واردات 80 دستگاه خودروی سانگ یانگ در بهار 92: تمایل کره‌یی‌ها به تولید در ایران

تیم تحریریه | جمعه، ۴ مرداد ۱۳۹۲

در سه ماهه نخست امسال 80 دستگاه خودروی کره‌ای سانگ یانگ مدل 2013 با ارزش بیش از 1.5 میلیون دلار وارد ایران شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، براساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران در بهار سال 1392 معادل 80 دستگاه خودروی سواری سانگ یانگ در دو مدل رکستون و کایرون 2013 وارد کشور شد. گمرک ایران ارزش ریالی این خودروها را نیز حدود 38 میلیارد ریال اعلام کرده است. این خودروها تمام از طریق امارات وارد ایران شده‌اند.

1

البته ارزش خودروهای وارداتی اعلام شده از سوی گمرک بدون احتساب تعرفه واردات و هزینه‌های دیگر مانند بیمه، حمل خودرو و عوارض شماره‌گذاری اعلام شده است.

سانگ یانگ یکی از چهار خودروساز کره‌جنوبی و قدیمی‌ترین آنها بوده که در سال 1954 میلادی تاسیس شده است. شرکت هندی ماهیندرا&ماهیندرا در فوریه سال 2011 حدود 70 درصد از سهام سانگ یانگ را طی قراردادی خریداری کرد.

شرکت سانگ یانگ در ایران بیشترین با نام خودروهایی مانند کوراندو، اکتیون، رکستون، کایرون، موسو، رودیوس و چیرمن شناخته می‌شود. سان یانگ هم‌اکنون علاوه بر کره‌جنوبی در دو کشور روسیه و اوکراین نیز کارخانه تولید خودرو دارد.

اخیرا اعلام شد که سانگ یانگ قصد دارد تا پایان سال جاری یا اوایل سال آینده خط تولید خودرو را در ایران نیز راه‌اندازی کند. قرار است در فاز نخست خودروی شاسی بلند کوراندو سانگ یانگ در ایران تولید شود که به همین منظور امکانات و زیرساخت‌های لازم در قزوین فراهم شده است.

مجاب کردن شرکت سانگ یانگ به راه‌اندازی خط تولید در ایران می‌تواند موفقیت بزرگی برای ایران محسوب شود چرا که آمریکا در تازه‌ترین دور تحریم‌های خود صنعت خودروسازی کشورمان را هدف قرار داده که در این شرایط صادرات هرگونه قطعات خودرو به ایران بسیار دشوار شده است.

یک کارشناس حوزه واردات خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه براساس تحریمهای جدید آمریکا که از ابتدای ماه جولای اجرا شد واردات هرگونه قطعات خودرو به کشورمان دشوار شده است، افزود: شرکت‌های کشتیرانی نیز در این شرایط همکاری لازم را برای حمل قطعات خودرو به سمت ایران ندارند و در مجموع ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه بالا رفته است.

احسان غفوریان در عین حال با اشاره به اینکه شرکت سانگ یانگ با راه‌اندازی خط تولید خود در ایران موافقت کرده است، افزود: در همین راستا شرکت سیر و سفر رخش در قزوین خریداری شده و امکانات موجود در آن برای تولید خودروهای سانگ یانگ به کار گرفته خواهد شد.

مدیر فروش گروه رامک خودرو با بیان اینکه ارتباط مستقیم با شرکت‌های خودروسازی خارجی می‌تواند باعث بهبود وضعیت خدمات پس از فروش در داخل منجر شود، اضافه کرد: تحریم‌ها سرمایه‌گذاری خودروسازان خارجی را در ایران دشوار کرده اما باید تلاش کرد که به هر شکل ممکن تحریم‌ها را دور زده و زمینه حضور خودروسازان خارجی را در ایران فراهم کنیم.

بدون دیدگاه