قدرت خرید خودرو در ایران کمتر از نصف اروپا و امریکا

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱ مرداد ۱۳۹۳ | 4 نظر

خرید یک پراید در ایران با درآمد ۱۸ ماه خانوار امکان پذیر است

در بسیاری از کشورها یک خانوار می‌تواند با درآمد یک سال خود اقدام به خرید یک خودرو نو در سطح متوسط کند.

به نقل از فارس، خرید خودرو به عنوان یکی از نیازهای اساسی خانوار همواره مورد توجه سرپرستان و سیاستگذاران جوامع بوده است و همین امر شرکت‌های خودروسازی را بر آن داشته است که تا حد ممکن از هزینه‌های خود کاسته و قیمت خودروهای خود را کاهش دهند.

بر این اساس متوسط قیمت خودرو در کشورهای مختلف به گونه‌ای است که تلاش شده است، خانوار با سطح درآمد متوسط در کشورها، بتوانند با حدود یک سال درآمد خود اقدام به خرید خودروی نو با سطح کیفی متوسط کنند.

در ایران با احتساب متوسط درآمد حدود 1.2 میلیون تومان برای خانوار و اینکه ارزان ترین خودروی موجود در کشور بیش از 21 میلیون تومان در بازار قیمت دارد، می‌توان به این نتیجه رسید، در صورتی که خانوار ایرانی نیاز به خرید خودرو داشته باشد، باید درآمد 18 ماه خود را برای خرید ارزان‌ترین خودروی کشور پس انداز و صرف کند.

در ایالات متحده آمریکا درآمد متوسط قابل تصرف خانوارهای آمریکایی بالغ بر سالانه 39 هزار و 531 دلار ارزیابی شده است و درآمد سرانه نیز در این کشور 27 هزار و 319 دلار محاسبه شده است، متوسط قیمت خودرو در این کشور نیز 32 هزار و 86 دلار اعلام شده است، در نتیجه خانوارهای آمریکایی می‌توانند با درآمد 10 ماه خود اقدام به خرید خودرو در این کشور کنند.

بنا به اعلام دفتر آمار ملی انگلیس متوسط درآمد خانوارها در این کشور 40 هزار پوند ارزیابی شده است و در آمد سرانه افراد در این کشور نیز 27 هزار پوند است. با در نظر گرفتن متوسط قیمت 29 هزار پوندی خودرو در این کشور هر خانوار می‌تواند تنها با درآمد 9 ماه خود اقدام به خرید یک خودروی صفر کند.

در فرانسه درآمد متوسط خانوار بالغ بر 29 هزار و 577 دلار ارزیابی شده است و متوسط قیمت خودرو در این کشور حدود 30 هزار دلار است که به این تزتیب هر خانوار می تواند با درآمد یک سال (۱۲ ماه) خود اقدام به خرید یک خودروی صفر متوسط کند.

یکی از معیارهای اصلی قیمت گذاری خودرو در کشورها میزان دستمزد ارائه شده به کارگران خودروسازی است و هزینه نیروی انسانی همواره یکی از مواردی بوده است که توسط شرکت های بزرگ خودروسازی جهان در قیمت گذاری خودرو مورد توجه قرار داشته است .

دستمزد کارگران در کشورهای فوق الذکر به نسبت دستمزد کارگران در ایران به مراتب بالاتر است با این وجود نسبت قیمت خودروها به دستمزدهای ارائه شده در این کشورها در مقایسه با ایران بسیار منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. sunmartin | مهر 16, 1394 | لینک نظر

  ایران درست بشو نیست خیلی مسئله ساده و در عین حال پیچیده هست انتظار انید به فردای بهتر انتظاری پوچ هست تو این اوضاع سه راه پیش روی افراد هست یی خیال باشی و زندگی بگذرونی و یا نهایت سعیت بکنی برای درآمد بالا و حایگاه خوب و بک زندگی مرفه و گزینه آخر هرطور شده بری حایی که حداقل بعد از 18 ماه کار بشه یک خودروی متوسط خرید و نه یه موتور البته گزینه اول محتمل تر هست چون دو گزینه دیگه باید پارای و شانس داشته باشی در هر صورت فعلا باید با این دلار 3500 سرکرد و تورم هر روز دید و دم نزد

 2. Alireza | مهر 15, 1394 | لینک نظر

  هیچ امیدی به آینده ندارم و تمام تلاش و دلخوشی من اینه که برای همیشه از کشور خارج بشم برم جایی که حداقل آدمهاش متمدن باشند.

 3. مجید | مرداد 19, 1393 | لینک نظر

  شما در نظر بگیرید مثلا هیوندا النترا در اروپا 45 میلیون تومنه اما میاد ایران میشه 125 میلیون تومن. حالا اینجا رو هم داشته باشین که حداقل حقوق یک کارمند در اروپا 6 میلیون تومنه. یعنی یک کارگر رفته گر حداقل دستمزدش 6 میلیون تومنه ولی توی ایران حداقل دستمزد از 600 هزار تومان الی یک میلیون تومنه . حقوق وزارت کاری الان حدود 600 هزار تومنه و یک کارمند با اضافه کار حدود یک میلیون می تونه در بیاره . فکر میکنید بتونه ده سال دیگه از عهده خرید این خودرو بر بیاد؟ ولی در اروپا و آمریکا با حداقل حقوقشون تنها با 8 ماه کار کردن می تونند بصورت نقدی چنین خودروی ایده آلی رو بخرند و ازش لذت ببرند.
  واقعا برای خودمون که ایرانی هستیم متاسفم که طعم خوش زندگی رو هنوز نچشیدیم. خود من که احساس میکنم بهترین روزهای زندگیم روزهائی هست که میرم به مسافرت خارج از کشور و با دیدن شادی مردم اونجا، من هم احساس شادی میکنم و به من بعنوان یک انسان، احترام گذاشته میشه و کسی من رو به خاطر عقیده ام تحقیر نمیکنه.

 4. reza7 | مرداد 4, 1393 | لینک نظر

  آقا من ی سوال دارم؟
  شما پراید رو با کدوم خودروی آمریکایی یا اروپایی هم رده میدونید؟