واردات تاکسی‌های هیبریدی قطعی شد

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۳ | 1 نظر

واردات تاکسی‌های هیبریدی قطعی شد
امتیاز بدهید

گروه خودرو: در شرایطی که طراحی و تولید خودروهای هیبریدی جزو سیاست‌های کلان صنعت خودرو کشور به‌شمار می‌رود، خبر می‌رسد واردکنندگان زودتر دست به کار شده و در اولین اقدام، تاکسی‌های هیبریدی را میهمان خیابان‌های کشور خواهند کرد.
آن‌طور که قائم‌مقام معاونت حمل‌و‌نقل و ترافیک شهرداری تهران به «مهر» گفته، دو مدل از خودروهای هیبریدی مجوز ورود به کشور را اخذ کرده‌اند و تا پایان سال شاهد ورود اولین سری تاکسی‌های پاک هیبریدی به ناوگان حمل‌و‌نقل عمومی پایتخت خواهیم بود.
به گفته حجت‌الله بهروز، مانع اصلی ورودی تاکسی‌های هیبریدی به ناوگان این بود که هیچ خودروی هیبریدی ای در لیست واردات خودرو به کشور وجود نداشت، اما اخیرا دو نوع مدل از این خودروها در لیست واردات قرار گرفته و اگر مدل‌های دیگر نیز مورد تایید قرار گیرند، زمینه ورود خودروهای پاک (کم‌مصرف و کم‌آلاینده) به ایران مهیا خواهد شد. وی تاکید کرده که پس از اعلام فراخوان مربوطه، حدود 13 شرکت برای ورود تاکسی‌های مدرن و استاندارد هیبریدی به تهران اعلام آمادگی کردند و شهرداری نیز به‌دنبال تسهیل شرایط ورود این تاکسی‌ها به پایتخت است. بهروز این را هم گفته که ورود 10 هزار تاکسی هیبریدی به ناوگان در دستور کار است و تا پایان سال شاهد ورود اولین محموله از تاکسی‌های هیبرید خواهیم بود.
تاکسی‌های هیبریدی در شرایطی میهمان خیابان‌های ایران خواهند شد که به گفته کارشناسان، این خودروها از آلایندگی بسیار کمی برخوردارند و این موضوع به سهم خود می‌تواند به کاهش آلودگی هوای پایتخت کمک کند. در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از ناوگان تاکسیرانی کشور به‌خصوص پایتخت را خودروهای فرسوده تشکیل می‌دهند که نه تنها مصرف سوخت بسیار بالایی دارند؛ بلکه یکی از عوامل آلودگی هوا نیز به‌شمار می‌روند.
اما واردکنندگان در حالی اقدام به ثبت سفارش خودروهای هیبریدی کرده‌اند که طبق استراتژی صنعت خودرو، شرکت‌های خودروساز داخلی نیز باید به سمت طراحی و تولید این نوع محصولات بروند و باید دید این اتفاق چه زمانی و با چه کیفیتی رخ خواهد داد.

1 دیدگاه

  1. علی | دی 2, 1396 | لینک نظر

    تعرفه واردات تاکسی هیبریدی باید حذف شود.