دنا با کمتر از 46 میلیون تومان،زیان ده می شود

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۶ آذر ۱۳۹۳ | 12 نظر

معاون بازاریابی و فروش ایران خودرو با تشریح جزئیات قیمت تمام شده دنا، گفت: این رقم ۳۶ میلیون و ۳۶۶ هزار تومان است که با در نظر گرفتن هزینه‌های دیگر، فروش این خودرو با قیمت کمتر از ۴۶ میلیون تومان زیان‌ده خواهد بود.

عبدالله بابایی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در مورد تعیین قیمت دنا باید به هزینه تمام شده این خودرو توجه شود که چند عامل در مورد این مسئله مؤثر است.

وی توضیح داد: در آنالیز قیمتی ایران خودرو، هزینه مواد اولیه 31 میلیون و 134 هزار تومان، هزینه دستمزد تولید خودرو دنا 374 هزار و 800 تومان و هزینه سربار 4 میلیون و 800 هزار تومان محاسبه شده است و به این ترتیب بهای تمام شده تولید این خودرو حدود 36 میلیون و 366 هزار تومان برآورد می‌شود.

معاون فروش ایران خودرو ادامه داد: طبق این آنالیز، هزینه توزیع و فروش دنا یک میلیون و 380 هزار تومان، هزینه خدمات پس از فروش 2 میلیون تومان و هزینه اداری تشکیلاتی نیز 580 هزار تومان برآورد شده است.

به گفته بابایی، هزینه مالی مواد نیز 12 درصد از قیمت تمام شده خودرو یعنی معادل 2 میلیون و 600 هزار تومان است که در اصل، در تعیین قیمت 48 میلیون تومانی دنا از سوی ایران‌ خودرو این هزینه لحاظ نشده است.

وی ادامه داد: قیمت تمام شده تولید دنا با احتساب 6 درصد سود کارخانه به 45 میلیون تومان می‌رسد که به این رقم باید 8 درصد مالیات بر ارزش افزوده معادل 3 میلیون و 600 هزار تومان، 3 درصد عوارض شهرداری معادل یک میلیون و 350 هزار تومان و 40 هزار تومان بابت شماره‌گذاری و 960 هزار تومان بابت پست مدارک خودرو و بیمه نیز اضافه شود.

وی تصریح کرد: در مجموع قیمت تمام شده دنا به 51 میلیون تومان می‌رسد که ایران‌ خودرو بدون در نظر گرفتن هزینه مالی، قیمت 48 میلیون تومانی را برای این خودرو پیشنهاد کرده است.

معاون فروش ایران خودرو با بیان اینکه شورای رقابت معتقد است، قیمت دنا باید بر اساس قیمت سمند سورن محاسبه شود، اظهار داشت: 100 میلیارد تومان بابت طراحی دنا و قالب‌سازی آن هزینه شده و در واقع یک خودروی متفاوت از سورن تولید شده است و به همین دلیل نباید در تعیین قیمت دنا، نرخ سمند سورن را به عنوان پایه قیمتی لحاظ کنیم.

وی با بیان اینکه هزینه طراحی و قالب‌سازی دنا باید در مدت 3 سال مستهلک شود، گفت: اگر این هزینه در مدت 10 سال مستهلک شود، قیمت پیشنهادی ایران خودرو برای دنا حدود یک میلیون تومان کاهش خواهد یافت، اما در مقابل، تولید این محصول طولانی خواهد بود و انگیزه‌ای برای تولیدات به روز وجود نخواهد داشت.

بابایی در مورد برنامه تولید دنا نیز گفت:‌ پیش‌بینی می‌شود تا سال 97 حدود 60 هزار دستگاه دنا تولید شود، به طوری که تا پایان سال جاری 5 هزار دستگاه و اوایل سال آینده نیز 10 هزار دستگاه دنا تولید خواهد شد.

وی ادامه داد: در سال‌های آینده نیز برنامه تولید 15 هزار دستگاه دنا را پیش‌بینی کرده‌ایم.

معاون فروش ایران خودرو در پاسخ به این سوال خبرنگار فارس که اگر شورای رقابت در تعیین قیمت دنا بازنگری نکند، با توجه به هزینه‌ای که برای طراحی و ایجاد خط تولید دنا صورت گرفته، ایران‌ خودرو به راحتی نمی‌تواند خط تولید این خودرو را متوقف کند، چه برنامه‌ای برای خریداران این خودرو دارید؟ نیز گفت:‌ در صورتی که شورای رقابت در قیمت دنا بازنگری کند، تعهدات‌مان را در کمترین زمان پاسخ خواهیم داد، در غیر این صورت این محصول را به بازارهای صادراتی مانند عراق و سوریه صادر خواهیم کرد.

به گفته وی، در صورتی که شورای رقابت با قیمت پیشنهادی ایران خودرو برای دنا موافقت کند، این محصول در بازار با حاشیه مثبت یا منفی 5 درصد خرید و فروش خواهد شد و حاشیه قیمت بالایی برای آن وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه مصوبه شورای رقابت در مورد قیمت دنا هنوز به ما ابلاغ نشده است، گفت: در صورت ابلاغ این قیمت، شاخص‌های شورای رقابت را بررسی خواهیم کرد و در مورد آن نظر می‌دهیم.

بابایی افزود: اگر قیمت دنا کمتر از 46 میلیون تومان تعیین شود، تولید این خودرو زیان‌ده خواهد شد و اگر این قیمت، 46 میلیون تومان تعیین شود، در واقع سود کارخانه صفر خواهد بود.

منبع : فارس

از سراسر وب
پیشنهاد از

12 دیدگاه

 1. غزاله | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

  جناب مدیر محترم سایت یه خواهش دیگه هم که دارم اولا کاربرsanmatrinنبایستی به خودشون اجازه بدن به خانمها توهین کنن چون فقط اقایون نیستن که میتونن توی مسایل ماشین نظربدن وایشون بادید ولحن تحقیرامیز بارها گفتن که اسامی دخترونه!!!!!!
  بعدیعنی که چی من وکاربران دیگه مثلا آ.س و…..یکی هستیم؟؟من که گفتم هدفم از مطالعه سایت چیه؟ایشونن که همش با همه جبهه میگیرن وکل کل میکنن وهمه هم میدونن…ضمنا به نظرم منم دیگه حتی اظهار نظرم نمیکنم ولی ایشون که گفتن ازسایت میرن وواگذارمیکنن حیفم اومد نگم که اسمشون شاید بره ولی با نام کاربری فرهاد وداریوش و….. همچنان فعالیت میکنن …واسه همیشه خدا حافظ موفق باشین

  • در پاسخ به: غزاله

   ُSepehr | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

   البته ما هیچ دلیل و سند محکمی نداریم که این کاربران که فرمودید باهم یکی باشند، تا جایی که امکانات سایت اجازه میده، از تایید کامنت افراد یکسان با اسامی مختلف خودداری و جلوگیری میکنیم.

 2. غزاله | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

  خدمت برادر محترم ،آقا سپهر ومدیریت محترم سایت سلام وخسته نباشید دارم
  خیلی از پاسختان که در کمال طمانینه توام با احترام بیان کردین متشکرم. منراببخشید آخه با مطالبی که یه دفعه خوندم وکلمات نامناسب اونو دیدم شوکه شدم ومتعجب .واسه همین ،درخواست وسوالمو یه کم واضح پرسیدم.بازم منوببخشید و ازتون بابت زحمات متشکرم وواقعا جای خسته نباشید وتقدیر داره.موفقیتتون رو همراه با بهترینهاآرزو دارم.ضمنا مطالب هرچند که جور و واجوره بازهم لطف خودشو داره .پیروز باشید

  • در پاسخ به: غزاله

   ُSepehr | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

   سلام ، خواهش میکنم…به هرحال اینطور مسائل پیش میاد، ممنون از توجهتون

 3. sunmartin | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

  متاسفانهدعده ای مغرض با اسامی گوناگون دخترانه و بعضا نامفهوم آ.س و آچار و محسن 2 و محسن n..و غیره و ذالک قصد م6ندسی سایت را در سر میپرورانند لازم به ذکر است که این سایت یک وب سایت عمومی و در چهارچوب خودرو و مسائل و مشکلات قیمت ها و کارشناسی فنی و غیر فنی در باب خودرو است نه یک وب گاه خصوصی و در حول محور قربان صدقه های عده ای مشخص که با ایمل و ای پی های مختلف چند روزیست قصد تخریب سایت محبوب دنده 6 را دارند نکته بسیار مبرهن و واضح هدف قرارگیری کامنت های بی طرفانه و عاری جهت گیری اینجانب از سوی این گروه و یا شاید یک شخص ایت درصورتیکه بنده مشکلی با این شخص یا افراد نداشته و صرفا در محدوده خودرو نظرات خود را ارائه دادم پس نتیجه میگیریم این اشخاص با اسامی مختلف موقعیت خود را بنحوی متلاطم دیده و این چنین ب علیه بنده بپا خواسته و با ناسزا و تهمت و سایر ابزاری که از اینچنین اشخاصی بعید نیست بدنبال برهم زدن نظم و روال عادی سایت هستند نمونه این غرض ورزی ها کامنت های بسبار تهدید آمیز و ترول گونه یک کاربر بود که با اسامی گوناگون بنده را مدام تهدید به آبروریزی و گفتن حقایق پنهان و ابعاد شخصیتی اینجانب مینمود گویی ایشان بنده را شناسایی کرده و جان بر کف قدمی ازین راه عقب نمینهند .این گونه جبهه گیری و تشویش و ادعا و فحاشی وناسزا با اسامی گوناگون دخترانه در کوتاه مدت شاید گرد و خاکی به پا کند اما در دراز مدت ره بجایی نخواهد برد

 4. غزاله | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

  واقعا”براي شماجناب سپهر متاسفم..واقعا”اگر آزادي بيان درسايت شما حكمفرماست كه مطلب بنده را سانسور نكنين
  دقت كنين كه از 5نفر بالا كه اظهارنظر كردن 4نفرشون بافحاشي وهتاكي وتوهين ، جملاتشونو به پايان رسوندن ويك نفر هم با تهمت
  چه جوري باور كنيم كه شما كنترل ميكنين مطالب عنواني رو
  يه بوم و دو هوا آخه ميشه ؟!
  مگه به صراحت در موضوعيت جك s5 تاكيد نكردين كه ديگه مطالب ديدگاهيه چاله ميدوني وغير مرتبط رو انعكاس نميدين!
  دليلش چيه جناب سپهر خان؟
  به نظرتون امكان بروز بدبيني نسبت به شما وعملكردتان پيش نمياد!
  به نظرتون عدم اشاره به فعاليت شخصي بنام سانماترين اين همه ارزش داره كه اونجا مدافع بوديد وشش نفررو محكوم به سانسور كردين امااينجا باعرض معذرت بحث پهن واشغال ولعنت به ابا واجداد افراد و اخرش تهمت رفاقت!!!!!
  لطفا شرافتانه ومردانه پاسخ دهيد جناب سپهرخان

  • در پاسخ به: غزاله

   ُSepehr | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

   سلام،تا جایی که بنده در خاطرم هست.کامنت شما تایید شده بود

  • در پاسخ به: غزاله

   مدیریت سایت | اسفند 12, 1393 | لینک نظر

   سلام

   دوست عزیز، اگر یک کاربر کامنت بنویسه و بار اول مدیران سایت اون رو تایید کنن برای دفعات بعدی نیاز به تایید مدیران نیست و کامنت کاربر تایید شده به صورت خودکار نمایش داده خواهد شد.

   وقتی کامنتی نوشته می شه و به صورت خودکار نمایش داده می شه ممکنه در اون لحطه یا حتی چند ساعت بعد هیچ کدام مدیران آنلاین نباشند که به وضعیت رسیدگی کنند که اگر باشند قطعا رسیدگی خواهند نمود، گاها هم به علت تکثر کامنتها برخی از کامنتها از کنترل خارج خواهند شد.

   در هر صورت ما در دنده6 سعی کرده ایم به آزادی بیان احترام بذاریم و برای ارسال کامنت حداقل فیلترینگ رو قائل شدیم .در حالیکه خیلی از سایتها کامنتها رو بسته اند و یا برای نوشتن کامنت کاربر را مجبور به عضویت می کنند. همین مسئله انرژی زیادی رو از مدیران گرفته ولی ما به این کار اعتقاد داریم و از یک طرف ممکنه کاستی هایی هم باشه ولی با کمک شما و دوستان و همراهان همیشگی دنده 6 سعی می کنیم این کاستی ها بر طرف و روز به روز کیفیت و فضای دنده 6 تخصصی تر و بهتر بشه.

   در صورت داشتن هر گونه انتقاد و پیشنهاد می تونید مستقیما با ایمیل info@dande6.com در ارتباط باشید.

   با تشکر

 5. sunmartin | بهمن 29, 1393 | لینک نظر

  والا دیگه حرفی ب ای گفتن نیست چون هرکاری دلشون بخواهد میکنند تنها بدلیل اینکه مستری دارای جایگاه و نها حمایتی واقعی نیست اگرم سازمانی هست نامش سازمان رفافته

 6. کامران | بهمن 29, 1393 | لینک نظر

  یکی نیست بگه خب همین آشغالا رو میبرید ونزوئلا و عراق صلواتی میدید بهشون ضرر نمیکنین تازه همه چیشم سفارشی و خوب میزارن اما برا ملت خودشون هر چی جنس آشغال و میزارن با قیمت خون فک و فامیلشون…

 7. سینا | آذر 26, 1393 | لینک نظر

  من موندم این آقای معاون فروش ایرانخودرو مردم رو واقعا چی فرض کرده ؟
  قیمت فروش نقدیه سمند (گران بودنش بکنار) همین الان زده “۲۹۵,۵۸۵,۰۰۰ ریال ” اونوقت هزینه ی مواد اولیه دنا که پلتفرم سمند روشه و تقریبا با همون مشخصات فنی شده “31 میلیون و 134 هزار تومان” ؟؟؟!!!!!
  نکنه سوپاپاش از طلای 24 عیاره ؟؟؟
  اونوقت پیکان وانت با قیمت 13 میلیون مواد اولیش چی میتونه باشه ؟؟؟؟
  هزینه ی دستمزد کارگر رو زده 374 هزار و 800 تومان اونوقت هزینه ی سربار برای هر خودرو رو زده 4 میلیون و 800 هزار ؟؟؟؟ اونوقت این پیکان وانتم 4 میلیون هزینه سربار میخوره ؟
  هزینه توزیع و فروش دنا یک میلیون و 380 هزار تومان ؟؟؟؟ یعنی واسه فروش یه دنا اندازه ی چهارتا کاگر هزینه میکنید ؟؟؟؟
  هزینه اداری تشکیلاتی 580 هزار تومان ؟؟؟؟؟ به کجا چنین شتابان ؟ من موندم سند ماشین دنا رو توی سینیه طلا اینور اونور میکنن ؟؟؟؟؟
  آقا خب کارگرتون زیاده ؟ جیره خوارتون زیاده ؟ مردم چرا باید تاوانشو پس بدن ؟؟؟
  تا کی به شعور مردم توهین میکنین ؟

  • در پاسخ به: سینا

   رضا | دی 12, 1394 | لینک نظر

   آب که سربالایی بره قورباغه ابوعطا میخونه. اسم خودشون رو گذاشتند خودرو ساز اگه ایزوله کردن بازار داخلی نبود شما آفتابه باید تولید میکردید