تندر 90 به سرنوشت مگان دچار می شود؟

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۳ | 3 نظر

در شرایطی که بسیاری از ایرانی‌ها منتظر ورود خودروسازان بزرگ دنیا و ارتقای توان فنی و تکنولوژیک صنعت خودرو کشور هستند، حضور رنوی فرانسه به‌عنوان یکی از برندهای معتبر صنعت خودرو جهان، در ایران، هر روز کمرنگ و کمرنگ‌تر می‌شود.

به نقل از دنیای اقتصاد، رنو که حدود هفت سال پیش و به‌واسطه قرارداد پلت‌فرم مشترک X90 راهی ایران شد، در غیاب پژو برنامه‌ریزی طولانی مدتی برای حضور در «جاده مخصوص» داشت و حتی می‌خواست «ایران» را به پایگاه صادراتی خود در منطقه تبدیل کند، اما اتفاقات رخ داده در ماه‌های گذشته نشان می‌دهد فعالیت‌ها و حضور این شرکت فرانسوی در کشور در مسیر افول قرار گرفته است.

به گفته کارشناسان، اصلی‌ترین چالش رنو در ایران، به قیمت قطعات ارسالی این شرکت (قطعاتی که برای تولید مگان و تندر90 به ایران خودرو و پارس خودرو فرستاده می‌شود)، مربوط است، چه آنکه قیمت‌ها به حدی بالا رفته اند که تولید محصولات رنو دیگر برای خودروسازان داخلی صرفه اقتصادی ندارد. از همین رو با وجود تامین قطعات مگان از سوی رنو، پارس خودرویی‌ها مونتاژ این محصول را متوقف کردند؛ زیرا مگان به حدی گران از آب در می‌آمد که دیگر خیلی‌ها حاضر به خرید آن نبودند.
این ماجرا حالا ظاهرا برای تندر-90 نیز تکرار شده و در حالی که رنو قطعات این خودرو را با قیمت‌های جدید در اختیار خودروسازان کشور می‌گذارد، آنها (خودروسازان) به اجبار شورای رقابت (مرجع قیمت‌گذاری خودرو) مجبورند تندر-90 را مطابق قیمت‌های قدیم به فروش برسانند.
با این اوضاع چون تولید محصولات رنو در ایران صرفه نداشته و حتی با حاشیه زیان همراه شده است، به‌نظر می‌رسد خودروسازان کشور نیز چندان میلی به ادامه کار با رنو (البته با شرایط فعلی) ندارند.
به‌عبارت بهتر، کمرنگ شدن حضور رنو در ایران، بیشتر از ناحیه خودروسازان داخلی بوده، وگرنه این شرکت فرانسوی بارها از تمایل جدی خود برای ماندن در «جاده مخصوص» صحبت به میان آورده است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

3 دیدگاه

 1. مهدی | مهر 29, 1393 | لینک نظر

  چرا خودروسازای ما انقدر کارشون بد بود که تندر 90 که یه خودروی سطح پایین اروپایی است و اصلا به منظور صادرات به کشورهای با توان اقتصادی پایین تولید می شود در بازار ایران انقدر محبوب بشه که مردم حاضر باشن برا خریدش اینهمه پول بدن و خودروسازام برای واردات قطعاتش اجحافات رنو را تحمل کنند؟خداییش چرا کیفیت مونتاژ اینقدر پایینه که خودرویی که آپشنای بیشتری هم داره رو مردم نمی خرن اما اگه بدونن یه خودروی معمولی مونتاژ فرانسه یا آلمانه برا خریدش سر و دست میشکنن؟ خودروسازا جواب بدن

 2. reza7 | مهر 28, 1393 | لینک نظر

  ما ایرانی ها حقمونه ماشین با کیفیت و البته با قیمت مناسب سوار شیم
  تو آمریکا حقوق ی کارشناس بین 15 تا 25 هزار دلاره و به راحتی ی ماشین سدان متوسط با حقوق یک ماهش میتونه بخره
  تو ایران شما چنتا شغل اداری یا شرکتی یا سازمانی میشناسید که ماهی بین 40 تا 50 میلیون تومن حقوقش باشه؟
  خب خیلی از مردم قید این ماشینای از رده خارج رو میزنن و میرن ی چینی که حداقل بروز تره و امکانات بیشتری داره رو میخرن و از روی ناچاری با کیفیتش هم کنار میان

 3. مهدی | مهر 27, 1393 | لینک نظر

  چرا که نه ????
  خودرو سازهای ایران تا وقتی میتونن خودروهای چینی ارزان را وارد کنند و با قیمت های باور نکردنی بفروشند معلومه اجازه نمیدهند که نه تنها رنو بلکه هیچ کمپانی دیگه ای پا به ایران بگذاره.