تبلیغات خودرویی،از توهین تا آشوب !

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۳۰ آذر ۱۳۹۳ | 2 نظر

در دانش بازاریابی و تبلیغات، چندین مبحث مهم و اساسی درباره انواع تبلیغ و روش‏های ارائه آنها وجود دارد که توسط اساتید و کارشناسان این رشته با توجه به جنس کالا، موقعیت و نوع هر بازار، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته و گزینه‏های صحیح، اثرگذار و کارآمد برای دستیابی به بهترین نتیجه طراحی، انتخاب و اجرا می‏شوند.

 

مهندس جواد علیپورصدری/ «مجله ماشین» – چنین شیوه‏ای تقریباً در سراسر دنیا یکسان است و قانونی کلی برای تمام محصولات، محسوب می‏شود و در این میان تنها برخی تولیدات مانند خودرو دارای شرایط ویژه‏ای هستند که تبلیغ و اطلاع‏رسانی درباره آنها روند خاصی را دنبال می‏کند، اما از آنجایی که در کشور ما بسیاری از موضوعات مربوط به صنعت خودروسازی، داستانی سوای روش معمول در جهان دارند، تبلیغ و حتی نمایش این کالا نیز از حکایتی بی‏بدیل برخوردار است! در این نوشتار به بررسی اجمالی برخی از این اتفاقات عجیب و نامرسوم پرداخته‏ایم.

سردمدار تبلیغ در مملکت، صدا و سیما است که برای کسب درآمد و پوشش هزینه‏هایش، با آقای «پیام بازرگانی» قرارداد همکاری بلندمدت دارد! ولی انگار «پیام بازرگانی» به مفاد خودرویی این قرارداد پایبند نیست و به همین دلیل صدا و سیما در همه فیلم‏ها، سریال‏ها و برنامه‏های تولیدی خود، مجبور به محو نشان یا نوشته اتومبیل‏های آرتیست آن برنامه به بدترین شکل ممکن می‏شود. البته اگر خودروهای غیر آرتیست دیگری از همان نوع در سکانس‏های مختلف با تمام نمادها و نشان‏ها مشاهده گردند (که به وفور دیده می‏شوند) اصلاً مشکلی نیست، زیرا بیننده قدرت تشخیص یکسان بودن آنها را ندارد! با این روش برای اتومبیل‏های حاضر در فیلم تبلیغ نشده و خیال صدا و سیما نیز از ناهماهنگی آقای «پیام بازرگانی» راحت می‏شود!

 

تبلیغ-3

نکته اینجاست که حتی کودکان امروزی، خودروها را علاوه بر نام با مدل و جزئیات مربوطه می‏شناسند ولی هنوز رسانه ملی، نگران تبلیغ بی‏مایه از راه نمایش آرم و علامت آنهاست!

 وضعیت غم‏انگیز بازار اتومبیل در کشور کار را به جایی رسانده است که متأسفانه در تبلیغات برخی از شرکت‏های به اصطلاح خودروساز، خریداران ایرانی، افرادی بی‏اطلاع و ندیده فرض می‏شوند که باید با یک خودروی چینی نه چندان با کیفیت، «خودروی مدرن و رانندگی مدرن» را تجربه کنند. البته از چنین تبلیغی، می‏توان نتیجه گرفت که ارائه‏دهندگان این آگهی، هیچ تجربه‏ای از رانندگی مدرن با یک خودروی مدرن نداشته و با این اتومبیل چینی چنان مبهوت شده‏اند که سایرین را مثل خود پنداشته‏اند!

با همین تفکر خام است که تولیدکنندگان انواع محصولات خوراکی، آشامیدنی و… نیز با ایجاد حساسیت در بینندگان در مورد خودرویی مثل لکسوس، آنان را برای دستیابی به رؤیایشان! تشویق به خرید محصول خود می‏کنند تا «شاید تو برنده بعدی باشی». واقعاً اگر بازار رقابت در کشور ما یک طرفه نبود و مجوز ورود خودروهای مختلف به درستی و با تعرفه صحیح صادر می‏شد، آیا با توجه به تعداد زیاد خودروهای وارداتی، علیرغم قیمت‏های نامتناسب موجود، برای جایزه‏ای با عنوان لکسوس، جای چنین گفته‏ای باقی می‏ماند که «نگو که بهش فکر نمی‏کنی؟»

قضاوت در مورد آگهی‏های شبیه به این مورد مثل چای بخرید، برنج بخرید، روغن بخرید «شاید برنده باشی، خودروی نو سوار شی» با خود شما؟ به راستی داشتن اتومبیل نو (آن هم از نوع چینی) تا این حد به آمال و آرزوی مردم ما تبدیل شده‏است؟

تبلیغ-2

در این بین برخی شرکت‏های فعال در عرصه ارتباطات و… نیز از جوایزی در قالب خودرو سخن می‏گویند که بر اساس قانون، ورود آنها به کشور ممنوع است یا حتی در برخی از آگهی‏ها اتومبیل‏های جایزه، اجازه پلاک و معامله شدن هم ندارند، اما وعده تحویل آنها داده می‏شود!

در بحث آگهی و تبلیغ خودرویی، خالی از لطف نخواهد بود به این نکته نیز اشاره کنیم که تغییر شعار یا به قول فرنگی‏ها «موتو»ی تبلیغاتی، روالی رایج در بین تولیدکنندگان است اما وقتی از شعاری مثل «سایپا، مطمئن» به «سایپا در اندیشه‏ای متفاوت» می‏رسیم این پرسش در ذهنمان شکل می‏گیرد که آیا دست‏اندرکاران این خودروسازی هم سرانجام واقعیت را پذیرفته‏اند؟ فراموش نکنیم انتخاب شعار واقعی و غیرتحمیلی به مشتری، یکی از ارکان تبلیغات صحیح و جلب‏کننده خریداران وفادار و جدید است.

هرج و مرج و نابسامانی در آشفته بازار خودرویی کشور، به قدری گسترش یافته که بسیاری را بر آن داشته تا به هر شکل ممکن، برای خود منفعتی را در آن جستجو کنند. به نظر شما در این بین مردم ما مظلوم واقع شده‏اند، یا خودرو مورد ظلم قرار گرفته است؟

 

 

خودروهای ولکس چقدر برای شرکت محسن سودآفرینی کرد؟

مدتی است که تبلیغات خودروهای ولکس شرکت محسن به همت و تلاش صدا و به ویژه سیمای جمهوری اسلامی گوش فلک را کر کرده است.
گروه فرهنگی – جالب است در صدا و سیمای جمهوری اسلامی هم دقیقا مثل همه شبکه های صوتی و تصویری لیبرالیستی دنیا، هر کس که پول خرج کند می تواند خدایی کند؛ بگذریم!؟
شرکت محسن اعلام کرده بود که در ازای خرید محصولاتش و ارسال کدهای درج شده بر روی محصولات به قید قرعه هر هفته به یک خریدار خوش شانس! یک خودروی ولکس هدیه می دهد.به گزارش بولتن نیوز، محسن البته بر عهد خود وفادار ماند و به لطف ساعاتی که تلویزیون برای پخش تبلیغات دوباره و مراسم قرعه کشی جوایز در اختیار این شرکت قرار داد، جمعه شب هر هفته یک ساعتی به تبلیغ خود پرداخت و البته خودروی وعده داده شده را نیز به یکی از مشتریان تقدیم کرد.
تبلیغ-4
اما محسن از کنار این ذکاوت چقدر سود برد؟
به گواهی مراسم های جمعه شب قرعه کشی جوایز محسن، در هر هفته این قرعه کشی بین بیش از یک میلیون کد ارسالی برگزار شده است. اگر سود ناشی از فروش این بیش از یک میلیون محصول را که هر کدام یک کد قرعه کشی داشته اند، حداقل 2 هزار تومان در نظر بگیریم، شرکت محسن هر هفته فقط از محل این جایزه حدود 45 میلیون تومانی (خودروی ولکس)، بیش از دو میلیارد تومان سود برده است. ضمن اینکه این تبلیغات جامع، مشتریان ماندگاری نیز برای این شرکت جذب خواهد کرد.
به نظر می رسد باید به ذکاوت مدیران محسن آفرین گفت و البته مدیران تلویزیون را نیز مورد تفقد قرار داد که نشان دادند، اگر پول خرج کنی می توانی روی سبیل آقا ضرغام هم ویلا بنا کنی.
منبع : بولتن نیوز
از سراسر وب
پیشنهاد از

2 دیدگاه

 1. یه پسر | دی 3, 1393 | لینک نظر

  خیلی ایران جای باحالیه
  خیلی
  شب خوابیدیم صبح بیدار شدیم همه چی 3 برابر شد
  بعد برای ماشینی که توی بازار جهانی 9هزار دلار بیشتر قیمت نداره و محال می دونم همسایه های عربمون تا حالا دیده باشنش
  بعد ما ملت شریف (شریف = نا امید )باید چایی و برنج درجه 3 چینی و هندی بخوریم تا بلکه آقایان از کنار سود های کلانشون یه چیزی هم …
  بعله
  اقتصاد سالم و اسلامی همینه دیگه
  خدا لعنت کنه امپریالیسم و نظام سرمایه داری رو

 2. مهدی | آذر 30, 1393 | لینک نظر

  ممنون.البته کاش همه روشهای تبلیغی را هم مینوشتید.مثلا کم خرج ترین تبلیغ اینترنتی که مد شده و بد هم جواب نمیده. یعنی تخریب دیگران در ابتدا و بعد هم تعریف از خود در انتها میباشد.این روش را همه خوب بلدیم.راستی لکسوس سان استار چی شد.بالاخره دست مردم دادند یا این یکی هم سوری و ساختگی بود.تبلیغ خودرو به تعداد اعضا خانواده محسن که خیلی فجیع بود.