چرا باد نیتروژن به درد نمی خورد؟

سپهر زنگنه | شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۳ | 9 نظر

 

نریمان اصغریان – حتما تا به حال عباراتی نظیر اینکه باد نیتروژن باعث کاهش هزینه یا کاهش مصرف سوخت می شود را شنیده اید. ادعاهایی از این قبیل در مورد استفاده از باد نیتروژن مطرح می شود که در این مقاله سعی داریم صحت آنها را بررسی کنیم.

1 – حفظ بهتر باد لاستیک 

هر لاستیکی به مرور زمان با کاهش فشار باد مواجه خواهد شد که تغییرات دمایی آن را تسریع می کند. قانون کلی این است که به ازای هر 10 درجه کاهش یا افزایش دما 1 پی اس آی کاهش فشار باد رخ می دهد. گفته می شود که نیتروژن به خاطر اینکه مولکول های بزرگتری نسبت به اکسیژن دارد احتمال اینکه از دیواره های تایر خارج شود کمتر است. بر اساس تحقیق موسسه Consumer Reports (گزارشات مصرف کننده) در سال 2006 تستی یک ساله انجام شد تا مشخص شود میزان افت فشار باد در لاستیکهایی که نیتروژن داشتند بیشتر است یا لاستیکهایی که باد معمولی داشتند. نتیجه تست نشان داد لاستیکهایی که باد نیتروژن داشتند افت فشار کمتری در طول زمان برایشان رخ داد ولی اختلاف فشار با تایرهایی که باد معمولی داشتند فقط 1.3 پی اس آی بود. در میان 31 تایری که آزمایش شدند از میزان باد اولیه که 30 پی اس آی بود در نمونه های نیتروژن میانگین افت فشار 3.5 و در نمونه های معمولی 2.2 پی اس آی بود. در این آزمون نیتروژن برنده شد ولی اختلاف زیادی بین نیتروژن و باد معمولی نبود.

 

باد نیتروژن-1
2 – کاهش مصرف سوخت 

موسسه EPA (آژانس حفاظت محیط زیست ایالت متحده) می گوید اگر هر 4 تایر به اندازه 1 پی اس آی کم باد باشد تا 0.3 درصد در مصرف سوخت تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه چون نیتروژن حفظ فشار باد بهتری دارد باعث کاهش مصرف سوخت می شود. اگر شما حداقل ماهی 1 بار فشار باد لاستیکتان را چک کنید نیازی به مبلغ اضافی برای باد نیتروژن ندارید و بنابراین برتری نیتروژن در مصرف سوخت بسیار کم رنگ خواهد شد. ولی عمل کردن به این اصل (چک کردن فشار حداقل ماهی یکبار) برای بیشتر مردم در حرف ساده تر است تا در عمل. بیشتر مردم فراموش می کنند که باد لاستیکهایشان را چک کنند. با وجودی که اکثر خودروهای مدرن مجهز به سیستم TPMS یا کنترل فشار باد لاستیک هستند، موسسه استاندارد و ایمنی بزرگراه های آمریکا در تحقیقات خود متوجه شد که فقط 57% از خودروهایی که مجهز به این سیستم بودند فشار بادشان صحیح بود زیرا این سیستم ها طوری طراحی شده اند که اغلب کمبود فشار باد را نشان دهند نه صحیح بودن فشار باد.

باد نیتروژن-2

3 – حرارت کمتر 

وقتی باد معمولی در لاستیک باشد رطوبت (آب) را جذب کرده و هنگامی که تایرها در حال چرخش هستند حرارت آنها بالاتر رفته و آب به بخار تبدیل می شود و در اثر افزایش حجم باعث افزایش فشار لاستیک می شود. گفته می شود چون نیتروژن خشک است بنابراین آب یا رطوبت در لاستیک به وجود نمی آید تا باعث نوسان فشار آن شود. ولی تحقیقات نشان داده است که این تغییرات حرارت هنگام استفاده از باد معمولی در مقایسه با نیتروژن ناچیز است.

4 – جلوگیری از پوسیدگی رینگ 

گفته می شود چون باد نیتروژن خشک است و رطوبت و آب در لاستیکی که باد نیتروژن دارد وجود ندارد بنابراین پوسیدگی رینگ رخ نمی دهد. ولی جنس رینگ ها طوری است که این مشکل زیاد جدی نیست. اول اینکه رینگهای آلیاژی مشکلی با آب داخل لاستیک ندارند زیرا پوششی دارند که از اکسیده شدن آلومینیوم جلوگیری می کند. دوم اینکه رینگهای فولادی هم فقط موقعی به مشکل می خورند که رنگ آنها آسیب ببیند. پس این مورد نیز برتری چشمگیری برای نیتروژن محسوب نمی شود.

 

5 – هزینه ها 

فرض کنید شخصی از فروشگاهی 4 حلقه لاستیک نو می خرد و آن فروشگاه باد لاستیکها را با نیتروژن پر می کند. اگر این شخص نیاز به افزایش یا تنظیم باد لاستیک پیدا کند نمی تواند به هر مکانی برای این کار مراجعه کند چون ممکن است هر جایی باد نیتروژن نداشته باشد. اما تحت هر شرایطی باد معمولی در دسترس خواهد بود ولی اگر باد معمولی در لاستیکهایی که از قبل با نیتروژن پر شده اند اضافه شود مشکل رقیق شدن نیتروژن به وجود می آید. پس بعضی مواقع گشتن به دنبال نیتروژن خود زمان بر و هزینه بر خواهد بود. هزینه کمتر باد معمولی نسبت به باد نیتروژن نیز باید در نظر گرفته شود. به ازای هر یکبار تنظیم باد نیتروژن می شود چندین بار باد معمولی به لاستیکها اضافه کرد. پس همیشه اینطور نیست که افت فشار کمتر با باد نیتروژن هزینه کمتری برای مالک خودرو داشته باشد و در مواردی (مثلا نداشتن باد نیتروژن در بعضی آپاراتی ها) ممکن است دردسر ساز هم باشد.

6 – آیا باد نیتروژن ارزشش را دارد؟ 

هوایی که تنفس می کنیم از 78 درصد نیتروژن، 21 درصد اکسیژن و چند درصد از عناصر دیگر تشکیل شده است. برای دستیابی به مزیتهای ذکر شده در استفاده از نیتروژن برای لاستیکها، نیتروژن مورد استفاده باید حداقل 93% خالص باشد. بنابراین باید 15% نیتروژن به هوا اضافه کنیم و تا آنجایی که می شود از اکسیژن آن بکاهیم. بر اساس برآورد هزینه ها اینطور به نظر می رسد که باد نیتروژن ارزش خاصی ندارد. با خریدن یک دستگاه فشارسنج باد تایر و چک کردن مداوم باد لاستیک ها می توانید استفاده بهتری از پولتان بکنید. حتی اگر خودروی شما مجهز به سیستم TPMS باشد باز هم این ایده کارآمد خواهد بود زیرا چراغ اخطار فشار باد لاستیک تا زمانی که کمتر از 25 درصد از باد پیشنهادی کارخانه سازنده در لاستیک شما موجود نباشد روشن نخواهد شد. پر کردن لاستیک با باد معمولی و چک کردن مداوم فشار لاستیک با دستگاه تنظیم باد، بسیاری از مزیت های استفاده از باد نیتروژن را برای شما به ارمغان می آورد و عمر تایر شما را افزایش می دهد.

باد نیتروژن-3

منبع: car.ir  به ترجمه از http://www.edmunds.com

از سراسر وب
پیشنهاد از

9 دیدگاه

 1. مصطفی | فروردین 10, 1395 | لینک نظر

  شما داخل این مقاله خودتون یه جورایی بیان کردید که نیتروژن همچین بی تاثیر هم نیست استفاده کردن ازش!!!!
  مثلا تو بحث کاهش مصرف سوخت اگه تو یه بازه کوتاه مدت بررسی کنیم، مسلما کاهش مصرف سوخت چشمگیری نخواهیم داشت، اما اگر تو یه بازه بلند مدت در نظر بگیریم قطعا از نظر اقتصادی به صرفه تر خواهد بود.
  همچنین از اونجایی که ما عادت نداریم فشار باد تایر اتومبیلمون رو به طور مرتب چک کنیم و مغمولا فشار باد تایرهای اتومبیلمون همیشه کمتر از حد استاندارد هست، چه بهتر که از روشی استفاده کنیم که کاهش فشار باد کمتری رو داشته باشیم و با توجه به همین مسئله استفاده از باد نیتروژن میتونه کمکی باشه برامون!!!
  یعنی حداقل دیرتر فشار باد تایرمون کاهش پیدا میکنه و اگه کاهش پیدا کنه هم درصدش کمتر از هوای معمولیه!!!
  شک نکنید، نیتروژن خوب نیست….
  عالیه!!!!!!

 2. mohammadredha | فروردین 7, 1395 | لینک نظر

  فرایند تولید نیتروژن یک فرایند پیچیده است که برای جدا سازی آن از هوا باید دمای زیر صفر در حدود 180- ایجاد شود که عملا” در فضای پنچر گیری ممکن نیست و خیی از صنایع نیتروژن را در کپسول از شرکتهای تولید کننده میخرند.چیزی که به شما به جای نیتروژن میفروشند عملا هوای فشرده خشک شده هست که فاقد بخار آب هست و البته کمی بهتر از هوای اشباع با بخار آب است آن هم به شرط اینکه خشک کنهای آن به موقع عوض شود.اگه واقعا نیتروژن میخواهید باید از کپسول نیتروژن فشرده تزریق بشه

 3. امین | فروردین 7, 1395 | لینک نظر

  این همه مقاله درباره مزیت های باد نیتروژن در سایت های خارجی نوشته شده بعد شما با یک مقایسه ساده اومدید میگید بدرد نمیخوره !!!
  همان 15% خیلی تاثیر خودش را داره
  علت اینکه برخی میگن نیتروژن فرقی نداره باید بگم اکثر این آپاراتی ها باد معمولی جای نیتروژن میزنند و هیچ تاثیری نداره و برای اینکه در شما احساس باد نیتروژن ایجاد کنند فشار باد رو کمتر می کنند !!!
  بهتره برید جاهایی باد نیتروژن بزنید که دستگاه تولید باد نیتروژن داشته باشند نه کپسولی …

 4. م.سلطانی | فروردین 6, 1395 | لینک نظر

  نیتروژن هیچی که نداشته باشه حداقل میدونم باعث میشه ماشین نرم تر از دست انداز های بی شمار خیابون های ایران عبور بکنه
  من وقتی باد معمولی رو به نیتروژن تغییر میدم محسوسه برام که چقدر دست انااز ها کمتر حس میشن
  به علاوه ماشین ترمزگیری بهتری داره
  این مقاله هم هیچ کدوم از مزیت های باد نیتروژن رو انکار نکرد فقط سعی داشت بگه اختلاف زیاد نیست که به نظر من اختلاف آنچنان کم هم نیست
  علاوه بر این نیتروژن فقط همین مزایا رو تداره که کلی مزیت دیگه داره از جمله همین نرم شدن ماشین افزایش عمر سیستم تعلیق

 5. محمد | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

  نیتروژن خیلی بهتر از باد معمولی هسته رینگ ولاستیک رو نمیزاره داغ کنه تا باعث ترکیدگی لاستیک بشه مصرف ماشین هم کمتر میشه خودم به شخصه از شمال تا مشهد بکوب رفتم با سرعت ۱۳۰تا با باد معمولی از بس رینگ ولاستیک داغ کرده بود نمیشد دست بهش زد ولی با باد نیتروژن رفتم راحت میشد به رینگ دست زد درسته از بلد معمولی گرونتره تو دیت انداز های شدید حالت فنری داره به جلوبندی ماشین ضربه نمیزنه همه میدونن که رینگ معمولی اگه داغ بشه مثل خمیر میشه و در دست انداز مچاله میشه و‌له لاستیک و جلوبندی اسیب میزنه من به شخصه از باد نیتروژن خیلی راضیم

 6. محمد | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

  من تجربه یک ساله استفاده از نیتروژن رو دارم اگه از اونهایی هستید که خوشتون نمیاد هر ماه برید جلوی تعویض روغنی بهترین گزینه هست. مخصوصا اگه خودروی شما فنر های قوی داشته باشه. یه خورده ماشین جابک تر هم میشه.

 7. رضا | آذر 16, 1393 | لینک نظر

  شما حداقل اشاره میکردید نیتروژن 20تا25 درصد در نرمتر شدن ماشین در هنگام عبور ماشین از دست انداز ها وچاله چوله ها موثره خودم به شخصه در مگان وپرشیا واسپورتیج 2013 امتحان کردم جواب میده فقط با 10 هزار تومن که الانه یک ساندویچ هم با هاش به زور میدن

  • در پاسخ به: رضا

   مهمان | فروردین 5, 1395 | لینک نظر

   اون 15 درصد نیتروژن چه کار ها که انجام نمیده !!!
   78 درصد بقیه نیتروژن ها یاد بگیرن ?

 8. سعید | آذر 15, 1393 | لینک نظر

  واقعابعضی هاازکم اطلاعاتی مردم چه سواستفادهایی که نکردن