کدام خودروهای ایرانی نا امن هستند؟

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۱۸ آذر ۱۳۹۳ | 61 نظر

کدام خودروهای ایرانی نا امن هستند؟
1 رای - میانگین 5

خودروی ایرانی می خرید، مراقب باشید

تصادف در هر 15 دقیقه یک نفر را می کشد، اما همچنان بعد از سرطان دومین عامل مرگ ایرانیان است

 

در ایران هر 30 دقیقه یک نفر در اثر تصادفات رانندگی کشته می شود با اینکه گفته می شود سهم اصلی در این مرگ میر خطای انسانی است اما قطعا اگر خودروهای ایرانی ایمن تر بودند سهم کشته شدگان بسیار کمتر می شد.

با اینکه تصادف بعد از سرطان که در هر 15 دقیقه یک نفر را می کشد،  دومین عامل مرگ ایرانیان است. اما در هنگام خرید خودرو، مشتریان ایرانی کمتر به موضوع ایمن بودن  خودرویی که می خرند  اهمیت می دهند. شاید اگر مشتریان ایرانی بیشتر به این موضوع توجه می کردند و خودروهای غیر ایمن را نمی خریدند  کارخانه های خودروسازی ایرانی هم که در بازار انحصاری قرار دارند،  سعی می کردند تکانی به خود برای  تولید یا مونتاژ خودروهای ایمن تر بدهند .

درباره خودروهای ایمن و غیر ایمن و نقش آنها در مرگ و میر تفاسیر مختلفی ارائه می شود به عنوان نمونه سایپا در بیشتر موارد وقتی عنوان می شود پراید حدود 15 درصد مرگ میر جاده ای ایران را به خود اختصاص داده  سعی می کند اینگونه توجیه کند که چون تیراژ این خودرو بالا است میزان مرگ میر با این خودرو هم بالا نشان داده می شود در حالی که پژو 206 با تیراژی حدود یک  سوم پراید  تنها  دو  درصد    از مرگ میر جاده ای را به خود اختصاص داده یعنی اگر پراید هم مانند پژو 206 ایمن می بود  به جای سالی 15 درصد سالی 6 درصد  را به کام مرگ می کشید. براین اساس اگر پراید ایمن تر می بود سالی  1500 نفر کمتر کشته می شدند .

پراید توسط موسسه های ایمنی از نظر تست تصادف خودرویی مردود است اما پژو 206 از نظر موسسات معتبر مانند «یورو ان کپ» از 5 ستاره 4 ستاره ایمنی را به خود اختصاص داده است.

با بررسی داده های همین موسسات مشخص می شود که کدام خودروها در بازار ایران نا امن هستند.

 

تصادف گوشه به گوشه زانتیا و 405

Mvm110

این خودرو کپی ناقصی  از خودرو دوو ماتیز است. کپی شدن این خودرو از ماتیز بدون داشتن دانش فنی سبب شده ایمنی این خودرو بسیار بدتر از ماتیز باشد . دوو ماتیز در تست تصادف از موسسه اروپایی یورو ان کپ از پنچ ستاره تنها دو ستاره کسب کرده است. جالب آنکه «یورو ان کپ» اعلام کرده وضعیت ام وی ام 110 بسیار اسفبار تر از دوو ماتیز است. مقایسه تست تصادف  دو خودرو هم این  عامل را به خوبی نشان میدهد . در یک خودرو ایمن هنگام  تصادف باید ستون درها کاملا شکل خود را حفظ کند در خودرو باز نشود و سقف خمش پیدا نکند . قسمت جلو خودرو هم باید طوری مچاله شود که نیرو تصادف گرفته شود اما این مچاله شدن نباید سبب شود قطعات داخل کاپوت به داخل کابین راه یابند.

در یک خودرو ایمن همچنین هنگام تصادف باید مواد داشبورت به گونه ای باشد تا به اندام مسافران آسیب نزند .

نگاه به تست تصادف ماتیز نشان می دهد که سقف  و ستون خم شده اما درها باز نشده اند. در مقایسه با تست تصادف ماتیز، خودرو  ام وی ام دارای صدمه شدید تری  به سقف و ستون ها شده و در خودر باز شده است   قطعات داخلی  جلو هم صدمه شدید به سرنشینان میزند. به عنوان نمونه قطعه زیر فرمان کاملا در پای آدمک تست فرو رفته است . در مجموع می توان گفت خودرو ام وی ام به همراه پراید نا امن ترین خودروهای تولید شده در تیراژ بالا در ایران هستند .

طبق بررسی حاصل از تست تصادف  ام وی ام ، آسیب وارد شده به آدمک تست در ناحیه سر، گردن و بالا تنه در حد قرمزاست  و خطرناک ترین وضعیت را دارد .

 

ایمنی این خودرو به مراتب از نمونه اصلی (دوو ماتیز) ضعیف تر است

زانتیا

این خودرو هنگامی وارد بازار ایران شده بود که تولیدش در اروپا  تقریبا متوقف شده بود. زانتیا  ما بین سال 1993 تا 2001 در اروپا تولید شده  که چندان موفق نبوده  است. در میان تولیدات هم کلاس، وضعیت ایمنی  این خودرو در اروپا مناسب نبود و این عامل در از دست دادن مشتریان این خودرو تاثیر گذار شد .

طبق بررسی موسسه «یورو ان کپ» این خودرو در تست تصادف در حدود دو ستاره ایمنی گرفته است که برای خودرویی با این سایز و در این کلاس قیمتی اصلا مناسب نیست.

شاسی خودرو در هنگام تست تصادف دچار خمش  شدید شده و  ستون خودرو تاب برداشته است. البته وجود کیسه هوا  تا حدی آسیب وارد شده به سرنشینان را کاهش می دهد خودرو از تصادف در کنار بسیار آسیب پذیر است و بالاتنه راننده در هنگام تصادف در محدوده قرمز یعنی بیشترین حد خطر قرار دارد. در تصادف از جلو هم تصادف با زانتیا در محدوده ضعیف  یعنی خطر قرار دارد . آسیب وارد شده به پاهای سرنشینان به خصوص راننده هم در تصادف با زانتیا زیاد است . رقیب کنونی این خودرو در بازار ایران ، خودرو مگان است این خودرو نسبت به زانتیا در تست تصادف  نه شاسی اش انحراف پیدا می کند نه ستون هایش دچار خمش شدید می شود. شاید اگر در تصادف با مگان شما دچار جراحات سطحی شوید اگر همان تصادف برایتان با زانتیا پیش بیاید  احتمالا به شدت آسیب دیده و در بیمارستان بستری خواهید شد .

 

تصادف زانتیا

پراید

پراید یا همان مزدا 121  و فورد فستییوا 1985 در موسسه ایمنی بزرگ راه های آمریکا تست شده است . طبق نتایج تست، این خودرو بدترین وضعیت ایمنی را در بین سواری های سایز  کوچک دارا است به همین دلیل بود که جلوی تولید این خودرو گرفته شد . پراید در تست تصادف دچار انحراف شدید در ستون، درها و سقف می​شود. کابین سرنشینان تاب بر می​دارد درب خودر باز می شود و مواد داشبورت هم صدمه شدید به پای راننده می زند. جلوی خودرو هم درست جمع نمی شود و بسیاری از قطعات  کاپوت مانند موتور هم در تصادف شدید وارد کابین می شود به دلیل قدیمی بودن خودرو عکسی از تست تصادف آن در سایت موسسه ایمنی بزرگ راه های  آمریکا در دست نیست تنها در این سایت نتایج این تست تصادف آمده است نتیجه تست تصادف زیر دو ستاره ایمنی عنوان شده است .البته سایپا اعلام کرده در نسل جدید پراید که با نام پلت فرم x100 تولید می کند این مشکلات حل شده است . گفته می شود  ایمنی خودرو تا حد دو ستاره بالا آمده است .البته  تستی بر روی این خودرو توسط موسسات بی طرف انجام نشده با این همه اگر خودرو بتواند  دو ستاره ایمنی بگیرد باز هم  وضعیت ایمنی اش رضایت بخش نشده است.

طبق اعلام شرکت سایپا، پراید های  جدید که با اسم های مختلف مثل 131 ،132و 111  تولید می شوند داخل درب ها، کف خودرو، جلوی کابین با استفاده از گاردهایی و اضافه کردن ورقه های جدید فلزی، تقویت شده است بین کابین و کاپوت هم ورقه تقویت شده فلزی قرار گرفته که اجزایی مانند موتور دیگر به داخل  کابین پراید وارد نشوند داخل داشبورت هم با یک سری لوله و گارد تقویت شده تا قطعات کاپوت وارد اتاق نشوند.

نتیجه تصادف پراید و وانت نیسان

 

تیبا  

خودرو تیبا  به همراه سمند دو خودرویی هستند که به دلیل بومی بودن توسط موسسات معتبر اروپایی و آمریکایی مورد بررسی قرار نگرفته اند. البته سمند در شر کت مایرا انگلستان تست تصادف شده  که نتایج حاصل از تست تصادف و مشاهده  فیلم این تست نشان می دهد این خودرو از نظر ایمنی وضعیت مناسبی دارد. کارشناسان عنوان می کنند این خودرو اگر درموسسه  یورو ان کپ تست شود سه ستاره ایمنی می گیرد. خودرو تیبا  که ترکیبی از پراید و ریو است هم مورد تست تصادف قرار گرفته است . فیلم های تست تصادف این خودرو نشان میدهد درب خودرو در هنگام تست باز می شود و ستون ها و سقف هم تاب بر میدارد این تست مشخص می کند  که وضعیت ایمنی خودرو مناسب نیست و احتمالا به سختی بتواند دو ستاره ایمنی کسب کند البته وضعیت ایمنی خودرو از پراید بهتر به نظر می رسد .

 

تصادف تیبا

چینی های رنگار نگ اما نا امن

در چند سال اخیر و در خلا حضور شرکت های بزرگ در بازار ایران به دلیل تحریم، بازار ایران از بی کیفیت ترین خودروهای چینی پر شده است و در این بین گویی برخی شرکت های داخلی  با هم مسابقه ای نانوشته  برای مونتاژ برند های درجه دو چینی با کمترین کیفیت گذاشته اند.  اما در بین خودروهای درجه دو که در این شرکت ها مونتاژ می شوند کدام یک وضعیت ایمنی  مناسبی ندارند؟

چری x33  که توسط شرکت مدیران خودرو مونتاژ می شود از دیگر محصولاتی است  که دارای ایمنی چندان مناسبی نیست این خودرو با اینکه به نسبت چینی بودنش قیمت بالایی دارد اما چندان ایمن نیست  نکته ای که از دید اکثر خریداران این محصول دور می ماند.  شاید شاسی بلند بودن یا داشتن کیسه هوا و ترمز abs عواملی باشند که مشتری گمان کند این خودرو ایمن است اما ذات نا امن طراحی این خودرو، سبب شده این محصول از نظر ایمنی تنها دو ستاره توسط موسسه ایمنی   ANCAP  از 5 ستاره کسب کنند که نمره پایینی از نظر ایمنی محسوب می شود  این خودرو از نظر تصادف از جلو و کنار وضعیت چندان مناسبی ندارد .

بررسی فیلم تست تصادف این خودرو هم نشان می دهد در تصادف از جلو اتاق خودو کاملا تحت تاثیر ضربه قرار می گیرد ،ستون ها جلو خم شده و سقف خودرو تاب بر می دارد.

به فهرست فوق می توان برلیانس H320 / H330 را نیز اضافه کرد که هیچ گونه تست تصادف رسمی ای را پشت سر نگذاشته است.

منبع: خبرآنلاین

 

61 دیدگاه

 1. Mohamadreza | تیر 23, 1398 | لینک نظر

  زانیا ماشین خوبیه شتابشم فوق العاده هست چون خودم داشتم میگم تو دنده ۲ ۱۴۰تا باهاش رفتم ولی بدنش نسبت به ۲۰۶ خیلی ضعیفه تو این تصویر معلوم نیس شتاب زانتیا چقدر بود اگه بیش از ۱۵۰تا باشه هرماشینی باشه مچاله میشه چه ایرونی چه خارجی الانم sd206v8دارم راضیم ولی شتابش به زانتیا نمیرسه درسته که میگن زانتیا موشک زمینیه کساییه که دنبال شتابن زانتیا بگیرن اصلا چپ اینا نمیکنه سرپیج ۱۵۰هم بری باهاش چون اکسلاش هم جلوش هم عقبش تقویت شده هس کسایی که سواری نرم دوس دارن با مصرف سوخت کم و شتاب عالی برن سراغsd206v8فوق العاده هس ۲۰۶ هاچبکشم داشتم ولی سرپیج ها آدم با سرعت ۵۰هاهم بره میترسه چپ کنه ۲۰۶sd بهتره این متنو نوشتم شاید بدردتون بخوره

 2. هادی صفرپور | بهمن 10, 1396 | لینک نظر

  سلام
  ایقدر در خصوص خودروهای چینی بد می گویید خدا را شکر تولیدات سایپا و ایران خودرو از نظر رده بندی پایین تر قراردارند

 3. محمد امین | آذر 30, 1395 | لینک نظر

  دنده 6 با برخی از مطالب بی پایه اساس خودتونو زیر سوال نبرید
  این مطالبی که در مرود سمند نوشتید بی پایه و اساس است
  کدوم کارشناسا ادعا کرده اند؟؟؟ ایرانخودرو؟
  بهتره با سند مدرک مطلب بنویسید.

 4. قاسمی | آذر 17, 1395 | لینک نظر

  فقط افزایش قیمت ، فقط افزایش قیمت …کیفیت صفر …چند ماه قبل همزمان با فروش قسطی خودروی پژو 206 یکدستگاه از این خودروی آشغال را خریداری نمودم قبل از کیلومتر سه هزار کارکرد با سر وصدای موتور به تعمیرگاه مجازشان مراجعه وکارشناسان مربوطه رای به ایراد کلی موتور وتعویض کامل موتور صادر کردند بعذ از هفده روز ماشین تعمیر شده را تحویل گرفتم هنوز یک هفته نگذشته سروصدای موتور تازه تعویض شده درآمداینبار رای به تعویض سرسیلندر ویاتاقانها داده شد با شکایتی که به امور بازرسی ایران خودرو داشتم منتظر تصمیم هیئت بازرسی هستم …از شما ایرانی غیور تقاضا دارم در صورت تصمیم بر خرید خودرو ی ایرانی مراتب فوق را در نظر گرفته تا مانند من بیچاره متضرر نشوید..

 5. محمد امین | تیر 29, 1395 | لینک نظر

  مطلبی که در مورد سمند نوشتین کذب محض است
  فیلمهای تست سمند رو ببینید در فیلمی که رنگش نقره ایه اصلا نه فرمون داره و نه ایربگ و آدمک رو هم طوری زنجیر کردن به صندلی که از جاش تکون نمیخوره
  مورد بعدی تست با 100% جلوی ماشین صورت گرفته و نه یک قسمت که در یورو انکپ انجام می شه
  مورد بعدی سرعت تست است که پر واضح است که سرعت به مراتب پایینتر از تستهای استاندارد است

  سمند از پراید و 405 و پژو پارس ایمنتر است اما هرگز قادر به دریافت 3 ستاره نخواهد بود مگر اینکه با ایربگهای جانبی و زانو و همچنین کمربندهای پیش کشنده و محدود کننده مجهز شود که خوب باز هم ضعف شاسی و بدنش برطرف نخواهد شد.

 6. Moonmartin | تیر 6, 1395 | لینک نظر

  باید تیتر میزدید: کدام خودروهای ایرانی «نا امن تر» هستند!

 7. مرتضی | تیر 6, 1395 | لینک نظر

  ای کاش یه شرکتی پیدا میشد پول دوو ماتیز من رو میداد ، من هم باهاش با ۱۰۰ تا سرعت میرفتم تو دل برج میلاد، بعد با سلامتی کامل ازش پیاده میشدم و فلاسک چایی رو از صندوق عقب برمیداشتم و یه چایی گل گاوزبون برای خودم میریختم و میخوردم، و همه دورم جمع میشدن و با وحشت ازم میپرسیدن آقا حالتون خوبه ، منم تشکر میکردم ازشون ، و میپرسیدم دوستان کسی میدونه لوازم دوو رو کی میفروشه ، تا من یدونه راهنما بخرم براش.

  • در پاسخ به: مرتضی

   ُSepehr | تیر 6, 1395 | لینک نظر

   ما هزینه چراغ راهنمای شما رو تقبل می کنیم…اما حتما برای بیمه عمر اقدام فرمایید…

 8. Mehrdad | تیر 6, 1395 | لینک نظر

  تیتر رو که خوندم خندم گرفت….!
  مگه خودروی ایمن هم داریم…

 9. ALI | تیر 6, 1395 | لینک نظر

  ماشین چینی هرچی باشه از ایرانی بهتره خیلی ها اون ماشینی رو تعريف میکنند که سوار میشند حتی اگه کیفیت هم نداشته باشه

 10. سعید | اردیبهشت 26, 1395 | لینک نظر

  باسلام
  تعداد زیادی از دوستانی که نمیتونند زانتیا سوار بشن همش دارن این خودروی محبوبو میکوبن. مطمئنم که این دوستان یا هیچ خودرویی ندارن یا اگه دارن همون پرایدوی خودمونه.
  خدارو شکر این جور آدما هر کار میکنن نمیتونن زانتیا رو زیر سوال ببرن چون این خودرو جاشو تو دل مردم خیلی باز کرده و کسی باورش نمیشه که زانتیا خودروی نا ایمنی باشه. که مطمئنا نیست.
  مردم عزیز بلوچستان کاملا زانتیا رو میشناسن و همیشه زانتیا سوار بودن. چرا که اونا به معنای واقعی تستش کردن نه با تست های تصادف کمپانی ها
  موفق باشید

  • در پاسخ به: سعید

   احمد | اردیبهشت 26, 1395 | لینک نظر

   استدلالت تو حلقم!
   مردم عزیز بلوچستان خودشون تست کردن و تستهای تصادف کمپانیهارو قبول ندارن دقیقا یعنی چی!?
   یعنی خودشون با زانتیا تست تصادف گرفتن و بهش ستاره دادن!?
   حالا من یه پیشنهاد دارم برای شما اونم اینه که تو گوگل بزنی تست تصادف زانتیا و بعد از تماشای اون مجددا بیا اینجا و نظرتو بگو!
   زانتیا از نظر ایمنی قبل تصادف مثل ترمز و هندلینگ خوبه ولی از نظر ایمنی زمان تصادف کاملا ضعیفه و فقط 1.5 ستاره تونسته بگیره که اگه تعصب رو کنار بزاری جای دفاعی براش نمیمونه!

 11. شهرام | بهمن 9, 1394 | لینک نظر

  با درود . اگه اطلاعاتی در مورد تست تصادف پیکان سواری و وانت پیکان و وانت نیسان(زامیاد ) جونیور 140/141 و نوع دو کابینش و وانت مزدا متعلق به شرکت بهمن دارید ارائه دهید. درود بر ایران دوست داشتنی

  • در پاسخ به: شهرام

   محمد امین | تیر 29, 1395 | لینک نظر

   تست تصادف وانت نیسان پاترول در یورو انکپ موجوده و نتیجه ی خوبی نداشته مدل 2008
   حالا شما حساب کن مدل 50 سال پیش چطور خواهد بود.

 12. عرفان | خرداد 3, 1394 | لینک نظر

  جک جی 5 پنج ستاره c-ncop رو داره الکی از ماشین های چینی بد نگین

  • در پاسخ به: عرفان

   امير | خرداد 2, 1395 | لینک نظر

   احتمالا اسم خودروي مورد نظرتون رو اشتباهي تايپ كرديد همانند سازمان مورد نظر كه اشتباه تايپ شده.

 13. علی | دی 17, 1393 | لینک نظر

  جالبه . از صحبتهای دوستان اینطور فهمیدم که معنای ایمنی یعنی ماشین و نفر در تصادف چیزیشون نشه. نه. کی میگه اینطوره؟؟؟ دوستان در بحث طراحی سازه و ماشین یه مورد خیلی خیلی مهم داریم به اسم شکل پذیری و جذب انرژی. یه مثال ساده می زنم که همه بفهمن. فرض کنید که یک میله آهنی خیلی خیلی خیلی محکم و صلب داریم. حالا فرض کنید شما جلوی این میله وایسین و بعدش شکمتونو مماس کنید به نوک میله. حالا یکی از دوستانتون از طرف دیگه میله یک ضربه به میله بزنه. چه اتفاقی می افته؟؟؟ چون میله محکمه و شکل پذیر نیست. بخش اعظم ضربه از میله آهنی به بدن شما منتقل میشه و دل درد بدی خواهید گرفت. چون میله فقط ضربه رو منتقل کرد. و هیچ کمکی به کاهش اثر یا انرژی ضربه نکرد. حال فرض کنید این میله با یک میله خیلی نرم و شکل پذیر تعویض بشه. حالا اتفاقی که می افته خیلی ساده است. بعد از برخورد ضربه میله تغییر شکل داده و انرژی ضربه جذب می کنه. و درصد کمی از ضربه و انرژیش به بدن شما منتقل میشه. اساس طراحی خودروهای ایمن امروزی هم اینه. اکثرا بخش جلویی نرم و شکل پذیر دارن. چون ماشین اهمیت کمتری داره تا جان انسان. بنابراین در ضربه بخش عمده انرژی توسط بدنه جذب شده و بدنه دفرمه میشه و تغییر شکل میده. البته داستانش خیلی پیچیده تره. که چطور این ضربه تا کجا میدونه بیاد و…. که منم خیلی اطلاعاتم زیاد نیست. اما اینو بدونید که وقتی یک ماشین تصادف می کنه و له میشه ولی سرنشین سالمه و کمترین جراحاتو برداشته کاملا درسته. چون ضربه توسط ماشین و بدنه نرمش جذب شده. البته مگه اینکه ترجیح بدید ماشین سالم بمونه و اون اتفاق دور از جون برای بدن و اعضای شما اتفاق بیفته؟؟؟!!!

 14. علی | دی 17, 1393 | لینک نظر

  البته 206 که 4 ستاره ایمنی داره اون 206 که تو فرانسه تولید می شد و حداقل 4 تا ایربگ (دو تا جلو و دو تا جانبی داشت) داخل درهاش لوله کار گذاشته بودن و قطعات فنیش اصلی بود. نه این 206 بی یال و کوپال که الان ویران خودرو در حال ساخته. که قطعات چینی و در سبکش کاملا با در 206 های قدیمی قابل مقایسه است. دو تا ایربگش حذف شه پمپ ABS قعطات اصلی ترمز و حتی لاستیکش چینیه. گیربکس 405 بهش خوروندن و سیستم برقیش کلی ایراد ریز و درشت داره. آنقدری که ویران خودرو !!! مجبور شد فراخوان بزنه و از نظر برقی و فنی اصلاحاتی انجام بده. (اگه انجام داده باشه.) . 206 که دوست خودم سر 5000 تا واشر سر سیلندر سوزوند و کلی خرج رو دستش گذاشت. 206 که کیفیت داشبورد و تزئیات داخلیش حتی توان رقابت با نمونه های مفتضح چینی هم نداره. بابا گناه کردیم که باید این محصولات بی کیفیت و آشغال سوار بشیم؟؟

 15. تیبا | آذر 28, 1393 | لینک نظر

  جایی تاسف
  چرا قیمت خودرو ها در ایران گرانتر از قیمت جهانی هست . در حدود 3 برابر در جهان
  نسبت به کیفیت و ایمنی برای ورود و استانداری وجود ندارد
  از این رو خودرو هایی داخلی از جمله پژو و زانتیا و یا ال 90 از پلت فورم درجه 3 و از رد خارج شده شرکتهای فرانسوی هست که در دستور تولید در ایان قرا گرفته
  خودری همانند تیبا که طراحی ان از کشور ایتالیا و از شرکت لانچیا خریداری شده که در زمان ساخت خودروی اسلام با همکاری کشور مالزی در دستور کار قرار گرفت
  به نسبت قییمت و ایمنی جز خودروی هایی 3 ستاره در ایتالیی قرار گرفته
  با تشکر

 16. احمد | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  فکر نکنم این دو کاربر یکی باشن چون طرز صحبت کردن و ادبیاتشونم با هم فرق میکنه!

  آقای کاوه روی صحبتم با شماست

  درباره جیلی و 4 ستاره ایمنیش صحبتی نکردید پس قبول کردید که جیلی با esp تونسته 4 ستاره بگیره و نمونه های ایرانی فاقد esp هستن پس4 ستاره نیستن!

  حالا بریم سر بحث ایمنی

  ببین دوست عزیز ایمنی ماشین رو میشه از 2 نظر بررسی کرد :
  یکی ایمن بودن یه ماشین قبل از وقوع تصادف و دیگری ایمنی ماشین هنگام وقوع تصادف
  مورد اول رو زانتیا داره یعنی ترمز خوب و سیستم تعلیق و هندلینگ مناسب که باعث میشه تو مواقع خطر راننده بتونه ماشین رو مهار کنه و از بروز حادثه تا جای ممکن جلوگیری کنه
  مورد دوم رو ستاره های ایمنی ماشین تعیین میکنن ، یعنی مقاومت شاسی ماشین و نحوه طراحی بدنه موقع تصادف که کمترین آسیب رو به سرنشینان برسونه به عنوان مثال موتور در اثر شدت ضربه وارد کابین نشه و سرنشینان رو له نکنه (متاسفانه مثل پراید) یا ضربه طوری جذب بدنه بشه که به سرنشینان آسیب کمتری برسه سقف تاب برنداره درها باز نشه و … + ایربگهای ماشین که تا جای ممکن از جان سرنشینان محافظت کنه که واسه تعیین این میزان ایمنی در جهان تستهای مربوطه در موسسات معتبر (نه موسسات چینی!) انجام میشه و به ماشینها ستاره ایمنی داده میشه و میزان ایمنی ماشین رو تعیین میکنه

  مورد اول ایمنی مهمه ولی شما همیشه تو وقوع تصادف نمیتونی عکس العمل لازم رو به موقع انجام بدی یا اصلا ممکنه ماشین دیگه به شما بزنه اونوقته که مورد دوم ایمنی یعنی همون ستاره های ایمنی به داد شما میرسه اینجاست که زانتیا ضعیف عمل میکنه حالا شما به جای اسم زانتیا بزار خودروی X با کمتر از 2 ستاره ایمنی!

  در مورد تصادف 206 و پراید شما چند مورد رو ملاک نگیر آمار کشته شدگان پراید رو با 206 مقایسه کن(تازه 206 ایران که شما 4 ستاره هم قبولش ندارین) اونوقت نتیجه گیری کن
  جواب این سوالتون میشه قسمتی از همین مقاله که براتون میزارم تا مجددا بخونین

  #درباره خودروهای ایمن و غیر ایمن و نقش آنها در مرگ و میر تفاسیر مختلفی ارائه می شود به عنوان نمونه سایپا در بیشتر موارد وقتی عنوان می شود پراید حدود 15 درصد مرگ میر جاده ای ایران را به خود اختصاص داده سعی می کند اینگونه توجیه کند که چون تیراژ این خودرو بالا است میزان مرگ میر با این خودرو هم بالا نشان داده می شود در حالی که پژو 206 با تیراژی حدود یک سوم پراید تنها دو درصد از مرگ میر جاده ای را به خود اختصاص داده یعنی اگر پراید هم مانند پژو 206 ایمن می بود به جای سالی 15 درصد سالی 6 درصد را به کام مرگ می کشید. براین اساس اگر پراید ایمن تر می بود سالی 1500 نفر کمتر کشته می شدند .#

  مقایسه ایمنی آزرا با سورن هم تو همین صحبتهای بالای بنده هست یعنی مورد اول و دوم ، آزرا ترمزش نسبت به وزن اتاق و قدرت موتور کمی ضعیفه یعنی تو مورد اول ایمنی ضعف داره ولی در مورد دوم یعنی همون مقاومت شاسی و بدنه و 8 ایربگ و esp و … باعث شده 5 ستاره امنیت موسسه NTHSA آمریکا رو بگیره

  کاوه عزیز اگه شما این ستاره هارو قبول ندارین از دست من کاری به جز این توضیحات بر نمیاد میتونین با این موسسات مکاتبه کنین و بهشون توضیح بدین که کارشون بیهودست واین ستاره هایی که بابت ایمنی ماشینها میدن هیچ ارزشی نداره و کار بیهوده ایه!

  در پایان جناب کاوه من پست دیگه ای نمیزنم چون هر چی که لازم بود و سوادم اجازه میداد گفتم حالا یا شما این صحبتهارو قبول دارید که هیچ و یا باز هم استدلالهای خودتون رو دارید که کمکی از دست بنده برای قانع کردن شما برنمیاد.

  موفق باشید

  • در پاسخ به: احمد

   کاوه | آذر 24, 1393 | لینک نظر

   ای داد بیداد,ای داد بیداد.نخست از محبت همیشگی جناب سپهر عزیز سپاسگذاری میکنم.همانگونه که فرمودید من هم چند شب گذشته خواهش کردم که این گفتگو پایان بگیره و از دیروز هم دیگه اینجا چیزی ننوشتم.
   خدمت جناب سبلان عزیز هم که نام زیبائی دارند عرض کنم نیازی نمیبینم خیلی توضیح بدم که متاسفانه آقای آرین عزیز نیستم و کاش بودم چرا که مطمئنم مانند سایر عزیزان از من پویاتر,جوانتر وبا نشاط تر هستند.اطلاعات من در زمینه کامپیوتر و آی تی خیلی محدوده و مربوط به زمان هندل هست ,زمانی کهpc وجود نداشت و برنامه ای که مینوشتی باید روی کارت پانچ میکردی و به main computer میدادیم تا خطاهاشو مشخص کنه و در باره تغییر آی پی الان از پسرم پرسیدم اونم خواب آلود یه توضیحاتی داد حقیقتش خیلی متوجه نشدم ولی اینجوری فهمیدم که باید بورد و رم کامپیوتر را عوض کنی و یا یه چیزهائی در مورد ایجاد فضای مجازی و…..گفت بهر حال بگذریم .من به عنوان یک عضو این سایت به سایتی که یک فضای خوب در اختیار من قرار داده تا دیدگاههامو با دیگران به اشتراک بگذارم احساس قدر شناسی میکنم و تمامی تلاشم اینه که صحبتی که میکنم آنقدر مستند باشه که کسی را گمراه نکنم و با خوندن متنهای من اگر نه اطلاعات فنی دست کم آمارهای درستی بدست بیاره حتی اگر یکسال وقت بگذارم تا یه آماری رو بدست بیارم و بارها مورد لطف مدیران بسیار محترم دنده6 قرار گرفتم چرا باید نام خودم رو تغییر بدم؟شما چی جناب سبلان از چه وقتی با نام سبلان در این سایت مطلب مینویسی؟

   جناب احمد عزیز ,احمد جان من هم نیازی به طولانی کردن این مطلب نمیبینم و با متن خوبی که نوشتی در واقع من به هدف خودم رسیدم.1-لحن و گفتار شما از یک حالت تهاجمی و یک بعدی به یک گفتگوی دوستانه و چند بعدی تغییر کرده که این مهمترین موضوع هست.
   2-ایمنی را بصورت وسیعتری که مدنظر من هم بوده دیدید و توضیح دادید که اینم عالیه.همین .و همانطوری که گفتی esp که به تعادل و پایداری ماشین کمک میکنه یک عضو اساسی در ایجاد ایمنی است و به تبع اون خود پایداری و هندلینگ ماشین .
   در روز 19آذر 93 متاسفانه 61درصد کشته شدها بعلت واژگونی ماشین و 23درصد عابر و موتور و تنها 16درصد از تصادف ماشین با ماشین بوده.هرچند آمار اصلی که پلیس اعلام کرده واژگونی را عامل 40درصد کشته ها اعلام کرده و همچنین حدود 40درصد عامل تصادفهای رخ به رخ به دلیل کم فرمانیست که در ماشینی مانند زانتیا بخاطر سیستم تعلیق هیدرو پنوماتیک کمترین مقدار است.
   برای ارزیابی صحت گفته های یکنفر روش اصلی برای یک ارزیاب بررسی سوابق است .شما هم اگر سوابق نوشته های مرا بررسی کنید میبینید از مگان تعریف کردم و مگان رو ماشین بسیار خوبی میدونم ,از مزدا3 خیلی خوشم میاد بطور کلی کارخونه مزدا بیشتر وقتها ماشینهای خیلی خوبی ساخته و میسازه.آوانته ماشین خوبیه ,بی آزار و کم استهلاک شاید کمی بی روح باشه که برای خیلی از خونواده ها اصلا مهم نیست,سراتو هم بسیار ماشین خوبیست حتی همون نسل قبلیش .از جیلی همیشه انتقاد کردم چرا که بازهم به ایرانیها توهین کردن و اون ماشینی که وعده داده بودند تماما با قطعات اروپائی و آمریکائی ساخته شده را به هموطنهای ما که خریدند ندادند و تمامی قطعاتش بنابر گفته مدیر جیلیران در چین ساخته شده.
   از زانتیا همیشه طرفداری و تعریف کردم چون یک کلاس آموزشیست و سیستم تعلیقی داره که در اروپا فقط روی ماشینهای بسیار گرانقیمت نصب میکنند ,لذت رانندگیش فوق العاده س,هندلینگش عالیه ,ایمنیش مناسبه و سایپا باید توضیح بده چرا بعد از 5 سال که تولیدشو متوقف کرده تاکنون نه تنها یه ماشین بهتر از اون رو که قابل خرید توسط طبقه متوسط باشه تولید نکرده و در واقع پیشرفت که نداشته هیچ پسرفت هم داشته و این طبیعیه که هر ماشینی باید بعد از مدتی خط تولید رو ترک کنه.
   در مورد ستاره های تست تصادف دانش من در حدی نیست که قبولشون نداشته باشم ولی این مدیران یورو ان کاپ و nhtsaوiihs هستند که برنامه دارند امتیازها و آزمونها باید به گونه ای تغییر و با هم هماهنگ بشه که 5ستاره یک ماشین کوچک همطراز 5ستاره یک ماشین بزرگ باشه.و قطعا اگر این تستها وجود نداشت ایمنی غیر فعال ماشینها تا این حد پیشرفت نمیکرد.
   آرزو میکنم تلفات سوانح رانندگی در سراسر جهان و به ویژه در ایران به کمترین حد خودش برسه و ماشینها اینقدر پایدار و ایمنی فعال بالائی داشته باشند که کمترین تصادف رخ بده و اگر برخوردی هم رخ بده آنقدر کنترل شده باشه که کمترین آسیب جانی و مالی را ببار بیاره هرچند حتی 1کشته هم زیاده.
   همیشه سالم ,سرفراز و کاوشگر باشید.

   • در پاسخ به: کاوه

    مهدی | آذر 24, 1393 | لینک نظر

    اگر حرف در نیاورند که مهدی همون کاوه است ; آقای کاوه ی عزیز از لحن گفتار و نوشتار شما بسیار لذت بردم و امیدوارم همیشه از نظرات و دیدگاه های شما بهره ببریم.

    • در پاسخ به: مهدی

     کاوه | آذر 24, 1393 | لینک نظر

     مهدی عزیز پس از اون آزردگی این قشنگترین و دلگرم کننده ترین جمله ایست که میشد شنید.ارادتمند شما و همه عزیزان هستم.ممنون.بی نهایت ممنون.

  • در پاسخ به: احمد

   سعید | تیر 24, 1395 | لینک نظر

   سلام.البته این نوشته شما رو بعد از گذشت مدت طولانی خوندم ولی لازم دیدم مطلبی بنویسم و توضیح بدم.
   یاد آوری میکنم اون آیتمی که به عنوان امنیت خودرو میشناسیم و ستاره های موسسات تست رو به عنوان نشانه امنیت برآورد میکنیم فقط در هنگام وقوع تصادف هست در صورتی که مطلبی که میتونه برای همه ما مهم باشه اینه که کدوم خودرو شرایطی داره که اصلا جلوی وقوع تصادف رو بگیره.من یک نمایشگاه ماشین دارم و اغلب این خودروها رو داشتم و در دفعات متعدد و جاهای مختلف رانندگی کردم و تصور میکنم در پنجاه درصد از موقعیتهایی که ماشینی مثل مگان دچار تصادف میشه؛با خودرویی مثل زانتیا میشه اصلا دچار تصادف نشد.و این به دلیل قدرت تعادل و هندلینگ بالای این خودرو هست.من شخصا کیلومتر 30مشهد قوچان با مگان در اثر یک تغییر مسیر ناگهانی به خاطر خودروی روبرو دچار واژگونی شدم ولی به دفعات در شرایط بدتر از این با زانتیا به طرفین منحرف شدم و با هندلینگ بالای ماشین بدون کوچکترین لغزش به حالت طبیعی برگشتم .و تصور میکنم این طور موارد که در تستهای موسسات لحاظ نمیشه خیلی مهمتر از بازخورد های لحظه برخورد هست.بهر حال من زانتیا رو یک خودروی ایمن و راحت میشناسم اگرچه الان زانتیا ندارم و دلیلی برای دفاع شخصی از این خودرو نمیبینم.

   • در پاسخ به: سعید

    pony car | تیر 25, 1395 | لینک نظر

    اقا سعید اگه سوار بر زانتیا تو جاده ناگهان یک راننده به هر دلیلی از لاین روبرو اومد و کوبید به زانتیا شما استدلال شما اینجا از ایمنی زانتیا چیه به نظر شما اینجا هندلینگ با داد زانتیا میرسه ?! و مانع مچاله شدن و مرگ سرنشینان میشه

 17. سبلان | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  بحث ای پی خیلی وقته که از مد افتاده.راحت میشه عوضش کرد.خصوصا ای پی دینامیک که 99 درصد استفاده میکنیم. دو سه جا با هم یک نظر وارد میشند.عین هم نظر میدن.مدام هم همدیگر را تایید میکنند. بیشتر توضیح نمیدم.برای اطلاعتون بگم که متخصص it هستم.

 18. سبلان | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  آرین=کاوه
  کاوه=آرین
  جفت نام کاربری ها برای یکنفر هست.چرا ناراحت شدید.حقیقت تلخه.زانتیا افسانه تمام شده هست.

  • در پاسخ به: سبلان

   sepehr | آذر 23, 1393 | لینک نظر

   سلام، دلیلی برای دو اسمی بودن کاربر کاوه وجود ندارد،آی پی ها متفاوت هستند..اما به هرحال بهتر هست که بحث در مورد ایمنی زانتیا خاتمه یابد.این مقاله صرفا به جهت آگاه سازی عموم هموطنان توسط وب سایت خبر آنلاین تهیه شده است و به غیر از نام زانتیا نام خودروهای دیگری (که هنوز در خط تولید قراردارند) نیز در این مقاله مطرح شده.بنابراین بحث بیش از این در مورد زانتیا که خودرو شناخته شده ای در این زمینه محسوب می شود، عملا موضوعیت ندارد.

 19. reza | آذر 22, 1393 | لینک نظر

  در خودروسازان ایرانی باید تخته شود راه نجات همینه، هیچکس راضی نیست
  راه (قبرستان) تو را میخواند!؟

 20. mn | آذر 22, 1393 | لینک نظر

  با سلام خدمت دوستان : نمي خوام متعصبانه از ماشين خاصي طرفداري كنم ولي قعطا زانتيا و مگان ،اوانته و سراتو ماشينهاي خوبي هستن از نظر هندلينگ و سواري و نرمي ، و سراتو و زانتيا اسپورتر و جوان پسندتر و مگان و اوانته بيشتر مورد توجه خانواده ها بوده ،،،،،،در بحث ايمني و تصادف اگر زانتيا خيلي بد بود قعطا پليس دست به ريكس نميزد از ان استفاده كند ،،،،،، و زانتيا هم حتما در مواردي از نظر ايمني داراي ضعفهايي هست مثل همه ماشينهاي هم كلاس خودو نه دران حد كه بعضي دوستان اغراق كردن ، و در كل از نظر ايمني زانتيا ماشين بدي نيست،،،،،اما در مورد تصادف اينكه از كدوم قسمتها ماشينها به هم برخورد ميكنن سرعت هركدام چه قدر بوده و پارمتراي ديگه ،در تلفات و اسبيبها به خودروها نقش تعيين كننده داره ، و اگر همه چيز ماشين ايمني باشه وانت نيسان ايمن ترين توايران چون همه ميدونن كه عواقب تصادف كردن با نيسان چيه

  • در پاسخ به: mn

   محمد | آذر 22, 1393 | لینک نظر

   ماشین پلیسش که خیلی وقته خودروی اصلی نیست.یه جورایی جمع شده.الان از زانتیا فقط عکس سه بعدیش تو اتوبانها مونده.پلیس خیلی وقته که به مگان شیفت کرده.زانتیا خوش سوار و خوب بود ولی خطرناک هم بود.

   • در پاسخ به: محمد

    آرین | آذر 23, 1393 | لینک نظر

    وقتی با این همه توضیح و سند و مدرک بازهم بعضیها حاضر نیستند واقعیت رو قبول کنن معلومه دشمنیشون با زانتیا بخاطر چیز دیگریه و ایمنی و دلسوزی برای دیگران همه ش بهانه س.دلیل دشمنیشون اینه که زانتیا هم مگان و مزدا3 و آوانته و سراتو و ام جی رو تو مسابقه درگ لوله کرده .از همشون نرمتر و راحتتره و از همشون تعادلش بالاتره.جالبه خیلی از این کسانی که در باره ایمنی حرف میزنن یا پراید دارن و یا با پراید حالا آژانس و یا مال شرکت سر کار میرن و ساعتها در ماشین ناایمن بدون کوچکترین نگرانی سر میکنن.

 21. احمد | آذر 21, 1393 | لینک نظر

  آقای کاوه من دلیل تعصب بیش از حد شما نسبت به زانتیا رو نمیدونم ولی چیزی که مثل روز روشنه و اصلا نیازی به بحث کردن نداره ایمنی بالاتر مگان و مزدا 3 و اوانته و سراتو و … نسبت به زانتیای 1.5 ستاره دهه نودیه! شما میتونید از ایمنی بالاتر زانتیا نسبت به پراید و 405 دفاع کنید ولی بهتره به همین اندازه بسنده کنید! همینطور که دوستمون امین هم گفتن و حتی تو همین عکس تست تصادف زانتیا که بالا گذاشته شده هم کاملا مشخصه شاسی زانتیا تو تصادف ضعیفه(به عکس دقت کنین ماشین مچاله شده و سقف ماشین تاب برداشته ادمکه بنده خدا هم دیدنیه وضعیتش!!!) حالا شما زانتیا رو بکن 10 ایربگ ببین تو ماشین مچاله شده چه فایده ای داره! خلاصه تا وقتی تست تصادف خودرو تو موسسه های معتبر جهانی هست من که نمیرم مجله ماشین رو بخونم ببینم کدوم ماشین ایمنتره ولی خب شما مختارید!

  حقیقت رو که نمیتونید عوض کنید برادر گرامی!

  موفق باشید

  • در پاسخ به: احمد

   کاوه | آذر 21, 1393 | لینک نظر

   جناب احمد اون همه سئوال من از شما کردم چرا پاسخ یکیشو نمیدید؟اول پاسخ اونها را بدید تا معلوم بشه اطلاعات شما تا چه حدی در باره ایمنی عمیق هست بعد در باره ظواهر و عکس و بدیهیات صحبت میکنیم.
   چرا وقتی جیلی امگراند 4ستاره گرفته ولی مگان در ابتدای 2014فقط3ستاره گرفته جیلی نمیخرید و از مگان دفاع میکنید .به نظر من شما که خیلی برای جونتون ارزش قائلید و همه ایمنی یک ماشین را در تست تصادف و تعداد ستاره ها میبینید باید جیلی که اتفاقا قیمت کمتری هم داره و آپشن بیشتری هم داره را انتخاب کنید .
   یه پرسش دیگه چگونه امکان داره 206 که بنا به گفته شما 4ستاره داره در تصادف با پراید که حتی صفر ستاره هم نداره باید کشته بده و پراید نه؟اونم نه یکبار بلکه بارها ؟پس این ستاره ها کی باید به داد ما میرسند ؟

   • در پاسخ به: کاوه

    احمد | آذر 22, 1393 | لینک نظر

    من که میدونم ته این بحثا چیه ولی عیب نداره…مگانهای ایران چون 2 ایربگن 5 ستاره نیستن ؟! یعنی فقط ایربگه دیگه!(مقاومت شاسی و بدنه ماشین کشک) باشه! مگانهای وارداتی چی؟ 6 ایربگن دیگه نه؟ 5 ستارن دیگه نه!؟ یا اونارم قبول ندارید!؟ این یکی! عزیزم شما که خیلی اطلاعات عمیقی داری چرا نمیگی جیلی با esp تونسته 4 ستاره بگیره ؟؟؟؟؟ جیلی های ایران esp دارن ؟! ندارن که! پس جیلی های ایران 4 ستاره ندارن! این دوتا! آخه بحث ایمنی 1.5 ستاره زانتیا چه ربطی به جیلی داره اصلا شما از ایمنی زانتیا نمیتونی دفاع کنی چه ربطی به جیلی داره ؟؟؟؟؟ اصلا مگه من گفتم فقط مگان بخرین یا گفتم جیلی نخرین ؟؟؟؟؟ این سه تا!
    اصلا مگان اخ! مزدا 3 چی ؟ اوانته چی ؟ سراتو چی ؟ ام جی چی ؟ اینام 2 ایربگن!؟ تستاشون الکیه!؟ نکن این کارارو برادر من!

    اقای محترم ماشین با ستاره ایمنی بالا قرار نیست 100% جلوی مرگ و میر تو تصادفات رو بگیره که شما اسامی تصادفارو ردیف کردین بلکه درصد مرگ و میر و صدمات جسمی رو به حداقل ممکن میرسونه اونم نه هر تصادفی!

    اصلا بزار آب پاکی رو بریزم رو دستان مبارکتون! شما هر ماشین ایمنی که حداقل 4 ستاره ایمنی از یه موسسه معتبر گرفته باشه بخر ولی زانتیا یا هر ماشین نا امن دیگه ای که حتی 2 ستاره ایمنی هم نتونسته بگیره نخر ! شما با این جمله بنده هم میدونم مشکل دارید متاسفانه! بحث همون تعصبست که قبلا عرض کردم خدمتتون!

    موفق باشید

    • در پاسخ به: احمد

     کاوه | آذر 22, 1393 | لینک نظر

     احمد عزیز چرا عصبانی میشی؟شما لطف کنید مقایسه مگان با جیلی امگراند رو بخونید تا با دیدگاه من بیشتر آشنا بشید و بعد بررسی رنو فلوئنس رو بخونید تا متوجه بشید ستاره ها تنها به مقاومت بدنه ارتباطی ندارند بلکه حتی یک سیستم هشداردهنده برای بسته نبودن کمربند میتونه چند امتیاز اضافه و یا کم کنه و یک ماشین رو از 4به 3 و یا برعکس ارتقاء بده چه برسه به ایربگ که جای خود داره.
     شما مقاله بررسی زوتای z300 (آریو) را بخونید تا متوجه بشید که آیا من قوانین تست تصادف را مطالعه کردم یا نه و بازهم با دیدگاه من آشنا بشید.
     حتی شما مقاله بررسی jac s5 را نگاه کنید ببینید در جواب دوستانی که پرسیده بودند ایمنی این ماشین در چه حدیه من چه پاسخی دادم.دقیقا گفتم اگر منظور از ایمنی نه ایمنی کامل یعنی ایمنی فعال و ایمنی غیر فعال باشه و اگر کاری به سطح سازمان تست تصادف چین نداشته باشیم و تنها نتیجه تست تصادف را بعنوان ایمنی تلقی کنیم جک از سازمان چین 5ستاره و چانگان سی اس 35 چهار ستاره گرفته.یعنی این نیست که فقط در برخورد به زانتیا من نتیجه تست تصادف را برابر با ایمنی کامل ندونم بلکه این یک اصل همیشگیست.

     گفتید قرار نیست ماشینی که 4ستاره گرفته 100درصد جلو مرگ و میر را بگیره.ولی سئوال من این نبوده .سئوال من این بوده که چرا در تصادف بین یک ماشین به گفته شما 4ستاره با یک ماشین حتی کمتر از صفر ستاره چرا باید 4ستاره کشته بده و بدون ستاره نده؟ اونم با این اختلاف زیاد سطح ستاره.
     آقای احمد من متعصب نیستم فقط مثل شما همه چی برام خیلی بدیهی نیست.ولی وقتی 8سال تا اواخر سال 92 به میزان 200000کیلومتر با زانتیا لذت بخشترین و ایمنترین مسافرتهامو با خانواده انجام دادم و کسان دیگری هم از بستگان و دوستان که زانتیا داشتن همینطور وقتی از سال 89 موج عجیب حمله به زانتیا و قرار دادن فیلم و عکس تست تصادف زانتیا را در سایتها دیدم برای من عجیب بود که چرا ما در زانتیا اصلا احساس ناامنی نکردیم و شروع به جستجو کردم اول قوانین و استانداردهائی که بر اساس اونها تست انجام میگیره را مطالعه کردم بعد نحوه امتیازدهی سازمانهای مختلف را بررسی کردم, بعد دنبال معنی واقعی ایمنی گشتم(مرسدس بنز یک ویدیو در باره ایمنی ماشین با نام safety car منتشر کرده به تنها چیزی که اشاره نکرده بود تست تصادف بود بیشتر ترمز,هندلینگ و پایداری,روشنائی,دید در شب,تشخیص نقاط کور و…را مطرح کرده بود) هر چند تست تصادف هم اهمیت و ارزش خودشو داره.

     بنابراین ایمنی معنی وسیعی داره و اگر مجموع عوامل را جمع کنیم مانند ترمز,هندلینگ,تست تصادف و….زانتیا علیرغم اینکه سال 93طراحی شده در مجموع اگر بالاتر از این ماشینهائی که نام بردی نباشه پائینتر نیست.و این مایه تاسف هست که بعد از 20سال صنعت خودرو ایران نتونسته ماشینی که قابل خرید توسط مردم متوسط باشه و بهتر از زانتیا باشه تولید کنه ودلیل منفی بافی کردن بر علیه زانتیا هم دقیقا همین مسئله است.هرچند من هم از مزدا3 و آوانته و مگان نه تنها بدم نمیاد اتفاقا هزار بار هم ازشون تعریف و دفاع کردم.
     حالا یه سئوال دیگه .البته احمد عزیز مطلقا قصدم جرو بحث با شما نیست صرفا تبادل اطلاعات و ایجاد دوستی و صمیمیت است از سن و سال و مشغله شدید کاری که من دارم گذشته با جوان عزیز و پر انرژی مثل شما کل کل کنم.

     سئوال؟؟بین هیوندای آزیرا که ماشین بسیار خوبیست و5ستاره ی تست تصادف گرفته ولی ترمزهاش مناسب برای همچین قدرتی نیست و سورن ای ال ایکس که ترمزهای بسیار قوی داره(آزمایش فنی 30هزار کیلومتر این ماشین بعنوان کارشناس بی طرف توسط من انجام گرفته) ولی اگر نهایتا 2ستاره و حتی 1ستاره از تست تصادف بگیره کدام یک را ایمنتر میدونی؟

 22. مصطفی | آذر 20, 1393 | لینک نظر

  زانتیا با کوچکترین تصادف راننده شو به کام مرگ میکشونه فیلم تصادف زانتیا با 206 و ببینید که راننده زانتیا خیلی ساده فوت شد و 206 سالم موند

  • در پاسخ به: مصطفی

   کاوه | آذر 21, 1393 | لینک نظر

   چه تایپیک ناخوشایندی شده.افراد بجای اینکه برای مخاطبشون احترام قائل بشن و سعی کنند حتی اگر یه ذره هم شده به آگاهی خواننده ن افزوده کنند, میگردند یه تصادف پیدا کنند و جار و جنجال راه بندازند فقط برای اینکه یه ماشین خوب رو بدنام کنند.آقا مصطفی از شما که عضو ثابت قدم این سایت هستید و در خیلی از فرومها هم مشارکت کردید و اتفاقا با بیشتردیدگاههاتون هم خود من موافق بودم اصلا انتظار نداشتم اینگونه حکم کلی صادر کنید.
   اگر قرار به بیان تصادف ماشینها و کشته هاشون باشه من آمار روزانه تمام تصادفهای یکسال گذشته را دارم جزء به جزء و ماشین به ماشین ولی اصلا درست ندونستم بیام به دارندگان اون ماشینها بی احترامی کنم و بهشون بگم با این ماشین تصادف کنی فورا میمیری چرا که تجربه 600هزار کیلومتر رانندگی و مطالعه تمامی موارد مربوط به ایمنی برای من ثابت کرده ایمنی یک ماشین تا 95درصد به ایمن رانندگی کردن بستگی داره ضمن اینکه هر چه ماشین هم ابزارهای ایمنی بیشتری داشته باشه میتونه همیار راننده ایمن باشه.آقای مایکل شوماخر 20سال در خطرناکترین مسابقات شرکت کرد آخر سر تو پیست اسکی تا آستانه مردن پیش رفت.
   علیرغم میل باطنیم و فقط بخاطر اینکه اسم 206 رو آوردید و خودم هم 206دارم و با پوزش از تمام کسانی که این ماشینو دارند و برای اینکه این بحث بیهوده پایان بگیره فقط چند تا از تصادفهای 206 رو مینویسم.
   سه شنبه 12 فروردین 93 تصادف 206 با 405 که 4کشته 206 و 2 کشته 405 کد خبر 346099خبر آنلاین
   دوشنبه 18فروردین93 واژگونی 206 4کشته
   پنج شنبه 21فروردین تصادف 206 با پراید در حوالی سردخانه بنشن در کرمانشاه 2کشته 206 پراید بدون کشته
   جمعه 22فروردین مگان برخورد از پشت سر به اتوبوس2کشته مگان کیلومتر 160 آزادراه زنجان تبریز
   شنبه 23فروردین برخورد پرادو با بیل مکانیکی پارک شده 4کشته پرادو کد خبر 348811
   شنبه 23فروردین تصادف 206 با پراید 2نفر کشته در 206 پراید بدون کشته

   جمعه 26اردیبهشت واژگونی 206 با 4کشته
   چهارشنبه 14خرداد 93 206 با پراید 3کشته 206 و 1کشته پرایدکد خبر آنلاین 358531 جاده کنگان-بوشهر نزدیک پلیس راه کنگان
   البته تصادفهای زیادی بین پراید و 206 رخ داده که کشته ها متعلق به پراید بوده .
   آیا میخواهید ادامه بدم ,یا میخواهید اسم ماشین 5ستاره را بدید تا تمام تصادفهای یکسال گذشته اش رو بنویسم.
   همین امروز در هفته نامه خودرو امروز از واژگونی و آتش گرفتن و با افسوس از بین رفتن سرنشینان تویوتا gt86 مدل 2014 اونم در شهر خبر داده بود.آیا میشه نتیجه گرفت که این ماشین اصلا ایمنی نداره.
   خواهش میکنم این بحث رو تمام کنید و اصلا لطف کنید این فروم را ببندید.بی نهایت از همه عذرخواهی میکنم .

 23. امین | آذر 20, 1393 | لینک نظر

  ایمنی زانتیا با۶ایربگ باز هم از مگان دوایربگ کمتره.شاسی زانتیا ضعیفه.مگان ماشین محکمیه

  • در پاسخ به: امین

   آرین | آذر 20, 1393 | لینک نظر

   زانتیا 17سال پیش 2ستاره از اروپا گرفته الان بیشتر ماشینهای وارداتی چینی با قیمت 70 و 80 و 90 میلیون حتی نمیتونن 1ستاره از اروپا بگیرن هیچکدام هم نه کارشناسان به اصطلاح خودرو و نه خودمون اصلا کاری به این مسئله نداریم ولی زانتیا باید کوبیده بشه.آقا امین اگر قرار به اینجوری گفتنه منم میگم زانتیا با یک چرخ از مگان ایمنتره میگی نه برو اندازه بگیر ,برو دوئل بین این دو تا بزار .زانتیا یه دونه س ,ماشین 20سال پیش کابوس ماشینهای مدل2014است مگان که دست گرمی هم براش به حساب نمیاد.دمش گرم تازه اونم با 40میلیون تومان قیمت.پلیس راهنمائی و رانندگی هم که آمار تمام کشته ها و تصادفهای ماشینها رو داره از جونش سیر شده زانتیا را کرده ماشین پلیس نامحسوس و مانورهای سنگین.

   • در پاسخ به: آرین

    آرش | آذر 20, 1393 | لینک نظر

    به نظر شما تو این 17 سال قوانین ایمنی اروپا تغییر نکرده؟ الان اگه تست کنند همون تعداد ستاره میگیره؟

 24. کاوه | آذر 20, 1393 | لینک نظر

  آقای احمد میتونید ثابت کنید مگان ایران همون 5ستاره تست تصادف را داره چرا که اون مگان 6ایربگ داشت و مگان ایران 2ایربگ و ماشینهائی که ایربگ جانبی ندارند به سختی میتونن بیشتر از 3ستاره بگیرند و مگان هم نهایتا مثل ال90 با 2ایربگ 3ستاره بگیره و ضمناوزن مگان مورد آزمایش 1170 کیلو بوده و هاچبک بوده و 200کیلوگرم سبکتر از مگان ایران بوده یعنی ضربه کمتری دیده. و زانتیا ایران نسبت به زانتیا مورد تست هم ایربگ بیشتر داره و هم درون درهاش میله های محافظ نصب کردن که اگر تاثیر ایربگ روی تعداد ستاره ها را بررسی کنی حداقل 1ستاره بیشتر میگیره.از بقیه موارد ایمنی که اگر مهمتر از تست تصادف نباشند کم اهمیتتر نیستند مثل پایداری که زانتیا برتر است و نزدیک به 40درصد سوانح ماشینها ناشی از واژگونیست و ترمز که بازهم زانتیا برتر است هم صرفنظر میکنم.
  اصلا قصد مقایسه زانتیا و مگان را نداشتم و در حال حاضر هم نه زانتیا دارم و نه مگان ولی اگر میخواهید مقایسه کارشناسی بین این 2 را ببینید به مجله ماشین شماره 317 خرداد 1388 مراجعه کنید که نتیجه به نفع زانتیا بوده .و اگر میخواهید مقایسه زانتیا با کرولا و آوانته و مزدا 323 را ببینید به مجله ماشین شماره283 مرداد 85 مراجعه کنید که بازهم زانتیا اول شده و بعد آوانته و بعد کرولا و نهایتا مزدا 323.
  آقای احمد نمیدونم چرا در بخش رنو فلوئنس که آقای منتقد دنده 6 با آدرس معتبر بیان کرد مگان 3ستاره گرفته در 2014 و جیلی 4ستاره و بنابراین ایمنی جیلی بالاتر از مگان هست و هر کسی جونشو دوست داره باید جیلی بخره نیومدید از مگان دفاع کنید؟؟!!

 25. رضا8889 | آذر 18, 1393 | لینک نظر

  فامیلمون با زانتیا با 80 تا سرعت زد به تیر برق پلیس اومد گفت سرعتت بالای 150 تا بود.از ماشین هیچی معلوم نبود ،باید پشت ماشینو میخوندی تا میفهمیدی زانتیاست.پس الکی ازش دفاع نکنین.بعد شعار سایپا برای فروش زانتیا این بود که این ماشین رو سه چرخ هم راه میره

  • در پاسخ به: رضا8889

   کاوه | آذر 18, 1393 | لینک نظر

   اگر این گونه گزارشها منجر به این بشه که ما آگاهی عمیقتری در باره ایمنی بطور کلی و تست تصادف بطور ویژه پیدا کنیم خیلی مثبت و عالی خواهد بود ولی اگر هر بار همون حرفهای چند سال پیش را تکرار کنیم و خیلی سطحی به قضیه نگاه کنیم نه تنها هیچ فایده ای ندارد بلکه برای اثبات دیدگاه اشتباه خودمون مجبور به کتمان و گریز از واقعیات هم میشیم.
   آقا رضا اگر فامیل شما با زانتیا و سرعت 80 کیلومتر زده به تیر برق و خوشبختانه خودش سالم مونده(با توجه به اشاره ای که فقط به آسیب دیدن ماشین کردی معلومه که خودش خدارا شکر از بین نرفته) یک نتیجه فوق العاده هست چرا که تست تصادف با مشابه تیر برق در encap با سرعت 29کیلومتر انجام میشه و همون سرعت 29 کیلومتر ماشینهای گردن کلفت هم آسیب جدی میبینند و در واقع ایربگهای جانبی هستند که از سرنشینان محافظت میکنند و در اینجا این سرعت 4برابر حالت تست است که ضربه ده ها برابر میشه.
   درسته ساده ترین راه و بی زحمتترین راه اینه که بگیم اون ماشین 4ستاره گرفته پس از این ماشین که 2ستاره گرفته ایمنتر هست و اصلا نمیشه از این ماشین 2ستاره دفاع کرد ولی بررسی دقیقتر قوانین و استانداردها و حتی تحقیقات خود سازمانهای تست تصادف چیزی غیر از این را اثبات میکنه.
   پیش از شروع توضیحات اصلا مدعی اینکه زانتیا نتیجه مناسبی گرفته نیستم ولی باید سالی که آزمایش انجام گرفته و تجربه 14ساله استفاده در ایران که خوشبختانه نه تنها به ناایمن معروف نشده بلکه بیشتر کسانی که داشتن از ایمنی زانتیا راضی بودند و همین محبوبیت با اینهمه ماشین رنگارنگ دلیلی بر رضایت مصرف کننده ها داره.یادمون نره زانتیا طراحی 1993است یعنی 21سال پیش.
   اولین مورد تاثیر وزن و اندازه ماشین بر ایمنی است .encap میگوید در تست تصادف به ماشینهای سنگینتر نیروی بیشتری وارد میشود و در نتیجه ستاره کمتری از ماشینهای سبکتر میگیرند همانگونه که ام پی وی سیتان بنز در سال 2013 3ستاره گرفت ولی به بنز خیلی برنخورد بنابراین 5ستاره یک ماشین کوچک نمیتونه همون محافظت حتی 4ستاره یک ماشین سنگینتر و بزرگتر راایجاد کنه.و برای اثبات این موضوع هم آزمایشات متعددی انجام دادن مانند مشابه سازی تصادف بین کمری 4ستاره با یاریس 5ستاره که کمری با توجه به وزن و اندازه بزرگتر نتیجه قبولی گرفت و یاریس مردود شد علیرغم ستاره بالاتر.
   سازمان iihs آمریکا بعد از یکسال تحقیق میدانی چنین آماری ارائه میدهد:مرگ و میر کودکان تا 3سال در یک میلیون خودرو با امتیاز ایمنی برابر :
   خودرو سواری کوچک 96نفر
   خودرو سواری متوسط 62نفر
   خودرو سواری خیلی بزرگ 35نفر و در مورد خودروهای دیگر مثل وانتها هم گزارش میده که طولانی میشه.
   البته پس از این تحقیقات این سازمان جمله معروفی بیان میکنه که:چگونگی رانندگی کردن مهمترین عامل ایمنی است.
   مورد دوم این است که تجهیزات ماشین مورد تست چه چیزهائی بوده که در مورد زانتیا با 1 ایربگ تست شده و میشه گفت همون 1.5ستاره خالص مربوط به خود ماشین هست و با توجه به اضافه شدن ایربگ به 2 در زانتیاهای 2000 و 4ایربگ در 1800 ها و همچنین اضافه کردن میله های محافظ در درون درها مطمئنا این ستاره ها افزایش یافته است.
   با گفته جناب آرین موافقم که کدام 206 4ستاره گرفته ؟آیا با گول زدن خودمون و سر زیر برف کردن میشه از واقعیت فرار کرد.واقعیت اینه که اون 206 که 4ستاره گرفته 945 کیلو وزن داشته 2در بوده که استحکام ماشین متفاوت خواهد بود با 4در و 2ایربگ داشته ولی 80 درصد 206 های ایران هم سنگینتر هستند و هم 4در هستند و هم ایربگ ندارند و حتی ساختمان اونها تغییر کرده و نمیشه از اون نتیجه برای همه 206ها استفاده کرد واقعا اگر به ایران خودرو باشه برای رانا هم این 4ستاره را بکار میبره.
   مهمترین دلیل تستها و آزمایشها اینه که ما نمیتونیم چندین سال وقت بگذاریم و در واقعیت ببینیم ایمنی یک ماشین چطوری است ولی وقتی در ایران 14سال هست که زانتیا تحت بالاترین فشار ازش استفاده شده(هیچکس منصفی نمیتونه منکر این باشه که بدلیل تند و تیز بودن و در عین حال هندلینگ فوق العاده و نرمی مناسب افراد خیلی بیشتر با زانتیا پر گاز میروندو سریع) ولی در بین مصرف کننده های واقعی علیرغم این هجمه عجیب که از چند سال پیش (آقای آرین درست میگویند اینهمه فیلم و عکس و تبلیغات منفی بیشتر بعد از قطع تولیدش در مورد زانتیا در فضای مجازی گذاشته شده)شروع شده بعنوان ماشینی ایمن معروف است.
   با این جمله کارشناس محترم ولی با محدوده اطلاعات کم خبر آنلاین که شاسی زانتیا را محکم ندونسته صد در صد مخالفم به 2دلیل:1-این شاسی آنقدر مناسب بوده که دقیقا پژو همین را برای 406 استفاده کرده که بخاطر فیلم تاکسی و تعقیب و گریزی که رابرت دنیرو هنرپیشه بسیار معروف با این ماشین در برابر ب ام و انجام داد خیلی از نظر پایداری معروف شد. 2- شاسی نمیتونه ضعیف باشه ولی ماشین بالاترین هندلینگ و پایداری را داشته باشه هم در زانتیا و هم در 406
   -ایشان گفته نتیجه زانتیا در این تست ضعیف بوده در حالی که در سال 1997 هم بنز سی کلاس و هم ب ام و سری 3 همین تعداد ستاره را دریافت کردند و 1 ایربگ هم اضافه تر داشتند.
   -ایشان گفته فروشش خوب نبوده در حالی که زانتیا از سال 1994 تا 2001 بیش از یک میلیون و 200هزار در اروپا فروش کرد و در سال 1994 خودرو دوم اروپا شد و بالاتر از بنز سی کلاس که سوم شد قرار گرفت. و جالبه مدل xm که پایه زانتیا هست در سال 1990 خودرو سال شد با اختلاف زیاد با خودرو دوم و 406 هم در سال 1996 خودرو دوم اروپا شد.
   سایت بسیار سخت گیر تاپ گیر را با اون کارشناسهای رک و بی پروا همه میشناسند وهمین سایت در سال 1995 در بین 16 سدان خانوادگی ممتاز دنیا زانتیا را بعنوان خودرو ششم معرفی کردند و جمله معروفی در باره اش گفتند که یکی از بهترین سدانهای خانوادگی دوران.
   زانتیا با تمام محاسن و معایبش 4سال هست که تولید نمیشه و در اروپا هم 14ساله که تولید نمیشه انرژی گذاشتن برای بزرگنمائی ضعفهاش و مانور دادن روی 2ستاره یورو انکاپش که هنوزم 90 درصد ماشینهای ایران عاجز از دریافت همین 2ستاره و حتی 1ستاره هستند هیچ ثمری نداره پس بهتره استانداردهای تست تصادف و ایمنی کامل ماشین و تفاوت سطح سازمانها ی آزمایشگر را یاد بگیریم تا پس از این شاید با ستاره های دروغین کلاه سرمون نزارند هر چند متاسفانه خواسته مصرف کننده حتی برای پیش پا افتاده ترین خواسته ها و آپشنها چه ایمنی و چه رفاهی نادیده گرفته میشه .ببخشید خیلی طولانی شد امیدوارم سرتون درد نگیره و سپاسگذارم اگر این نوشته ناقص را مطالعه کردید.

   • در پاسخ به: کاوه

    احمد | آذر 18, 1393 | لینک نظر

    دوست عزیز زانتیا هم مثل همه ماشینای دیگه یه سری مزایا داره یه سری معایب ، سواری خوب و سیستم تعلیق نرم و هندلینگ مناسب در مقابل ایمنی پایین ، مصرف سوخت بالا تا جایی که از نمونه های اتومات هم حجم خودش بیشتر مصرف میکنه و … شتابشم شاید زمان خودش خیلی خوب بوده ولی الان نسبت به رقبای دنده ای و هم حجم خودش ضعیفتره! مثل اوانته دنده ای و مگان ۲۰۰۰ دنده ای … مطلبی درباره وزن ماشینها عنوان کردید و مثال کمری و یاریس رو زدید ، چرا ایمنی زانتیا رو با مگان ۱۳۷۰ کیلویی مقایسه نکردید!؟ زانتیا سبکتره درسته؟ایمنی ۱.۵ در برابر ۵ ستاره مگان! ایمنی ماشین مهمترین ویژگی ماشینه یعنی از همه پارامترهای دیگه مهمتره پس قابل چشم پوشی نیست به هیچ عنوان! زانتیا شاید نسبت به پراید و ۴۰۵ خلاصه اینجور ماشینها ایمنتر باشه ولی از لحاظ ایمنی نسبت به ماشینهای امروزی که هیچ! نسبت به ماشینها ماشینهای ۱۰-۱۲ سال پیشم حرفی واسه گفتن نداره مثل مگان ، مزدا۳ ، اوانته و …

    ممکنه بگید زانتیا برای سال ۹۳ هست و نباید با ماشنهایی که اسم بردم مقایسه بشه ولی بحث سر اینه وقتی میشه با مبلغ مشابه ماشینهای ایمنی سوار شد چرا باید زانتیای سال ۹۳ با ایمنی پایین رو انتخاب کرد!

    موفق باشید

    • در پاسخ به: احمد

     کاوه | آذر 19, 1393 | لینک نظر

     جناب احمد من مطلقا در باره اینکه کسی زانتیا بخره و یا نخره صحبت نکردم اون چیزی که من خواستم توجه شما رو بهش متمرکز کنم معنای ایمنی بصورت عمیق بوده که ظاهرا ناموفق بودم.بر اساس آمار پزشکی قانونی در سال 92 و با همون نسبت در سال 93 تا کنون نزدیک به 48درصد کشته ها یعنی حدود 9000نفر عابر و موتور سوار بوده اند که برای کشتنشون هیچ نیازی به ماشین ایمن نیست با گاری هم اگر ایمن رانندگی نکنی میشه کشتار کرد.از روزی که ماشین ساخته شده سازندگانش به فکر ایمنتر کردن ماشینهاشون بودن و یکی از عوامل ایمنتر شدن هم همین تستهای تصادف بوده که هر روز باعث شده یک عنصر ایمنی جدید به ماشینها اضافه بشه.ولی اگر این همه کار ارزشمند با این فکر که خوبه من داخل یک ماشین ایمن نشستم و اگر تصادف کنم سالم میمونم و فرد و یا سرنشینان ماشین مقابل که فرضا ایمنیش یه کمی از ماشین ما پائینتره از بین میروند تبدیل به یک ضد ارزش میشه. فرض کنیم فردی 75کیلوگرمی در یک ماشین 5ستاره کامل اونهم با روش جدید از encap و یا iihs با سرعت 90 کیلومتر رانندگی کنه و یکباره تصادف کنه به اندازه 2تن نیرو از طریق کمربند به قفسه سینه وارد میشه که ستاره های تست تصادف چندان تاثیری در کاهشش ندارند حالا اگر سرعت به 120 کیلومتر و وزن راننده 100 کیلوگرم این نیرو 3/5 تن خواهد شد.این مثال رو برای این زدم که عنان ایمنی رو اگر خودمون در دست نگیریم خیلی نمیشه به ستاره ها اکتفا کرد. حتما گزارش اون 4جوان ناکام در مگان که بخاطر فقط چرخیدن مگان و ایجاد شتاب منفی و خونریزی داخلی کشته شده اند در تیونینگ تاک رو خوندید بنابراین از بین رفتن افراد در یک تصادف چه بسا اصلا بخاطر مچاله شدن ماشین نباشه.فکر میکنید چند درصد راننده ها میدونند سالمترین راننده پس از دیدن مانع چند ثانیه طول میکشه مغز به پا دستور ترمز کردن رو بده و در این مدت اگر 100کیلومتر سرعت داشته باشه چه مسافتی رو طی میکنه؟و اینکه مسافت توقف با سرعت رابطه مستقیم نداره و به نوعی رابطه توانی و یا لگاریتمی داره . و یا اینکه وقتی سرعتت به 120 کیلومتر رسید زاویه دیدت چقدر خواهد شد و تا چند متر جلوتر را باید کنترل کنی.اینها همه موارد ایمنی هستند که گاها یکی از همینها به اندازه 10 ستاره تست تصادف کمکت میکنه.دیر وقته ادامه بحث رو امیدوارم زنده باشیم و شب آینده ادامه بدیم فقط برای اینکه دایره آگاهیهامون در باره ایمنی اضافه بشه و نه ماشینی بخریم و نه بفروشیم. خوش و خرم باشید.

     • در پاسخ به: کاوه

      احمد | آذر 19, 1393 | لینک نظر

      جناب کاوه فکر نکنم موضوعی از این واضح تر وجود داشته باشه! ایمنی راننده و سرنشینانش در ماشینی با 5 ستاره ایمنی مثل مگان بسیار بالاتر از ماشینی با 1.5 ستاره ایمنی مثل زانتیاست! این مطلب رو که قبول دارید؟! وگرنه هیچ کسی منکر این نیست که همه باید با احتیاط رانندگی کنن چه کسی که تو ماشین 5 ستاره نشسته چه اونیکه تو ماشین 1 ستاره نشسته! بحث سر اینه که باید دور ماشینهایی که ایمنی پایینی دارن رو خط قرمز بکشیم چون اگه خدایی نکرده تصادف کردیم فکر نکنم کسی باشه که دوس داشته باشه تو خودرویی که بیشتر از 1.5 ستاره از تست ایمنی دریافت نکرده باشه !!!

      موفق باشید

     • در پاسخ به: کاوه

      علیرضا | آذر 11, 1395 | لینک نظر

      یکی که اروم و ایمن میرونه چه خودرویی بگیره تا وقتی بهش میزنن نمیره

   • در پاسخ به: کاوه

    سلمان | آذر 19, 1393 | لینک نظر

    لطفا یکم کمتر بنویسید.از حوصله خوانده دور هست.

 26. آرین | آذر 18, 1393 | لینک نظر

  حیفه سایت تخصصی مثل دنده6 گزارش تاریخ گذشته ای از کسی که مشخصه اصلا در این زمینه اطلاعات نداره را بعنوان مقاله روز در سایت بگذاره.
  الان در ایران بیش از 100مدل ماشین وطنی و چینی و کره ای در دسترس مردم هست.این آقای کارشناس بازهم رفته سراغ ماشینهائی که چندین ساله تولید نمیشن.
  206 که در لاتین انکاپ تست شد و با 206 موجود در ایران یکیست با 2ایربگ 2ستاره گرفته و بدون ایربگ 1ستاره گرفته ولی ایران خودرو تا ابد میخواد هر ماشینی که شباهتی به 206 داره را 4ستاره معرفی کنه.
  سمندی که این آقا پیش بینی میکنه در یورو ان کاپ 3ستاره میگیره مدل ارتقاء یافته اش یعنی سورن مورد تست یه سازمان در اروپا قرار گرفته ولی ایران خودرو هیچوقت اطلاعاتشو بیرون نداده.اگر 3ستاره سمند معمولی بدون ایربگ میگرفت پس سورن با 2ایربگ حداقل 4ستاره میتونست بگیره و اگر گرفته بود تا الان گوش فلک را کر کرده بود.پس لطفا اون همه تشکیلات و تجهیزات تست تصادف رو به مسخره نگیرید و پیش بینی نکنید.
  حالا چرا هر کسی که میخواد ادعای استقلال در کارشناسی بکنه اینهمه زانتیا را میکوبه ؟چون زانتیا دیگه تولید نمیشه و صاحب حقوقی مشخصی نداره حتی خود سایپا هم برای تبلیغ پراید زانتیا را میکوبه بدون اینکه خجالت بکشه که یه زمانی خودش مونتاژش میکرد و بعنوان ایمنترین خودرو میفروختش.
  جالبه دقیقا روزی که نماینده سایپا در میزگرد تلویزیونی ادعا کرد پراید از زانتیا ایمنتره در زاهدان بین یه پراید با 5سرنشین و یه زانتیا با 5سرنشین تصادف رخ داد که اتفاقا خبرشو همین خبر آنلاین گذاشته بود و متاسفانه هر 5سرنشین پراید در محل تصادف فوت کرده بودند و 5سرنشین زانتیا با کمترین جراحات سطحی بدون نیاز به مداوا از تصادف نجات پیدا کرده بودند.البته گفتن این موارد اصلا درست نیست ولی وقتی کسی که خودشو کارشناس معرفی میکنه و پیش بینی میکنه اگر زانتیا با مگان تصادف کنه سرنشینان مگان با کمترین آسیب روبرو میشن و زانتیا برعکسش باید گفت نیازی به تصادف بین مگان و زانتیا نیست همون گزارش خبر آنلاین در باره تصادف زانتیا با اتوبوس و سرعت زیاد و 13سرنشین از برادران افغان که خوشبختانه حتی یکیشون نیاز به مراجعه به بیمارستان را پیدا نکرد البته خود ماشین آسیب زیادی دیده بود و یا تصادف یادگار امام که زانتیا با سرعت بیش از 150کیلومتر که همه رسانه ها پوششش دادند و راننده زانتیا بدون حتی یه خراش از ماشین پیاده شد.
  اگر واقعا ایمنی براتون مهمه چرا هنوز به قول این دوستمون دارید سالی 500هزارپرایدو صدها هزار دستگاه وانت پیکان و 405 و سمند و 206 بدون ایربگ و abs تولید میکنید و هرچه ماشین چینی که وارد میکنید و مونتاژ حتی 1ستاره هم از یورو ان کاپ نگرفتن.خوب مرد و مردونه شرط تولید و واردات رو ایمنی قرار بدید.چرا اسمی از ماشینهای سنگین بدون ترمز نمیبرید حتما اونا صاحبهای قدرتمند دارند و نمیشه باهاشون شوخی کرد ولی زانتیا مال مردمه و ضعیفتر از مردم هم که کسی نیست. و چون خودروسازها از گذاشتن ایربگ و ترمز ای بی اس سر باز میزنند این آقا هم توجیه میکنه که ایمنی که به این چیزها نیست!!پس میفرمائید خودروسازهای معتبر دیوونه شدن 10تا ایربگ روی ماشینهاشون میزارن و اینهمه روی ترمز کار میکنند.

  • در پاسخ به: آرین

   احمد | آذر 18, 1393 | لینک نظر

   آخه زانتیا با 1.5 ستاره ایمنی جای دفاع کردن داره که شما اینجوری از ایمنی زانتیا دفاع میکنی!!؟؟؟؟

  • در پاسخ به: آرین

   شهریار | اردیبهشت 26, 1395 | لینک نظر

   مگان 5 ستاره است و اصلا با زانتیایی نا ایمن قابل مقایسه نیست

  • در پاسخ به: آرین

   حمید | تیر 12, 1395 | لینک نظر

   درعین حال ک اخرحرفت درسته،چقدرچرت وپرت گفتی،الان کدوم خودرو توایران بدون ایربگ تولید میشه

 27. رضا۷ | آذر 18, 1393 | لینک نظر

  خدایا نسل ماشین های ناامن رو از ایران منقرض بفرما.. الهی آمین
  خب من الان به این نتیجه رسیدن هیچ کاری به جز دعا از دستم برنمیاد، خودرو ساز ها که مافیایی شدن واسه خودشون مردم هم از روی ناچاری مجبورن بخرن چی بگم دیگه!؟

 28. یه پسر | آذر 18, 1393 | لینک نظر

  خیلی باعث تاسف که ماشینی که در آمریکای شمالی با یه قیمت پایین واسه استفاده دانشجویی اونم بصورت دو درب در حدود 25 سال پیش تولیدش بعد از چند ماه به دلیل ایمنی پایین متوقف شد
  امروز نزدیک به 20 ساله که این ماشین شده وسیله زیر پای خانواده های ایرانی یا به نوعی قاتل ملی
  حالا شاید کسی بین زانتیا و مگان و موارد دیگه حق انتخاب داشته باشه
  و شاید اونی که ام وی ام 110 رو می خره بیشتر واسه استفاده شهری ازش استفاده کنه
  اما متاسفانه پراید یه وسیله ای شده که قشر متوسط رو به پایین تا یه پولی دستش میاد چاره ای ای جز خریدش نداره
  ای کاش انسانیت در ایران ارزش داشت

 29. m | آذر 18, 1393 | لینک نظر

  واقعا جای تاسف داره , این همه خودرو بدون ایمنی کافی تو ایران هست !
  به نظر من در بین خودروهای زیر 40-50 میلیون خرید 206 و 207 و تندر 90عاقلانه تر است و کلا خرید خودروی چینی با هر قیمتی ارزش ندارد.در مورد خودروهای چینی هر دفعه موضوعی مطرح میشه یک روز بحث ایمنی نا کافی , یک روز متریال بدون کیفیت , یک روز عدم تعادل , عدم کیفیت قطعات , بد بودن خدمات ، استهلاک بالا و … خداییش این خودروهای چینی چی دارن !!!!!
  آهان یادم نبود آپشن دارن 🙁

  • در پاسخ به: m

   یه پسر | آذر 18, 1393 | لینک نظر

   اینکه ماشین های چینی بی کیفیت هستن برای همه روشنه

   اما دلیل نمیشه چون اونا کیفیت و ایمنی ندارن ال 90 ایمنی داشته باشه

   حالا خوبه آدم بین بد بدتر یکی رو انتخاب کنه اما به نظر من اگه ال 90 با قیمت 40 میلیون ایمنیش کمتر از جک جی 5 یا 620 نباشه بیشتر نیس

   • در پاسخ به: یه پسر

    امير | خرداد 2, 1395 | لینک نظر

    آقاي صاحب نظر فرق كاربرات رو با clc ميتوني براي هممون يه شرح بدي تا بعد نظرت رو قبول كنيم جك و 620 بهتر از ال ممده؟ آقا اطلاعاتت در حد مطالعه از سايت و چند تا مجلست لطف كن نظر نده كسي رو هم ك مثل خودت كم اطلاع هستش گمراه نكني ممنون ميشم. همچين نظر گذاشته چي از چي بهتره انگار هر سه تاشون رو همزمان داره والا.