ایران‌خودرو قهر کرد، دنا را به خارجی‌ها می‌دهیم !

سپهر زنگنه | یکشنبه، ۲۱ دی ۱۳۹۳ | 27 نظر

قهر وامدار تکنولوژی یک دهه پیش( دنا )با بازار ایرانروزنامه دنیای اقتصاد

گروه خودرو: در شرایطی که شورای رقابت سرانجام هفته گذشته قیمت دنا را رسما به ایران‌خودرو ابلاغ کرد، این شرکت دیگر قصد ادامه تولید دنا را برای بازار داخل ندارد و می‌خواهد این محصول را در سبد صادراتی خود قرار دهد. آن طور که‌هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده، پس از صفر شدن تعهدات 10 هزار دستگاهی دنا، این خودرو دیگر به قصد بازار داخل تولید نمی‌شود و به بازارهای خارجی خواهد رفت.

مختومه شدن پرونده دنا
حدود یک ماه پیش بود که شورای رقابت پس از بررسی اسناد ارائه شده از سوی ایران‌خودرو، قیمت دنا را حدود 42 میلیون تومان اعلام کرد و این قیمت با واکنش تند آبی پوش‌های جاده مخصوص همراه شد. ایران‌خودرویی‌ها که حساب ویژه‌ای روی فروش دنا با قیمت 48 میلیون تومان باز کرده بودند، حسابی از تصمیم شورای رقابت غافلگیر شده و از همین رو سعی کردند به هر نحو ممکن، ارتفاع قیمت دنا را بالا ببرند. آنها ابتدا از در تهدید در آمده و عنوان کردند که اگر شورای رقابت در قیمت دنا تجدیدنظر نکند، این خودرو را به تولید نخواهند رساند؛ زیرا تداوم تولید آن با قیمت 42 میلیون تومان، برای ایران‌خودرو صرفه اقتصادی ندارد. همین تهدید کافی بود تا برخی اعضای شورای رقابت کمی کوتاه آمده و با استناد به اینکه نمی‌خواهند تولید ملی ضرر ببیند، از احتمال بازنگری در قیمت دنا صحبت به میان بیاورند. از آن سو، اما برخی دیگر از اعضای شورا همچنان بر قیمت 42 میلیون تومانی دنا تاکید و عنوان می‌کردند که قرار نیست این قیمت تغییر کند.
در همین کش و قوس بود که ایران‌خودرو کمی از مواضع خود کوتاه آمد با اعلام ریز هزینه‌های دنا، از امکان ادامه تولید و فروش این محصول با قیمت 46 میلیون تومان نیز خبر داد. ایران‌خودرویی‌ها با بیان اینکه قیمت واقعی دنا 51 میلیون تومان است، عنوان کردند که حاضرند این محصول را به قیمت 46 میلیون تومان نیز عرضه کنند، هرچند دیگر سودی از بابت دنا عایدشان نخواهد شد. در نهایت و در حالی که ایران‌خودرویی‌ها گمان می‌کردند تهدیدشان جواب داده و قیمت دنا مطابق نظر آنها تغییر خواهد کرد، شورای رقابت آب پاکی را روی دست شان ریخت و با اعلام قطعی شدن قیمت 42 میلیون تومانی این خودرو، پرونده دنا را مختومه دانست. پس از اعلام این خبر، ایران‌خودرویی‌ها مدیرفروش خود را تغییر دادند و اگرچه گمان می‌رفت مدیر جدید، هیاهوی تازه‌ای را بر سر دنا به راه بیندازد، اما این اتفاق نیفتاد، تا همه گمان کنند آبی‌های جاده مخصوص فرمان شورای رقابت را گردن نهاده‌اند. از سوی دیگر،‌هاشم یکه‌زارع مدیرعامل ایران‌خودرو نیز با ارسال نامه‌ای به رئیس شورای رقابت، از وی خواست تا قیمت دنا را نه در رسانه‌ها، بلکه به صورت رسمی و کتبی به این شرکت ابلاغ کند تا واگذاری دناهای پیش فروش شده به ثبت‌نام‌کنندگان، آغاز شود. در نامه یکه‌زارع البته باز هم درخواستی مبنی بر تجدیدنظر در قیمت دنا مطرح شده بود، اما شورای رقابت زیر بار نرفت و در نهایت قیمت 42 میلیون تومانی دنا را به ایران‌خودرو ابلاغ کرد.

ایران‌خودرو لج کرد؟
اما کارگر نیفتادن نامه مدیرعامل ایران‌خودرو به رئیس شورای رقابت سبب شد تا این شرکت در نهایت با فروش دنا با قیمت 42 میلیون تومان کنار بیاید، البته کنار آمدنی حاشیه دار.
ایران‌خودرویی‌ها که پیش‌تر نیز تهدید به توقف تولید دنا کرده بودند، حالا دیگر قصد ندارند این محصول را برای بازار داخل به تولید برسانند. آن طور که مدیرعامل ایران‌خودرو اعلام کرده، این شرکت دنا را در سبد محصولات صادراتی خود قرار داده و قصد ندارد به تولید آن برای بازار داخل، ادامه بدهد. البته 10 هزار نفری که سال گذشته دنا را پیش‌خرید کرده‌اند، خودرو خود را دریافت خواهند کرد، اما ایران‌خودرو پس از اتمام این تعهد، دنا را فقط برای بازارهای صادراتی‌اش به تولید خواهند رساند. به گفته مدیرعامل ایران‌خودرو، تنها افرادی که قبلا برای دنا ثبت‌نام کرده‌اند، این محصول را با قیمت مصوب شورای رقابت تحویل خواهند گرفت و از هفته آینده نیز روند ارسال دعوتنامه به آنها آغاز خواهد شد. این گفته مدیرعامل ایران‌خودرو در شرایطی است که تا پایان آذر ماه امسال تنها دو هزار و 219 دستگاه دنا به تولید رسیده؛ یعنی کمی بیش از یک پنجم تعداد دناهایی که پیش‌فروش شده است. با این حساب، ایران‌خودرویی‌ها به این زودی‌ها نمی‌توانند تعهدات خود به 10 هزار ثبت‌نام‌کننده دنا را صفر کنند، مگر آنکه تیراژ این محصول را افزایشی شدید دهند. هرچه هست، مدیرعامل ایران‌خودرو تاکید کرده که قیمت دنا سه‌شنبه هفته گذشته از سوی شورای رقابت ابلاغ شده و ایران‌خودرو پس از بررسی‌های لازم به این نتیجه رسیده که عرضه این محصول در داخل با قیمت 42 میلیون تومان، صرفه اقتصادی ندارد و به همین دلیل دنا روانه بازارهای صادراتی خواهد شد.
به گفته وی، 10 هزار نفر دنا را پیش‌خرید کرده‌اند‌ که از ابتدای هفته آینده، به‌تدریج خودرو خود را با قیمت 42 میلیون تومان تحویل خواهند گرفت. مدیرعامل ایران‌خودرو با اشاره به عرضه دنا در نمایشگاه عمان، تاکید کرده که علاوه‌بر عمان، برخی دیگر از کشورهای منطقه و حوزه CISو حتی بازارهای آفریقا نیز میزبان این محصول خواهند شد. یکه‌زارع البته اشاره‌ای به قیمت صادراتی دنا نکرده و تنها گفته که با احتساب هزینه‌های صادراتی، عرضه این خودرو در بازارهای خارجی صرفه اقتصادی خواهد داشت. مدیرعامل ایران‌خودرو این را هم گفته که برای دنا پنج، شش رقیب در بازار ایران وجود دارد و با توجه به قیمت مصوب شورای رقابت، عرضه آن در بازار داخل به اصطلاح نمی‌صرفد.
اظهارات یکه‌زارع در شرایطی است که دنا به نوعی سومین محصول داخلی ایران‌خودرو به شمار می‌رود و این شرکت حساب ویژه‌ای روی فروش آن باز کرده بود، اما در نهایت بازی را به شورای رقابت واگذار کرد و حالا باید بخت خود را در خارج از ایران بیازماید.

از سراسر وب
پیشنهاد از

27 دیدگاه

 1. سعید | شهریور 28, 1394 | لینک نظر

  عربها ی تویتاسوار خر سوار نمیشن ……..مطمئن باشد خرهاتونو برگش میزنن

 2. aria | اردیبهشت 29, 1394 | لینک نظر

  ايرانخودرو كه تهديد به صادرات ميكنه بايد تحمل واردات را هم داشته باشه . اونوقت بچرخ تا بچرخيم . علنا ايرانخودروظرف مدت 6 ماه با خاك يكسان ميشه. ما مشديا يه مثل داريم كه ميگه
  ( چو زن بايد چو خور باشه) يعني كسي كه چوب مي زنه تحمل خوردن چوب را داره.
  زت زيات

 3. abbas | بهمن 1, 1393 | لینک نظر

  اینا همش سیا بازیه،قولتون میدم چند وقت دیگه شورای رقابت به خاطر این حرف ایران خودرو،به خاطر حمایت از تولید داخل! میگه:حالا نه اون که ما گفتیم نه اون که شما گفتین،45 میلیون خیرشو ببینی.این خط ،اینم نشون،بعدم ملت کلی ذوق میکنن که به جای 46، 45 میدن. و مسولین و ایران خودرو به ریش ما میخندن.

 4. پوریا | دی 25, 1393 | لینک نظر

  یه نفر رفت از مدیر عامل بنز پرسید شما حتما سود خوبی از ساخت مرسدس در دنیا بدست می اورید درسته ؟ مدیر عامل بنز گفت نه بابا یه شرکت تو ایران هست بنام ایران خودرو 1سال قبل پول ماشینو میگیره بعد با پولش کار میکنه بعد تازه وقت تحویل یه فرغون با1000 ایراد تحویل می ده اونوقت ما اینجا بعد از بارها تست توسط مهندسین مرسدس ماشینو از دم قست همون لحظه تحویل میدیم بدون هیچ ایرادی تازه هر موقع ماشین مدل جدید ساختیم مردم میتونن بیان با مدل جدید عوض کنن و تفاوت قیمتیشو پرداخت کنند .تازه اقا می خواد بره صادراتم بکنه .

 5. مک میسل | دی 22, 1393 | لینک نظر

  چه عجب این دفه شورای رقابت نشد شورای رفاقت…
  فکر کنم ایرانخودرو از تابوت های متحرکش که درست میکنه سم اینارو نداده

 6. امیر | دی 22, 1393 | لینک نظر

  شما قادر نخواهید بود این خودرو را در عمان بفروشید چون در این بازار رقابتی نیسان سانی با امکانات و کیفیت بیشتر 4500 ریال عمان
  معادل 13000 دلار امریکا عرضه میشود.اقای زارع در اینترنت تحقیق کند بعد اظهار نظر کند ضمنا در ان کشورها مصرف کننده پوست از
  تن فروشنده در می اورد اگر خودرو مشکل داشته باشد نه مانند مردم کشور که خودروهای معیوب را تحمل و صداشان در نیاید.

 7. قضیه تولید دنا قضیه ضرب المثل شمالیهاس که می گن(هیچکی نزا آمنه بزا )یعنی کسی نزاییده فقط آمنه زاییده انگار فقط اینا ماشین تولید می کنند بزار قهر کنند…….

 8. رضا8889 | دی 21, 1393 | لینک نظر

  راستش بنده دوست دارم دنا هر چه سریع تر بیاد بیرون تا اگر بشود یه تستی بکنم.(اگر کسی تو شهر ما ثبت نام کرده باشد)چون ظاهرش که جذاب به نظر میرسد،ببینیم کنسولش را چطور طراحی کردن
  مبارک صاحبشون،تو خوشی استفاده کنند
  ولی این ماشین از این قیمت بیشتر هم نمیارزد بخصوص که سنگین تر هم شده وشتابش هم پایین امده ☺

 9. اکبر | دی 21, 1393 | لینک نظر

  به دنا کار ندارم.گفتنی ها را دوستان گفتند.نظر من خلاف سایر دوستان نیست. منکه 42 میلیون را هم زیاد میدونم.
  ولی شورای رقابت دقیقا چه کار میکنه؟
  چرا قیمت خودروهای خارجی را تعیین نمیکنه؟
  چه اشکالی داره تو این بخش ورود کنه؟

 10. م | دی 21, 1393 | لینک نظر

  من به شخصه از ایران خودرو خواهش می کنم تمام محصولاتش رو صادر کنه و با ملت ایران قهر باشه از اون طرف هم دولت گمرکی رو برداره ما تلافی کنیم ماشین وارد کنیم. به خدا آفرین ایران خودرو کلا قهر باش ما اصلا نارحت نمی شیم به خدا

 11. محمد | دی 21, 1393 | لینک نظر

  برید همون خارج 51 میلیون به خارجی ها بفروشید اگه خریدند اسمم عوض میکنم.
  مثل این که یادشون رفته فقط به خاطر گمرکی الان روی پا هستند.عمانی ها مگه مغز خر خوردند که توسان 62 میلیونی(بازار غیر ایران)ول کنند اون موقع تابوت متحرک شما را بخره اونم با این قیمت!!!!!

 12. محمد | دی 21, 1393 | لینک نظر

  یعنی اینا فکر کردن الان خارجیها صف کشیدن و لحظه شماری میکنند برای خریدن این ماشین بی سروته از نظر طراحی . حالا موتور و غیره وذالک پیشکش !!!!

 13. david | دی 21, 1393 | لینک نظر

  ناز نکـــــــــــــــــــــــــــن نازتو دیــــــــگه خریدار نداره…!

 14. فرزاد | دی 21, 1393 | لینک نظر

  من واقعا برا ایران خودرو متاسفم، یه ضرب المثلی هست که میگه اول داخل خونه رو آباد کن بعد بیرون خونه رو!
  من دنا رو توی نمایشگاه بین المللی خودرو دیدم و سوارش هم شدم، آوردن چراغ و سپر سمند رو عوض کردن و یه مانیتوره چینی هم وسط داشبورد زدن فکر میکنن خودرو طراحی کردن، آخرش هم میفرمایند که برای فروختن به مردم خودشون با اون قیمته فضایی که زدن، صرف نمیکنه. عمانی ها و آفریقاییها ازما محترم و با ارزشتر شدن دیگه، فقط میتونم بگم که متاسفم.

 15. M3 | دی 21, 1393 | لینک نظر

  خوشا از باغی کیه که شغال با آن قهر کند!

 16. علی | دی 21, 1393 | لینک نظر

  تقصیر خود مردمو
  نباید بخرن
  من خودم یه اکسنت 2005 خریدم (ورنا مدل 88)
  تکنولوژی ماشین مال 10 سال پیش هست ولی سگش به این آشغالا شرافت داره

 17. آرمان | دی 21, 1393 | لینک نظر

  سورن بزک کرده 42 تومان.
  خر همون خره پالونش عوض شده.موتور ای اف 7 .روغن ریزی اویل ماژول.گیربکس با زوزه وحشتناک.ترمزهای ای بی اس ماندوی چین.که هر زمان عشقش بکشه ترمز میگیره.ماشین بعد از دو سال رانندگی خودشو ول میکنه و مثل نیسان گاوی به صدا میافته.

 18. علی | دی 21, 1393 | لینک نظر

  48 ملیون برای یه ماشینه دنده ای والا نوبره به خدا . با 48 ملیون یه ال 90 اتومات بخری شرف داره به این به خدا

 19. farid | دی 21, 1393 | لینک نظر

  الان ايرانخودرو باخودش چي فكرميكنه ماشين كه همه چيزش چيني هست يه آرم الاغ هم چسپوندن بهش بعد ميگه صادراتي هستش آخه صادرات به عراق ، عمان ، سوريه ،آفريقا شد صادرات مگر واسه داعش و القاعد يا جيش العدل بده براي منفجر كردن .

 20. یه پسر | دی 21, 1393 | لینک نظر

  اپل یا جنرال موتور که یک محصول می سازه یه مدت چند ماهه فقط مختص بازار آمریکا با قیمت کمتر عرضه اش می کنه تا یا حالی به مردم کشور بده و یه قدرت نمایی برای آمریکا بکنه
  تویوتا و بقیه کمپانی های ژاپنی محصولاتی مختص بازار ژاپن می سازن که به خارج از مرزهاشون نمی ره و همه رو حسرت به دل می ذاره
  اما اینجا ماشینی رو که رقبایی مث لیفان 620 یا جک جی 5 با امکانات بهتر و بروز تر داره رو به ما نمی فروشن که سود نداره
  والا بخدا آدم جک هلو رو ول کنه بره لو لو بخره
  جدا از شوخی زدن گلگیر های سورن رو داغون کردن ستون دی ماشین رو بهم ریختن چراغاشو عوض کردن یه مانیتور گذاشتن روش می خوان 15 میلیون گرون تر بفروشن آقا ما نمی خوایم خدا کرمان موتور رو واسه این مردم نگه داره دنا هم واسه داعشی ها
  والا تو عمان مردم تاکسی هاشون تویوتا کمری ببینم با این اعجوبه چه برخوردی می کنن 🙂

 21. سمیرا | دی 21, 1393 | لینک نظر

  هههههههه صادرات
  !!!!!!!!!!
  مگه بدبخت تر از ایرانی جماعت کسی هم هست که بنجلهای شما را به قیمت تویوتا بخرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • در پاسخ به: سمیرا

   علی | دی 21, 1393 | لینک نظر

   معلوم نیست این هاشم آقا مردمو چی فرض کرده
   هاشم اقا تو جیب ما را نزن صادرات پیشکش

  • در پاسخ به: سمیرا

   احمد | دی 22, 1393 | لینک نظر

   اره بابا گینه بیسائو ، بوركینافاسو ، اتیوپی ، موزامبیك ، ماداگاسكار !

 22. مهران | دی 21, 1393 | لینک نظر

  این مدیرفروش جدید کاملا به فضای مسموم بازار خودرو وارده… با این خبر باعث میشه همین تعداد دنا که تحویل میدن حکم طلا پیدا کنه و دلالها با عناوینی مانند دنا صادراتی – دنا سری اول – دنای نایاب قیمتش رو به بیش از ۵۰ میلیون برسونن… مسخره نکنید… تاریخ خودروسازی در ایران نشون داده خیلی بیشتر از ده هزار نفر وجود دارن که بخاطر تک بودن هزینه کنن… براشون مهم نیست با ۵۰ میلیون چه خودروی بهتری میتونن بخرن… مهم اینه یکی از ده هزار تا دنای سری اول که دیگه قرار نیست گیر بیاد رو بخرن…
  حالا اگه قیمت دنا برسه بالای ۵۰ میلیون که بخاطر حرصِ سودِ بدونِ زحمت خوردنِ ثبت‌نام کنندگانش حتما میرسه شورای قیمت‌گزاری و احتمالا مجلس و دولت باید وارد این کارزار بشن و ایران‌خودرو رو تهدید کنن که وظیفه داری اول برای مردم کشور خودت بسازی و به همون قیمت مصوب که ۴۲ میلیونه تحویل بدی وگرنه چنین و چنان میکنیم.. نتیجهء این مناقشات با کمی تعدیل! قیمت هم همراه خواهد بود… تعدیل هم که همیشه به معنی افزایشه…