رنو مگان پُر خرج تر است یا جیلی امگرند7 ؟

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۲ آذر ۱۳۹۳ | 24 نظر

نگاهی به قیمت قطعات و هزینه‌های جانبی رنو مگان در مقایسه با جیلی امگرند 7

نویسنده :امیر حسین صیاد
امگرند 7 نخستین خودرو چینی بود که با ورود به بازار ایران کمی از تفکر عمومی و منفی در مورد چهارچرخ‌های سرزمین اژدها فاصله گرفت و برای اولین بار عبارت با‌کیفیت در کنار نام آن به کار گرفته شد. بازار ایران تا زمان ورود امگرند 7 تنها مگان را به عنوان محصولی از یک خودروساز داخلی در کلاس متوسط شهری پیش روی مشتریان قرار می‌داد اما امگرند 7 معادلات مگان را به هم زد و توانست به عنوان خودرویی وارداتی قیمتی مشابه مگان را ارائه کند و همین موضوع باعث شد بخش زیادی از مشتریان در غیاب مگان روی خط تولید پارس خودرو به سراغ این وارداتی جدید از چین بروند که قطعات مشترک زیادی در پلت‌فرم آن با تویوتا کرولا به چشم می‌خورد. در حالی که پارس خودرو با قطره‌چکان مشغول عرضه مگان به بازار ایران بود، مشتریان از فرصت استفاده کردند و عطش بازار را با امگرند 7 سیراب کردند.

به نقل از عصر خودرو، اکنون در زمانی که مگان 2000 در بازار آزاد به سختی و با قیمتی حدود 115 میلیون تومان یافت می‌شود‌، امگرند 7 دنده‌ای همچنان قیمتی حدود 70 میلیون تومان دارد و مدل اتوماتیک این خودرو حداکثر به مرز 85 میلیون تومان می‌رسد‌. با این حساب اگر هنوز هم اصرار دارید که این دو خودرو در بازار می‌توانند با هم رقابت کنند، این سوال پیش می‌آید که هزینه‌های جانبی بعد از خرید مگان و امگرند 7 چگونه است‌؟ کدام‌یک خودرو پر‌هزینه و پر‌خرج‌تری هستند‌؟ برای دریافت پاسخ این سوالات می‌توانید در این مطلب همراه ما باشید‌.

مخارج نگهداری رنو مگان-1

نگاهی کوتاه به رنو مگان
رنومگان و جیلی امگرند 7 دو خودرویی هستند که با استقبال خوبی در بازار خودروی کشور مواجه شدند‌. حدود 8 سال پیش بود که واردات رنو مگان از ترکیه به کشور آغاز شد و در ابتدای کار رنو مگان در نمونه‌های وارداتی در دسترس بود و بعد از مدتی و با توجه به استقبال از این خودرو، پارس خودرو وارد‌کننده این خودرو را بر آن داشت تا تولید و عرضه این خودرو در کشور را در دست بگیرد و اوایل سال 87 بود که این خودرو‌ساز تولید خودرو مگان با پیشرانه 1.6 لیتری و مجهز به گیربکس دستی و همینطور سطح پایینی از امکانات را آغاز کرد و حدود یک سال بعد پارس خودرو تولید مگان با پیشرانه 2 لیتری 134 اسب بخاری که مجهز به گیربکس اتوماتیک و همینطور سطح بالاتری از امکانات بود را آغاز کرد و تا این زمان تولید رنو مگان ادامه داشته است و هنوز هم این خودرو روی خط تولید پارس خودرو قرار دارد که با توجه افت تولید این روز‌های مگان، رنو مگان صفر کیلومتر قیمتی در حدود 100 میلیون تومان در بازار کشور دارد.

نگاهی مختصر به جیلی امگرند7
شهریور ماه سال 91 بود که جیلران موتور نماینده انحصاری جیلی خبر از واردات و عرضه محصولات این کمپانی چینی را داد و با معرفی خودرو جیلی EC7 کار خود را در زمینه واردات خودرو‌های این برند آغاز کرد. بعد از گذشت یک سال و با تغییر نام این خودرو از سوی کمپانی مادر، نام این محصول از جیلی EC7 به جیلی EMGRAND7 تغییر کرد. حدود 2 سال است که از حضور جیلی امگرند7 در بازار خودرو کشور می‌گذرد و این خودرو توانسته لقب پر‌فروش‌ترین خودرو چینی را از آن خود کند و البته جزء خودرو‌های پر‌فروش وارداتی باشد. جیلی امگرند7 وارد‌شده به کشور دارای یک پیشرانه 1.8 لیتری بوده و مجهز به سیستم زمان‌بندی هوشمند سوپاپ‌ها (‌CVVT‌‌) است که قادر به تولید 139 اسب بخار است. واردات جیلی امگرند7 به کشور کماکان صورت می‌پذیرد و با توجه به استقبال خوب از این خودرو، جیلی امگرند 7 هم‌اکنون در نمونه دنده‌ای 70 میلیون و در نمونه اتوماتیک قیمتی در حدود 86 میلیون تومان دارد.

جیلی امگرند-مخارج نگهداری

نگاهی به هزینه‌های پس از خرید خودروهای جیلی امگرند7 و رنو مگان
پس از خرید هر خودرو مالکان همیشه با 2 نوع از هزینه‌های خودرو روبه‌رو هستند؛ نوع اول این هزینه‌ها را می‌توان به هزینه‌هایی که بابت سرویس‌ها و قطعات مصرفی بوده، نسبت داد که در این دسته از هزینه‌ها قطعات مصرفی همچون فیلتر روغن، فیلتر هوا، فیلتر تهویه، فیلتر بنزین، لنت‌ها و دیسک و صفحه کلاچ قرار می‌گیرند. دسته دوم هزینه‌ها که به طور متوسط برای هر خودرو نیاز بوده شامل قطعاتی است که معمولا بعد از هر تصادف یا برخوردی این قطعات شکسته شده و نیاز به تعویض دارند که در این دسته می‌توان گفت قطعاتی همچون سپر جلو و عقب، جلو پنجره، چراغ جلو و عقب، آینه‌های بغل خودرو و‌… قرار می‌گیرند. برای پیداکردن این هزینه‌ها سری به نمایندگی‌ها و بازار قطعات این دو خودرو می‌زنیم که در این خصوص هم باید گفت قطعات خودرو‌های جیلی فقط در نمایندگی‌های جیلران موتور وجود داشته و فقدان آنها در بازار قطعات احساس می‌شود که این موضوع هم به خاطر انحصاری بودن شرکت جیلران در زمینه فروش و قطعات خودرو‌های جیلی در ایران است. در ابتدای کار سری به عاملیت جیلران موتور در خیابان شهید مخبری پونک می‌زنیم و قیمت قطعات مصرفی و قطعاتی را که در تصادف‌ها نیاز به تعویض پیدا می‌کنند، جویا می‌شویم. در این خصوص متوجه می‌شویم که جیلران موتور به‌تازگی و در اقدامی جالب قیمت برخی از قطعات پر‌مصرف خودروهای جیلی را بین 15 تا30 درصد کاهش داده است. بعد از کسب این اطلاعات به سراغ مسئول پذیرش و قطعات این نمایندگی می‌رویم که ایشان هم با در اختیار دادن قیمت قطعات مورد نظر به ما کمک می‌کنند. در ابتدا به بررسی قیمت قطعات مصرفی خودروی جیلی امگرند7 می‌پردازیم.

مروری بر قیمت‌های قطعات مصرفی جیلی امگرند 7 و رنو مگان
طبق اعلام نمایندگی، فیلتر هوای موتور این خودرو 22 هزار تومان، فیلتر تهویه مطبوع 24 هزار و 100 تومان، فیلتر روغن 12 هزار و 400 تومان، فیلتر بنزین 19 هزار و 600 تومان، لنت ترمز جلو 126 هزار و 600 تومان، لنت ترمز عقب 126 هزار و 600 تومان و دیسک و صفحه نمونه دنده‌ای این خودرو به قیمت 390 هزار تومان در عاملیت‌های جیلران موتور توزیع می‌شود. با توجه به اینکه قطعات خودرو مگان در بازار و نمایندگی‌ها یافت می‌شود ابتدا راهی خیابان ملت شده و از قطعه‌فروش‌های این خیابان قیمت قطعات مورد نیاز را به دست می‌آوریم و بعد از آن نیز برای دریافت قیمت قطعات شرکتی راهی نمایندگی پارس خودرو در بلوار آیت آلله کاشانی می‌شویم. طبق اعلام قطعه‌فروشان خیابان ملت، قطعات خودرو مگان با 2 جنس متفاوت عرضه می‌شوند که یکی جنس اصلی و دیگری جنس غیر اصلی است که در این مقاله به قیمت هر دو جنس فابریک و غیر‌فابریک اشاره خواهیم کرد. بنا بر اعلام شرکت شیوه سبز شیرازی که در خیابان ملت قطعات یدکی و بدنه اتومبیل را تهیه و تولید می‌کند، فیلتر هوای موتور اصلی مگان 40 هزار تومان، فیلتر هوای غیرفابریک مگان 15 هزار تومان، فیلتر تهویه مطبوع متفرقه 20 هزار تومان، فیلتر روغن اصلی 20 هزار تومان، فیلتر روغن متفرقه 10 هزار تومان، فیلتر بنزین اصلی 25 هزار تومان، لنت جلو اصل 180 هزار تومان، لنت جلو متفرقه 80 هزار تومان، لنت عقب اصل 140 هزار تومان، لنت عقب متفرقه 55 هزار تومان و قیمت دیسک و صفحه نمونه دنده‌ای 1600 این خودرو نیز 450 هزار تومان برای جنس اصلی و 250 هزار تومان برای جنس متفرقه بود. پس از اخذ این قیمت‌ها نگاهی نیز به قیمت‌های نمایندگی‌های مگان می‌اندازیم. طبق اعلام نمایندگی پارس خودرو، تمامی اقلام عرضه شده در نمایندگی‌های پارس خودرو جنس اصل بوده و قطعات متفرقه در نمایندگی‌های پارس خودرو وجود ندارند. بنا بر اعلام نمایندگی پارس خودرو فیلتر هوای موتور مگان 27 هزار تومان، فیلتر تهویه مطبوع 19 هزار تومان، فیلتر روغن 18 هزار تومان، فیلتر بنزین 24 هزار تومان، لنت جلو 120 هزار تومان، لنت عقب 75 هزار تومان (‌عدم موجودی لنت در نمایندگی) و دیسک و صفحه صفحه نمونه 1600 این خودرو نیز بین 550 تا 600 هزار تومان متغیر است.

رنو مگان

مروری بر قیمت قطعات بدنه و تزئیناتی جیلی امگرند7 و رنو مگان
طبق اعلام نمایندگی جیلران موتور، گلگیر جلو خودروی امگرند7 دانه‌ای 200 هزار تومان، چراغ جلو دانه‌ای 400 هزار تومان، چراغ عقب دانه‌ای 193 هزار تومان، آینه بغل 148 هزار و 800 تومان، سپر جلو 264 هزار و 900 تومان، سپر عقب 296 هزار و 300 تومان، مه‌شکن جلو دانه‌ای 113 هزار تومان، جلو پنجره با آرم 187 هزار و 600 تومان و آرم صندوق عقب 28 هزار و 600 تومان است. پس از اخذ قیمت قطعات خودروی جیلی امگرند7، به قیمت‌های شرکت شیوه سبز شیرازی که در خیابان ملت دارای فروشگاه قطعات یدکی و بدنه اتومبیل است، نگاهی می‌اندازیم. طبق اعلام این شرکت گلگیر جلو خودرو مگان دانه‌ای 200 هزار تومان برای نوع رومانیایی و دانه‌ای 380 هزار تومان برای نوع فرانسوی آن است، چراغ جلو اورجینال مگان دانه‌ای 480 هزار تومان و نوع متفرقه آن دانه‌ای 230 هزار تومان است و همچنین چراغ عقب اورجینال 180 هزار تومان بوده که نوع متفرقه آن نیز 100 هزار تومان قیمت دارد. در ادامه باید گفت که آینه بغل اصلی 250 هزار تومان، آینه بغل متفرقه 150 هزار تومان، سپر جلو اصلی 600 هزار تومان، سپر عقب اصل 650 هزار تومان، مه‌شکن جلو نوع اصلی دانه‌ای 75 هزار تومان، مه‌شکن جلو نوع متفرقه دانه‌ای 35 هزار تومان و آرم صندوق عقب نیز 25 هزار تومان قیمت دارد. بعد از دریافت قیمت قطعات مگان در خیابان ملت نگاهی نیز به قیمت‌های قطعات در نمایندگی پارس خودرو می‌اندازیم. طبق اعلام نمایندگی گلگیر جلو مگان دانه‌ای 310 هزار تومان، چراغ جلو دانه‌ای 450 هزار تومان، چراغ عقب دانه‌ای 160 هزار تومان، آینه بغل دانه‌ای 217 هزار تومان، سپر جلو 670‌هزار تومان، سپر عقب 720 هزار تومان، مه‌شکن جلو دانه‌ای 100 هزار تومان و آرم صندوق عقب نیز 27 هزار تومان قیمت دارد که در نمایندگی نیز موجود نبود.

سخن پایانی
با توجه به این قیمت‌ها باید گفت که قیمت قطعات خودروی جیلی امگرند7 به نسبت رقیبش یعنی رنو مگان مناسب‌تر به نظر می‌رسد. اگرچه رنو مگان خودرویی شناخته‌شده و محبوب در بازار کشور به حساب می‌آید اما باید اذعان کرد که جیلی امگرند7 با این وضع در شرایط بهتری قرار می‌گیرد و قیمت قطعاتش منطقی‌تر است.

 

93 هزار کیلومتر با پژو 206 SD V8

93 هزار کیلومتر با پژو 206 SD V8
از سراسر وب
پیشنهاد از

24 دیدگاه

 1. ظاهر | آذر 12, 1396 | لینک نظر

  با سلام خدمت دوستان بزرگوار وارجمند,من دوسال پیش جیلی خریدم که خداییش تا الان فقط روغنو فیلترشو عوض کردم جز این هیچ خرجی نداشته و باهاش تا ۲۲۰سرعت رفتم وخیلی ماشین عالی هستش قبلا هم پرشیا داشتم ولی زمین تا آسمون باهم فرق دارن ,در هر حال من ازش راضیم انصافا عالیه

 2. فالکروم | آبان 27, 1395 | لینک نظر

  با سلام خدمت همه.ایکاش به جای کمپین خودرو صفرممنوع(که شکست خورد)کمپین خودرو آشغال ممنوع راه می افتاد.انوقت میخواهم ببینم چه کسی میتونه ماشین آشغال واردکنه.

 3. دلسوز ملت | خرداد 27, 1395 | لینک نظر

  از ایران خودروش بگیر تا سایپا و ….. تمام خودروهایی که وارد بازار میکنن و هر روز یه اسم و کلاس در و پیت روش میذارند(tu5.ef7.se. sl) و ملت رو سفت سرکار گذاشتند با این آشغال های چینی….واقعا باید خجالت بکشید آقایون به اصطلاح خودروساز که فقط و فقط به فکر گنده کردن سیراب هاتون هستید‌.

 4. usef | خرداد 26, 1395 | لینک نظر

  شما مسولینی که باعث و بانی این همه گرونی خودروها هستین از خدا و آخرتتون نمیترسین که ملت رو مجبور کردین 2 برابر برای این ماشینا هزینه کنن، جای همتون توی یک متر قبر بیشتر نیست،
  مسولیینی که ادعا میکنین همه چی رو مهندسی معکوس کردین چطور بنز سال 1990 رو تا حالا نتونستین بسازین و هنوز دنبال خوردروهای از رده خارج هستین تا جیب خودتون رو پر کنین و عزت این ملت رو به سخره بگیرین .هزاران بار لعنت و نفرین خدا به شما مدیران مافیای خودروساز و غیر.

 5. روزبه | اسفند 21, 1394 | لینک نظر

  لعنت خدا ب مسعولینی ک درهای کشور رو بستن ک ما رو مجبور کنن اشغال چینی یا از رده خارج اروپای سوار شیم برای حمایت از دو ،سه تا خودرو نساز مونتاژ درجه پنج کن در پیت

 6. محمد | بهمن 3, 1394 | لینک نظر

  مطمئن هستم يه روزي چين همونطوري كه به خيلي از تكنولوژي ها دست پيدا كرده، تو مقوله خودرو هم حتما حرفي واسه گفتن خواهد داشت…ولي تا اون روز ترجيح ميدم از ماشيني استفاده كنم كه حداقل لوگوي اون ماشين رو بشناسم!

 7. ahmad | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  من معتقد نیستم هر چیز چینی بده یا اروپایی خوبه اما به صورت کلی کمپانیهای آسیایی به علت دولتهای غیردموکراتیکتر و نقش مهم اقتصاد براشون بیشتر به مشتری دروغ میگن و این مساله خیلی هم بازتاب پیدا نمیکنه. حالا چین که از نظر دیکتاتوری بودن سیستمش از ما هم وضع بدتر داره بعید نیست خیلی از اطلاعات کالاییش دروغ باشه. این مساله در مورد قدرت موتور اکثر چینی ها صادقه که رو کاغذ با عمل بشدت متفاوته. حتی نیسان جی تی ار هم قدرت موتورش را به دروغ اعلام کرده تا عملکردش برجسته تر به نظر برسه. این مساله خاص ماشین نیست مثلا چند وقت پیش اعلام شد سامسونگ در مورد اکثر پرچمداراش سیستمی طرح کرده که بنچمارکها رو گول بزنه و نتایج بهتری نشون بوده. الجی و سونی هم با شدتی کمتر همین کارو کرده بودند. از بزرگان فقط موتورولا تقلب نکرده بود اما سامسونگ حتی عذرخواهی هم نکرد. با این شرایط و وضعیت ضعیف کشور ما من فکر میکنم طبیعیه به چینیها مشکوک باشیم.

 8. Cs | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  باسلام در اینجا بایدمگان 1600 با جیلی مقایسه بشه چون اختلاف قیمت 2000 حدود 45 میلیون هستش ولی من به شخصه که برج 9 سال 92 مگان صفر 1600 e2داشتم از نظر کیفیت سواری خوبه ولی از نظر صدای موتور بخصوص بعد 110 تا افتضاح هستش ولی اگه کسی بخواد 115 میلیون بده مگان واقعا اشتباهه چون با اون پول سراتو 2000 و یا النترا فول میشه خرید ممنون

 9. رضا7 | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  من قیافه جیلی رو بشتر میپسندم و از نظر فنی و رانندگی هم پشت هیچکدوم ننشستم و نظری هم ندارم!

  • در پاسخ به: رضا7

   سبلان | آذر 23, 1393 | لینک نظر

   به لحاظ چهره منم جیلی را میپسندم.ولی مگان خودروی جواب پس داده ای هست. با جیلی مخالفتی ندارم. چون نروندمش.ولی مگان 2000 ماشین قابل تاملی هست.البته مگان 1600 جالب نیست.ولی 2000 ارزشمنده.

 10. علی | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  به نظر بنده مگان هم خودروی برو تریه هم لحاظ فنی خیلی سرتر از جیلی امرگند 7.

 11. kambiz | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  کیفیت قطعات جیلی خوبه و خیلی از کمپانی های مطرح جهان تامین قطعاتشون را به چین میسپارند،اما نکته مهم اینجاست که چین جنس درجه 1 داره که مربوط به بازار اروپا و آمریکاست معمولا و جنس درجه 10 هم داره.در رابطه با جیلی از جنس درجه یک استفاده شده و محصولات هم که در نمایندگی جیلیران موجود درجه 1 هستند.

 12. قاسم | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  متاسفانه چیزی که در این مطلب به آن توجه نشده و بسیار مهم می باشد، مقایسه طول عمر مفید قطعات و همچنین میزان استهلاک خودروها می باشد. آیا به نظر شما قطعه ای با قیمت 100 هزار تومان و طول عمر مثلا یک سال مقرون به صرفه تر است یا همان قطعه از یک شرکت دیگر به قیمت 150 هزارتومان و طول عمر پنج سال؟ و مطلب دوم اینکه هزینه تعمیر و نگهداری هر خودرو در طی سالهای آتی چه فرقی با هم میکند. مسلما خودروهای چینی استلاک بالا و طول عمر مفید بسیار کمتری نسبت به خودروهای معتبر خواهند داشت. یک اصل در بحث کنترل کیفیت این است که چنانچه هزینه ی اولیه هر کالایی (مثلا خرید خودرو) بیشتر باشد هزینه نگهداری آن بسیار کمتر خواهد بود. مثلا شما یک گوشی اصل سامسونگ را با نمونه ی بدل چینی آن از نظر طول عمر مقایسه کنید.

  • در پاسخ به: قاسم

   مهدی | آذر 23, 1393 | لینک نظر

   من نفهمیدم دقیقا منظور این مقاله چیه !!!
   یعنی میخواد بگه وقتی حدود 80 میلیون پول داری و نمیتونی به جز جیلی انتخاب دیگری داشته باشی خوش حال باش که قطعاتش نسبت به خودرویی که دیگه تولید نمیشه ارزون تره !!!!!???
   دوستانمون قاسم و احمد به نکته ی خوبی اشاره کردند , عمر قطعات را نباید مورد بررسی قرار میداد !!!

 13. ahmad | آذر 23, 1393 | لینک نظر

  در مورد کیفیت قطعات اصلی این دو خودرو که مهمتر از قیمت آنهاست چی؟ برای مثال ایراد دیسک و صفحه و یا کارکرد لنت ترمز این دو خودرو و قابلیت اطمینان آنها نسبت به هم به چه ترتیب است؟؟

  • در پاسخ به: ahmad

   صابر | فروردین 11, 1396 | لینک نظر

   احمد خان درست میفرمایید
   اینحا ب این موارد ذکر نشده که مثلا رو دست سیستم ترمز مگان سیستمی نیومده یا مثلا نگفتن که مگان یکی از کم استهلاک ترین خودروهاست
   این مقاله ب نظرم تبلیغ مخفیانه جیلی بود
   چیزی که مشخصه نظر دارندگان این دو خودرو بعد از سالها استفاده کفه تراز ب سمت مگان خیلی خیلی خیلی سنگین تره

   • در پاسخ به: صابر

    بیژن | اردیبهشت 22, 1396 | لینک نظر

    من یک مزدا 323 دارم چرخش رو به خودرو چینی نمیدم چرا باید ملت ایران خودرو یی که موتورش از رده خارج تویوتا یا میتسوبیشی و اتاقش رده خارج انگلستان شرکت لوتوس هست رو خریداری کنه هر 5 سال یک بار لنت عوض میکنم .لطفا وقتتان رو برای خودرو چینی تلف نکنید اینها فقط مغازه ای هست برای گرفتن پول ملت جاوید باشید

    • در پاسخ به: بیژن

     احمدرضا | اردیبهشت 22, 1396 | لینک نظر

     ببخشید اونوقت الان مزدا 323 یعنی ماشین روز دنیاست ؟ حداقل یک استدلالی بیارید که ماشین خودتون زیر سوال نره

    • در پاسخ به: بیژن

     sunmartin | اردیبهشت 22, 1396 | لینک نظر

     خودروی چینی هرگز موتور ژاپنی نداشته و ندارد دقت کنید که با مهندسی معکوس و استفاده از ماتریال مشابه و نه اصلی سعی در ساخت موتور و قوای محرکه دارند تمامی چینی ها یکبار مصرف و نیز بزرگترین مشکل آنها نبود قطعات یدکی و گرانی آنهاست شتاب پایین کیفیت ساخت در حد شوخی و رینگ ها و لاستیک های نامتقارن از دیگر وجوه این شبه خودروهاست

    • در پاسخ به: بیژن

     محمد | اردیبهشت 23, 1396 | لینک نظر

     بیژن جان دمت گرم واقعا حرف حساب زدی نباید یه چرخشو بدی به این آشغالهای چینی