظرسنجی، تعداد معدودی از خودروهای مدل 2015 خود را عرضه کرد. 91 درصد از این خودروها برای اولین بار وارد بازار شده بودند و با مشکلات عدیده ای رو به رو بودند. معمولاً وقتی یک خودرو برای اول بار وارد بازار می شود باید چند ماه بگذرد و مشتریان بازخورد بدهند و کمپانی به رفع عیب بپردازد.

فیات یک نکته جالب دیگری را هم عنوان می کند و می گوید این نظرسنجی را خیلی هم نمی توان جدی گرفت چون وزن ایرادی مثل نداشتن جالیوانی را هم ارز و اندازه از کارافتادن سیستم جهت یاب روی داشبورد محاسبه می کند.

به هر حال فیات با این صحبت ها نمی تواند این حقیقت را کتمان کند که ناچار است به بهبود نمره خود در سال آینده فکر کند مخصوصاً اگر می خواهد طعنه قدیمی دوباره بر سر زبان ها نیفتد. کیفیت فیات در گذشته به قدری بد بود که مردم آمریکا می گفتند فیات مخفف Fix it again, Tony است یعنی «تونی، دوباره تعمیرش کن» عده ای دیگر هم می گفتند که فیات مخفف Feeble Italian attempt at Transportation به معنی تلاش مضبوحانه ایتالیایی ها در  حمل و نقل است و اگر قرار بود ما در فارسی بگوییم سرواژه چه کلماتی است شاید می شد: «فاجعه یأس آور ایتالیایی در ترابری»

کیفیت فیات جدول رده بندی خودروها

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. TIGGO5 ONLY ! | مرداد 24, 1394 | لینک نظر

    فعلا که ایرانخورو داره با اتحادیه فیات کرایسلر مذاکره میکنه تا ماشینی جایگزین پراید بیاره
    بدبخت مردم ما از دست این مافیا و غده سرطانی ویرانخودرو و سایپا سرطان