پروژه آزاد راه مشهد – قم در آستانه تعطیلی

سپهر زنگنه | شنبه، ۴ مرداد ۱۳۹۳

آزاد راه حرم تا حرم هم نتوانست مشهد را به قم برساند و امروز زمزمه تعطیلی این پروژه به گوش می‌رسد، در همین راستا برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و اعلام کرد‌ه‌اند که از 2 سال گذشته هیچ گونه اعتباری برای این پروژه تخصیص نیافته است.

به نقل از مهر، آزادراه حرم تا حرم که به‌عنوان بزرگترین پروژه تاریخ کشوراز آن نام برده می‌شود، وضعیت خوبی ندارد به طوری که عدم جذب سرمایه‌گذار و مشکلات مالی موجب شده تا این پروژه در محور خراسان پیشرفتی نداشته باشد و این امر در حالی است که پیشرفت قطعه نیشابور- باغچه و قطعه سمنان- نیشابور، صفر درصد اعلام شده است.

در طول چهار سال گذشته به علت نبود توجه فراملی، این پروژه در محور خراسان مورد بی مهری قرار گرفته و مطابق نظر کارشناسان، اغلب مقامات کشوری در بازدیدهای خود تنها به ١۵٠‌کیلومتر این محوردر  قم توجه کرده اند و به تکمیل ٧۵٠کیلومتر دیگر که مربوط به محور خراسان و سمنان است، توجهی نداشته اند.

این روزها عقب ماندگی های آزاد راه حرم تا حرم صدای دو تن از نمایندگان خراسان و سمنان را درآورده و آنان از تعطیلی این پروژه ابراز گلایه مندی کردند.

بودجه‌ای به آزادراه حرم تا حرم تخصیص نیافته است

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی ضمن انتقاد از این مسئله به خبرنگار مهر گفت: طی دو سال گذشته هیچ بودجه ای برای این آزاد راه تخصیص نیافته و در حقیقت این پروژه تعطیل شده است.

محمدرضا محسنی ثانی بیان کرد: این آزادراه از مصوبات دولت دهم است که قرار بود بخش خراسان رضوی آن بین محور نیشابور و سبزوار احداث شود اما در حال حاضر با توجه به تخصیص نیافتن بودجه نمی توان به پایان خوش این پروژه امیدوار بود.

میلیاردها تومان هزینه برای ایجاد زیرساخت‌های پروژه به هدر رفت

نماینده مردم سبزوار با اعلام اینکه میلیاردها تومان برای ایجاد زیرساخت‌های این پروژه صرف شده، افزود: به دلیل اینکه هیچ بودجه‌ای طی دو سال گذشته به این پروژه تخصیص نیافته، زیرساخت‌ها و کارهای صورت گرفته نیز از میان رفته و میلیاردها تومانی هم که برای ایجاد زیر ساخت‌های این پروژه هزینه شده به هدر رفته است.

وی گفت: در حال حاضر جلساتی با مسئولان امر و دست اندرکاران برگزار شده اما با توجه به صحبت‌های صورت گرفته و دستوراتی که داده شده نمی‌توان به سرنوشت این آزاد راه به ویژه در محور خراسان امیدوار بود.

تعطیلی کامل آزادراه حرم تا حرم

محسنی ثانی یادآور شد: تعطیلی این پروژه  موجب اتلاف هزینه‌ها شده و از سوی دیگر به دلیل کم‌کاری‌های مسئولان ذی‌ربط، انتظار برای به ثمر رسیدن این آزادراه  راه به جایی نخواهد برد.

رئیس مجمع نمایندگان خراسان رضوی با اعلام اینکه در گذشته بیش از 60 کیلومتر از آزادراه حرم تا حرم در مسیر سبزوار به نیشابور زیرسازی و آماده آسفالت شده بود، افزود: اکنون به دلیل تخصیص نیافتن اعتبار، این آزادراه به صورت کامل تعطیل و حتی یک کیلومتر هم آسفالت نشده و این امر نشان دهنده هدر رفت هزینه ها و سرمایه های میلیاردی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر 60 کیلومتری هم که زیرسازی شده بود به خاطر توقف و تعطیلی کامل این پروژه خراب شده و این در حالی است که مسئولان ملی به فکر بیت‌المال نیستند و هیچ اقدامی برای ادامه یافتن این پروژه انجام نداده اند.

خراسان چوب بی‌مهری و تبعیض مسئولان کشوری را می‌خورد

وی با اشاره به اینکه آزادراه حرم تا حرم را می توان با مشارکت بخش خصوصی تکمیل کرد، افزود: خراسان همواره چوب بی‌مهری و تبعیض مسئولان کشوری را می‌خورد زیرا برای احداث آزادراه حرم تا حرم در محور قم اعتبار می‌رسد، اما برای خراسان این اتفاق روی نمی دهد.

به گفته وی اگر بنابر مطابق کار کارشناسی روند ساخت این آزادراه دنبال می شد امروز بخشی از این آزادراه در محور خراسان بهره برداری می‌شد.

اقدامی از سوی دولت انجام نشد

محسنی ثانی بیان کرد: مجمع نمایندگان خراسان برای ادامه  کار این پروژه از وزیر راه و شهرسازی و معاون رئیس‌جمهور درخواست اعتبار کرده و حتی اعلام کرده ایم حداقل، اعتباری که برای آسفالت آن ۶٠کیلومتر زیرسازی شده را پرداخت کنند تا با تخریب آن، سرمایه ها به هدر نرود.

نماینده مردم سبزوار تاکید کرد: علیرغم تمام پیگیری هایی که صورت گرفته تاکنون هیچ اقدامی از سوی دولت برای رسیدگی به این پروژه و تخصیص اعتبارات انجام نشده است.

نماینده مردم سمنان هم پیش از این اعلام کرده بود: مسئولان به منظور ایجاد مسیری ایمن برای زائران امام رضا(ع)، نباید استخاره بگیرند زیرا حادثه تلخ تصادف در محور دامغان- شاهرود منجر به فوت جمعی از هم‌وطنانمان شد که قصد زیارت علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع) را داشتند.

علیرضا خسروی عنوان کرد: این پروژه باید هرچه سریع تر به پایان برسد و نباید ساخت آزادراه حرم تا حرم با این وضعیت کُند پیش رود.

وعده تکمیل پروژه تا سال 1394

واکنش نمایندگان مجلس نسبت به عقب ماندگی و بلاتکلیفی این پروژه در حالی صورت می گیرد که در مهرماه‌ سال 1389 مسئولان ملی و استانی وعده تکمیل این آزاد‌راه را درطول پنج ‌سال داده بودند و تاکید کردند که این پروژه یکی از بزرگترین پروژه ها در طول تاریخ است که تا سال 1394 به بهره برداری می رسد.

همزمان با آغاز دهه‌کرامت سال٨٩، کلنگ پروژه آزادراه “حرم تا حرم” بر زمین زده شد تا شاهراه‌ ارتباطی بین حرم حضرت رضا(ع) وحضرت معصومه‌(س) ایجاد شود و در آن زمان رئیس دولت سابق این پروژه را نگین آزاد راه های کشور دانست و استاندار وقت نیز که کلنگ این آزاد‌راه را در مسیر سبزوار به نیشابور بر زمین می زد اعلام کرد: این پروژه طی پنج سال تکمیل می شود و در سال 1394 این شاهراه به بهره برداری می رسد اما امروز این پروژه از مسیر اصلی منحرف شده است.

لزوم تسریع در تکمیل پروژه آزادراه حرم تا حرم

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی نیز تسریع در تکمیل پروژه آزادراه حرم تا حرم را از مطالبات جدی نمایندگان مجلس دانست و به خبرنگار مهر گفت: ٣۵٠ کیلومتر از آزادراه حرم تا حرم باید در محور خراسان ساخته می‌شد اما در حال حاضر پس از گذشت چهار سال هنوز حتی یک کیلومتر هم در این مسیر آماده و آسفالت نشده و این در حالی است که در محور قم ١۵٠‌کیلومتر از آزاد‌راه در حدفاصل قم- گرمسار آماده شده است.

حجت الاسلام پژمانفر بیان کرد: مسئولان حقوق مشهد و خراسان را پایمال کرده‌اند و در این میان قمی‌ها، توانستند با جذب اعتبارات لازم، بخشی از آزاد‌راه حرم تا حرم را به پایان برسانند و با وجود اینکه مشهد متعلق به امام هشتم(ع) است اما اعتباری برای تکمیل این پروژه به این شهر اختصاص نیافت.

وی بیان کرد: بی‌مهری مقامات کشوری نسبت به خراسان تا حدی است که درطول چهار سال گذشته وزیر راه و شهرسازی و یا معاونانش از آزادراه حرم تا حرم در قم بازدید کرده اند اما محور خراسان را مورد بازدید قرار نداده اند و این امر نشان می دهد که برای مسئولان آزادراه حرم تا حرم تنها در ١۵٠‌کیلومتر محور قم ارزشمند است و ٧۵٠کیلومتر دیگر که مربوط به محور خراسان و سمنان است، از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

از آزادراه حرم تا حرم در محور خراسان سخنی به میان نمی‌آید

وی با اعلام اینکه این پروژه امروز به دلیل بی توجهی های صورت گرفته در محاصره بی پولی قرار دارد، ادامه داد: در بازدیدهای مسئولان از آزاد راه حرم تا حرم در محور قم سخنی از محور خراسان به میان نمی آید و همین چندی پیش معاون ساخت و توسعه آزاد‌راه‌های کشور از آزادراه حرم تا حرم بازدید کرد و هیچ صحبتی در رابطه با محور خراسان انجام نداد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنانش در توضیح مشخصات این طرح بیان کرد: این آزادراه استان‌های قم، تهران، سمنان و خراسان رضوی را به یکدیگر متصل می کند و این پروژه شامل سه قطعه؛ قم- گرمسار به طول 152 کیلومتر، قطعه دوم مسیر گرمسار- سمنان به طول 120 کیلومتر و قطعه سوم مسیر نیشابور- مشهد به طول 80 کیلومتر است.

حجت الاسلام پژمانفر عنوان کرد: دو کلان شهر مذهبی مشهد و قم، نقاط شروع و پایان این آزادراه هستند و این پروژه با هدف اتصال مرکز، جنوب و جنوب غرب به شمال شرق کشور احداث شده است.

پیشرفت فیزیکی آزادراه حرم تا حرم در محور خراسان صفر درصد است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی نیز در رابطه با این آزاد راه به خبرنگار مهر گفت: مدیران این پروژه و نمایندگان مجلس باید نسبت به تکمیل آزادراه حرم تا حرم دغدغه مند باشند زیرا پیشرفت فیزیکی آزادراه حرم تا حرم در محور خراسان صفر درصد است که بر این اساس ٨٠کیلومتر این پروژه به محور نیشابور- باغچه و ٣۵٠کیلومتر به محورسمنان- نیشابور مربوط است.

محمدحسن واحدی با اعلام اینکه پیشرفت فیزیکی کل پروژه آزادراه حرم تا حرم حدود ٢۵درصد است، تصریح کرد: سهم این استان ١/٠درصد اعلام شده و به نظر می رسد مشکلات مالی و جذب‌نشدن سرمایه‌گذار در پیشرفت‌نکردن ساخت آزادراه حرم تا حرم در محور خراسان دخیل بوده است.

وی با اشاره به اینکه پروژه آزادراه حرم تا حرم با عنوان بزرگترین پروژه تاریخ کشور به طول 1000 کیلومتر استان‌های قم، تهران، سمنان و خراسان رضوی را به یکدیگر پیوند زده و دو کلان شهر مذهبی مشهد و قم، هر طرف نقاط شروع و پایان این آزادراه هستند، گفت: در طول مسیر هزار کیلومتری آزادراه حرم تا حرم، سبزوار یکی از شهرهای اصلی مسیر است و برآورد مالی ما برای کل پروژه آزادراه حرم تا حرم ۵هزار و ۵٠٠ میلیارد ریال است.

تصویب ١۴میلیارد تومان اعتبار برای ساخت آزادراه حرم تا حرم در سال‌٩٣

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌رضوی ادامه داد: از میان ۵هزار و ۵٠٠ میلیارد ریال برآورد مالی برای این پروژه تاکنون برای قطعه قم- گرمسار ٢هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده ودر عین حال ١۴میلیارد تومان اعتبار برای ساخت آزادراه حرم تا حرم در سال‌٩٣ تصویب شده اما اولویت‌های هزینه‌کردن این اعتبار از سوی وزارت راه و شهرسازی اعلام و مشخص نشده است.

سخنان و نظرات نمایندگان و مسئولان استانی در زمینه تخصیص نیافتن اعتبارات در حالی مطرح می‌شود که معاون ساخت و توسعه آزادراه‌های کشور معتقد است این پروژه با مشکلات تامین منابع مالی روبرو نیست و به زودی هم به بهره‌برداری می رسد.

احمد نوری بیان کرد: با توجه به اهمیت تکمیل این پروژه منابع مالی از روشهای مختلف از سوی دولت و سرمایه‌گذار تامین شده و سرمایه‌گذار نیز تمام تلاش خود را برای به بهره‌برداری رسیدن این پروژه انجام می دهد.

به گفته وی  40 درصد از تامین مالی این آزادراه به عهده قرارگاه خاتم الانبیا (ص) و 60 درصد دیگر بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

حدفاصل قم تا گرمسار، مهمترین فاز اجرایی پروژه آزادراه حرم تا حرم

معاون ساخت وتوسعه آزادراه‌های کشور با اشاره به اینکه یکی از پروژه‌های آزادراهی مهم کشور پروژه حرم تا حرم است که از استان قم شروع شده و پس از عبور از استان‌های تهران و سمنان، به استان خراسان رضوی متصل می‌شود، گفت: پس از تکمیل این پروژه ‌حجم زیادی از زائران بارگاه امام رضا(ع) از طریق این مسیر تردد خواهند کرد.نوری اظهار کرد: حدفاصل قم تا گرمسار، مهمترین فاز اجرایی پروژه آزادراه حرم تا حرم است و طول این محور حدود 150 کیلومتر است که شامل دو بخش 75 کیلومتری است.

عدم پیشرفت پروژه آزاد راه حرم تا حرم در محور خراسان کار دست مسئولان داده زیرا امروز یکی از مطالبات جدی نمایندگان این استان تسریع در اجرای این پروژه است؛ هرچند بی پولی و تخصیص نیافتن اعتبار در کنار بی مهری مسئولان، امیدها را برای پایان این پروژه ناامید کرده است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه