سرانه خودرو ایران ۳ برابر کشورهای در حال توسعه

سپهر زنگنه | دوشنبه، ۱۹ آبان ۱۳۹۳

تسنیم: در ایران به‌ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۱۶۲ دستگاه خودروی سواری تردد دارد که این رقم ۳ برابر متوسط کشورهای در حال توسعه و بیشتر از ترکیه، اوکراین و اندونزی است.
فدراسیون بین‌المللی جاده‌ها اعلام کرد 940 میلیون خودروی سواری در جهان تردد می‌کند و به‌ازای هر 1000 نفر 136دستگاه خودروی سواری در جهان وجود دارد.
بر اساس این گزارش، 2/1 درصد از کل خودروهای سواری جهان در ایران تردد دارند. کل خودروهای سواری موجود در ایران بالغ‌بر 12 میلیون دستگاه است.
سرانه برخورداری ایرانی‌ها از خودروهای سواری بالاتر از متوسط جهانی است. در حالی که در سطح جهان به‌ازای هر 1000 نفر 136 خودرو وجود دارد در ایران هر 1000 نفر 162دستگاه خودروی سواری دارند.
سرانه خودرو در ایران بیش از سه برابر متوسط کشورهای در حال توسعه است. در کشورهای در حال توسعه به‌طور متوسط در ازای هر 1000 نفر 49 خودرو وجود دارد.

 

روز ملی کیفیت و انتقاد از خودروسازان

گروه خودرو: مقوله کیفیت در صنعت خودروی کشور با مفاهیم و معانی مختلفی روبرو است؛ چراکه مشتریان، خودروسازان و مقامات دولتی هر کدام تعریف خاصی از کیفیت خودروهاي داخلی ارائه می‌کنند. بر این اساس خودروسازان با استناد به آمارهای تهیه شده از سوی شرکت بازرسی و کیفیت در شرایطی از روند صعودی کیفی خودروهای تولیدی سخن می‌گویند که همین شرکت در آماری تحت عنوان «میزان رضایت مشتریان از کیفیت خودروها» به‌نوعی نارضایتی خریداران خودرو را نسبت به کیفیت به نمایش می‌گذارد.
در این بین بسیاری از کارشناسان عدم کیفیت در خودروهای داخلی را به انحصارگرایی و نبود رقیب جدی در این صنعت نسبت مي‌دهند، حال آنکه خود روسازان دیدگاه‌های مشتریان را نسبت به مقوله کیفیت احساسی و به دور از واقعیات موجود می‌خوانند؛ به‌طوری‌که یک دست‌اندرکار صنعت خودرو معتقد است کیفیت خودروهای موجود با توجه به قیمت و امکانات با خودروهای خارجی هم‌تراز است. در هر حال آنچه موجب شد که امروز بار دیگر مقوله کیفیت در خودروهای داخلی را پيش كشيم، سخنان محمد شریعتمداری معاون اجرایی رئیس‌جمهور در مراسم روز ملی کیفیت بود که دیروز برگزار شد. وی نیز دیروز همانند مشتریان خودرو با نادیده گرفتن آمارها و ارقامی که خودروسازان به آن استناد می‌کنند تا نشان دهند کیفیت خودرو در ایران سیر صعودی را طی می‌کند، از نبود کیفیت در خودروها انتقاد کرد. وی اظهار كرد که امروز مدیریت سیاسی جمهوری اسلامی ایران نمی‌تواند دفاع همه‌جانبه‌ای از تولید خودرو داشته باشد. شریعتمداری تاکید کرد که این امر عوامل متعددی از جمله تغییر مدیریتی یا سیاست‌های اشتباه دارد که در این رابطه باید تدبیر مناسبی انجام شود؛ چراکه جهان امروز منتظر تعلل‌های ما نخواهد بود و با سرعت زیادی در حال حرکت است.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه