بازار خودرو در هفته ای که گذشت

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۷ آذر ۱۳۹۳

جنب و جوش نسبی در بازار خودرو

روزنامه دنیای اقتصاد
گروه خودرو: بازار خودرو اگرچه روزهاي بی‌رونقی را پشت‌سر مي‌گذارد؛ اما تحت‌تاثير تعطيلات هفته آينده كمي به جنب و جوش افتاده است. در این زمینه فعالان بازار عنوان می‌کنند که تعطيلات هفته آينده باعث شده است تا بخشي از مشتريان معاملات خود را در اين هفته انجام دهند. آنها در عين حال به اين موضوع اشاره دارند كه معاملات بازار هنوز به سطح ايده‌آل نرسيده است، اما نسبت به هفته‌هاي گذشته كمي بهتر شده است. توصيف فعالان بازار از شرايط فعلي بازار اين است كه «بازار خودرو بهتر شده؛ اما يخ آن هنوز باز نشده است.»
اما معاملات در هفته جاری در حالي رو به بهبود نسبي بوده كه قيمت‌برخی خودروها کاهش و برخی دیگر نیز نسبت به هفته گذشته تغييري نداشته است. به‌عقيده كارشناسان يكي از دلايل ثبات قيمت‌ها عرضه بدون وقفه خودرو به بازار از سوي خودروسازان است.
در همین حال به‌نظر می‌رسد که اتفاق تازه این هفته بازار خودرو حضور پژو پارس دنده اتومات باشد. اين مدل از پژو پارس كه نمونه سفارشي اين خودرو است و در آپكو (توليدكننده محصولات سفارشي ايران‌خودرو) به توليد مي‌رسد در بازار با قيمت 50 ميليون تومان معامله مي‌شود. 
از سوی دیگر فعالان بازار عقيده دارند چنانچه دنا نيز وارد بازار شود، به‌عنوان محصولي تازه‌وارد مي‌تواند باعث تحرك بيشتر بازار شود.
خودرو دنا گرچه آماده عرضه به بازار است، اما مناقشاتي كه ميان ايران‌خودرو و شوراي رقابت بر سر قيمت اين خودرو به‌وجود آمده است، عرضه اين خودرو را با تاخير همراه كرده است. شوراي رقابت در حالي قيمت دنا را 41 ميليون و 900 هزار تومان تعيين كرده است كه ايران‌خودرو پيش از اين قيمت 48 ميليون تومان را براي اين خودرو اعلام كرده بود.
حال در شرايطي كه شنيده‌ها حاكي از آن است كه پاركينگ‌هاي ايران‌خودرو از دناهاي آماده تحويل پر شده است، ظاهرا شوراي رقابت از قيمت اعلامي خود كوتاه نمي‌آيد؛ اين در حالي است كه معاون بازاريابي و فروش ايران‌خودرو در نهايت قيمت 46 ميليون تومان را به‌عنوان حداقل قيمت قابل پذيرش از سوي ايران خودرو اعلام كرده است. 
اما نظر فعالان بازار اين است كه احتمالا اين خودرو در بازار، در محدوده قيمتي 48 تا 49 ميليون تومان قرار خواهد گرفت. آنها عقيده دارند اين خودرو در صورت ورود به بازار با استقبال مشتريان همراه خواهد شد؛ زيرا تا همين حالا بازخوردها نسبت به تعداد اندكي از خودروهاي دنا كه در سطح خيابان‌ها وجود دارند مثبت بوده است؛ اما تمام اين اتفاقات به تصميم شوراي رقابت و توافق نهايي بر قيمت اين خودرو بستگي خواهد داشت. 
فعالان بازار رقيب دنا را در بازار خودروي G5 مي‌دانند كه محصولي چيني است. مدل دنده‌اي اين خودرو هم‌اكنون در بازار قيمتي برابر با 49 ميليون تومان دارد و دنده اتومات آن نيز 59 ميليون تومان قيمت دارد.

افت قيمت برخی محصولات 
اما نگاهي به قيمت‌ها در بازار خودرو نشان مي‌دهد كه در كنار ثبات قيمت برخي خودروهاي داخلي؛ برخی محصولات ايران‌خودرو بيشترين حركت را در جهت كاهش قيمت داشته‌اند. بر اين اساس تيپ 5 خانواده پژو 206 اين هفته 500 هزار تومان كاهش قيمت داشته و به 36 ميليون و 300 هزار تومان رسيده است. مدل صندوقدار اين خانواده نيز با 600 هزار تومان افت قيمت با 36 ميليون و 900 هزار تومان قابل معامله است. اين ميزان افت قيمت در پژو 206 به اين معناست كه قيمت اين خودروها در بازار، با فاصله بسيار كمي با كارخانه معامله می‌شود.
اما در ميان خانواده 206، تيپ 2 يك استثناست؛ زيرا قيمت اين خودرو در بازار اين هفته 35 ميليون تومان بوده كه نشان‌دهنده اختلاف قيمت نزديك به 3 ميليون و 200 هزار توماني اين خودرو با كارخانه است. اين مدل خودرو در حال حاضر با موتور ايراني به توليد مي‌رسد.
ديگر فرانسوي‌هاي بازار، يعني تندرهاي مدل ‌E2 اما در بازار اين هفته ثبات قيمت داشته‌اند. به اين ترتيب تندر ايران‌خودرو هم‌چنان روي 43 ميليون تومان است و تندر پارس‌خودرو نيز با 43 ميليون و 500 هزار تومان قابل معامله است. در اين ميان تندر دنده اتومات به دليل توقف خطوط توليد در هفته جاري با رشدي يك ميليون توماني همراه بوده است و هم‌اكنون روي قيمت 57 ميليون تومان قرار دارد.
ديگر خودرو بازار، پژو 405 است كه در مدل بنزيني و دو ايربگ خود، قيمتي برابر با 29 ميليون و 700 هزار تومان دارد كه نسبت به هفته گذشته بدون تغيير بوده است. مدل دوگانه‌سوز اين خودرو با دو ايربگ، اما 300 هزار تومان افت قيمت داشته است تا به 31 ميليون و 500 هزار تومان برسد.
پارس سال هم خودرويي است كه اين هفته با افت قيمت همراه بوده است. اين خودرو در مدل دو ايربگ خود 200 هزار تومان افت قيمت را از ابتداي اين هفته تجربه كرده و به 37 ميليون و 100 هزار تومان رسيده است. مدل تك‌ايربگ اين خودرو نيز 35 ميليون و 100 هزار تومان قيمت دارد. پارس سال دوگانه‌سوز، اما اين هفته ثبات قيمت داشته و روي 39 ميليون و 500 هزار تومان باقي مانده است.
اما در ميان محصولات ايران‌خودرو، ديگر محصولي كه ثبات قيمت داشته سمند ال.ايكس بوده كه همچنان روي قيمت 29 ميليون و 700 هزار تومان باقي مانده است. رانا هم ديگر محصولي است كه در اين هفته ثبات قيمت داشته و همچنان روي 32 ميليون و 700 هزار تومان ثابت باقي مانده است.
در ميان خانواده سايپا، اما بر خلاف ايران‌خودرو بيشتر محصولات ثبات قيمت داشته‌اند و تنها خودرويي كه با كاهش قيمت همراه بوده، تيبا با 300 هزار تومان افت قيمت است. تيبا دو كه مدل هاچ‌بك اين خودرو است، برخلاف مدل صندوقدار اين خانواده با 200 هزار تومان رشد قيمت همراه بوده و به 27 ميليون تومان رسيده است.
ديگر مدل‌هاي خانواده سايپا هم در هفته جاري با ثبات قيمت همراه بوده‌اند. پراید 111 همچنان روي 20 ميليون و 800 هزار تومان است و 132 نيز مانند هفته گذشته روي 20 ميليون و 200 هزار تومان قرار دارد. مدل 131 خانواده سايپا نيز در دسته با ثبات‌ها قرار داشته و همچنان روي خط 19 ميليون و 900 هزار تومان قرار دارد.

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه