احتمال توقف تولید تندر 90

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۴ آذر ۱۳۹۳ | 4 نظر

روزنامه دنیای اقتصاد –
گروه خودرو: روز گذشته یک عضو ناظر شورای رقابت در حالی از توقف خطوط تولیدی تندر 90 در آینده نزدیک خبر داد که هم‌اکنون تولید این خودرو در شرکت‌های خودروساز به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. در این بین برخی منابع آگاه تولید انگشت شمار تندر در شرکت‌های تولیدی را تایید می‌کنند.
در مورد افت تولید تندر در دو شرکت پارس‌خودرو و ایران خودرو و همچنین توقف تولید مگان هر چند دو طرف ایرانی و فرانسوی به بازگویی دلایل خود در این زمینه می‌پردازند، اما آنچه در این بین مشخص است ریشه گسترده اختلافات میان رنوی فرانسه و خودروسازان داخلی است. به گفته یک منبع آگاه، اختلافات موجود ناشی از بدهکاری خودروسازان داخلی است هر چند که یکی از مسوولان شرکت‌های خودروساز در این زمینه به خبرنگار «دنیای اقتصاد» می‌گوید که بدهکاری شرکت‌های خودروساز به رنوپارس در کمترین سطح خود قرار دارد. در حال حاضر شرکت سایپا تولید مگان را در پارس‌خودرو متوقف و ایران خودرو نیز با تیراژ بسیار کمی تولید تندر را ادامه می‌دهد. در این بین هر چند شرکت رنو پارس، تامین‌کننده قطعات خودروهای رنو در ایران عنوان می‌کند که بدهکاری بالای خودروسازان مانع اصلی تامین قطعات تندر و مگان در این شرکت‌ها شده اما خودروسازان داخلی نیز با پیش‌بینی مثبت بودن مذاکرات هسته‌ای و باز شدن فضای سیاسی کشور توقع دارند که شرکت رنو در بازپرداخت بدهی‌ها کمی از خود سعه‌صدر نشان دهد. در هر صورت در شرایطی که نتیجه مذاکرات همچنان نامشخص است رویگردانی خودروسازان داخلی از شرکت رنو که در دوران تحریم نیز در کنار خودروسازان کشورمان ماند عجیب به نظر می‌رسد. در این بین برخی از دست‌اندرکاران صنعت خودرو معتقدند که خودروسازان با توجه به رویکردی که در قبال شرکت رنو در پیش گرفته‌اند به‌نوعی به‌دنبال امتیازگیری از این شرکت فرانسوی هستند.

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. امير حسين | آذر 10, 1393 | لینک نظر

  ال نود هم به ريو پيوست واقعا تاسف داره ..الان كه داره توليد ميشه قطعش نيست واي بحال روزي كه توليدش قطع بشه….هنوز هيچكدوم از توليدات داخلي اعم از پرشيا سمند 405 نتونستن جاي ريو و ال نود و بگيرن..محصولات چينم كه ولش كن…

 2. صالی | آذر 5, 1393 | لینک نظر

  بالاخره باید بفروشن سمندای اشغالشونو دیگ نمیشه که

 3. sunmartin | آذر 4, 1393 | لینک نظر

  حتما یک چینی بی کیفیت و البته گرانقیمت چینی جایگزین مگان و تندر 90 (لوگان ) میشه ،بیاد دارم در مقاله ای که در هفته نامه دنیای خودرو 4 سال پیش منتشر شد نویسند با آنده نگری بشیار دقیق خبر از توقف ماکسیما ریو و مگان در آینده و ورک خودروهای بی کیفیت و شبه خودرو چینی داد ب استی که تن6ا اجناس چینی درجه بندی دارند وگرنه در یک کشور مثل کره جنوبی و یا آلمان کیفیت چیزی نیست که درجه بندی برایش تعریف ترد همه چیز با اسناندارد واقعی مقایسه میشود در اینجاست که کیفیت شکل میگیرد اما کالای چینی یکبار مصرف است

 4. sh 20 | آذر 4, 1393 | لینک نظر

  این هم عاقبته خودرویی که قرار بود جایگزین پیکان شود ، با قیمت 42 تومان و اخرش بعد چند سال توقف تولید ؛ولی نگران نباشید چون به زودی جایگزین این خودرو که حتما یک چینیست که تاریخ تاسیس کارخونه ی اون هم عمر گلدان روی طاقچه من است معرفی خواهد شد!!!