بازگشت تندر به صدر جدول کیفیت

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۴ شهریور ۱۳۹۳ | 4 نظر

جدیدترین گزارش کیفی خودروهای داخلی اعلام شد
صدرنشینی تندر در غیاب بزرگان

گروه خودرو: با تداوم غیبت خودروهایی مانند مگان، تیانا و مزدا3 در لیست ارزیابی کیفیت خودروهای داخلی، پارس‌تندر باز هم در صدر جدول رده‌بندی کیفی قرار گرفت تا همچنان لقب باکیفیت‌ترین خودروي تولید کشور را یدک بکشد.
آن طور که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران گزارش داده، در ارزیابی جدید (مربوط به تیرماه سال‌جاری)، 22 خودروي تولید داخل مورد بررسی کیفی قرار گرفته‌اند و مانند دو گزارش قبلی، خودروها باز هم در چهار گروه قیمتی دسته‌بندی و نمرات منفی هر کدام مشخص شده است.

بر این اساس، خودروهای فرانسوی توانسته‌اند رده‌های ابتدایی جدول کیفی تیرماه را به خود اختصاص دهند و در انتهای جدول نیز یک خودرو چینی به چشم می‌آید و میانه جدول را نیز محصولاتي مانند سمند و رانا و جک در اختیار دارند.

در گزارش منتشر شده، مانند دو گزارش قبلی باز هم خبری از ریز جزئیات مربوط به سطح کیفی خودروهای تولید داخل نیست و با این حساب مشتریان نمی‌توانند از نقاط قوت و ضعف خودروها مطلع شوند. این در حالی است که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، پیش تر خودروها را در 9 معیار مختلف از جمله «سیستم تعلیق»، «سیستم موتور»، «رنگ»، «ترمز» و «تزئینات داخلی و خارجی»، مورد ارزیابی کیفی قرار می‌داد و با این حساب مشتریان می‌توانستند از جزئیات کیفی خودروهای تولید داخل نیز اطلاعات لازم را کسب کنند.

البته به نظر می‌رسد شرکت بازرسی هنوز هم کیفیت خودروها را با توجه معیارهای قبلی مورد بررسی قرار می‌دهد، اما اینکه دیگر اقدام به اعلام رسمی جزئیات کیفی نمی‌کند، محل پرسش شده است.

به هر حال آنچه که هم اکنون از وضع کیفی خودروهای داخلی در دست است، تنها مربوط به نمرات منفی و رده‌بندی خودروهاست و باید دید آیا شرکت بازرسی باز هم به روند قبلی خود برمی گردد یا همین روش فعلی را ادامه خواهد داد.

اما در گزارش تیرماه، 22 خودرو مورد بررسی، در چهار گروه قیمتی «کمتر از 20میلیون تومان»، «20 تا 40 میلیون تومان»، «40 تا 60 میلیون تومان» و «60 تا 80 میلیون تومان»، دسته‌بندی شده‌اند و این در شرایطی است که صدرنشینی گروه اول را پراید 131 تولید سایپا در اختیار دارد و در گروه دوم نیز پارس‌تندر توانسته رتبه برتر را به دست بیاورد. همچنین جک اتومات نیز باکیفیت‌ترین خودرو گروه سوم شده و لیفان مدل X60 نیز صدرنشین گروه چهارم است.

در جدول کیفی تیرماه اگرچه تعداد خودروها در مقایسه با گزارش قبلی، افزایش یافته است، اما باز هم چند خودروي معروف و با کیفیت، غیبت دارند که در این بین می‌توان به سوزوکی گرند ویتارا، نیسان تیانا، مگان و مزدا3 اشاره کرد.

به جز مگان، سه خودرو دیگر اصلا تولیدی در چهار ماه ابتدایی امسال نداشته‌اند و با این حساب غیبت شان در جدول رده‌بندی کیفی تیرماه، طبیعی است. مگان نیز تنها 19 دستگاه در چهار ماه ابتدایی امسال تولید داشته و به دلیل این تیراژ اندک، بازرسان شرکت بازرسی، کیفیت آن را مورد ارزیابی قرار نداده‌اند.

از جمع 22 خودرویی که در جدول کیفی تیرماه قرار دارند، هشت خودرو، چینی به حساب می‌آیند و دیگر خودروها نیز ایرانی و فرانسوی به شمار می‌روند.

در این بین، 16 خودرو در سطح كيفي خيلي خوب و 6 خودرو دیگر نیز در سطح كيفي خوب قرار گرفته‌اند و این در شرایطی است که پارس‌تندر (محصول پارس خودرو) كمترين نمره منفي و ام وي ام 110 (محصول مديران خودرو) نیز بيشترين نمره منفي را به دست آورده‌اند. طبق گزارش اعلامی، در دسته قيمتي خودروهای زیر 20 ميليون تومان، پرایدهای سایپا و پارس خودرو جا خوش کرده‌اند و دسته 20 تا 40 میلیونی‌ها نیز نصیب خودروهایی مانند تندر-90، پژو 206 و پژو 405 ،تیبا و ام وی ام شده است. شركت بازرسي در تیرماه، 14 خودرو را در گروه قيمتي 20 تا 40 ميليون تومان مورد ارزشيابي قرار داده كه از ميان آنها پنج خودرو رتبه كيفي A+، هفت خودرو رتبه كيفي A و دو خودرو رتبه كيفي B+ را از آن خود كرده‌اند.

در گروه خودروهای 40 تا 60 ميليون تومانی نیز تنها سه خودروي چینی (جک اتومات، لیفان مدل 620 و ام وی ام مدل 530) به چشم می‌آید و گروه آخر نیز میزبان دو میهمان چینی دیگر یعنی لیفان مدل X60 و ام وی ام مدل X33 شده است. در این بین، ليفان رتبه كيفي A را از آن خود كرده اما ام‌وي‌ام در رده كيفي خوب با رتبهB+ قرار گرفت.

دارو دسته پرایدها

اما طبق جدول منتشر شده، در دسته خودروهاي زير 20 ميليون تومان سه مدل پراید «سايپا131 X»، «سايپا132 X» و «سايپا131 X» (متعلق به پارس خودرو)، مورد بررسی کیفی قرار گرفته‌اند که همه آنها دارای سطح كيفي «خوب» هستند. در این بین، پراید مدل 131 سایپا توانسته با کسب 79 امتیاز، صدرنشین گروه یک و بهترین پراید تولید داخل لقب بگیرد.

همچنین مدل پارس خودرویی پراید 131 توانسته رتبه دوم گروه خودروهای زیر 20 میلیونی را به دست بیاورد و بالاتر از پراید 132 بایستد. معمولا در گزارش‌های قبلی، پراید عنوان کم کیفیت‌ترین خودرو تولید داخل را به دست می‌آورد، اما در گزارش تیرماه، این عنوان به ام وی ام مدل 110 رسیده است.

از گروه زیر 20 میلیونی‌ها که بگذریم، به دسته 20 تا 40 ميليون تومانی‌ها می‌رسیم که بیشترین تنوع را به خود می‌بیند و 14 مدل از خودروهای تولید داخل، عضو این گروه به شمار می‌روند. مانند گزارش قبلی، باز هم پنج رده ابتدایی جدول این گروه را فرانسوی‌ها تشکیل می‌دهند که در بین آنها نام سه تندر-90 و دو مدل پژو206 به چشم می‌آید.

در این بین، پارس‌تندر علاوه‌بر اینکه صدرنشین گروه 20 تا 40 میلیون تومانی‌ها لقب گرفته، بهترین کیفیت را نیز میان تمام خودروهای تحت ارزیابی خردادماه به خود اختصاص داده است. این خودرو که فقط ظاهر آن با تندر-90 معمولی متفاوت است، 6/20 نمره منفی دارد و این در شرایطی است که تندرهای پارس خودرو و ایران خودرو به ترتیب تنها سه دهم و چهار دهم امتیاز منفی بیشتری نسبت به پارس‌تندر کسب کرده‌اند.

بر این اساس، تندر-90 تولید پارس خودرو توانسته با 9/20 امتیاز، دومین خودرو با کیفیت در گروه 20 تا 40 میلیون تومانی لقب بگیرد و مدل ایران خودرویی این محصول نیز با 21 نمره منفی، سوم است.

در بین 206‌ها نیز که رده‌های چهارم و پنجم جدول رده‌بندی خودروهای 20 تا 40 میلیونی را در اختیار دارند، مدل صندوقدار 206 توانسته یک رده بالاتر از همتای‌هاچ بک خود بایستد. 206 صندوقدار، 1/22 نمره منفی کسب کرده و مدل‌هاچ بک این خودرو نیز تنها نیم نمره منفی، بیشتر دارد.

پشت سر 206‌ها اما به رانا برمی خوریم، خودرویی که اگرچه در مقایسه با پژو 206 از سطح کیفی پایین‌تری برخوردار است، اما نسبت به سمند و پژو 405 و همچنین خودروهای چینی کیفیت بهتری را به خود می‌بیند. این محصول 3/29 نمره منفی در ارزیابی تیرماه کسب کرده و جایگاه ششم را در جدول خودروهای 20 تا 40 میلیونی داراست. از رانا که بگذریم، در رده هفتم جدول 20 تا 40 میلیونی‌ها به جک چینی می‌رسیم، منتها مدل دنده معمولی آن.

این خودرو که محصول بخش خصوصی صنعت خودروي کشور به شمار می‌رود، 5/47 نمره منفی دارد و با این حساب توانسته در مقایسه با محصولاتی مانند سمند و تیبا، کیفیت بهتری به دست بیاورد.

در گروه مورد بررسی، اما نام چهار محصول پرتیراژ ایران خودرو نیز به چشم می‌آید که پژو پارس تولید خراسان بهترین کیفیت را در میان آنها دارد. دیگر نماینده خراسان یعنی پژو 405 نیز پشت سر پارس قرار گرفته تا مشخص شود خراسانی‌ها توانسته‌اند 405 باکیفیت تری را در مقایسه با تهرانی‌ها تولید کنند.

طبق گزارش اعلامی، پژو 405 تولید سایت خراسان ایران خودرو، با 1/52 امتیاز در رده نهم گروه 20 تا 40 میلیونی‌ها قرار گرفته، اما مدل تهرانی آن با 5/52 امتیاز، یازدهمین عضو این گروه است. همچنین سمند نیز که 2/52 نمره منفی به دست آورده، رده دهم را در گروه مورد بررسی به خود اختصاص داده است.

در رده دوازدهم اما به یک چینی می‌رسیم که ام‌وی‌ام مدل 315 نام دارد. این خودرو 7/55 نمره منفی به‌دست آورده و توانسته کیفیت بهتری را در مقایسه با تیبا و ام وی ام مدل 110 کسب کند.

این دو خودرو (تیبا و ام وی ام مدل 110) دو عضو آخر گروه 20 تا 40 میلیون تومانی‌ها به شمار می‌روند که در این بین، تيبا با 2/60 نمره منفی، سیزدهمین عضو گروه به حساب می‌آید و ام وی ام مدل 110 نیز آخرین رده را به خود اختصاص داده است. این محصول چینی که 3/84 نمره منفی کسب کرده، کم کیفیت‌ترین خودرو تولید داخل در تیرماه نیز به شمار می‌رود.

اما در گروه قيمتی 40 تا 60 ميليون تومانی نیز تنها نام جك5 J (مدل اتومات) و ام وي‌ام530 و لیفان مدل 620 به چشم می‌آید که به ترتیب با کسب 45، 3/51 و 7/52 نمره منفی، رده‌های اول تا سوم گروه خود را صاحب شده‌اند.

جک اتومات جدای از اینکه باکیفیت‌ترین خودرو این گروه کوچک به شمار می‌رود، در بین خودروهای چینی تحت ارزیابی در تیرماه نیز بهترین کیفیت را به خود اختصاص داده است. اما در گروه آخر که مختص خودروهای 60 تا 80 میلیون تومانی تولید داخل است، لیفان مدل X60 توانسته کیفیت بهتری را در مقایسه با ام‌وی‌ام مدل X33 به دست بیاورد و مانند گزارش قبلی، 50 امتیاز را نصیب خود کند. از آن سو ام‌وی‌ام مدل X33 نیز با اختلافی 5/15 امتیازی، کیفیت کمتری را در مقایسه با هموطنش به دست آورده و پس از ام وی ام مدل 110، کم کیفیت‌ترین خودرو چینی تولید داخل محسوب می‌شود.

خودروهای فرانسوی توانسته‌اند رده‌های ابتدایی جدول کیفی تیرماه را به خود اختصاص دهند و در انتهای جدول نیز یک خودروي چینی به چشم می‌آید و میانه جدول را نیز محصولاتي مانند سمند و رانا و جک در اختیار دارند

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. سمیرا | شهریور 4, 1393 | لینک نظر

  من به این نتیجه رسیده بودم که با 60 تومن یک جک اتوماتیک بخرم ولی ارزیابی کیفی مرددم کرده…
  دوستانی که اطلاعات در مورد جک اتوماتیک دارند بگن واقعا کیفیتش در چه حدیه؟
  آیا واقعا کیفیتش نصف راناست؟؟؟؟ یا نمره منفی ها یک معنی دیگه داره؟؟

  • در پاسخ به: سمیرا

   sepehr | شهریور 4, 1393 | لینک نظر

   درود
   شرکت بازرسی چندی است که شیوه ارزیابی خود را تغییر داده و خودروهای مورد آزمایش را در سطوح قیمتی متفاوتی ارزیابی می کند، بنابراین مقایسه کیفیتی خودروها از دسته های قیمتی گوناگون عملا مقدور نیست.به توضیحات زیر که از متن استخراج شده توجه فرمایید.

   در دسته 20 تا 40 میلیونی‌ها نیز نصیب خودروهایی مانند تندر-90، پژو 206 و پژو 405 ،تیبا و ام وی ام شده است. شرکت بازرسی در تیرماه، 14 خودرو را در گروه قیمتی 20 تا 40 میلیون تومان مورد ارزشیابی قرار داده که از میان آنها پنج خودرو رتبه کیفی A+، هفت خودرو رتبه کیفی A و دو خودرو رتبه کیفی B+ را از آن خود کرده‌اند.

   در گروه خودروهای 40 تا 60 میلیون تومانی نیز تنها سه خودروی چینی (جک اتومات، لیفان مدل 620 و ام وی ام مدل 530) به چشم می‌آید

  • در پاسخ به: سمیرا

   کاوه | شهریور 5, 1393 | لینک نظر

   با توجه به اینکه امتیازات این دوره که ماشینها را در دسته های قیمتی قرار دادند بسیار نزدیک به امتیازات زمانی که همه خودروها در یک دسته ارزیابی میشدند هست پس روش امتیازدهی تفاوتی با قبلا نکرده یعنی اینگونه نیست که با بالا رفتن قیمت ارزیابی اون گروه قیمتی از گروه ارزونتر سختگیرانه تر بشود.هر چند همیشه در اعلام داده ها یک عدم قطعیتی هم وجود داره ولی شما مطمئن باشید که امتیازدهی ها از دقت قابل قبولی برخوردارند و بر اساس چک لیستهای استاندارد شده ای انجام میگیره به گونه ای که دخالت دادن نظر شخصی به حداقل میرسد.خانم سمیرا پیشنهاد میکنم بر اساس جداول امتیازدهی ماههای قبل که تفاوت چندانی با این دوره ندارد ولی حاوی اطلاعات ریزتری هست بررسی کنید که ماشین مورد علاقتون در چه پارامتری بیشترین نمره منفی را گرفته اگر اون ویژگی جزء ویژگیهای خیلی مهم برای شما هست اونوقت میتونید تصمیم گیری کنید تا اونجائی که حافظه من یاری میکند جک بیشترین امتیاز منفی را در بخش رنگ بدست آورده.حال دیگر بستگی به شما دارد که به این پارامتر چقدر بها میدید.البته کیفیت رنگ و ماندگاری اون برای بیشتر خریداران اهمیت بسیار بالائی دارد.البته خودروهای دیگری نیز که در این بازه قیمتی هستند و بیشتر خودروهای چینی نقطه ضعفشون در همین بخش رنگ است.البته این امتیاز منفی به این معنی که در اون بخش با حالت بحرانی روبرو هستند نیست و ایکاش حدود بحرانی و عمده و جزئی را نیز مشخص میکردند که از چه امتیاز منفی بیشتر حالت بحرانی به خودش میگیره.در پایان چون بسیاری از پارامترهای حرکتی در این ارزیابی وجود ندارد و امتیاز منفی به کلیت ماشین نیست نمیشه گفت کیفیت جک نصف راناست و این امتیاز منفی همون 9بخشی است که ارزیابی میشوند و همانطوری که گفتم امکان داره در بخشهائی مثل موتور و ترمز و تعلیق یک ماشین از ماشین دیگه برتر باشه ولی در یک بخش مثلا همین رنگ امتیاز منفی زیادی به خودش اختصاص داده باشه.امیدوارم توضیحاتم کمی مسئله را برای شما روشنتر کرده باشه.

 2. عباسنوید | شهریور 4, 1393 | لینک نظر

  به همه دوستان میگم که اینایی میان رده بندی کیفیت میکنن برای خودشون خوبه نظر بدن چون مبهم میگن درصدش از چه لحاظ دقیق میگن ماشین چه عیبی داره فقط چند تا بیکاره اوردن نظر بدن.چون نظر باید مردم بدن تا واقعا بدونیم چه ماشینیه سوار شدیم .بقیه چیزا نظراتشون برای خودشون که میدن خوبه .چرا? بیان نظراتشونو ببرن به خودرو سازای معروف بدن تا ببینن این ماشین چه ارزشی کلا داره یک. دوم بیان ببینین چقدر کیفیت داره سوم بیان از مردم بپرسن .حتی رویلز رویس م میاد از کارخونه ها معتبر ماشین سازی بی ام وه یا معروف ها کمک میگیره که بی طرف نظر کیفیت بدن.مردمو سر در گم میکنن اسباب بازی فروشا ایرانی حدش همینه بیشتر اگه میتونستن پول میخوردن بجای صنعتی دست مردم بخان بزارن.هزار ساله همین موضوعه پیکان پراید پژو فقط راه بره کافیه بقیش راضی میکنن مردمو .اینم این مردم ایران که نمونه از رضایت مندی هر چی بگی بازم میگن باشه همه شهرها ایران ادماش خوبن تا کل ایران .امریکا میگه من مردم ایران دوست دارم چون باهوشا و کاری از پیش میبرن مثلا بهترین دکترا پرفسور که کل جهان میدونن ایران مردمش جز بی نظیر ها هستن.و الانم همین مردم که از من شما هستن رفتن هسته ای به تنهایی درست کردن.که کشورهای پیشرفته ژاپن نتونسته تنهای بدست بیاره .حتما باید چند کشور تمام کنن که تو جهان مردم ایرانی تونستیم به این مرحله برسیم.و فقطم به یه یک مورد گفتن به دولت هسته ای میدیم اونم پول زیاده که دولت ایران قبول کرد بپردازه تا جوانها ما برای کشورهای دیگه اینکار نکنن.