اولین تجربه رانندگی با سوناتا 2015

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۳ | 14 نظر

لوکس و آرام

 

نریمان اصغریان – پنج سال است که سوناتا در سگمنت سدان های متوسط استانداردهای جدیدی در زمینه مصرف سوخت، جاداری و استایل تعریف کرده است و مدل 2015 نیز همین نقاط قوت فعلی را حفظ کرده و در کنار ارزش بیشتر در برابر مبلغ پرداختی را نیز اضافه کرده است.

 

سوناتا 2015 )با کد LF شناخته می شود) یک سدان متوسط خانوادگی 5 نفره است. هیوندا در سال 2015 طول، عرض، ارتفاع و ویل بیس (فاصله محور جلو و عقب) سوناتا را افزایش داده است. طول کلی 1.3 اینچ بیشتر شده، ویل بیس 0.4 اینچ افزایش یافته و عرض آن 1.2 اینچ بیشتر شده است. با اینکه سوناتا بزرگترین ویل بیس در این سگمنت را ندارد نسبت به رقبای عمده خود فضای سرنشین بیشتری ارائه می دهد.

 

هیوندای سوناتا 2015

 

 

طراحی بیرونی سوناتای 2015 نسبت به قبل با وقار تر شده و طرح آن برگرفته از جنسیس سدان است که بیشتر روی جنبه لوکس بودن تمرکز دارد. داخل سوناتا مانند جنسیس شده است و کیفیت مواد بهبود یافته و لیست آپشنهایی که در آن به کار رفته از نوعی است که بیشتر در خودروهای لوکس دیده می شود. پنج سطح متفاوت تریم برای آن در نظر گرفته شده که شامل SE، Sport، Limited، Eco، و مدل تست شده در این مقاله Sport 2.0T است. سه موتور مختلف 4 سیلندر در دسترس هستند و تمام مدل ها (تریم ها) دیفرانسیل جلو هستند. تا سال 2015 یک مدل هیبرید با طراحی مجدد نیز اضافه خواهد شد ولی تا زمان عرضه مدل هیبرید 2014 در کنار مدلهای جدید فروخته می شود.

موتور و گیربکس:

مدل Sport 2.0T قوی ترین انتخاب در بین مدلهای 2015 است که 245 اسب قدرت و 352 نیوتن متر گشتاور دارد. این موتور به منظور رقابت با رقبای 6 سیلندر تنفس طبیعی مانند تویوتا کمری و هوندا آکورد طراحی شده است.

 

 

مدل پایه با حجم 2.4 لیتر (تنفس طبیعی) 185 اسب قدرت دارد که نسبت به سال پیش 5 اسب کمتر شده است. هر دو موتور 2.0 و 2.4 مجهز به گیربکس 6 دنده اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی هستند. در مدل 2.0 توربو امکان تعویض دنده ها از طریق شیفترهای فرمان نیز وجود دارد که برای خودرویی در این سگمنت هم خوشایند و هم غیر عادی است.

 

هیوندای سوناتا 2015

 

موتور سوم در برنامه تولیدات سوناتا یک موتور جدید محسوب می شود. موتور مذکور از نوع 1.6 لیتر توربوشارژ 4 سیلندر با 177 اسب قدرت و 264 نیوتن متر گشتاور است. گشتاور این موتور به طور قابل ملاحظه ای از نمونه 2.4 لیتر تنفس طبیعی بیشتر است. برای دستیابی به کمترین مصرف سوخت این موتور 1.6 که فقط در تریم Eco نصب می شود مجهز به گیربکس 7 دنده دابل کلاچ اتوماتیک با قابلیت تعویض دستی است.

رانندگی با آن چگونه است؟

احتمالا بارزترین ویژگی شخصیتی سوناتا در بین تمام مدلهای آن سکوت مطلق آن است. سوناتا خودرویی ساکت است. جذب ناهمواریهای جاده با تعلیقی بی صدا بزرگترین نقطه قوت این سدان متوسط است. کیفیت سواری آن (فارغ از نوع تریم) به خوبی تحت کنترل بوده و هرگز خشن نیست. با اینکه شکایت خاصی نمی توان از قابلیتهای دینامیکی سوناتا کرد ولی رانندگی با آن هیجان زیادی ندارد. حتی قوی ترین مدل آن (اسپرت 2 لیتری توربو) مشکل جدی کمبود قدرت دارد ولی نسبت به مدل پایه خیلی سریعتر سرعتش به محدوده سرعت بزرگراه می رسد. در تست نشریه Edmunds مدل اسپرت در عرض 8.3 ثانیه به سرعت 96.5 کیلومتر رسید که در بین خودروهای 4 سیلندر دیگر در این سگمنت رقمی متوسط است. رقبای 6 سیلندر سوناتا حدود 2 ثانیه زودتر از آن به همین سرعت می رسند.

 

هیوندای سوناتا 2015

 

در تست ترمزگیری نشریه ادموندز سوناتا Sport 2.0T برای توقف کامل از سرعت 96.5 کیلومتر نیاز به 38.1 متر مسافت داشت. با اعمال بیشترین نیروی ترمز، سوناتا تعادل خود را حفظ کرد و دایو دماغه خیلی کمی داشت. با اینکه پدال ترمز سفتی و حس اطمینان خود را در تستهای ترمز متوالی حفظ کرد ولی مسافت ترمز 1.5 متر افزایش یافت.

در مدل اسپرت 2 لیتری توربو علاوه بر شیفتر فرمان، غربالک فرمان در قسمت بالای پای راننده از نوع صاف است که نسبت به غربالکهای کاملا مدور در تریم های دیگر بهتر است. ولی همچنان هیوندا خودرویی اسپرت برای لذت رانندگی نیست. هوندا آکورد اسپرت که گیربکس 6 دنده دستی ارائه می کند رانندگی بسیار لذت بخش تری نسبت به سوناتا دارد.

رانندگی با مدل Eco تعجب آور است زیرا نسبت به مدل پایه بسیار قویتر است و رفتار جاده ای مشابهی دارد و در عین حال کم مصرف ترین عضو خانواده سوناتا و از مدل اسپرت 2 لیتری توربو نیز ارزان تر است. همچنین از نظر امکانات نیز زیاد فقیر نیست و می توان با پکیج تکنولوژی صاحب آن شد که شامل آپشنهای اضافه ای مانند سیستم ناوبری، شناسایی نقطه کور و صندلیهای جلو با سیستم گرمایش و .. است.

در تمام تریم ها سه حالت رانندگی وجود دارد: Normal، Sport، و Eco که نوع کالیبراسیون گیربکس و عکس العمل دریچه گاز را با نیازهای شما هماهنگ می کنند. در مدل اسپرت سفتی فرمان نیز بیشتر می شود. اختلاف میان حالت Eco و Sport ناچیز است و اگر هنگام رانندگی صبر و حوصله تان از دیگران بیشتر است می توانید از حالت Eco اجتناب کنید.

مصرف سوخت:

اگر هدف شما از خرید سوناتا مصرف سوخت پایین باشد مدل Eco انتخاب واضح است. مصرف سوخت آن بر اساس استاندارد EPA در شهر 8.4 لیتر، در جاده 6.18 لیتر و در سیکل ترکیبی 7.35 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده است. البته مشکل اینجاست که مصرف آن فقط 0.78 لیتر کمتر از مدل 2.4 لیتری است که قیمت مدل پایه آن 2.125 دلار پایینتر است. ولی مدل 1.6 لیتری به خاطر گشتاور بهترش رانندگی لذت بخش تری نسبت به نمونه 2.4 لیتری دارد. مصرف سوخت در تریم های اسپرت و لیمیتد با موتور 2.4 لیتری (8.4 ترکیبی/9.8 شهر/6.7 اتوبان) و مدل پایه تریم SE نیز (8.11 ترکیبی/9.4 شهر/6.35 اتوبان) با همان موتور اعلام شده که مصرف بیشتر تریم های اسپرت و لیمیتد به گفته یکی از نمایندگان هیوندا به خاطر سایز بزرگتر تایر و رینگ و وزن تجهیزات اضافه آنهاست.

مصرف مدل اسپرت 2 لیتری توربو تست شده در این مقاله بر اساس استاندارد EPA در سیکل ترکیبی 9.04، در شهر 10.22 و در اتوبان 7.35 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده است که نسبت به مدل 2 لیتری توربو در سال گذشته در شهر 0.98 لیتر و 0.36 لیتر در 100 کیلومتر در سیکل ترکیبی کاهش مصرف داشته است ولی مصرف در اتوبان تغییری نکرده است. در تست نشریه ادموندز مدل اسپرت 2 لیتری توربو در سیکل ترکیبی 10.22 و در اتوبان 7.49 لیتر در 100 کیلومتر بنزین سوزاند.

داخل کابین سوناتا و امکانات آن چگونه است؟

به بیان ساده داخل سوناتا بسیار بزرگ است. احتمالا در کابین سوناتا هیچ وقت نیازمند فضای بیشتر نخواهید بود. افراد بالغ با سایز بزرگ در صندلی های عقب آن راحت خواهند بود و فضای سر و پا برای سرنشینان جلو در سوناتا جزو بهترین در کلاس خودش است. طراحی کنسول وسط نسبت به مدل قبلی که حالتی عمودی داشت بیشتر حالت افقی پیدا کرده و باعث افزایش عرض کابین شده است. با این حال در طراحی کابین ویژگی نوآورانه ای به چشم نمی خورد. حس جاداری سوناتا در تمام رقبای آن وجود ندارد.

 

 

هیوندای سوناتا 2015

 

 

چیدمان دکمه های طوری است که استفاده از آنها را آسان می کند و برای سیستم ناوبری، تلفن، رادیو و سیستم های رسانه ای دکمه های جداگانه در نظر گرفته شده است. کنترل سیستم تهویه از طریق دکمه های مدور انجام شده و صفحه نمایش اینترفیس لمسی هیوندا که کار کردن با آن راحت است همچنان وجود دارد. در تریم لیمیتد صندلی های تمام چرم در دسترس هستند ولی صندلی های چرم نارنجی در مدل اسپرت 2 لیتری توربو بهتری ظاهر را دارند. صندوق بار سوناتا با حجم 461 لیتر با صندوق حجیم فولکس پاسات برابری می کند.

 

هیوندای سوناتا 2015

سایه بان شیشه عقب، کروز کنترل با قابلیت توقف کامل خودرو، در هوشمند صندوق عقب که با نزدیک کردن کلید به آن و صبر کردن به مدت 3 ثانیه در صندوق اتوماتیک باز می شود، سیستم گرمایش و سرمایش برای صندلی راننده و سرنشین کناری راننده (برای صندلی عقب بنا بر سفارش)، سیستم گرمایش برای فرمان در پکیج Tech، بلوتوث، USB، خروجی اضافه، سیستم Apple CarPlay برای ارتباط iPhone با صفحه نمایش 8 اینچی سیستم ناوبری بخشی از امکانات ویژه سوناتا 2015 هستند. سیستم هشدار هنگام برخورد از جلو، سامانه شناسایی نقاط کور و سیستم اخطار خارج شدن از لاین از دیگر موارد قابل ذکر هستند.

در میان تجهیزات ایمنی سوناتا 2015 می توان به 7 ایربگ (به طور استاندارد) که شامل ایربگ های زانوی راننده هم می شود اشاره کرد. مقاومت پیچشی شاسی 41 درصد و استحکام خمشی آن 35 درصد بهتر شده است. در تست موسسه NHTSA سوناتا 5 ستاره ایمنی دریافت کرد.

سوناتا برای چه افرادی مناسب است؟

اگر در جستجوی یک سدان متوسط هستید که بسیار جادار و ساکت باشد و کابین آن کاربردی باشد سوناتا 2015 قطعا همان خودرویست که دنبالش بودید. امکانات فراوان با قیمتی رقابتی و گارانتی 10 ساله/160 هزار کیلومتر دلایل دیگری برای انتخاب سوناتا هستند. در نقطه مقابل آن باید گفت موتور 2 لیتری توربو سوناتا در مقایسه با رقبای 6 سیلندر خود بسیار ضعیفتر است بنابراین اگر خودرویی خانوادگی با موتوری قدرتمند می خواهید سوناتا شما را مایوس خواهد کرد. همچنین فارغ از نوع تریم یا نوع موتور، سوناتا لذت رانندگی خاصی ندارد و اگر لذت یا هیجان رانندگی از فاکتورهای ارزشمند شماست در این سگمنت رقبای دیگری هستند که از این نظر به سوناتا برتری دارند.

 

 

در پایان توجه شما را به مقایسه مشخصات فنی و نتایج تست سوناتا 2015، سوناتا 2011 و بی ام و 328i F30 جلب می کنیم:

 تست و بررسی هیوندا سوناتا 2015

 تست و بررسی هیوندا سوناتا 2015

 

منبع : کار دات آی آر

از سراسر وب
پیشنهاد از

14 دیدگاه

 1. علی | خرداد 29, 1394 | لینک نظر

  برو بابا

 2. علی | دی 19, 1393 | لینک نظر

  سوناتا واقعا مزخرفه 206 تیپ 5 با تمام بی کیفیتیش خیلی از این ماشین چابکتره

 3. اکبر | دی 6, 1393 | لینک نظر

  دوستان من yf دارم.اینقدرها هم که میگید بد نیست.ولی قبول دارم که ما ایرانی ها یکم با اینجور طراحی ها مشکل داریم.به نظر من ایرانی ها کلا سبک طراحی نزدیک به فورد را بیشتر میپسندند.سانتافه و سوناتا جدید هم از همین فرم تبعیت میکنند.ولی yf ماشین بدی نیست.منکه راضی هستم.البته lf هم خیلی خوب طراحی شده.نمیشه واقعیت را قبول نکرد.

  • در پاسخ به: اکبر

   مجتبی | دی 6, 1393 | لینک نظر

   دوست عزیز من هم ایرادی به فنی این ماشین نگرفتم ، دوستان هم از نقطه نظر طراحی بحث کردن، هر چی باشه هیوندا هست و حرفهای زیادی برای گفتن داره. از نظر طراحی هم سلیقه ما ایرانی ها تعیین کننده نبوده ، مردم کشورهای توسعه یافته هم خیلی طرح های فضایی رو نمی پسندند ، و اینطور طراحی ها جسارت طراح رو نشون میده که بازار رو به چالش میکشه ، و بعد از یکی دو سال یا موفق از آب درمیاد یا نیاز به تغییرات داره که درباره سوناتا yf مورد دوم اتفاق افتاد.
   در کل ایشالله چرخش سالهای سال به خوشی برات بچرخه و حالشو ببری. وقتیم خواستی عوضش کنی بودجه ت به بنز و پورشه برسه بازم حالشو ببری !!
   یا علی

 4. مجتبی | دی 6, 1393 | لینک نظر

  سلام.
  قطع به یقین طراحان هیوندا پس از مطالعه بازار جهانی این خودرو متوجه ضعف طراحی yf شده اند. مسئله ای که البته در کشور ما کاملا برعکس است و مزیت محسوب میشود. طراحی YF بسیار اغراق آمیز و اصطلاحا فضایی بود که این باعث دلزدگی مصرف کننده در طول زمان میشد و این برای عمر مفید یک خودرو یه ایراد محسوب میشه!
  خدا کنه طراحان داخلی هم کمی فکر کنند و دستی به سرو روی طراحی های سی سال پیش بکشند!!

 5. محمد رضا | آذر 22, 1393 | لینک نظر

  قیمتش به دلار چند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 6. شمس | آذر 21, 1393 | لینک نظر

  كسى ميدو نه اين ماشين بهتره يا كمرى؟؟

  • در پاسخ به: شمس

   sepehr | آذر 21, 1393 | لینک نظر

   هنوز تست مقایسه ای این دو خودرو انجام نشده، اما طبیعتا کمری فیس لیفت در بازار آمریکا جذابیت فوق العاده ای خواهد داشت و هر سال هم فروش بیشتری را تجربه می کند،در بازار ایران قضیه کمی متفاوت است و می توان محبوبیت سوناتا را بیشتر دانست.

  • در پاسخ به: شمس

   hsh | دی 29, 1394 | لینک نظر

   خیلی از دوستان کمری رو بیشتر قبول دارند بخاطر راحتی و بی سرو صدا بودنش

 7. آرش | آذر 21, 1393 | لینک نظر

  YF جذابیت بیشتری دارد.البته عقیده من اینطوره.

 8. مهدی | آذر 21, 1393 | لینک نظر

  سپاس از نریمان و دنده 6
  اطلاعات خوبی دادید ممنون.

 9. imanrio | آذر 21, 1393 | لینک نظر

  با تشکر از نریمان جان،
  شگفت انگیزه که شتاب موتور 1.6 توربو سوناتا از 2 لیتر توربو پرشتابتر و کم مصرفتر هست . البته مصرف 2 لیتر توربو از 320 در caranddriver کمتر هست . و اعداد 320 هم مخصوصا در 1/4 مایل بالاتر از اعداد در امریکا هست .