چینی ها بازار ایران را تسخیر می کنند؟

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۱۸ آبان ۱۳۹۳ | 17 نظر

 

چه كساني موافق حضور چيني‌ها در صنعت خودرو هستند؟
مخالفت در ظاهر، همکاری در سكوت
روزنامه دنیای اقتصاد –
گروه خودرو: چندین خط توليد خودروهاي چيني در ايران در شرف راه‌اندازي است، حتي يك خط توليد مراحل نهايي را نيز پشت سر گذاشته و آماده توليد محصولي از کشور چين است. براي ساير خطوط توليد نيز محصولاتي انتخاب شده‌اند و كار قيمت‌گذاري آنها نيز به پايان رسيده است تا با راه‌اندازي خطوط توليد، مونتاژ آنها آغاز شود.
با اين وجود مديران شرکت‌های خودروساز كشور حاضر به تشريح وسعت همكاري‌ خود با چيني‌ها نيستند و همچنان از نامشخص بودن سطح همكاري خود با خودروسازان این کشور مي‌گويند. حتی پیش از این یکی از مدیران شرکت‌های مذکور گفته بود که «شراكت با خودروسازان چینی ما را خودروساز نخواهد كرد» این در حالی است که حرکت به سوي چيني‌ها مدت‌ها است که آغاز شده است.
اما به عقيده كارشناسان اينكه خودروسازان در عين همكاري با چيني‌ها حاضر به شفاف‌سازي در رابطه با نوع و وسعت همكاري خود با چيني‌ها نيستند به اين موضوع باز مي‌گردد كه مخالفت‌هاي فراواني نسبت به همكاري و ورود خودروهاي چيني به كشور وجود دارد. بر این اساس، مخالف با حضور چینی‌ها در صنعت خودرو کشور مربوط به سال‌های اخیر نمي‌شود و برخی از وزرا، نمايندگان مجلس و حتی مردم درمقاطع مختلف نسبت به حضور چینی‌ها انتقاداتی مطرح کرده‌اند.
براي مثال، زماني كه در سال 86 ایران‌خودرو و چری چین قراردادی را برای تولید محصول مشترک در کشور به امضا رساندند، وزير وقت صنايع به یکباره مخالفت خود را با این قرارداد اعلام كرد و مانع اجرای آن شد. علي‌اكبر محرابيان در پي مخالفت خود با ورود چيني‌ها اعلام كرد تا زماني كه او وزير است اجازه توليد خودروي چيني را نمي‌دهد.
چنين نگاهي نسبت به همكاري با چيني‌ها كه از باور به بي‌كیفيت بودن محصولات چيني سرچشمه می‌گیرد، تاكنون ادامه پيدا كرده، با اين تفاوت كه چيني‌ها بالاخره پس از سال‌ها مخالفت مسوولان دولتی و دست‌اندرکاران صنعت خودرو، در شرايطي كه تمام درها به روي دیگر خودروسازان مطرح و حتی شرکای خارجی بسته بود وارد ايران شدند.
اگرچه از نگاه كارشناسان ورود چيني‌ها به صنعت خودرو به تشديد تحريم‌هاي بين‌المللي عليه ايران و خصوصا صنعت خودرو بازمي‌گردد، اما به‌نظر مي‌رسد مخالفان يا حتي خودروسازان قصد ندارند باور كنند كه چيني‌ها حالا سهمي براي خود در صنعت و بازار خودرو ايران کسب کردند.
انتقاد گاه و بی‌گاه نمايندگان مجلس، فعالان صنعت خودرو و همين‌طور وزير صنعت از حضور شرکت‌های خودروساز چینی در ایران، در شرايطي كه مذاكرات خودروسازان با چيني‌ها براي توليد محصولات آنان به نتيجه رسيده است، به‌نوعي نشان‌ مي‌دهد كه خودروسازان و مسوولان تحت فشار افكار عمومي و دولتی‌ها قصد ندارند صراحتا از نوع حضور چيني‌ها در شرکت‌های خودروساز خبر دهند.
اما واقعيت اين است در شرايطي كه مخالفت‌ها با حضور چيني‌ها همچنان ادامه دارد، اين چشم‌بادامي‌ها توانستند ورودي نرم و آرام به صنعت خودرو ايران چه در بخش خصوصي و چه در بخش نيمه‌دولتي داشته باشند.
با مشاهده ورود چيني‌ها به صنعت خودروي كشور درحالي‌كه صداي مخالفان هر روز بلندتر از قبل به گوش مي‌رسد، اينطور به‌نظر مي‌آيد كه موافقاني قوي‌تر از مخالفان در اين ميان حضور دارند كه اگرچه حضور آنها به اندازه مخالفان مشهود نيست، اما به‌نوعي ورود خودروسازان چيني به كشور را تسهيل مي‌كنند.
طرح چنين گمانه‌اي و پيگيري آن كاري دشوار به‌نظر مي‌رسد زيرا به ظاهر تمام فعالان صنعت خودرو از حضور چيني‌ها در ايران ناراضي و در عين حال ناگزير هستند. اما موافقان حضور چيني‌ها در صنعت خودرو ايران چه كساني هستند؟

موافقی وجود ندارد
نقشه راه چيني‌ها اين است كه تا سال 2030 تنها خودروساز جهان باشند؛ يعني تمام توليدات خودروسازان دنيا با هر برندي تنها در اين كشور به توليد برسد. اگرچه نشانه‌هاي حركت چيني‌ها به سمت اين هدف به روشني مشاهده مي‌شود، اما خودروسازان كشورمان همچنان عقيده دارند نه تنها همكاري با چيني‌ها هيچ دانشي براي خودروسازي كشور به همراه نمي‌آورد بلكه پس از مدتي صنعت فعلي را نيز نابود كرده تا تماما توليدات خود را جايگزين كنند. در چنين شرايطي خودروسازان نه تنها براي حفظ برند و محصولات خود مانند ساير خودروسازان دنيا برنامه‌اي براي ورود به چين و توليد در آنجا ندارند؛ بلكه به‌نوعي مقاومت خود در مقابل ورود چيني‌ها را نيز از دست داده‌اند و به‌نوعي در حال حركت به سوي مونتاژ محصولات چيني در كشور هستند.
يك مدير ارشد در صنعت خودرو در اين زمينه به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: شايد شركت‌هاي خصوصي و واردكنندگان از همكاري با چيني‌ها راضي باشند؛ زيرا آنها فقط به دنبال توليد و فروش هستند و دانش فني اهميت چنداني براي آنها ندارد، اما دو خودروساز بزرگ كشور كه قبلا با اروپايي‌ها يا نيسان كار كرده‌اند مخالف حضور چيني‌ها هستند.
اين مدير ارشد در كنار اشاره به اين موضوع كه چيني‌ها براي ورود به يك كشور دست به انجام هر كاري مي‌زنند مي‌گويد: سياست‌ ارزان‌فروشي تنها يكي از راهكارهاي چيني‌ها براي حضور در يك بازار است؛ اما قبل از آن، آنها از انجام هر راهكاري چه بسا راهكارهاي ناسالم از نظر اقتصادي براي اقناع در جهت حضور در يك كشور استفاده مي‌كنند.
او در ادامه با اشاره به اينكه در شرايط فعلي هيچ‌كس موافق حضور چيني‌ها در صنعت خودرو كشور نيست مي‌گويد: براي مثال وزير يكي از مخالفان حضور چيني‌ها در صنعت خودرو است و هميشه به همكاري با خودروسازاني تاكيد دارد كه امكان دريافت دانش فني از آنها وجود داشته باشد، اما با وجود مخالفت وزير و همچنين با توجه به اينكه او مي‌تواند از خودروسازان درخواست كند كه با چيني‌ها همكاري نكنند، اين كار را انجام نمي‌دهد؛ زيرا شرايط سخت اين روزهاي صنعت خودرو را به خوبي درك مي‌كند.
به گفته اين مدير ارشد اگرچه يك تلفن به خودروسازان از سوي وزير كافي است تا جلوي حضور چيني‌ها در صنعت خودرو گرفته شود، اما او به خوبي مي‌داند كه خودروسازان در شرايط فعلي راه ديگري ندارند؛ زيرا در شرايطي كه همه ارتباط خود را با خودروسازان قطع كرده‌اند، دست‌كم براي به گردش درآوردن چرخ صنعت راه ديگري جز همكاري با چيني‌ها وجود ندارد.
يك عضو انجمن قطعه‌سازان نيز در رابطه با حضور چيني‌ها و موافقان احتمالي اين حضور به «دنياي اقتصاد» مي‌گويد: فعاليت چيني‌ها در كشور موافقي ندارد؛ زيرا براي صنعت خودرو ايران كه سال‌هاست به جمع خودروسازان دنيا پيوسته و با برندهاي مطرح نيز همكاري كرده است، همكاري با چيني‌ها نوعي عقب‌گرد به شمار مي‌رود.
فرهاد به‌نيا در ادامه با اشاره به اينكه به هر حال چيني‌ها با وجود تمام مخالفت‌ها حالا وارد صنعت خودرو شده‌اند مي‌گويد: تنها در يك صورت مي‌توان اثر حضور چيني‌ها را به كشور كمرنگ‌تر كرد، اين هم در شرايطي ممكن خواهد بود كه خودروسازان طبق سناريويي كه از قبل مطرح كرده بودند اولا طرف‌هاي چيني‌ را مجبور به سرمايه‌گذاري براي توليد در ايران كنند تا در مسير مونتاژ نيفتند، دوم اينكه سهم صادراتي خود را در نظر بگيرند و در سومين گام نيز برنامه ساخت داخل اين خودروها را مشخص كنند تا دست‌كم قطعه‌سازان از كار بيكار نشوند و توليدشان ادامه داشته باشد. به‌نيا با اشاره به اين راهكارها مي‌گويد: اگر اين شرايط در همكاري با طرف‌هاي چيني رعايت شود، اثرات ناگوار چيني‌ها كمتر خواهد شد در غير اين صورت فاجعه‌اي رخ مي‌دهد كه مي‌تواند تمام صنعت خودرو را به تسخير خود در بياورد.

ورودي سخت، حضوري ماندگار
يك مدير ارشد نيز در ادامه با اشاره به اينكه چيني‌ها در ابتدا به دليل وجود اين باور كه محصولات چيني بي‌كيفيت هستند براي ورود به هر كشوري با مشكل همراه هستند مي‌گويد: هميشه ورود چيني‌ها به يك كشور به دليل بي اعتماد بودن افكار عمومي نسبت به آنها دشوار است، اما به محض اينكه وارد بازاري شوند آن را به كلي تسخير مي‌كنند، مانند اتفاقي كه براي صنعت پوشاك اروپا افتاد، چيني‌ها پس از ورود به بازار اروپا تمام صنعت پوشاك را در آنجا به تسخير خود درآوردند. اين مدير ارشد با ذكر مثالي كه ياد شد عقيده دارد با توجه به تمام اين مسائل كسي نيست كه موافق ورود چيني‌ها باشد.
او در دامه مي‌گويد: البته در شرايطي كه همه به‌نوعي ارتباط خود را با خودروسازان ايراني قطع كردند، همكاري با خودروسازان چيني تنها گزينه پيش رو بود، اما واقعيت اين است كه نبايد بيش از اندازه به چيني‌ها بها بدهيم زيرا آنها در ابتدا با سياست ارزان‌فروشي وارد مي‌شوند سپس بازار و توليد را به دست مي‌گيرند و بعد از آنكه جاي پاي خود را محكم كردند، محصول خود را با هر قيمتي كه بخواهند ارائه خواهند داد.

مخالفت و موافقت بي‌معنا است
در شرايطي كه ورود خودروهاي چيني به ايران موافقان و مخالفاني در ميان فعالان بخش خصوصي، واردكنندگان و همچنين خودروسازان و مسوولان دارد؛ يك كارشناس مسائل اقتصادي عقيده دارد اصولا مخالفت يا موافقت با حضور يا عدم حضور چيني‌ها در كشور كار صحيحي نيست.
سعيد ليلاز در گفت‌وگو با خبرنگار «دنياي‌اقتصاد» مي‌گويد: ما چون شرايط اقتصادي سالمي نداريم عده‌اي با ورود خودروسازي از چين موافقت مي‌كنند و عده‌اي مخالفت، درصورتي‌كه اين شيوه اشتباه است و در واقع اين مصرف‌كننده است كه بايد تعيين كند خودرويي وارد بازار شود يا خير. به عقيده ليلاز در واقع اين دولت است كه بايد زمينه را براي فعاليت رقابتي در صنعت و بازار خودرو فراهم آورد، به گونه‌اي كه خودروساز بر اساس اصل رقابت و تقاضا، محصولي را براي توليد انتخاب كند.
او در ادامه مي‌گويد: در حال حاضر بحث‌هاي فراواني در رابطه با حضور چيني‌ها وجود دارد و همه مخالف ورود چيني‌ها هستند، اما واقعيت اين است كه توليدكننده در اين ميان گناهي ندارد زيرا او هم در فضايي بسته كار مي‌كند و خود را با توجه به شرايط اقتصادي روز تنظيم مي‌كند.
اين كارشناس مسائل اقتصادي مي‌گويد: دولت اگر از حضور چيني‌ها در صنعت خودرو ناراضي است بهتر است نگاهي به عملكرد خود در زمينه فراهم كردن فضاي فعاليت خودروسازان بيندازد، دولت اگر از نوع همكاري خودروسازان با چيني‌ها رضايت ندارد بايد در قوانين و مقررات خود بازنگري كند؛ زيرا فعاليت‌هاي فعلي خودروسازان در چارچوب قوانين و شرايط فعلي شکل می‌گیرد.

 
از سراسر وب
پیشنهاد از

17 دیدگاه

 1. یه پسر | آذر 6, 1393 | لینک نظر

  قابل توجه دوستانی که از خودرو های چینی بد می گن

  دوستان بیایم واقع بین باشیم

  با 60 میلیون تومن تو ایران ماشین حداکثر 10 هزار دلاری میشه خرید

  (آیا می دونید تاکسی های خیابون های آلمان مرسدس بنز ای کلاس هست که قیمت 40 هزار دلاری دارن ؟ یعنی به پول ایران هر تاکسی که تو آلمان مسافر کشی می کنه بالای 200 میلیون قیمت داره حالا کار به استکبار جهانی و کشورای عرب همسایه هم ندارم )

  می دونین هیوندا الانترا که یه ماشین ارزون قیمت کره ای هس قیمتش 18 تا 20 هزار دلار که تو ایران 120 میلیون فی می خوره ؟!!!

  یا مثلا جیلی دنده ای طبق چیزی که خودم با جفت چشمام تو سایت خود جیلی موتورز انترنشال دیدم بین 9 تا 10 هزار دلار بیشتر قیمت نداشت

  جسارت به شما نباشه

  اما چهل میلیون شاید برا یه ادمی مثل من سرمایه باشه

  اما وجدانا همین که با این پول (که تو بازار جهانی بهت قاقالی لی هم نمی دن )یه ماشینی به آدم می دن که جدا از مشخصات ابتدایی و بی کیفیتی که تو ماشین های ساخت داخل با همین قیمت هست

  یه امکاناتی نظیر مانیتور و سانروف و … هم داره باید کلاهمون رو بندازیم هوا

  پس همین چینی هایی که این همه بهشون بد بی راه می گیم دارن با کمترین قیمت یه ماشین نسبتا خوب بهمون می دن که هم وطن هامون این کار رو در حق مون نکردنن

  خود من دوو ماتیز دارم بعدشم ایشالله اگه توش زنده بمونم و با تکون تکون خوردن بپر بپر کردن هاش سکته قلبی نکنم حتما سی یلو می خرم

  می دونمم ماشین های امروز بازار چقد بی کیفیت و گرون هستن عذر می خوام مخصوصا چینی ها بعضی هاشون اسطوره بی…

  اما اگه یه زمانی پول دستم بیاد و بخوام مسافرتی جایی برم بین بد بدتر مطمئنا بد رو انتخاب می کنم

 2. reza | آذر 3, 1393 | لینک نظر

  لعنت به جنس بی کیفیت از هر کشوری و کسانی که اجازه ورود آنها را می دهند و با جان و مال مردم بازی می کنند.خودتونو موش آزمایشگاهی برای محصولاتی که جایی در دنیا به غیر از ایران نداره نکنید لطفا، اگر پولتان نمیرسه دسته دوم شرکت های مطرح رو بخرید

 3. رضا8889 | آبان 25, 1393 | لینک نظر

  برادر من عباسوند من اینجا نظر نداده بودم که اسم منو میاری.لطفا همونجایی که نظر دادم اسم منو بیار که غیبت نشه.ههههههه

  • در پاسخ به: رضا8889

   Ramin | آذر 6, 1393 | لینک نظر

   رضا جان اشتباه نكن. دوست رباتيمون قاطي كرده و 5 رقميت كرده . ديگه ميتوني بجاي 8889 بگي 88888 . البته حيف كه فعاليت ربات سايت كم شده يا تعليق شده . خوب بود . يه بيست دقيقه اي الاف جمله بنديش ميشديم.

 4. عباسوند | آبان 25, 1393 | لینک نظر

  مارتین بازگو کنم که در حد توان تو نیست ؟؟؟ رضا 88888 بگفته یکه زارع تاکید میکرو حال میایی و دم از صادرات میزنی باینکه توان خرید بالاست !!! مسئله اصلی نه امیر حسین و نیز اورجینال آمریکا پس خود بفهم چگونه مطرح کنی زمانیکه خودروی قیمتی آفرود از دست رس خارج است با چه توضیحی مقتضی نمیدانیم یعنی بیا تا دل در این اندورزگاه ژرف دراندازیم

 5. sunmartin | آبان 22, 1393 | لینک نظر

  دوست عزی بنده در حال حاضر ریو و جک 5 دارم به جرات بگم ریو 8 سال کارکرده ( البته من خیلی هوای خودرو دارم و مانند یک موجود زنده با آن رفتار میکنم ) اصلا سرو صدا ندارد اما جک 5 که هنوز 1 سال هم از خرید آن نگذشته و نه مسافرتی با آن شده و نه رفت و آمدی آنچنان به به لرزش در آمده که زبر و زبرش می آید بخصوص در جاده هایی که کمی آسفالت درشت دارند درب ها تو خالی بنظر میرسند بک لایت که سطحی ترین خودروها مانند پراید از آن برخوردار هستد در جک وجود ندارد کوبش کمک های عقب آزار دهنده و صدای فرمان و قاب کمربند و وز وز باد مصیبتی اعظمی است در حالیکه کیا ریو بی آزار با آپشن های سرقت شده توسط سایپا ازین خودرو بازهم به نمونه صفر کیلومتر جک برتری و ارجحیت دارد ، کیفیت رانندگی جک مانند یک خودروی 100 درصد چینی است

 6. لوگان | آبان 22, 1393 | لینک نظر

  جناب سن مارتین من قبلا ال90 داشتم تو سه سالی که داشتم و حدود 65000 کیلومرت باش رفتم ماشین خوبی بود و فقط روغنشو عوض میکردم و فیتر هوا و……. خیلی ساده بود که اونم دلیل داره واسه تنوع فروختم لیفان 620 گرفتم نمیگم لیفان بده اما حس میکنم فقط اپشنای بیشتری داره و ظاهری زیباتر همش احساس میکنم از لحاظ کیفیت ال90 یه چیز دیگه بود البته این نظر منه از جک جی5 خیلی تعریف شنیدم نمیدونم اون چطوره

 7. sunmartin | آبان 20, 1393 | لینک نظر

  بابت غلط های تایپی پوزش میخواهم بخاطر تایپ با کیبورد float موبایل قابل اغماض نیست

 8. sunmartin | آبان 20, 1393 | لینک نظر

  عزیزان بنده چوب خودروی چینی به قیمت دسترنج چندین ساله حقوقم پرداخت کردم …نخرید هرچه خریدید چینی نخرید نه گوشی موبایل ( مدل های دوسیم کارته اکثر برندها چینی هستند) و ته لباس و خودرو ، با خرید کفش noke و آدیداس و پوما و ..در اصل از یک کارگاه بی نام و نشان چینی که به کارگرانش در روز 2 دلار میدهد خرید کرده اید خودروی چینی در هیچ تست کیفیت و ایمنی و استقامتی شرکت نکرده فقط به طراحان پول کلانی بابت زراحی میدهند و چون از پلت فرم های چندین نسل قبل مانند پلت فرم ولو پلت مزدا 6 نسل قبل پلت فورد فوکوس دو نسل قبل پلت سئات لئو 3 نسل قبل و غیره استفاد ه میشود در کنار کیفیت نازل ماتریال مصرفی نتیجه کار یک خودروی بظاهر زیباست که نه عمر چندانی دارد و نه آپشن هایش واقعا کارایی و دوام دارند البته با نگاه به تمامی چینی ها به این نکته بیشتر توجه معطوف میشود که گویی تمامی آنها یک چیزی در طراحی از قلم انداخته و کم دارند

 9. اين اقاي سان مارتين كه خيلي سنگ چانگان را به سينه ميزد . شايد خودشون نظر نميدن ؟ و يكي با اسمشون نظر ميفرسته .
  اخه نظراتشون 180 درجه فرق كرده ؟ حتي ادبيات متنشون فرق كرده ؟

  • در پاسخ به: كارآگاه لطفي

   مهدی | آبان 20, 1393 | لینک نظر

   خب کاراگاه جان حالا که داره حرف حساب میزنه بزار بزنه !
   شاید به هزار و یک دلیل که من و شما نمیدونیم و نباید بدونیم. !!!

 10. sunmartin | آبان 19, 1393 | لینک نظر

  خرید اجناس چینی با هربرندی خواه سامسونگ و اپل و ال جی خواه خودروهایMG و جک و برلیانس و چانگان و بسترن b50 f همگی از ریشه غلط و اشتباهی فاحش است برخلاف نظر تمامی کسانیکه فکر میکنند چین اجناس خوب و درجه یک دارد بنده برحسب تجربه و از روی دلیل از شما سوال میکنم چرا کشوری مانند ژاپن و ایتالیا ، آلمان و فرانسه و آمریکا و هر نقطه و جایی دیگر در این سیاره اجناسش طبقه بندی نیست؟؟ خبری از واژه تقل (FAKE) وجود ندارد ؟؟ اما به کشور چین که میرسیم حدث ها و استدلال ها شروع میشود و عده ای دم هز کیفیت کالاهای بنجول چینی و عده ای دیگر دم از درجه بندی کالا میزنند ، این افراد به این موضوع اصلا توجهی ندارند که در کشوری مانند آلمان کالای چینی بفروش نمیرید دولت آلمان سالانه در یک اقدام نمادین کلیه کالاهای چینی تقلبی را در یک مکان روبتز منهدم میکند و با وسایلی مانند بلدوزر از روی آنها عبور میکند چون نمیخواهد کشورش دچار آفت چین شود ، در مورد یک گوشی ساخت چین با مدل گالاکسی اس 5 ، و یک مدل دیگر دقیقا همان گوشی اما ساخت ویتنام تفاوت کیفیت و کانفیگ به حدی قابل تمیز و آشکارا ست که جنس چینی حرفی برای گفتن ندارد، چون در زمینه کامپیوتر و موبایل تبحری دارم این مثال را زدم ، حال خودرو که از چندین هزار قطعه ساخته شده و کافی است چندین و چند قطعه با آلیاژ پایین و عدم ریخته گری و قابل گیری صحیح ساخته شده باشد و ماتریال آن هز نوع بازیافتی باشد تصور کنید چه اتفاقی می افتد و محصول نهایی چیست
  تا بحال دقت کردید با نگاه به یک خودروی چینی در بهترین حالت mg مدل 350 و مقایسه آن با یک خودرو که طراح کم ذوق قصد کپی آنرا داشته ( سراتو 2010 /2013) متوجه ناقص بودن خودرو و عدم هماهنگی در بسیاری از خطوط و استایل میشوید این خودرو با حجم بالای 100 اسب بخار بهنگام سربالایی دچار کمبود گشتاور میشود این نقیصه زمانی بیشتر نمود پیدا میکند که در فصل گرما کولر نیز روشن باشد در صورتیکه کیا ریو 3 نسل قبل ( ریو مونتاژی سايپا )با موتور ضعیف تر و قدرت 98 اسب هیچ مشکلی در شتاب و سایر نوارد علی رقم مدل قدیمی تر ندارد جون یک برند معتبر است چندین و چند تست را پشت سر گزاشته من هیچگاه به جین خودروها اجناس و البسه آن اعتماد ندارم و نخواهم داشت

  • در پاسخ به: sunmartin

   reza7 | آبان 19, 1393 | لینک نظر

   میدونید اجناس چینی بی کیفیت از کجا میان؟؟
   بذارید ی واقعیت رو بهتون بگم، چین کشوری هست با تکنولوژی بالا و هزینه تولید کم
   هم جنس با کیفیت میزنه هم بی کیفیت!
   اما…
   ما فقط جنس بی کیفیتش به دستمون میرسه شک ندارم!؟
   میدونید چرا؟
   ی روز ی نفر داشت از زبان دوستش که وارد کننده وبه اصطلاح بازرگان بود می کفت :
   ما تو چین وقتی سفارش میدیم کیفیت و رده بندی نمیذارن جلومون فقط میکن این جنس رو با چه قیمتی میخوایید؟؟؟
   اونوقت وارد کننده محترم وطن فروش ما برای اینکه جیبش پر پول تر شه اون جنس رو با نازل ترین قیمت سفارش میده…
   شک ندارم که تا ما اینجور افراد سود جو رو داریم هرگز جنس با کیفیت چینی رو نخواهیم دید…

   • در پاسخ به: reza7

    مهدی | آبان 20, 1393 | لینک نظر

    شاید چیزی که میگید درست باشه ولی حالا که دولت و سیاست های ایران مثل آلمان و بقیه ی کشورهای پیشرفته عمل نمیکنند و اجازه ی ورود همه نوع کالای بی کیفیت را به ایران میدهند , خودمون که میتوانیم نخریم. !
    خودمون خرید اجناس و کالاهای بی کیفیت چینی را تحریم میکنیم ! این کار و همبستگی ما هم به نفع خودمونه و هم به نفع وطن مون.

 11. reza7 | آبان 18, 1393 | لینک نظر

  آقا چرا انقد بد میگین!!
  انصافا اگه چین نباشه تا چند صد ساله دیگه باید همچنان پراید و پژو 405 سوار بشیم؟؟
  الان تازه داریم پیشرفت میکنیم!
  مونتاژ خودروی 30 سال پیش با قطعات چینی بهتره یا مونتاژ خودروی بروز با قطعات چینی؟؟
  آدم بعضی وقتا باید بین بد و بدتر بد رو انتخاب کنه
  شاید بعضیا ی تکونی به خودشون بدن ی قدم بیان جلو

  آقا از من به همه نصیحت با این وضع کنونی شدیدا توصیه میکنم چینی بخرید!!؟

 12. عباسنويد | آبان 18, 1393 | لینک نظر

  چين هم جز تحريمهاست .فقط هند روسيه وارد ميشه جنساش.خدا کنه اينطور نباشه چون سيصد سال ديگه ميريم عقب اگه حرفم درست باشه

 13. مهدی | آبان 18, 1393 | لینک نظر

  بله دقیقا این اتفاقی است که تقریبا برای تمام صنعت و تولید ایران عزیز رخ داد ! و حالا نوبت به صنعت خودروسازی رسیده.
  ایران تنها و تنها به یک کشور وارد کننده تبدیل شده با اینکه مردم بسیار باهوش و توانمندی دارد متاسفانه به دلیل سیاست های نادرست و تمع خیلی از … ها ایران فقط تولید مواد خام و ناخالص اولیه را انجام میدهد !
  فقط ای کاش به جای خودروهای چینی با شرکت های معتبر
  همکاری میکردند و یا کلا کار مونتاژ را هم انجام نمی دادند و فقط خودرو وارد میکردند ولی با قیمت های واقعی مثل کشورهای عربی همسایه !