یادی از حضور پیکان در رالی پکن پاریس

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۳ | 8 نظر

دنده6- تصاویری کمتر دیده شده از حضور تیم ایران خودرو در مسابقات پکن پاریس سال 1997

وحید کاظمی در این رقابت موفق به کسب مقام برای تیم ایران خودرو شده بود.این مسابقه یکی از معدود حضور خودروسازان ایرانی در رقابت های بین المللی محسوب می شود.در سال 2010 نیز قرار بود دو خواهر به نام های راضیه و مرضیه جلیل پور حقیقی که زیر نظر وحید کاظمی تعلیم دیده بودند با یک پیکان دیگر در این رقابت ها شرکت کنند، اما در نهایت مقدمات این کار فراهم نشد و تیم بانوان ایرانی از حضور در رالی استقامت پکن پاریس 2010 باز ماند.

 

پیکان پکن پاریس پیکان-2 پیکان-3

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

8 دیدگاه

 1. دوست عزيز آقاى سردبير :
  با سلام و احترام
  در مورد رالى پكن-پاريس سال ١٩٩٧ به اطلاع ميرسانم كه اصلاً آقايى بنام وحيد كاظمى در اين مسابقه يا تيم ايران خودرو حضور نداشته اند ! عكسهايى كه استفاده فرموديد و احتمالاً از روى صفحه من برداشته ايد، متعلق به بنده، اميرعلى جاويد، ميباشد كه كاپيتان و اتومبيل پيشتاز تيم ايران خودرو (اتومبيل شماره ٨٥) در مسابقه ذكرشده بودم و با آقاى همايون كمال هدايت (نقشه خوان) به مقام دوم كلاس تا ٢١٠٠ سى سى (!) دست پيدا كرديم – قابل توجه دوستى كه نوشته بود پيكانو چه به اين حرفها !!!
  اعضاى تيم :
  اميرعلى جاويد (راننده)-همايون كمال هدايت(نقشه خوان) اتومبيل ٨٥ .
  وحيد كازرانى-روزبه رزاقى اتومبيل ٨٦ .
  محسن ايجادى-رامين خادم اتومبيل ٨٧ .

  جهت مزيد اطلاع دوستان و جنابعالى و خصوصاً آقايي كه نوشته بودند پيكان و اين حرفها !؟!، اين مسابقه با طول ١٨٧٠٠ كيلومتر ، با شركت تيمهايى از ٢٦ كشور مختلف و ٢٨ مليت گوناگون، و با اوج گيرى تا ارتفاع ٢٢٦٠٠ پا (يعنى كمى پايينتر از قله اورست ! ) و عبور از روى فلات هيماليا ( اولين بار در طول تاريخ اتومبيلرانى) ، طويل ترين ، بلندترين ، پر مليت ترين ، طولانى ترين (٤٥ روز مسابقه طى ٦٥ روز) مسابقه اتومبيلرانى جهان تا آن تاريخ و از هرجهت ركورد ميباشد ، كه ٣ پيكان شركت كننده در كلاس زير ٢١٠٠سىسى
  صاحب مقام دوم(اميرعلى جاويد)
  مقام سوم(محسن ايجادى)
  و مقام پنجم(وحيد كازرانى)
  شدند – يعنى در ٥ اتومبيل اول ، سه عددش پيكان بوده – درحاليكه تيمهاى مرسدس،ب ام و، فورد ، پورشه و……. شركت داشته اند !!!
  به پيكان بى احترامى نكنيد !
  و جناب آقاى سردبير ، ايكاش بيشتر و دقيقتر و صحيحتر و از منابع موثقترى تحقيق ميفرموديد و براى استفاده از عكسها(با تشكر) يا اجازه ميگرفتيد، يا حداقل اطلاع ميداديد، كه دراينصورت اطلاعات صحيحترى هم درج ميشد و دوستان و مخاطبين سايت شما هم دچار اشتباه يا سوء تفاهم هم نميشدند.
  با تقديم احترام
  اميرعلى جاويد

  • در پاسخ به: اميرعلى جاويد

   ُSepehr | تیر 2, 1395 | لینک نظر

   سلام، جناب جاوید گرامی عکس ها از صفحه شما برداشته نشده اند ولی حتما متن اصلاح و ادیت می شود، اگر از سرنوشت پیکان های مذبور اطلاعی دارید..لطفا ما را در جریان بگذارید…

   • در پاسخ به: ُSepehr

    سلام آقاى سپهر ، روزبخير
    متاسفانه متن فوق هنوز اصلاح نشده است. لطفاً اقدام بفرماييد.
    عكسها حتماً از روى صفحه بنده برداشته شده اند ، چون تاريخ عكسها مربوط به قبل از عصر ديجيتال ميباشند و با فيلم نگاتيو عكسبردارى شده اند، نگاتيو ها متعلق و دراختيار بنده هستند و عكسها هم به ديوار منزل حقير آويزان ، در جاى ديگرى هم منتشر نشده اند – اگر به خود بنده ميفرموديد ، متجاوز از ١٠٠ عكس و ١٤ ساعت فيلم vhs از رالى مزبور و حضور و افتخارآفرينى پيكان در اين مسابقه بينظير در دست بود كه استفاده بفرماييد .
    در مورد سرنوشت اتومبيلها ، مديران وقت با فروش انها به خودمان موافق نكردند با اين بهانه كه قرار است اين اتومبيلها در موزه ايرانخودرو به نمايش گذاشته شوند ، كه هرگز اتفاق نيافتاد ، مدتى بعد در مسابقات مختلف داخلى توسط رانندگان مختلف استفاده و داغون شد ! خلاص ! و ديگر خبرى از آنها ندارم.
    لطفاً نسبت به اصلاح متن اقدام بفرماييد – انصاف نيست !

 2. علیرضا | اردیبهشت 10, 1394 | لینک نظر

  خدایی رفته بودن خودشونو مسخره کنن پیکان و رالی پیکان اون روز تو آسفالتم راه نمیرفت دیگه چه برسه…

 3. دوستان عزیز این دو پیکان هر دو از نوع چراغ بنزی مدل بالا بودند که توسط خود ایران خودرو از نظر ظاهری مشابه پیکان کار دهه 40 آراسته شده بودند. سال شرکت تیم در رالی پکن پاریس هم دقیقاً همان گونه که در متن ذکر شده 1997 می باشد. با تشکر

 4. اکبر | تیر 30, 1393 | لینک نظر

  رالی 77 یا 97؟!
  فکر کنم باید اصلاح بشه