عرضه خودروهای بی نام و نشان، ادامه دارد

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۶ مرداد ۱۳۹۳ | 3 نظر

این روزها اگر نگاهی به آگهی‌های فروش خودرو انداخته باشید، متوجه تبلیغات خودروهایی می‌شوید که اگرچه نام کشورهای طراح آنها ذکر شده است، اما عرضه‌کنندگان خودروهای موردنظر (خودروسازان و واردکنندگان)، از اعلام نام شرکت‌های مادر (تولیدکننده) خودداری کرده‌اند.
 در این آگهی‌ها، عرضه‌کنندگان مشخص کرده‌اند که خودرو وارداتی شان چه مشخصات فنی دارد و توسط مهندسان کدام کشور طراحی شده است (مثلا ایتالیایی و آلمانی)، حال آنکه نه نام شرکت تولیدکننده آنها ذکر شده و نه حتی کشور مبدا.
با این شرایط، باید از خودروسازان و واردکنندگان پرسید که دلیل آشکار نکردن نام تولیدکنندگان خودروهایشان چیست و آنها چرا از منتشر کردن نام و نشان شرکت و کشور مبدا این خودروها ابا دارند؟
به اعتقاد کارشناسان، این موضوع یک دلیل بیشتر نمی‌تواند داشته باشد و آن، ترس خودروسازان و واردکنندگان از اعلام نام شرکت‌های مادر یا کشور مبدا، به دلیل گمنام بودن آنها است.
در واقع چون این شرکت‌ها گمنام بوده و در دنیای خودروسازی مقام و رتبه‌ای ندارند، خودروسازان و واردکنندگان از بردن نام آنها واهمه دارند؛ چراکه تصور می‌کنند شاید توفیقی در فروش محصولات وارداتی شان کسب نکنند. به‌عبارت بهتر، آنها بیم این را دارند که اگر نام شرکت‌های مادر را آشکار کنند، مشتریان استقبال چندانی از خودروهای وارد شده به عمل نیاورند.
کارشناسان بر این باورند که بیشتر خودروهایی که هم‌اکنون بدون ذکر نام تولیدکننده‌شان، وارد ایران شده‌اند، چینی بوده و به شرکت‌های درجه چندم این کشور تعلق دارند و این موضوع به هیچ وجه نمی‌تواند وجهه و برچسب خوبی برای خودروهای موردنظر باشد و قطعا در فروش آنها تاثیر منفی خواهد گذاشت.
به گزارش دنیای اقتصاد، این در شرایطی است که دانستن اطلاعات مربوط به خودرو وارداتی به‌خصوص نام تولیدکننده آن، حق طبیعی مشتریان محسوب می‌شود و از طرفی، اگر «شرکت مادر» معتبر بوده و به اصطلاح حرفی برای گفتن داشته باشد، نیازی به پنهان کردن نام آن نخواهد بود.
وارداتی هایی با تنها یک نمایندگی خدمات پس از فروش
دبیر انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو گفت: برخی از شرکت‌های واردکننده خودرو فقط یک نمایندگی برای ارائه خدمات پس از فروش به خودروهای وارداتی خود دارند.
 به نقل از ایسنا، عباسعلی غیاثی، اظهار کرد: متاسفانه وضعیت ارائه خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی مناسب نیست.
وی با بیان این‌که طبق بررسی‌های انجام شده چهار شرکت واردکننده چهار برند خودروی وارداتی هر کدام تنها دارای یک نمایندگی برای ارائه خدمات پس از فروش به خودروهای وارداتی خود هستند، خاطرنشان کرد: این به آن معنی است که خریداران این برندهای خودروهای وارداتی مجبورند برای دریافت خدمات گارانتی، وارانتی و تعمیر خودرو از هر نقطه کشور تنها به یک نمایندگی مراجعه کنند.
دبیر انجمن صنفی خدمات پس از فروش خودرو ادامه داد: همچنین چهار شرکت واردکننده خودرو نیز دارای پنج تا هشت نمایندگی ارائه خدمات پس از فروش هستند که این تعداد نیز مناسب نیست.
وی افزود: برخی از شرکت‌های واردکننده خودرو نیز بیش از 10 نمایندگی ارائه خدمات پس از فروش دارند که البته به استانداردهای مدنظر در قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو مبنی بر وجود حداقل یک نمایندگی خدمات پس از فروش در هر استان کشور، نرسیده‌اند.
غیاثی با بیان این‌که باید وضعیت خدمات پس از فروش خودروهای وارداتی بهبود یابد، تصریح کرد: ‌مصرف‌کنندگان هنگام خرید خودرو حتما وضعیت خدمات پس از فروش آنرا بررسی کنند تا پس از آن دچار مشکل برای تعمیر خودروی خریداری شده نشوند.

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

3 دیدگاه

 1. مهرداد | آبان 10, 1393 | لینک نظر

  با سلام;
  جناب اقایان یا خانمهای نگارنده متن یعنی چه منظور و مقصودی پشت این مقاله است که بعد از انتشار خبر احتمال همکاری ایران خودرو با کمپانی اشکودا می ایید این مقاله را با عنوان ” عرضه خودروهای بی نام و نشان ادامه دارد” اینجا مینویسید و تصویر یک اشکودا را هم بعنوان تصویر اینجا میگذارید!!!???
  حداقل تصویر یک دانگ فنگ را اینجا می گذاشتید و به مردم هم میگفتید که این سواری دانگ فنگ از همون کارخانه ای است که ایران خودرو کامیون های “هوو” اش را روانه جادههای ایران کرده،
  به این میگویند مصداق بارز ” پروپاگاندا” و تلاش در تلقین موضوعی با ابزار رسانه ای که در دست دارید!!!

  • در پاسخ به: مهرداد

   sepehr | آبان 10, 1393 | لینک نظر

   اگه به تاریخ درج مطلب دقت کنید، برایتان مشخص خواهد شد که تاریخ انتشار این مطلب قبل از اعلام خبر همکاری ایران خودرو با اشکودا بوده است و بنابراین هیچ قصد و نیت سو، عوامل جاسوسی غرب،حمله فرازمینی ها به کره خاکی یا پروپاگاندا مطرح نیست.عکس هم صرفا تزیینی استفاده شده.

 2. k.k down | مهر 20, 1393 | لینک نظر

  اگر اجازه ورود خود سازنده های اصلی به جای نمایندگی هایی که صرفا کار واردات رو انجام داده بشه و خود این شرکت های صاحب دفتر رسمی داخل کشور بشن، نه تنها مشکل تعداد نمایندگی ها تا حدودی برطرف بشه بلکه کیفیت خدمات دهی اون ها هم چند برابر بشه. این مساله هم باعث به وجود اومدن شرایط رقابتی برای بهتر شدن کیفیت می شه و هم به دلیل ارتباط نزدیک تر سازنده و مصرف کننده باعت میشه که به نیاز های بازار توجه جدی تر بشه.
  مثلا اگر نمایندگی اصلی تویوتا به جای واردکننده ها صرف توی ایران وجود داشته باشه علاوه بر اینکه کیفیت خدمات پس از فروش ماشین های تویوتا به استانداردهای بین المللی می رسه امکان رقابت در بازار داخلی رو جدی تر می کنه، دست دلال های انحصار طلب رو کوتاه میکنه و باعث کاهش هزینه ها می شه.