شاهکار فرهنگ ترافیک در آلمان

سپهر زنگنه | جمعه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۳ | 2 نظر

روشی در اروپا برای باز گذاشتن مسير خودرو هاى امدادى اجرا می شود که واقعی بودن آن برای ما ایرانی ها شگفت انگیز و باور نکردنی است.

سپهر زنگنه – به نقل از صفحه GERMAN CARS – اين فرهنگ يا بهتر بگوییم هنر ترافيكِ مدرن در كشورهاى آلمان و اتريش و برخی دیگر کشورهای اروپایی اجرا می شود.
به اين سيستم هدايت ترافيك و باز نگه داشتن مسير خودروهاى امداد توسط رانندگان را رِتونگز گاسه (Rettungsgasse) گفته ميشود كه از اواخر سال ٢٠١١ یا اوايل ٢٠١٢ اجرایی شده و تمامى رانندگان مي بايست در مسير ترافيكهايى كه كمتر از ٥٠-٣٠ كيلومتر بر ساعت سرعت دارند مسيرى به نام رِتونگز گاسه (Rettungsgasse) را باز نگه دارند. اين مسير فرضى بوده و هيچ گونه علائم يا خط كشى خاصى را دارا نمي باشد و فقط طبق فرهنگ سازى هاى مختلف به اجرا در ميايد . ايجاد آن به اين صورت است كه تنها خودروهای در حال حرکت در لاين سمت چپ اتوبان به سمت چپ اتوبان يعنى به سمت گارد ريل انحراف پيدا ميكنن و دو يا سه لاين ديگر به سمت راست و به اين صورت اين مسير پديدار ميشود!

بدین ترتیب مسیر کافی و عریض برای حرکت خودروهای امدادی ایجاد می شود و همین فرهنگ ممکن است به نجات دادن جان انسان ها منجر شود.
اميدوارم روزی در ايران هم شاهد اجرای چنین روشی توسط رانندگان باشیم.

 

این تصویر از وضعیت ترافیک در ایران را با تصاویر فوق مقایسه کنید
از سراسر وب
پیشنهاد از

2 دیدگاه

 1. مجید | مرداد 20, 1393 | لینک نظر

  من هیچ وقت یادم نمیره چند سال قبل با اتوبوس از تهران به سمت کرج در حرکت بودم. در محل عوارضی تهران – کرج به ترافیک وحشتناکی برخوردیم که گفته میشد بخاطر ریزش گل به اتوبان در پل فردیس کرج این اتفاق افتاده.
  خلاصه مجبورا همه مسافرها پیاده شدند. همه راه های فرعی هم کیپ بود. از همونجا تا کرج چندین ساعت کنار اتوبان پیاده اومدم. یعنی حساب کنید حدود 45 کیلومتر نه تنها من بلکه مسافران دیگه هم پیاده اومدن به سمت کرج. در این بین اتوبان پر از ماشین هائی بود که متوقف شده بودند. حتی یک هلیکوپتر امداد و نجات نیومد !!!
  حداقل می بایست یک هلی کوپتر میومد و از مردم می خواست تا اگه در بین اونها بیمار قلبی ، وخیم، یا احتمالا زن باردار هست، با هلی کوپتر منتقل بشه.
  یکبار هم چنین اتفاقی برای من درون متروی تهران کرج افتاد مترو خراب شد، خلاصه مجبورا وسط ریل مترو بعد از ساعتها توقف اینقدر در هوای گرم، لگد زدیم به در تا درها رو باز کردند و ما بقیه راه رو پیاده اومدیم مردم ریختن پائین خیلی عصبانی بودند هجوم آوردند توی ایستگاه ورد آورد و شلوغ کاری کردند 🙁

 2. جواد | مرداد 13, 1393 | لینک نظر

  انشالله