تست تسلا 691 اسب بخاری توسط فرهاد کاشانی

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۳ | 4 نظر

 

 Testing 691 HP Tesla

مهندس فرهاد کاشانی – اگر یک کلمه دیگر از تسلا تعریف کنم ممکنست متهم به حقوق بگیری از کارخانه تسلا بشوم ولی این حقیقت را باید قبول کرد که 33000 تسلایی که این کارخانه امسال بیرون داده در واقع 33000 بنز اس، ئی، ب ام و 7، 5 و لکسس هایی است که فروش نرفته که بالاخره آلمانی ها که همیشه در صنعت اتومبیل حرف اول را می زدند اکنون باید آرزو کنند که شاید روزی تسلا بشوند.

تسلا-اس کلاس-8

ایستگاه های شارژ تسلا دارد سراسر امریکا را مانند پمپ بنزین پوشش می دهند و دیگر رفتن از کالیفرنیا به نیویورک با توقف نیم ساعته در هر چهار ساعت که طی آن می توانید ناهار یا شام بخورید و استراحتکی هم بنمایید مسئله ای نیست.

چه کسی پنج سال پیش می توانست فکر کند که در قلب سیلیکان ولی می توان کارخانه ماشین سازی ای زد که گوی سبقت را از همه برباید و قیمت کارخانه آن به 28 میلیارد دلار برسد در حالیکه گران ترین کارخانجات بیش از 60 میلیارد دلار قیمت ندارند.

تسلا-اس کلاس-11

بهرحال اینها همه دیروز بودند و به امروز ربطی ندارند. دیشب دوستم دکتر “م” به من زنگ زد که امروز ماشین تسلای مدل D یعنی مدل 4×4 با سه الکتروموتور و 691 اسب را به وی تحویل می دهند و گفت این بهترین زمان برای تست تو می باشد. امروز صبح به دنبال وی رفتیم به نمایشگاه تسلا درصد قدمی نمایشگاه مک لارن و یک کیلومتری قبر استیوجابز. ماشین را پارک کرده و قبل از اینکه دکتر (دکترای ژنتیک و دانشمندی برجسته) خود را معرفی کند آنها وی را به اسم صدا زدند. پس از امضای 5 تکه کاغذ و نشان دادن گواهینامه و بیمه ماشین به گاراژ قسمت تحویل رفتیم. روبانی قرمز روی سقف ماشین بود. دکتر در واقع یک پورشه پانامرا و یک تسلای دیگر هم دارد ولی دلش می خواست که تسلای 3.2 ثانیه ای 4×4 نیز داشته باشد.

تسلا-اس کلاس-4

حالا داریم صحبت کسانی را می کنیم که از مرز یک تسلا گذشته و دو تسلا می خرند و ضرر مرسدس بنز و ب ام و را دو چندان می نمایند. مسئول مربوطه با دکتر در داخل ماشین نشستند که مسئول مربوطه فقط فرق های این ماشین را با تسلای قبلی دکتر به وی توضیح بدهد. از فنرها که می توانند بالا یا پائین بروند تا فرمان که اگر راهنما نزده بخواهید لین را عوض کنید با لرزش فرمان به شما هشدار می دهد تا کروز کنترل راداری. آپشن های دیگری برای پارک ماشین و رانندگی خودکار در سرعت های پائین نیز وجود داشت که هنوز فعال نشده بودند و بزودی فعال خواهند شد. صندلی عقب وی را نیز موقتاً گذاشته بودند تا صندلی سفارشی خود دکتر برسد.

تسلا-اس کلاس-6

جالبترین انتخاب در صفحه کامپیوتری بزرگ این ماشین انتخاب بین رانندگی Sport و Insane بود. در تمام ماشین های عادی انتخاب بین Economy و Sport است در این ماشین بین Sport و Insane. اگر معنای این کلمه را در دیکشنری چک کنید به کلمات زیر برمی خورید دیوانه، مجنون، بی عقل و احمقانه.

شما در حالت اسپرت در همان 4 ثانیه و اندی به سرعت 60 مایل می رسید ولی با فشار دادن تاچ کنترل Insane است که به شتاب 3.2 ثانیه ای دست می یابید و البته با حالت Insane مصرف برقتان بالا می رود و دیگر به 450 کیلومتر بُرد نخواهید رسید ولی این در مورد ماشین های بنزینی نیز حقیقت دارد و اگر با هر ماشینی بخواهید هر دفعه به حالت شتابگیری حرکت کنید به نصف بُرد ادعایی نیز نخواهید رسید.

   تسلا-اس کلاس-5     تسلا-اس کلاس-10 تسلا-اس کلاس-9

در مدل های تسلای جدید پشت ماشین اگر عدد 85 را دیدید یعنی باتری 85 کیلوواتی که بیشترین بُرد و شتاب را داشت یا 60 کیلوواتی که مدل ارزانتر است ولی اکنون در سمت چپ Model S و در سمت راست مدل P85D را می بینید که قیمت قبل از مالیات آن 123000 دلار است و با تخفیف ده هزار دلاری ایالت کالیفرنیا و از سوئی مالیات 9.25 درصدی که فقط غذا و دارو شامل آن نمی شود در این ماشین نزدیک 11400 دلار، خلاصه با 125 هزار که اندکی از مرسدس S فول آپشن گرانتر است شما از نمایشگاه خارج می شوید.

تسلا-اس کلاس-7

قیمت ماشین های دست دوم تسلا پس از یک یا دو سال هنوز هشتاد درصد قیمت اولیه است. در ماشین های غیره افت قیمت در سال اول به حدود سی درصد می رسد که علت آن وجود استهلاک است. در ماشین های برقی استهلاک کلمه ای بیگانه است.

تست ماشین

دکتر “م” افتخار داد که ماشین نوی وی را اول من سوار بشوم. با هم از گاراژ نمایشگاه خارج می شویم. وارد خیابان شده و اندکی گاز می دهم. این ماشین وحشی و لال است. بدون سروصدا دستورات شما را اطاعت کرده و انجام می دهد. داشتم فکر می کردم که اگر درست به خاطر بیاورم این پنجمین ماشین بالای ششصد اسبی است که تا به حال تست کرده بودم. در واقع به ترتیب اسب:

لامبورگینی اونتادور            قدرت 720 اسب

تسلای D                       قدرت 691 اسب

بنز مک لارن SLR              قدرت 617 اسب

بنتلی فلائینگ اسپر           قدرت 616 اسب

فراری 599                      قدرت 612 اسب

واقعاً ماشین های 600 اسب به بالا را باید فقط در پیست تست کرد. در پنج ماشین فوق که چهار تایشان شتاب صفر تا یکصد کیلومتر آن بین 3 الی 4 ثانیه است اگر سرتان مستقیم نباشد و به روبرو نگاه نکنید با اندکی شتاب دچار سرگیجه می شوید.

تسلا-اس کلاس-3

حالا سؤال اینستکه مرحله بعدی برای تسلا چیست؟ احتمالاً شتاب 2.9 ثانیه ای!؟

در چند شتابی که من با ساعت آنالوگ گرفتم (زیرا ساعت دیجیتال به همراه نداشتم) به شتاب 3.8 ثانیه دست یافتم که علت آن این بود که گاز را یکمرتبه نمی فشردم که مبادا ماشین ETS اش کار نکند و ماشین منحرف بشود.

در اين ماشين در صفحه بزرگ كامپيوتري آن يك منحني مصرف برق شما رانشان ميدهد و همانطور كه پيداست مصرف برق من خيلي بالا بود و بالا و پايين رفتن زياد آن نشانه گاز و ترمزهاي متوالي بود.

تسلا-اس کلاس-12

فكر ميكنم كه تحويل اين ماشين چند روز است كه شروع شده بنابراين من جزو اولين نفراتي در دنيا هستم كه افتخار رانندگي و تست اين ماشين را پيدا كردم. در تسلاي استاندارد يك الكترو موتور دو چرخ عقب را ميچرخاند. در اين ماشين علاوه بر موتور فوق دو الكتروموتور هر يك يكي از چرخهاي جلو را ميچرخانند. موتور عقب براي شتاب تيون شده و موتورهاي جلو براي سرعت. نتيجه آن سرعت ٢٥٠ كيلومتري اين ماشين در مفايسه با ٢١٠ كيلومتر براي مدل 2WD ميباشد.

تسلا-اس کلاس-13تسلا-اس کلاس-14تسلا-اس کلاس-15

 FARHADKASHAHNI.COM

 

 

زیان 481 میلیون دلاری تسلا در پی کاهش قیمت سوخت
جمله ای که مدیر عامل تسلا به زبان آورد 481 میلیون دلار به ارزش سهامش لطمه وارد کرد.
 با این که خبرنگاران پیش از برگزاری بزرگترین گردهمایی [کنگره] صنعت خودرو در آمریکا به شوخی به الون ماسک مدیر عامل تسلا هشدار داده بودند که یک شمارشگر دیجیتالی جلوی چشمانش می گذارند تا آثار صحبت هایش را روی قیمت سهام شرکتش ببیند با این حال او جدی نگرفت و زبان سرخ راستگویی اش سر سبز سهام شرکتش را بر باد داد.
با این که خیلی کم صحبت کرد اما همان اظهار نظر مختصرش در باره فروش خودروهای برقی تسلا در چین به قیمت سقوط ارزش سهام شرکت تسلا تمام شد. او فقط گفت فروش خودروهای برقی تسلا در چین «برخلاف انتظار ضعیف» بود. در دنیای امروز وال استریت [بازار سهام و بورس آمریکا] که مجهز به شبکه های اجتماعی مثل توییتر است، جیک و جیک یک پرنده تبدیل به جیک و جیک تمام پرنده های اطراف می شود یک خبر در کسری از ثانیه به گوش همه می رسد. برای همین قیمت اظهار نظرهای این چنین بسیار گزاف تر از حد تصور است. به فاصله کوتاه و ظرف چند ساعت بعد از این اعتراف نابجا، قیمت سهام تسلا 7 درصد سقوط کرد و با کاهش 13.75 دلار به 190.50 دلار رسید. خود الون ماسک مدیر عامل این شرکت 27 درصد از سهام آن را در اختیار دارد و گفتن سه کلمه ی «برخلاف انتظار ضعیف» 481 میلیون دلار از ارزش دارایی اش کم شد و اکنون ارزش دارایی اش در تسلا 6.76 میلیارد دلار است. (مقام 173 در لیست میلیاردرهای جهان).
واکنش خود الون ماسک به این افت ارزش هم جالب است: او می گوید نوسانات کوتاه مدت ارزش سهام اصلا اهمیت ندارد. ما هم همان احساس را نسبت به خریداران گذرا و موقت سهام داریم که آنها نسبت به ما دارند.
این را هم نباید از نظر دور داشت که سهام این خودروساز «تازه شکل گرفته» از 17 دلار در سال 2010 به 279 دلار در سپتامبر 2014 رسید و سرمایه گذاری این شرکت 24 میلیارد دلار است و این که ضرر 481 میلیون دلاری از نظر او یک نوسان به حساب می آید جای تعجب ندارد. شاید عده ای بورس باز که سهام خرید و فروش می کنند باعث نوسان قیمت سهام تسلا شوند اما سرمایه گذاران اصلی این خودروساز به آینده آن اطمینان کامل دارند و از سرمایه گذاری در این شرکت ناراضی نیستند.
از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. دیوانه | مهر 26, 1395 | لینک نظر

  بابا خب بگو دکتر پولداره ، دیگه این چه طرز گزارش دادنه.
  سلام ما رو به دکتر 2 تسلا دار برسون.

 2. آریا | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  این چه مدل گزارش تست بود؟ نه از وضعیت و راحتی صندلیها حرفی زده شده نه سیستم فنر بندی و تعلیق نه فضای داخل کابین نه فضای صندوق عقب نه عملکرد سیستم صوتی و تصویری نه امکانات و تجهیزات ایمنی و رفاهی نه عملکرد ترمزها . جناب آقای کاشانی لطفا چند تا مقاله بررسی عملکرد خودروها تو همین سایت بخونید تا متوجه بشید به چه مواردی باید دقت کنید .

 3. علی | دی 27, 1393 | لینک نظر

  با سلام
  مقاله جالبی بود ولی نمی دونم چرا آقای کاشانی هر وقت می خاد در مورد یه ماشین جدید نقد بنویسه باید حتما بنز و یا ب ام و رو بکوبه دقیقا مثل مقاله جنجالی ایشان در مجله ماشین با عنوان بنز بهتره یا لکسوس که بر طبق نتیجه گیری آخر ایشان الان کل صنعت آلمان باید نابود می شد چون نتیجه گیری آخرشون در مورد لنزهای زایس که زمانی خوب بودند ولی الان نیکون بهتره ….بگزریم الان همه می دونند زایس کجاس نیکون کجاست؟در ثانی آلمانها با ارائه i3 و i8 `پاسخ محکمی به تسلا دادند و توی طراحی هم ب ام و چنان طراحی رو کرد که حالا حالاها تسلا بهش نمی رسه
  در اینکه تسلا ماشین خوبیه و اصلا تکنولوژی هاس فوق العاده هستند شکی نیست ولی بابا خواهشا درمورد خودش نقد بنویسید نه اینکه اونو با اس کلاس یا سری 7 و یا لکسوس و… مقایسه کنید
  با تشکر

 4. سید امیر | دی 26, 1393 | لینک نظر

  هر 4 ساعت ،نیم ساعت شارژ اجباری؟
  تسلا خوبه اما وقتشو بیشتر کنید لطفا!