جدال داغ در گرندپری آلمان

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۳ | 2 نظر

جدال داغ در گرندپری آلمان
امتیاز بدهید

گزارش مسابقه جایزه بزرگ آلمان 2014

شهرزاد تاج الدینی– مسابقۀ جایزه بزرگ آلمان به عنوان یکی از قدیمی ترین مسابقات فرمول یک، از سال 1926 میزبان 73 رقابت بوده است. در سال های اخیر این رقابت به صورت یکی در میان در یکی از دو پیست نوربرگرینگ و هوکنهایم برگزار شده است. امسال نیز بنا به نوبت، پیست هوکنهایم میزبان دهمین مرحله از رقابت های فرمول یک بود. این پیست که در درۀ راین و نزدیک شهر کوچک هوکنهایم قرار دارد تقریبا مسطح بوده و تغییر ارتفاع ناچیزی در کل سطح پیست مشاهده می شود. میشائیل شوماخر با 4 برد، پر افتخارترین راننده در جایزه بزرگ آلمان به شمار می رود و از بین رانندگان حاضر، فرناندو آلونسو با 3 پیروزی نزدیک ترین تعقیب کنندۀ شوماخر محسوب می شود.

با قهرمانی هفتۀ گذشتۀ تیم ملی فوتبال آلمان در جام جهانی، رانندگان آلمانی هنوز هم در تب و تاب این قهرمانی به سر می بردند و از این بین نیکو رزبرگ و سباستین فتل کلاه های ایمنی خود را به افتخار قهرمانی تیم کشورشان مزین به پرچم آلمان و 4 ستاره به نشانۀ چهارمین قهرمانی این تیم کردند. در تمرین های روز جمعه مرسدس طبق انتظار سریع ترین بود و رزبرگ و همیلتون به ترتیب سریع ترین زمان های تمرین اول و دوم را ثبت کردند. البته ممنوعیت استفاده از سیستم FRIC به طور واضح رانندگی بسیاری از رانندگان را دچار مشکل کرده بود. در آخرین تمرین روز شنبه هم رزبرگ با کسب سریع ترین زمان نشان داد که مدعی شماره یک کسب پل پوزیشن می باشد.

فرمول یک آلمان

تعیین خط

بی شک مهم ترین اتفاق جلسۀ تعیین خط، برخورد شدید همیلتون در پیچ 13 به دلیل از کار افتادگی ترمز جلوی سمت چپ خودروی مرسدس وی بود. با این برخورد همیلتون از دور تعیین خط خارج و پرچم قرمز افراشته شد. البته زمان دور قبلی همیلتون برای رسیدن وی به مرحلۀ دوم تعیین خط کافی بود ولی با توجه به آسیب وارده به اتوموبیلش، وی از ادامۀ تعیین خط باز ماند و در رتبۀ پانزدهم جا گرفت. البته بعدا مشخص شد که به دلیل تعویض گیربوکس، همیلتون 5 رده پنالتی دریافت و به رده بیستم سقوط کرده است.
در مرحلۀ دوم تعیین خط، اسامی بزرگی همچون جنسن باتن و کیمی رایکونن از رسیدن به دور نهایی بازماندند. در رقابت ده اتوموبیل نهایی برای کسب ده جایگاه برتر، این رزبرگ بود که بی رقیب بار دیگر اتوموبیل مرسدس را بر خط یک جای داد و پس از او بوتاس و ماسا از ویلیامز دوم و سوم شدند. شگفتی این مرحله چهارمی کوین مگنوسن از مکلارن بود. دو رانندۀ ردبول، ریکاردو و فتل، نیز پس از رانند، جوان دانمارکی در رتبه های پنجم و ششم قرار گرفتند.

مسابقه

مسابقه در حالی آغاز شد که پیش بینی می شد هر لحظه بارش باران در پیست آغاز شود. اما به محض شروع، حادثه در پیچ اول رخ داد و برخورد ماسا با مگنوسن، خودروی ایمنی را به پیست آورد. ماسا که در اثر تصادف خودرویش واژگون شده بود از ادامۀ مسابقه باز ماند اما مگنوسن با آسیبی جزئی به اتوموبیلش از معرکه گریخت. این سومین بار در این فصل بود که ماسا در دور اول یک رقابت، دچار سانحه می شود. ریکاردو هم که برای جلوگیری از برخورد با ماسا از مسیر خارج شده بود، جایگاه های زیادی را از دست داد و به ردۀ چهاردهم سقوط کرد. فتل بیشترین استفاده را از این برخورد برد و خود را پیشاپیش آلونسو به رتبۀ سوم رساند. پس از خروج خودروی ایمنی، عملیات غیرممکن همیلتون برای رسیدن به رقیب اصلیش، رزبرگ آغاز شد. وی با سبقت های پی در پی، خیلی زود خود را به جمع پنج رانندۀ اول رساند و به لطف استراتژی مناسب مرسدس توانست فتل و آلونسو را پشت سر گذاشته و خود را در جمع سه رانندۀ برتر ببیند. دوئل سه گانۀ فتل-رایکونن-آلونسو پس از خروج فتل از اولین پیت استاپش یکی از جذاب ترین صحنه های مسابقه بود که با برتری فتل به پایان رسید. اما پس از این صحنه رایکونن در مسابقه محو شد و استراتژی نامناسب فراری نیز کمکی به او برای پس گیری جایگاهش نکرد. آتش سوزی مهیب در قسمت موتور اتوموبیل تورو روسو قبل از پیچ 8 باعث شد تا کویات که با رانندگی عالی در محدودۀ امتیازات قرار داشت مجبور به کناره گیری از مسابقه شود. گروژان و سوتیل نیز دیگر رانندگانی بودند که موفق نشدند مسابقه را به پایان برسانند. اما هیجان انگیزترین صحنۀ این مسابقه را نیز به مانند رقابت قبلی در سیلوراستون، فرنادو آلونسو با راننده ای از ردبول رقم زد، منتها این بار به جای فتل، ریکاردو حریف آلونسو بود. با وجود اینکه آلونسو با لاستیک های کاملا جدید و سریع تر سوپرسافت قصد سبقت گیری از ریکاردو را داشت، این رانندۀ جوان استرالیایی با دفاعی جانانه، چهار دور الونسو را پشت سر خود نگه داشت و جذاب ترین صحنه های مسابقه را رقم زد اما در نهایت مغلوب شد و جایگاه پنجمی را به الونسو واگذار کرد. برخلاف آلونسو، همیلتون هرچه زد به در بسته خورد وعلیرغم استفاده از لاستیک های نوتر، نتوانست حریف حداکثر سرعت خیره کنندۀ ویلیامز شود و از بوتاس جوان سبقت بگیرد. در نهایت پس از 67 دور رقابت، نیکو رزبرگ برای نخستین بار در وطنش به پیروزی رسید چهارمین پیروزی این فصل خود را کسب کرد. بوتاس هم بار دیگر بهترین نتیجۀ خود را پس از کسب وقام دومی در اشپیلبرگ اتریش به دست آورد و بر سکوی دوم ایستاد و همیلتون نیز بر سکوی سوم جای گرفت. بدین ترتیب اختلاف امتیازات دو رانندۀ مرسدس که پس از رقابت سیلوراستون کاهش یافته بود، بار دیگر افزایش یافت و به 14 امتیاز رسید. فتل، آلونسو، ریکاردو و هولکنبرگ نیز چهارم تا هفتم شدند.

جدول رده بندی تیم هاجدول رده بندی فرمول یکجدول رده بندی فرمول یک


2 دیدگاه

 1. سام | تیر 30, 1393 | لینک نظر

  من واقعا نمیفهمم چرا سر صحنه سوتیل خودروی ایمنی نیومد؟؟؟ از یه طرف یه راننده مثل ریکاردو رو نقره داغ میکنن که چرا با لاستیکی که محکم نبودهريال 5متر توی پیت استاپ رانندگی کرده و بعد وایساده، و از یه طرفم خودشون یه صحنه مسلم خودروی ایمنی رو اینجور رفع و رجوع میکنن!

  • در پاسخ به: سام

   sepehr | تیر 30, 1393 | لینک نظر

   صحنه عجیبی بود،معمولا ماشین ایمنی میاد، ولی تا حدی میشه اینجوری توجیح کرد که ماشین تو ریسینگ لاین متوقف نشده بود و به مسیرهای کمکی برای خارج کردن از پیست هم نزدیک بود، دیدن که مارشال ها در عرض چند ثانیه تونستن خارجش کنن