آخرین میخ بر تابوت واردات خودروهای لوکس

سپهر زنگنه | شنبه، ۱۰ آبان ۱۳۹۳ | 1 نظر

تكليف‌ نهایی برای خودروهاي بالاي 2500سي‌سي وارداتی
روزنامه دنیای اقتصاد-گروه خودرو: قانون ممنوعيت واردات خودروهاي بالاي 2500سي‌سي به كشور كه پيش از اين به‌واسطه مجوزهايي خاص ناديده گرفته مي‌شد، از سوي دولت و گمرك با قاطعيت بيشتري پيگيري مي‌شود.
بر اين اساس ابلاغيه جديد گمرك كشور درباره اجرای ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500سی‌سی روز گذشته روی خروجي برخی خبرگزاري‌ها قرار گرفت، تاكيد دارد ترخیص خودروهای وارداتی مربوط به ورزشکاران و جانبازان نیز تنها با حجم موتور تا 2500 سی‌سی مجاز است. مصوبه اخير كه در تاريخ 23/6/93 توسط هيات وزيران بررسي و به گمرك ابلاغ شد، به نوعي حكم نهايي در رابطه با واردات خودروهاي 2500 سي‌سي به‌شمار مي‌رود؛ خودروهايي كه در عين ممنوع بودن هر از چند گاهي اخبار ورود آنها به كشور با ابهاماتی همراه مي‌شد. به اين ترتيب با گذشت بيش از يك سال از تصويب قانون ممنوعيت واردات خودروهاي بالاي 2500 سي‌سي به كشور و در حالي كه كارشناسان در زمان تصويب اين قانون از مشكلاتي كه «ممنوعيت واردات يك كالاي خاص» مي‌تواند به‌وجود بياورد هشدار می‌دادند، ظاهرا دولت در تلاش است تا با اجراي مصوبه ياد شده تمام حواشي اين قانون را از بین ببرد. براين اساس در بخشنامه سید مجتبی پورسیف، معاون مدیرکل مرکز واردات وامور مناطق آزاد و ویژه گمرک تاكيد شده است كه خودروهای وارداتی با حجم موتور بالای 2500 سی‌سی به هیچ عنوان قابل ترخیص از گمرکات نبوده و صرفا امکان مرجوع شدن به خارج از کشور را داشته و در صورت پایان مهلت قانونی نگهداری کالا در انبار و متروکه شدن، قابلیت فروش و عرضه به بازار داخلی را ندارند ضمن اينكه تمام مصوبات پيشين كه واردات خودرو سواری بالاي 2500 سي‌سي توسط جانبازان، معلولان و ورزشکاران برتر کشور را امكان‌پذير مي‌كرد، صرفا براي واردات خودروهايي با حجم موتور 2500 سی‌سی و پایین‌تر كاركرد خواهد داشت.

از سراسر وب
پیشنهاد از

1 دیدگاه

  1. موافق | آبان 10, 1393 | لینک نظر

    من با این تصمیم موافقم.این کار جلوی رانت را میگیره.حالا که قرار نیست هیچ کسی بیاره دیگه استثنا قایل شدن معنی نداره.به صرف ورزشکار بودن که نباید عدالت زیر سوال بره.با همین حکم ورزشکاری فراری وارد کردند و 8.5 میلیارد فروختند.مگه خونش از بقیه رنگینتر هست.ورزشکارها به اندازه کافی از اسم و رسمشون صاحب رانت هستند.حیف امثال من که درس خوندیم.حیف.عمرمون الکی تلف شد.