تصویب شد؛ واردات غیر شرکتی ممنوع !

سپهر زنگنه | شنبه، ۲۷ دی ۱۳۹۳ | 35 نظر

دست واردکنندگان متفرقه کوتاه شد

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو از تصویب کلیات آئین‌نامه ساماندهی واردات خودرو در جلسه‌ای با حضور وزیر صنعت خبر داد و گفت: واردات خودرو فقط توسط نمایندگان رسمی یا با تأیید آنها امکان‌پذیر خواهد بود.

فرهاد احتشام‌زاد در گفت‌ و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس اظهار داشت: از آنجا که بسیاری از خودروهای خارجی از طریق نمایندگی‌های رسمی به کشور وارد نمی‌شوند و در واقع اصالت و گارانتی آنها تحت پوشش شرکت مادر قرار نمی‌گیرد، در این مورد شکایت‌های زیادی از سوی مشتریان به سازمان حمایت و وزارت صنعت ارائه شده است.

وی افزود: علاوه بر این، واردات خودرو توسط افراد متفرقه، باعث سوء‌ استفاده از نام نمایندگی‌های رسمی واردکننده خودرو می‌شد و در برخی موارد مشتریان با مشکلاتی مانند عدم نصب آپشن اصلی بر روی خودرو و یا دستکاری کیلومترشمار خودرو روبرو می‌شدند.

* نمایندگان رسمی بر واردات متفرقه‌ها نظارت می‌کنند

وی تصریح کرد: این مسائل باعث شد تا طرح ساماندهی واردات خودرو مصوب شود و بر این اساس، خودروهایی می‌توانند وارد کشور شوند که از طریق نمایندگان رسمی برای واردات آنها اقدام شود و یا اصالت خودروی وارداتی توسط نماینده رسمی صحه‌گذاری شود.

احتشام‌زاد با بیان اینکه برخی مشتریان با مشکل عدم پوشش گارانتی مناسب برای خودروی وارداتی روبرو هستند، اظهار داشت: این در شرایطی است که خودروهای وارداتی باید حداقل 5 سال و یا به اندازه 150 هزار کیلومتر تحت پوشش گارانتی قرار گیرند.

وی در مورد صحه‌گذاری خودروهای وارداتی از سوی نماینده رسمی شرکت‌های خارجی در ایران نیز گفت: واردکنندگان متفرقه باید شماره شاسی خودرو را به نماینده رسمی شرکت مادر اعلام کنند و نماینده رسمی با کنترل در سایت شرکت مادر و تطابق آپشن‌های خودرو، مجوز واردات را صادر خواهد کرد و در واقع این تأییدیه مبنای ثبت سفارش واردکنندگان متفرقه خواهد بود.

* واردات خودرو بدون گارانتی ممنوع شد

وی تصریح کرد: با نهایی شدن آئین‌نامه ساماندهی واردات خودرو، خودروهای بدون گارانتی به کشور وارد نخواهد شد.

به گفته وی، کلیات آئین‌نامه ساماندهی واردات خودرو در جلسه اخیر شورای سیاست‌گذاری خودرو با حضور وزیر صنعت مصوب شد و جزئیات این آئین‌نامه نیز در وزارت صنعت تدوین خواهد شد.

رئیس انجمن واردکنندگان خودرو ادامه داد: نحوه قیمت‌گذاری خدمات پس از فروش، نحوه الزام نمایندگان رسمی به گسترش خدمات پس از فروش متناسب با تعداد و محل فروش خودروها از جمله مواردی است که در آئین‌نامه واردات خودرو مدنظر قرار دارد.

وی با بیان اینکه واردات خودرو آزاد است، گفت: با تصویب آیین نامه ساماندهی واردات خودرو، واردات حتماً باید از طریق نماینده رسمی و یا با صحه‌گذاری نماینده رسمی شرکت مادر صورت گیرد.

احتشام‌زاد با بیان اینکه بیش از 70 درصد واردات خودرو طی سال جاری از طریق آزاد و خارج از نمایندگی‌های رسمی صورت گرفته است، گفت: نظارت دقیقی بر این واردات وجود نداشته و به همین دلیل برخی مشتریان ضرر دیده‌اند.

* نحوه مدیریت واردات خودرو در جزئیات آیین‌نامه تعیین می‌شود

وی افزود: در پی تصویب کلیات آئین‌نامه ساماندهی واردات خودرو، جزئیات این آیین‌نامه نیز در مورد مسائل جانبی مانند مدیریت واردات خودرو اعم از خودروهای فرسوده، کلاس‌گذاری خودروها و شکایات تدوین خواهد شد.

وی ابراز امیدواری کرد آئین‌نامه ساماندهی واردات خودرو به زودی به انجمن واردکنندگان خودرو ابلاغ شود و پس از آن نیز برای اجرا به شرکت‌های واردکننده ابلاغ شود.

انتهای پیام/

منبع : خبرگزاری فارس

 

آیا شما این ممنوعیت را مثبت ارزیابی می کنید؟

به نظر شما این تحول، چه تاثیری بر قیمت ها و شرایط بازار خودروهای وارداتی خواهد داشت؟

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

35 دیدگاه

 1. عليرضا | تیر 20, 1396 | لینک نظر

  وزير جان جانان اگه به فكر واقعا مصرف كننده اي و به قول معروف غش كردنه يه بار هم به نفع مصرف كننده بابت خودروهاي داخلي اين ور غش كن عزيز . شما به مردم كه خودرو بي كيفيت داخلي نمي خريدن فرمودي ضد انقلاب! اين مصوبه فقط براي پر كردن جيب دوستان و رفقاست!!! به قول يكي از نظرات راه حل اين موضوع ديوار كشيدن توي مرز و واردات نيست! يه دونه ترامپ براي دنيا كافيه!

 2. رضا | تیر 20, 1396 | لینک نظر

  اين دقيقا تفكر ترامپي و قلدري هست كه مثلا حالا كه آمريكا بمب ميگذارن كل مسلمانها نيان آمريكا يا مثلا كلا مرز مكزيك ديوار بكشيم!!! توي ايران عزيز هم ميگن حالا كه چند نفري تقلب كردن ما هم كل واردات غيرشركتي رو ممنوع مي كنيم، در صورتي كه خودروهاي بازار ٧٠٪‏ غير شركتي بود! حالا بماند از اين موضوع شركتها يا بهتر چند تا خونواده خاص! چه رنجي طفليها مي كشيدند!!!

 3. محمدرضا | تیر 18, 1396 | لینک نظر

  باید پرسید چرا قیمت نمایندگی ها اینقدر بی دلیل زیاد هست!؟ خودرو در نمایندگی داخل کشور آلمان با یه قیمتی عرضه میشه، منه واردکننده به قول نویسنده مقاله _بی نام و نشان_ میرم یک یا دو خودرو با قیمت نمایشگاه و نه به اصطلاح نمایندگی و تعداد بالا! خریداری می کنم، هزینه اداری و گمرک آلمان رو می دم و همچنین هزینه حمل و نقل تا تهران. در تهران به عنوان یه آدم بی نام ونشان میرم تو صف و هزینه گمرک تهران و چند فاکتور عجیب و غریب رو پرداخت می کنم و البته سه درصد! حق نمایندگی شرکت ایرانی رو در حالی پرداخت می کنم که پولی که در المان به نمایندگی رسمی دادم هزینه گارانتی در اون لحاظ شده است! باز با همه این هزینه ها قیمت من چند ده میلیون تومان کمتر از نمایندگی پررو هست!

 4. ثالی | فروردین 11, 1395 | لینک نظر

  گارانتی در ایران اعتباری ندارد,چراشرکتهای رسمی بجای اینکه کیفیت عملکرد خودشون رو بالا ببرن و منه مصرف کننده رو جذب کنن به اجبار میخوان حالت انحصاری ایجاد کنن,شاید واردات غیر رسمی اینجوری هم درست نباشه ولی حداقل چند درجه بهتر از انحصار و گرفتار شدن در دست این شرکتهای به اصطلاح رسمیه,
  حداقل مصرف کننده دو راه انتخاب داره!یا خودرو بدون گارانتی و آپشن دار قیمت پایین تر
  یا با گارانتی و گرونتر
  این اختلاف قیمت بخاطر حداقل رقابت بین دو گزینه است…چه بهتر که گزینه های انتخاب بیشتری داشته باشیم…..

 5. mahyar | شهریور 12, 1394 | لینک نظر

  الان هم واردات انحصاری و شرکتی خودروها توسط شرکتهایی نظیر رامک خودرو بلای جان مردم شده است.چرا هیچ نهادی بر وضعیت خدمات پس از فروش بسیار ضعیف این وارد کننده بی کفایت نظارت نمیکند؟؟؟؟http://dande6.com/goto/http://www.akhbarbank.com/vdcguz9w.ak93q4prra.html

 6. کوروش | فروردین 6, 1394 | لینک نظر

  ایم کار صددرصد به ضرر مصرف کننده هست چون با این روش نمایندگی ها بازار را در دست می گیرند و بدون هیچ رقیبی می شوند. در واضع این قانون توسط وزیر بی کفایت صنعت پایه گذاری شده که فقط جیب نمایندگی ها را پر کنه. کلا این وزیر با قوانین دست و پا گیر مثل اسقاط خودروی فرسوده و غیره کارش شده حمایت از چند نفر وارد کننده محدود. یکی از دوستانم برای این که گواهی اسقاط خودروی فرسوده برای واردات بگیره ناچار شده بود از خود رییس ستاد سوخت گواهی اسقاط بخره!!! این وضع مملکته. یعنی شما باور می کنی که وزیر عزیز صنایع به فکر مصرف کننده باشه؟؟؟ زهی خیال باطل

 7. aydin | بهمن 6, 1393 | لینک نظر

  جای بسی تعجب همیشه در حال پس رفت هستیم .تنها چیزی که اهمیت نداره نظر مردم هستش برای خودمون متااسفم .ایکاش واردات خودرو انحصاری نباشه تا کساس دیگه هم سرمایه دارن بیان نمایندگی بزنن اخه وارد کردن چنتا قطعه یدکی چی هست که دادن دستت چند نفر.باعث خجالته که کسی نمیتونه با اینا دربیافته

  • در پاسخ به: aydin

   ُSepehr | بهمن 6, 1393 | لینک نظر

   البته خود اقایون نظرشون این هست که به هر فرد دارای شرایطی که روابط با خودروسازان خارجی دارد (ادعای نمایندگی دارد) مجوز واردات داده خواهد به شرطی که ایشان نیز مسئولیت های پس از فروش و ارائه خدمات گارانتی و…را بپذیرند، اما متاسفانه همه میدانیم که کل این صحبت ها صرفا بر روی کاغذ هست و در عمل ماجرا جور دیگری اتفاق می افتد.

 8. ساسان | بهمن 6, 1393 | لینک نظر

  خیلی جالبه .یه سری خوشبینن که ماشین ارزون میشه.حالا وقتی سوناتا 160 تومانی و 200 میلیون آسان موتور بفروشه تازه با نصف این آپشن ها میفهمید به نفع کیه.

 9. امیر | بهمن 2, 1393 | لینک نظر

  با این کار چیزی جز گرون تر شدن و بدتر شدن اوضاع نمیشه
  هر کی یه سمتی رو گرفته داره سمت خودش میکشه.جالبه
  اینم از ایران ما

 10. مجتبی | بهمن 1, 1393 | لینک نظر

  خدا میدونه نمایندگی ها واسه تصویب این قانون چقدر خرج کردن!!!؟
  البته خیلی زود با سود بهشون بر میگرده! :))

 11. مهدی | دی 28, 1393 | لینک نظر

  در کل به نظر من واردات خودرو آزاد و بی در و پیکر نباشه خیلی بهتره ولی این در شرایطی به نفع مردمه که شرکت های وارد کننده اینقدر گران فروشی نکنند و شرایط گارانتی را به خوبی انجام دهند ! ولی متأسفانه در ایران شرکت هایی مانند کیا هیوندای تویوتا و .. خیلی خیلی گران میفروشند !!!! تازه مگر گارانتی چقدر باید قیمت داشته باشد !!!!! شرکت های وارد کننده ی خودرو در ایران اگر درست گارانتی را اجرا کنند و نرخ های عجیب و غریب روی خودروها نگذارند و طمع سود های کلان نداشته باشند ، بله آنوقت واقعا خیلی خیلی بهتر است که واردات خودرو آزاد نباشد و در انحصار شرکت هایی درستکار باشد که خیال ملت هم راحت باشد.

 12. یاشار | دی 28, 1393 | لینک نظر

  معلوم نیست این همه حرص و طمع وارد کننده های بزرگ برای چیه !!!
  این همه پولللللللللللللللللللللل

 13. امیر | دی 28, 1393 | لینک نظر

  اینکار نتیجه ای جز گرون ترشدن ماشینای وارداتی نداره.

 14. یه پسر | دی 28, 1393 | لینک نظر

  وجود بازرگانی های غیر شرکتی واردات رو گشترده تر می کنه و باعث میشه بعضی از این شرکت ها هر قیمتی رو که دوست دارن به مردم نفروشن
  سوناتا 2012 اوایل که اومده بود 63 میلیون قیمت داشت اما بعد که وارداتش گسترده شد رسید به 53 میلیون تومن (البته این مال قبل … هس )
  یا الان لکسوس ار ایکس 2015 تو دبی 130 میلیون از ایکس چهار بی ام ارزون تره
  بعد تو ایران همون لکسوس که قیمت جهانیش از بی ام کمتره 150 میلیون از ایکس چهار گرون تره

  این مسببش همین شرکت ها هستند که با انحصار حتی خودرو های وارداتی و خارجی قیمت این ماشین ها رو هم تخیلی کردن

 15. بیژن | دی 28, 1393 | لینک نظر

  فقط میشه گفت : رانت

 16. دانیال | دی 28, 1393 | لینک نظر

  خانواده‌هاي وارد كننده خودرو به ايران
  واردات خودرو در دست چه كساني است؟
  روزنامه دنیای اقتصاد – شماره ۳۲۹۰ تاریخ چاپ: ۱۳۹۳/۰۶/۱۶ بازدید: 7053 بار کد خبر: DEN-826384
  گروه خودرو: «گرامی‌ها»، «حدادزاده‌ها»، «نوریانی‌ها»، «دیلمی‌ها» و …؛ هر جا سخن از «واردات خودرو» در میان باشد، این نام‌ها بیش از هر نام دیگری می‌درخشند.
  نه اینکه تجارت اصلی همه این نام‌ها، «خودرو» باشد، اما گزاف نیست اگر بگوییم بیشترشان به‌واسطه «واردات خودرو» شناخته می‌شوند و این بخش از تجارت آنها است که به‌نوعی برایشان «پرستیژ» و کلاس کاری به ارمغان آورده است. نگاهی به گذشته این نام‌ها، نشان می‌دهد خانوادگی «تاجر» بوده و حتی از سال‌ها قبل از انقلاب به کار تجارت می‌پرداخته‌اند و اگرچه حالا بیشتر به واسطه «واردات خودرو» نامشان بر سر زبان‌ها است، اما منابع اصلی درآمد آنها «خودرو» نیست، البته به جز «حدادزاده‌ها».

  سلطانی که دیگر سلطان نیست
  هرچند کارشناسان معتقدند با توجه به حضور برندهای مختلف در بازار خودروهای خارجی ایران، نمی‌توان سلطان و برندی شماره یک را برای این «بازار» معرفی کرد، اما به هر حال نام‌هایی که به آنها اشاره شد، هم‌‌اکنون اصلی‌ترین تاجران خودرو در ایران به شمار می‌روند. در این بین، شاید بتوان از «حدادزاده‌ها» به‌عنوان خاندانی که تجارت اصلی‌شان در واردات خودرو است، نام برد.
  پیشینه تجارت در خانواده حدادزاده، به «ناصر حدادزاده» برمی‌گردد که شرکت ایرتویا را در دست داشت و در واقع نمایندگی رسمی واردات محصولات تویوتا به ایران بود.
  تا همین چند سال پیش و قبل از حضور پررنگ خودروهای کره‌ای در ایران، تویوتا اصلی‌ترین برند در بازار خودروهای خارجی کشور و به اصطلاح «سلطان» آن بود؛ اما حالا دیگر خبری از ابهت گذشته نیست و این موضوع البته با اعمال تحریم‌ها علیه ایران، ‌ارتباط دارد.
  «حدادزاده‌ها» البته پس از افول حضور تویوتا در ایران، بیکار ننشستند و این بار به سراغ رنو رفتند تا واردات محصولات این خودروساز فرانسوی را در اختیار بگیرند. آنها با تاسیس شرکتی به نام «نگین خودرو» به نماینده خودروهای وارداتی رنو در ایران تبدیل شدند تا به‌نوعی افول ایرتویا را جبران کنند، هرچند چندان موفقیتی در این راه کسب نکردند و خودروهای وارداتی رنو هنوز آن طور که باید و شاید، در بازار ایران جا نیفتاده‌اند. هرچه هست، «حدادزاده‌ها» که جدای از واردات خودرو، به ساختمان سازی نيز مشغول هستند، کم یا زیاد، هنوز هم نماینده رسمی واردات خودروهای تویوتا و رنو به ایران محسوب می‌شوند و شاید اگر مذاکرات هسته‌ای به نتیجه برسد و تحریم‌ها لغو شوند، ایرتویا باز هم بتواند به دوران اوج خود برگردد.

  چای و برنج و خودرو
  شاید گزاف نباشد اگر «خانواده گرامی» را مشهورترین نام در واردات خودرو به ایران بدانیم، خانواده‌ای که البته بخش عمده تجارتش به مواد غذایی از جمله چای و برنج مربوط می‌شود. با اين حال، اين روزها «گرامي‌ها» را بيشتر با واردات خودرو مي‌شناسند و هر جا صحبت از «هيوندايي موتورز» و «كياموتورز كره» به ميان مي‌آيد، نام اين خاندان است كه مي‌درخشد! روزگاري ميتسوبيشي، دوراني كوماتسو و حالا نيز هيوندايي و كيا و البته جيلي! اين كارنامه كاري «گرامي‌ها» در حوزه واردات خودرو است كه شروع آن به حول و حوش سال 1990 ميلادي برمي‌گردد. «گرامی بزرگ» که از وی به‌عنوان یکی از تاجران بنام کشور در پیش از انقلاب یاد می‌شود، اکنون در قید حیات نیست و در حال حاضر پسر وی –احمد گرامی- است که تجارت خودرو در خاندان گرامی را مدیریت می‌کند. «آسان موتور» و «اطلس خودرو» دو شركت بزرگي به شمار مي‌روند كه تحت مديريت خاندان «گرامي» به واردات خودرو مشغولند و اولي محصولات هيوندايي را وارد كشور مي‌كند و دومي نيز خودروهاي كيا را. «گرامي‌ها» البته به جز اين دو، شركتي ديگر را نيز به نام «جیلیران» (آسان خودرو سابق) تشكيل دادند كه نماينده رسمي «جيلي موتورز» چين محسوب مي‌شود و دو-‌سه سالی است که محصولات اين خودروساز را به ایران وارد می‌کند. تا یکی دو سال پیش، آمار واردات خودرو نشان می‌داد بیشتر خودروهای خارجی توسط همین سه شرکت (اطلس خودرو، آسان موتور و جیلیران) به ایران وارد می‌شدند و با این حساب، «گرامی‌ها» سلطان واردات خودرو بودند، اما حالا «بازار» اصلا دیگر سلطانی ندارد.

  صنعتگران وارد کننده
  اگرچه «گرامي‌ها» با وجود سابقه کمتر از «حداد زاده‌ها»، توانستند این خانواده را در عرصه واردات خودرو جا بگذارند و از همین رو این روزها هيوندايي و كيا بيش از امثال تويوتا در خيابان هاي كشور به چشم مي‌آيند، اما «گرامي‌ها» هنوز هم به لحاظ «بزرگي» و «گستردگی کار» به پای خاندان «فردوس» نرسیده‌اند.
  «خانوده فردوس» را همه با نام «صنایع ماموت» می‌شناسند و البته اسکانیا. شاید فرق بزرگ «خاندان فردوس» با دیگر خانواده‌های درگیر با واردات خودرو این باشد که آنها (فردوس‌ها) بیش از آنکه واردکننده باشند، صنعتگر به شمار می‌روند و حتی خیلی از همین اسکانیاهایی که در جاده‌های ایران تردد می‌کنند نيز در داخل کشور و توسط آنها مونتاژ می‌شوند.

  از ساعت فروشی تا واردات خودرو
  نسل اول، ساعت فروش؛ نسل دوم، تجارت لوازم خانگی و نسل سوم، واردات خودرو؛ این کارنامه کاری خانواده «دیلمی‌ها» به شمار می‌رود، خاندانی که اگرچه هنوز هم عمده فعالیتش در حوزه لوازم خانگی است، اما خودروهای «ام‌جی» و «آلفارومئو» نیز توسط آنها راهی خیابان‌های ایران شدند.
  بدون‌شک شرکت گلدیران (نماینده انحصاری واردات لوازم خانگی ال جی به ایران) را خیلی از خانواده‌های ایرانی می‌شناسند، شرکتی که یکی از «دیلمی‌ها» مدیریت آن را بر عهده دارد و در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از بازار لوازم خانگی در اختیار شرکت موردنظر است. هرچند شروع تجارت «دیلمی‌ها» به دهه 30 برمی‌گردد، اما اوجگیری فعالیت‌های اقتصادی این خانواده، از دهه 60 آغاز شد، چه آنکه در آن دهه، کالاهای کره‌ای کم‌‌کم در حال جا افتادن در ایران بودند و با رشد کره‌ای‌ها، «دیلمی‌ها» هم خود را بالا کشاندند. ارتباط خوب «دیلمی‌ها» با کره‌ای‌ها، اما سبب نشد که این خانواده به سراغ خودروهای کره‌ای بروند و ناگهان سر از چین و ایتالیا درآوردند تا از اولی، ام‌جی را وارد کنند و از دومی آلفارومئو را.

  نور کم بی‌ام و
  در جامعه ایران، برخی خودروهای وارداتی به نماد مرفه بودن تبدیل شده‌اند و در کنار آن، نماینده تکنولوژی و کیفیت برتر نیز به حساب می‌آیند و در این بین، «بی‌ام‌و» جایگاه خاص خود را دارد؛ خودرویی که نامش با خاندان «نوریانی» گره خورده است. البته اگر ریشه «بی‌ام‌و» را جست‌وجو کنیم، باید از «وهاب زادگان» تاجر بزرگ کشور در قبل از انقلاب نام ببریم، کسی که در آن دوران شریک تجاری آلمان و ژاپن با ایران به شمار می‌رفت و بعد از انقلاب، خانواده نوریانی که موتورسیکلت‌های بی‌ام و را وارد می‌کردند، امتیاز واردات خودروهای بی‌ام و را نیز از دولت (این امتیاز در دوران انقلاب از وهاب زادگان گرفته شد)، خرید. حدود 14 سال پیش، خانواده نوریانی موسسه‌ای را با نام خود تاسیس کردند و «پرشیا خودرو» که زیرمجموعه این موسسه بود، واردات بی‌ام و را بر عهده گرفت. این در حالی بود که بعدها به دليل مشكلات اقتصادی، امتیاز موسسه نوریانی به فرد دیگری واگذار شد و در حال حاضر نیز بی‌ام و حضور چندان پررنگی در بازار ایران ندارد.

  …اما پورشه و مازراتی
  اما سری هم به خاندان «بهبهانی» بزنیم که اگرچه واردات خودرو بخش بسیار کوچکی از بیزینس این خانواده است، اما واردات خودروی لوکسی به نام «پورشه» به‌نوعی «پرستیژ» تجارت «بهبهانی‌ها» را بالا برده است. خاندان بهبهانی، عمده فعالیت خود را در صنعت نساجی متمرکز کرده و به واردات لوازم بهداشتی و آرایشی نیز مشغول است و در کنار آنها، به سراغ واردات خودرو هم رفته تا نمایندگی انحصاری یکی از گران‌ترین و لوکس‌ترین خودروهای دنیا در ایران را نیز داشته باشد. با این حال، قوانینی که وزارت «صنعت، معدن و تجارت» برای واردات خودرو گذاشته و طبق آن ورود محصولات دارای حجم موتور بالای 2500 سی‌سی را ممنوع کرده است، سبب شده تا تجارت خودرویی بهبهانی‌ها با چالش مواجه شود. در کنار پورشه، اما دیگر خودرو لوکس و بسیار گران قیمت وارداتی به کشور، «مازراتی» نام دارد که خانواده‌ای از اردبیل به نام «فتحی بی‌طرف» پشت واردات آن است. «بی‌طرف‌ها» نیز مانند «بهبهانی‌ها» تجارت اصلی‌شان خارج از نمایشگاه‌های خودرو است و از آنها به‌عنوان یکی از بزرگان حوزه ام‌دی‌اف (MDF)، یاد می‌شود، اما به هر حال واردات خودرو‌هایی با شهرت مازراتی نیز در کارنامه تجارت آنها جای گرفته است. این در حالی است که داستان پورشه، دامان مازراتی را هم گرفته و واردات این خودرو به کشور در مقطع فعلی، تقریبا متوقف است.

  Read more: http://www.donya-e-eqtesad.com/news/826384/#ixzz3P701WVzt

 17. sunmartin | دی 28, 1393 | لینک نظر

  با رضا 8899 موافقم اصل مطلب گفتن :این خودروها (کیا هیوندای تویوتا و بی ام دبلیو ..) خرابی ندارن شاید باورش سخت باشه اما خودروی اون ور آبی بغیر از چینی و هندی کلا خرابی ندارن که نمایندگی ها ازین نمد کلتهی واسه خودشون بافتند البته اصل خبر برمیگرده به 2 ماه میش که بنده و چند تا از کاربران بر علیه این قانون ضد مشتری یه اطلاع رسانی کردیم اما کسی حامی نشد بهر حال بازهم بازار بسته تر شد و 4 خانواده وارد کننده انواع کیا هیوندا تویوتا ام جی و سنگ یانگ حسابی خوشبحالشون شد ازین آب گل آلود ویران خودرو و سایه بان هم نهایت استفاده میکنند بازار محدود تر خودرو گرانتر و دلال و دلال بازی بیشتر شد 15 تا 20 ملیون واسه گارانتی که اصلا بدرد نمیخوره در ایران ..این جریانم شد مثل موبایل که جلوش گرفتن تا آقازاده ها خسابی حساباشون پر و پیمون کنند ،این بازی سال هاست با مردم میکنند

  • در پاسخ به: sunmartin

   ُSepehr | دی 28, 1393 | لینک نظر

   نمیدونم از کجا فکر میکنید ماشین های اروپایی خرابی ندارند، ولی متاسفانه نسل جدید این ماشین ها هم بسیار بسیار حساس هستند و در موارد متعدد دچار انواع و اقسام عیوب مکانیکی و الکترونیکی می شوند.باز وضعیت تویوتا و کیا و هیوندای حداقل در شرایط ایران بهتر هست اما خرید خودروهای اروپایی ها بدون گارانتی ریسک زیادی دارد و این قضیه حتی شامل پورشه هم می شود.

 18. احمد | دی 27, 1393 | لینک نظر

  کار خوبی نبود

 19. رضا7 | دی 27, 1393 | لینک نظر

  خب با توجه به نظرات دوستان به نظر من هم این ممنوعیت هم خوبه هم بد..
  بدیش به این خاطره که بازار ماشین شدیدا انحصاری و محدود میشه
  اما خوبیش اینه اگه ماشینی بخری خیالت از گارانتی و اصل بودنش راحته که البته اینم شرط داره!!؟
  شرطش نظارت درست دولت و قانون گذاری صحیح هست وگر نه هیچ سودی به حال مردم نخواهد داشت
  انشاا.. که درست نظارت میشه و با متخلفین قاطعانه برخورد میکنن..

 20. کیا | دی 27, 1393 | لینک نظر

  برای محدود کردن واردات این کار بسیار لازم بود. حالا میتونن کاملا بر واردات نظارت کنن یا حتی محدودش کنن. مثلا میتونن برای هر برند سهمیه واردات تعیین کنن چون واردات هر برند دست یکنفره پس میتونن به هیوندا بگن تو 30000تا امسال میتونی وارد کنی و تویوتا مثلا اجازه داری 10000تا وارد کنی و …
  بهترین قدم در راه محدود کردن و نظارت بر واردات رو برداشتن. از طرفیم بعضی دلالها واقعا سر مردم کلاه میزاشتن و اینجوری دستشون کوتاه میشه

  • در پاسخ به: کیا

   یاشار | دی 28, 1393 | لینک نظر

   چرا باید محدودیت تعداد بدن به یک برند ؟ مثلا کیا تو بیشتر اجازه داری وارد کنی. دقیقا مثل همون مثالی که شما زدی. هرکی جنسش بهتر و قیمتش رقابتی تره میفروشه.
   پیشنهاد شما کاملا با آزادی بازار مغایره.
   البته ممکنه خودتون اصلا طرفدار آزادی خریدار در انتخاب نباشید.

 21. چرا نباید آزاد باشد من دوست دارم خودرویی سوار بشوم که در بازار نیست به چه کسی ربط دارد جز خودم . باید حتی واردات خودرو های کارکرده پس از گذراندن ماینه فنی هم آزاد باشد تا شاید این 2 دایتاسور خودرو سازی از خواب بیدار شوند

 22. سینا | دی 27, 1393 | لینک نظر

  خب واسه این کار بغیر از انحصار چه اسمی میشه روش گذاشت ؟؟؟؟!!!!!
  اصلا میخواین واردات خودرو رو هم بدین دست ایران خودرو و سایپا خلاص …

  • در پاسخ به: سینا

   Z4 | دی 27, 1393 | لینک نظر

   اتفاقا همچین به نفع سایپا و ایران خودرو نیست. چون بیش از 80 درصد تولیداتشون مثلا تولید داخل هست.
   واقع بین باشید برنده این دستور شرکتهایی مثل اطلس خودرو و اسان خودرو هستند که اختلاف قیمت وارداتی ها با نمایندگی بازارشون را حسابی خراب کرده بود.
   اگه یادتون باشه چندی پیش همین شرکتها با مسئولان جلسات متعدد گذاشتند.
   شاید کسی جدی نگرفت.
   ولی خروجیش اینی که میبینید شد.
   پول میدید بابت گارانتی ولی در عمل گارانتی ندارید.
   یعنی 20 میلیون سود مفتی مفتی رسیده به وارد کنندگان خودروهای کره ای و بقیه.

 23. محمد | دی 27, 1393 | لینک نظر

  خوب این کار خوبیه که به واردات سر وسامان بدن و از ورود ماشینهای کارکرده به اسم صفر یا ماشینهای با آبشنهای تقلبی جلوگیری بشه اما از اون طرف هم خوبه که به کار نمایندگیها هم نظارت بشه که در تحویل خودرو به مشتری در تاریخی که در قرارداد اومده با پلاک متعهد باشند و در خدمات گارانتی هم نظارت کنند که این پولی که مشتری برای خودروی گارانتی دار میده ارزششو داشته باشه .

 24. بنظرم این کار باعث انحصاری شدن بیشتر خودروها بخصوص کره ای ها میشه,بجای ممنوع کردن و پاک کردن صورت مساله خیلی راحت میشه با نظارت درست و کارشناسانه جلوی کلاهبرداری بعضی واردکنندگان رو گرفت و اجازه نداد ماشین کارکرده یا دستکاری شده وارد کنند,با پیشرفت ارتباطات و جهانی شدن تجارت خیلی راحت میشه جلوی حقه بازی رو گرفت,اینکار هم فقط به ضرر مردم و مصرف کننده تموم میشه

 25. امیر | دی 27, 1393 | لینک نظر

  قوانین به ضرر مصرف کننده هست متاسفانه در این مملکت چون روی ان فکر نمیشود و خلق الساعه هست!!!از فردا به قول دوستمان
  تاخت و تاز دو برادر در قیمت اغاز میشود چون نه رقیبی دارند و نظارت هم که کلا در مملکت کشک است.

 26. سعید | دی 27, 1393 | لینک نظر

  همه چیز به نفع اون دوتابرادرشد

 27. یاشار | دی 27, 1393 | لینک نظر

  این کار اشتباه
  ماشین گرونتر میشه، چون پول گارانتی خواهند گرفت و همه هم خوب می دونن که خدمات نخواهند داد.
  از طرفی محدودیت در مدل ها ایجاد میشه. همیشه تنوع جواب میده. وارد کننده اصلی با ورود یک یا دو مدل خودرو پولش رو میبره و تنوع محصول براش اهمیتی نداره. اون شرکت خارجی هم براش مهم نیست. محصولات قدیمی رو به بازار تشنه ایران سرازیر میکنه و سود می بره
  به نظرم این طرح بیشتر کلکه پوله، برای اینکه نمایندگی ها یه پولی بگیرن و به همون وارد کننده های قبل حالا مجوز بدن. همون چیزی که تحت عنوان «نمایندگان رسمی بر واردات متفرقه‌ها نظارت می‌کنند» اومده. هدف کل ماجرا اینه که وارد کننده های اصلی از قدرت بیشترشون برای تیغ زدن سایر وارد کننده ها و به نوعی خارج کردن اونها از گردونه رقابت استفاده می کنند.
  روش امروزی درسته، اونی که ارزون تر می خواد بخره ریسک عدم وجود خدمات پس از فروش احتمالی رو
  می پذیره. اونی هم که محتاط تره میره به قولی با گارانتی می خره

 28. alireza | دی 27, 1393 | لینک نظر

  به نظر من که بیشتر از هر چیز باعث گرونتر شدن ماشینای خارجی میشه و دست مردم بیشتر از قبل از این خودرو ها کوتاه میشه.

 29. رضا8889 | دی 27, 1393 | لینک نظر

  خیر چون وقتی واسه یک سانتافه 20میلیون پول گارانتی میگیرند وشما نمی توانید از گارانتی استفاده کنید(این ماشین ها که خراب نمیشوند)پس چه فایده ای دارد ومیروید از بازار تهیه میکنید که 15 تومن ارزان تر هست☺

 30. مهرداد | دی 27, 1393 | لینک نظر

  دمشون گرم
  فقط شرکتی و با گارانتی