استانداردهای خودرو بازنگری می شوند

سپهر زنگنه | شنبه، ۱۹ مهر ۱۳۹۳ | 4 نظر

استانداردهای جدید برای خودروهای داخلی

فارس: رئیس سازمان ملی استاندارد از تدوین استاندارد جدید برای افزایش ایمنی خودروها خبر داد و گفت: پس از صدور مصوبه شورای‌عالی استاندارد، در مورد استاندارد خودرو اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.
نیره پیروزبخت در مورد نصب کپسول آتش‌نشانی بر روی خودروها اظهار کرد: باید بررسی لازم در مورد میزان کپسول تولیدی و وارداتی و همچنین پودر خاموش‌کننده آتش صورت گیرد، تا مشخص شود که آیا امکان تامین این محصول برای خودروهای تولیدی وجود دارد یا خیر. وی تصریح کرد: باید ببینیم آیا در کشورهای دیگر نیز نصب کپسول آتش‌نشانی بر روی خودروها الزامی است یا خیر. پیروزبخت در پاسخ به اينكه در کشورهای دیگر، ایمنی خودروها به اندازه کافی بالا است و مانند ایران شاهد آتش‌سوزی خودروها نیستیم، گفت: در حال حاضر نیز در ایران آتش‌سوزی خودرو نداریم و ما سعی می‌کنیم، از طریق بازنگری در استاندارد ایمنی خودرو، زمینه را برای افزایش ایمنی خودروها فراهم کنیم. وی ادامه داد: در این صورت با افزایش ایمنی خودروها، نصب کپسول آتش‌نشانی بر روی خودروها مقداری نسنجیده است و در گذشته نیز بررسی لازم در مورد تولید و واردات آن انجام نشده بود. رئیس سازمان ملی استاندارد اظهار کرد: ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد و بر اساس آن، در جلسات مشترک با مسوولان تصمیم‌گیری خواهد شد. وی در مورد تجدیدنظر در استانداردهای خودرو نیز گفت: برای این کار در مرحله اول، بازنگری همه استانداردهای 52 گانه خودرو صورت می‌گیرد، تا مشخص شود که چه استانداردهایی نیازمند اصلاح یا تجدیدنظر هستند و در مرحله بعد نیز این اقدامات انجام خواهد شد. رئیس سازمان ملی استاندارد در پاسخ به این سوال که قرار بود استانداردهای خودرو همزمان با افزایش قیمت خودرو مورد تجدیدنظر قرار گیرد، نیز گفت: بازنگری استانداردهای 52 گانه زمان‌بَر است و نیازمند فرصت مناسب برای این کار هستیم. پیروزبخت تصریح کرد: ایمنی مردم بسیار مهم است و نباید در این مورد دقت را فدای سرعت کنیم؛ بلکه باید استانداردهای داخلی را به‌صورت دقیق با استانداردهای روز دنیا انطباق دهیم.

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. مهدی | مهر 20, 1393 | لینک نظر

  استاندارد !!!!
  جدید !!!!!
  خودروهای داخلی !!!!
  کپسول آتش نشانی !!!!
  یعنی چی فکر کردن ????!!!!!
  کل این ماشین های سایپا و ایران خودرو را باید از روی کره ی زمین حذف کنن و بعد هم این ماشینهای چینی را دیگه وارد نکنن و این تبصره های واردات خودرو را آزاد کنن که این مردم بی زبون سوار ماشین درست و حسابی بشن تا آمار مرگ توی سوانح رانندگی زیاد نباشه.
  کدوم یکی از این مسئولین محترم و خانواده هاشون سوار خودروهای سایپا و ایران خودرو و یا چینی ها میشن ???
  بابا بزارید مردم با این پول ها که میدن ماشین درست و ایمن سوار بشن.

 2. sunmartin | مهر 20, 1393 | لینک نظر

  ملقب به نیسان گاوی دوابر خودرساز داخلی 🙁
  دمت گرم خیلی باحال بود

 3. 7 | مهر 19, 1393 | لینک نظر

  پیشنهاد من اضافه شدن کیسه خون مطابق با گروه خونی راننده و یک کفن جهت سهولت کار عزیزان اورژانس هست چون تا سال 1493 خودروهای موجود تولید شده و هر سال ایرانی – چینی تر میشوند و قیمتهایشان هم مطابق سال تولیدشان بیشتر میشود و ازانجایی که همه دولتها در ایران در راستای حماینت دو ابر خودروساز بین المللی داخلی تعرفه و قانون واردات را تعیین میکنند لذا هیچ احتیاجی به بازنگری قوانین 52 گانه نیست چون هیچ ماشینی درست حسابی جز کشور دوست و برادر چین که وارد نمی شود و همچنین وقتی پراید و پیکان وانت و زامیاد ملقب به نیسان گاوی این قوانین 52 گانه را پاس می کنند کدام ماشین روی زمین هست که پاس نکند؟!

 4. کاوه | مهر 19, 1393 | لینک نظر

  این 52 استاندارد مربوط به قطعات خودرو است و نمیشه ازشون بعنوان استانداردهای خودرو نام برد.برای نمونه استاندارد لاستیک ,شمع,باطری,دینام,پلاتین(که در خودروهای کاربوراتوری کاربرد دارد) و الی آخر .و سطح استانداردها هم خیلی بالا نیستند.حتی اگر تمام این قطعات هم استاندارد بشوند (که متاسفانه اینگونه نیست و حتی در نمایندگیها هم تمام این قطعات استاندارد شده نیستند و هیچ کنترلی هم که روی بازار نیست)بازهم تاثیری در ویژگیهای اصلی خودرو با ضریب بالا ندارند.درسته لنت ترمز باید استاندارد داشته باشه ولی اینکه حداقل قدرت ترمز یک ماشین چقدر باید باشه هیچ کاری انجام نگرفته و یا در مورد تعداد نقطه جوش ماشین و یا ویژگیهای دیگه کاملا بی اثر هستند.بنابراین از این استانداردهای قطعات نمیشه بعنوان استانداردهای خودرو نام برد.