سقوط هواپیمای مسافربری در نزدیکی مهر آباد

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ | 8 نظر

یک فروند هواپیمای مسافربری سپاهان از نوع ایران ۱۴۰ که از مهرآباد به سمت طبس در حال پرواز بود در شمال فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و بنابر اخبار غیررسمی از مجموع ۴۸ مسافر آن حداقل ۴۵ مسافر آن کشته شدند.

به گزارش «پرشین خودرو»، یک فروند هواپیمای مسافربری سپاهان که از مهرآباد به سمت طبس در حال پرواز بود در شمال فرودگاه مهرآباد سقوط کرد و احتمالاً همه مسافران آن کشته شدند.

خبرهای نیمه رسمی حاکی است که 45 نفر کشته شدند.

بنا بر اخبار رسیده، نیروهای اورژانس در حال تخلیه کشته شده ها هستند.

گفتنی است، این هواپیما در حال بلند شدن بود که دچار سانحه شد و بال هواپیما هم در منطقه تهرانسر سقوط کرده است.

نیروهای آتش نشانی از ایستگاه‌های مختلف تهران به محل سانحه اعزام شده اند.

ظاهراً خلبان این هواپیما اوکراینی بوده است و برخی منابع خبری هم از حداقل 48 کشته در این سقوط خبر می دهند که حدود 7 یا 8 نفر آن کودک گزارش شدند.

هواپیمای سانحه دیده دو موتوره بوده و برخی منابع خبری می گویند ظرفیت آن 55 مسافر بوده است.

این هواپیما به شماره پرواز 5915 ساعت 9 و 18 دقیقه از فرودگاه مهرآباد به مقصد طبس پرواز کرده بود.

اولین تصاویر اختصاصی تسنیم از این سانحه به شرح زیر است:

تیم بررسی سازمان هواپیمایی به محل سانحه اعزام شد

* معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری از اعزام تیم بررسی سازمان هواپیمایی به محل سانحه سقوط هواپیمای ایران 140 سپاهان خبر داد.

حمید حبیبی اظهار کرد: صبح امروز یک فروند هواپیمای مسافربری ایران 140 که در ساعت 9:18 دقیقه در مسیر تهران – طبس پرواز کرده بود، دچار سانحه شد.
وی تصریح کرد: این هواپیما به شماره ثبت EP-GPA متعلق به شرکت هواپیمایی سپاهان حوالی ورزشگاه آزادی دچار سانحه شد.
وی خاطرنشان کرد: به محض وقوع سانحه تیم بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری به محل سانحه اعزام شده اند و اطلاعات تکمیلی در اطلاعیه های بعدی به اطلاع عموم خواهد رسید.

* صادقی رئیس مدیریت بحران استان تهران نیز گفت: با دوربین مرکز مدیریت بحران در حال مشاهده صحنه حادثه هستم. خیابان شیشه مینا این هواپیما سقوط کرده است. یک تکه بزرگ هواپیما در محوطه و نیمه دیگر در پارک افتاده است. آتش‌نشانی و هلال‌احمر و ناجا در حال پاکسازی هستند. آتش‌سوزی ناشی از سقوط مهار شده است. ابعاد و تعداد تلفات معلوم نیست.
وی تعداد مسافران این هواپیما ایران 140 متعلق به شرکت سپاهان‌ایر را 48 نفر اعلام کرد.

رئیس اورژانس کشور: وجود 5 نوزاد و کودک بین مصدومان را تأیید نمی‌کنیم
* صابری‌نیا رئیس اورژانس کشور در گفت‌وگو با تسنیم تعداد مصدومان را 7 نفر اعلام کرد و گفت: 3 مصدوم شامل یک خانم و دو آقا توسط امداد هوایی به مراکز درمانی منتقل شدند. 4 نفر هم توسط «ون‌»‌های عبوری به مراکز درمانی منتقل شدند. اینکه گفته می‌شود 5 کودک و نوزاد در بین مصدومان وجود داشتند نیز تأیید نمی‌شود.

پزشکی قانونی: اطلاعی از تعداد تلفات نداریم
*سازمان پزشکی قانونی نیز با اعلام اینکه هنوز اطلاعات دقیقی از تلفات حادثه ندارد اعلام کرد: به محض قطعیت اخبار، اطلاعات لازم را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

مدیر بحران استان تهران: جلسه شورای بحران استان به ریاست استاندار تشکیل می‌شود

* مدیر بحران استان تهران با اشاره به حادثه سقوط هواپیمای مسافربری در شمال فرودگاه مهرآباد تهران با بیان اینکه این هواپیما متعلق به لاین هوایی سپاهان تهران – طبس بوده است، گفت: اطلاعات بیشتر از جان‌باختگان حادثه پس از تشکیل شورای بحران استان به ریاست استاندار اعلام خواهد شد.
وی افزود: تا لحظاتی دیگر شورای بحران استان به ریاست استاندار و جانشین استاندار برگزار می‌شود و امیدوار هستیم تلفات این سانحه را به نحو احسن کاهش دهیم.
مدیر بحران استان تهران خاطرنشان کرد: امیدوار هستیم تا آخر امروز و بعد از تشکیل شورای بحران و مشخص شدن ابعاد حادثه و علت آن تعداد دقیق جانباختگان این حادثه را از طریق رسانه‌ها به شهروندان برسانیم.

جهانگیریان:هواپیمای سانحه دیده از مسیر منحرف شده بود/9 مجروح به بیمارستان اعزام شدند

* رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان این‌که هواپیمای سانحه دیده سپاهان حامل 40 نفر مسافر به همراه 8 نفر کرو پروازی بوده است، گفت: 9 نفر از مجروحان این حادثه به بیمارستان اعزام شدند.
علیرضا جهانگیریان در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، افزود: صبح امروز یک فروند هواپیمای آنتونوف 140 پس از برخاستن از فرودگاه مهرآباد دچار سانحه شد.
وی تصریح کرد: این هواپیما حامل 40 نفر مسافر و 8 نفر کرو و خدمه پرواز بوده که 9 نفر از مصدومان سانحه به بیمارستان اعزام شده‌اند.
وی با بیان این‌که این هواپیما به دلیل انحراف از مسیر دچار سانحه شده است، بیان کرد: تیم بازرسی سازمان هواپیمایی کشوری هم‌اکنون در محل سانحه هستند که پس از بررسی‌های لازم دلیل وقوع این حادثه اعلام می‌شود.

سوختگی وسیع 3 مصدوم حادثه؛ انتقال به بیمارستان مطهری در صورت لزوم
* دکتر داورانی رئیس بخش بیمارستان امام خمینی در گفت‌وگو با تسنیم گفت: 3 مصدومی که به این بیمارستان منتقل شدند دارای سوختگی وسیع هستند، اقدامات اولیه درمانی در حال انجام است. اگر حال آنها وخیم‌تر شود به بیمارستان مطهری منتقل می‌شوند. البته یکی از آنها وسعت سوختگی کمتری نسبت به بقیه ولی شکستگی بیشتری دارد.
رئیس سازمان امداد نجات کشور در گفت‌وگو با تسنیم گفت: تاکنون 35 جسد محل سقوط هواپیما خارج شده است؛ براساس گزارش‌های 5 مصدوم به بیمارستان پیامبران منتقل شده‌اند.
برخی از مصدومانی که به بیمارستان منتقل شده‌اند از مسافران هواپیما نیستند
* حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات در گفت‌وگو با تسنیم گفت: مصدومانی که به بیمارستان منتقل می‌شوند کسانی هستند که جزو مسافران هواپیما نبوده اند. بیشتر اقدمات فعلی برای رهاسازی کسانی است که در دماغه هواپیما گیر افتاده‌اند. 20 امدادگر در حال فعالیت هستند و نیروهای پشتیبات در حال اعزام هستند. احتمالا اقدامات امداد و نجات تا یک ساعت دیگر ادامه یابد.

فوت یکی از مصدومان در بیمارستان پیامبران
* خانم توکلی سوپروایزر بیمارستان پیامبران به تسنیم گفت: 6 مصدوم به بیمارستان پیامبران اعزام شد که یکی از آنها فوت کرد. 5 نفر دیگر دچار سوختگی هستند و وضعیت آنها کنترل و به بخش عمومی منتقل شده‌اند.
جلسه ستاد بحران استانداری بدون حضور خبرنگاران برگزار می‌شود
* در حالی اعلام شد که جلسه ستاد بحران در استانداری تهران و به ریاست استاندار برگزار می‌شود که این جلسه بدون خبرنگاران برگزار می‌شود و قرار است نتایج آن متعاقبا به اطلاع خبرنگاران برسد.

جعبه سیاه هواپیما برای بررسی علت سقوط خارج شد
* معاون مدیریت بحران، امور دولت و مسئول هماهنگی امور استان‌ها از خروج جعبه سیاه هواپیما برای بررسی علت سقوط هواپیمای آنتونوف 140 سپاهان خبر داد.
به گزارش تسنیم، احمد مجیدی اظهار کرد: هواپیمای سپاهان با 48 نفر شامل 40 مسافر و 8 خدمه بیرون در محوطه فرودگاه مهرآباد در حاشیه شهرک فرهنگیان دچار سانحه و سقوط کرد.
وی تصریح کرد: کمیسیون بررسی سانحه بلافاصله در محل سانحه حضور یافته اند و در حال خروج جعبه سیاه هواپیما به منظور بررسی علت سانحه هستند.
مجیدی تاکید کرد: تنها مرجع تعیین علت سانحه کمیسیون بررسی سانحه سازمان هواپیمایی کشوری است.

دکتر داورانی: سوختگی 3 مصدوم این حادثه بسیار بالاست/زنده ماندن 2 نفر در هاله‌ای از ابهام
* دکتر داورانی رئیس بخش بیمارستان امام خمینی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: 3 مصدوم منتقل شده به این بیمارستان همچنان زنده هستند اما درصد سوختی آنها بسیار بالاست به طوری که یکی از آنها بین 80 تا 90 درصد سوختگی دارد و یکی دیگر بین 50 تا 60 درصد سوختگی و نفر سوم نیز دارای حدودا 20 درصد سوختگی است.
وی ادامه داد: زنده مانده دو تن از این مصدومان، در هاله‌ای از ابهام است ولی هنوز وضعیت آنها دارای ثبات بوده و تحت کنترل هستند.

مأموران آتش‌نشانی در حال جداسازی قطعات هواپیما برای یافتن اجساد

* جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران اظهار داشت: در حال حاضر 7 ایستگاه آتش‌نشانی، تجهیزات و خودروهای تنفسی مورد نیاز ، جرثقیل، لدر و همه خودروهای پشتیبانی در محل حادثه حضور دارند.
وی ادامه داد: در حال حاضر نیروهای آتش‌نشانی در حال جداسازی قطعات هواپیما هستند تا اگر جسدی باقی‌مانده تحویل عوامل اورژانس دهند. هم اکنون آمار دقیقی از تعداد کشته‌ها در دست نیست ولی هنوز فعالیت نیروها ادامه دارد.

خروج 48 جسد از هواپیما

* حسین درخشان سخنگوی سازمان امداد و نجات کشور در گفت‌وگو با تسنیم گفت: تعداد 48 جسد از هواپیما خارج شده است و در حال تحویل این اجساد به کارشناسان پزشکی قانونی هستیم تا آنها اقدام به شناسایی هویت اجساد کنند.

آتش گرفتن موتور علت سقوط بوده است

* سردار احمدی‌مقدم در جمع خبرنگاران گفت: این هواپیما دارای 40 مسافر و 8 خدمه پرواز بوده است. شایعاتی که این هواپیما را متعلق به سپاه پاسداران اعلام کرده تکذیب می‌کنیم. براساس اخبار ما، 43 نفر در این حادثه کشته شده‌اند.
وی ادامه داد: این هواپیما به سمت طبس پرواز کرده بود که در جاده کرج و پس از تهرانسر، به دلیل نقص فنی یکی از موتورهایش آتش گرفته و سقوط کرده است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

8 دیدگاه

 1. علی | شهریور 23, 1393 | لینک نظر

  کی میخوان بالاخره دست از منافعشون بکشن و این فرودگاه لعنتی رو تعطیل کنن ؟؟؟ فرودگاه امام مگه چشه که کامل ازش استفاده نمیکنن

 2. محمد رضا | مرداد 20, 1393 | لینک نظر

  اهم اخبار دیروز رسانه های داخلی :
  شبکه یک: غزه، داعش
  شبکه دو: غزه،
  شبکه سه: غزه،
  شبکه چهار: غزه
  شبکه پنج: غزه
  شبکه خبر: غزه – داعش
  شبکه پویا : کارتون غزه و حزب الله لبنان و .. . خخخخ.

  اهم اخبار اروپا: فرو افتادن یک هواپیمای ایرانی لحظاتی پس از برخاستن !!!
  39 killed after passenger plane crashes into residential area in Iranian capital
  و نیز اهم اخبار آمریکا روزنامه واشنگتون پست:
  Crash of Iranian built plane leaves 39 dead

 3. عباسنوید | مرداد 20, 1393 | لینک نظر

  هواپیما دست کاری میکنن کردن پراید

 4. عباسنوید | مرداد 20, 1393 | لینک نظر

  خبر دارید دقیقا تمام هواپیماهایی که سقوط کردن که حدودا سی تا هم شاید بشه از کی اومدن خوردن زمین منفجر شدن..از وقتی که اخبار ظهر یک روز شنیدم تعمیر هواپیما در داخل ایران انجام میشه دیگه نیازی به خارج و تعمیر کار خارجی نداریم .و این موفقیت افتخار ماست که ایرانی ها باز تونستن کاری انجام بدن.اینم پرنده بدون پر .قیچی

 5. امیر | مرداد 19, 1393 | لینک نظر

  کاش مسولین کشور هم سوار این هواپیماهای از رده خارج میشدند تا درد مردمی که با زجر جان دادند را درک میکردند

 6. جهت اطلاع عزیزان، این هواپیما که سقوط کرده ” آنتونوف 140″ اوکراینی بوده که بعد از فروش به ایران، قطعاتش توسط مهندسین صنایع هواپیمائی ایرانی مونتاژ میشه و به نام ” ایران 140″ به شرکت های خصوص هواپیمائی اجاره داده میشه. تا بحال سه فروند از این هواپیماهای ایران 140 واژگون شده است.
  بخش حمل و نقل هوايي ايران با ۱۳ شركت هواپيمايي دولتي و خصوصي و ۱۸۱ فروند (كه هم‌اکنون ۱۱۳ فروند آن فعال است) هواپيما از انواع گوناگون شرقي و غربي بار و مسافر كشور را جابه جا مي‌كند كه از این تعداد هم ۱۴۶ فروند هواپيماي ملكي و ۳۵ فروند استيجاري است. ايران با اين تعداد شركت هواپيمايي داراي ۳۱ هزار و ۵۲ صندلي پروازي است.
  طبق ارزیابی های انجام شده، بدترین خلبانان جهان که بیشترین فجایع هواپیمائی را به بار آورده اند روسی و اکراینی بوده اند. بعلت عدم موقعیت شغلی مناسب در داخل روسیه، این خلبانان بدبخت فلک زده اکراینی برای انجام کار به کشورهای جهان سوم جهت استخدام هجوم می آورند . البته من هدفم این نیست که خلبان رو محکوم کنم به این صانحه هوائی ، بلکه سیاست های غلط صنایع هوائی و ملی هست که مورد ابهام هست. اینها که نمی تونن خودروی ملی رو با کیفیت خوب بسازند یا مونتاژ کنند ، چطور هواپیما می سازند؟ الله اعلم !!!

 7. مهرداد | مرداد 19, 1393 | لینک نظر

  خدا به خانواده هایشان صبر عطا کند….

 8. مجید | مرداد 19, 1393 | لینک نظر

  انا لا الله و انا لیه راجعون . خیلی متاسفم :((