فهرست رضایت بخش ترین خودروها در بازار ایران!

سپهر زنگنه | سه شنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۳ | 12 نظر

میزان رضایت از کیفیت خودروهای کشور در نیمه نخست امسال، اعلام شد
خودروهایی که مشتریان می‌پسندند

روزنامه دنیای اقتصاد : نتایج میزان رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای کشور طی 6 ماه ابتدایی سال جاری در حالی اعلام شد که طبق آن، شاخص رضایت مردم یک امتیاز افزایش یافته است. بر اساس این گزارش که شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، آن را تهیه کرده، شاخص رضایت مشتریان از کیفیت خودروهای داخلی و خارجی کشور طی نیمه ابتدایی سال، عدد 653 را نشان می‌دهد.
این البته در شرایطی است که روند رضایتمندی مردم، از 6 ماه نخست سال 91 تا 6 ماه اول 92، نزولی بوده و با این حساب باید از این بازه زمانی به‌عنوان دوران افت رضایت کیفی مردم از صنعت خودرو یاد کرد. بررسی میزان رضایتمندی مردم از سطح کیفی خودروهای داخلی، سابقه‌ای حدودا 6 ساله دارد، به‌نحوی‌که شرکت بازرسی از ابتدای سال 88 نسبت به تهیه این گزارش اقدام و هر 6 ماه یک بار و به‌واسطه مکاتبه با مشتریان، نتایج گزارش خود را منتشر کرده است. طبق نمودار موجود، میزان رضایتمندی مردم از کیفیت خودروهای تولید داخل، از ابتدای سال 88 تا انتهای سال 90 همواره صعودی بوده و نقطه عطف این رضایتمندی نیز به 6 ماه اول سال 91 مربوط می‌شود؛ در واقع طی 12 دوره‌ای که نتایج رضایتمندی مردم از سطح کیفی خودروها منتشر شده، مردم از کیفیت خودروها در نیمه نخست سال 91 بیش از سایر دوره‌ها راضی بوده‌اند. این در حالی است که در دو گزارش قبلی، رضایت مردم از کیفیت خودروهای کشور، عددی ثابت را تجربه کرد و روی 652 باقی ماند. حالا اما یک امتیاز به این عدد اضافه شده تا رضایتمندی مشتریان از کیفیت خودروهای کشور، رشد اندکی کرده باشد.
بازرسان شرکت بازرسی برای تهیه گزارش موردنظر، با 34 هزار و 878 نفر مصرف‌كننده، مکاتبه و مصاحبه کرده‌اند تا مشخص شود میزان رضایت عمومی از 49 خودرو مختلف در بازار کشور، در چه سطحی قرار دارد. در واقع عدد 653، میانگین میزان رضایت مردم از 49 خودرو مختلف (از پراید و پژو 405 گرفته تا سوناتا و جولیتا) است.
49 خودرو تحت ارزیابی، در 6 گروه قیمتی مختلف دسته‌بندی شده‌اند و آن طور که شرکت بازرسی می‌گوید، با هر تغییر در هر گروه، (افزایش 250 میلیون ریالی قیمت خودروها)، رضایتمندي مشتریان با نرخ 2/4 درصدي افزایش را به خود می‌بیند. بر این اساس، مالکان بیشتر خودروهای بالای 125 میلیون تومان (مانند جولیتا و سوناتا و اپتیما)، در مقایسه با ساير خودروهاي هم قيمت خود رضايت بيشتري داشته‌اند و کم رضایت‌ترین خودروها نیز جزو دسته زیر 25 میلیونی‌ها هستند.
طبق نظر شرکت بازرسی، 49 خودرو موردنظر در 6 دسته قیمتی «کمتر از 25 میلیون تومان»، «25 تا 50»، «50 تا 75»، «75 تا 100»، «100 تا ۱25» و «بیش از 125 میلیون تومان» تقسیم شده‌اند؛ این در شرایطی است که در جمع خودروهای زیر 25 میلیون تومان، ام‌وی‌ام مدل 110، در جمع 25 تا 50 میلیونی‌ها پارس تندر، در جمع 50 تا 75 میلیون تومانی‌ها کیا پیکانتو، در جمع 75 تا 100 میلیون تومانی‌ها ام‌جی 350، در جمع 100 تا 125 میلیونی‌ها هیوندایی النترا و در جمع بالای 125 میلیونی‌ها نیز آلفارومئو جولیتا، بیشترین میزان رضایتمندی مردم را به‌دست آورده‌اند.
در بین خودروهایی که از مالکان آنها اطلاعات کیفی کسب شده، جولیتا توانسته بالاترین عدد رضایتمندی را به خود اختصاص بدهد و پراید 111 نیز از نظر مردم، کم‌کیفیت‌ترین خودرو کشور طی نیمه نخست امسال بوده است. از سوی دیگر، در جمع خودروهای داخلی، پارس تندر توانسته بیشترین امتیاز و طبعا بالاترین حجم رضایتمندی مردم را به‌دست بیاورد و بین خودروهای مونتاژی بخش خصوصی نیز ولیکس C30 بهترین خودرو از دید مشتریان به شمار می‌رود. همچنین لقب پررضایت‌ترین خودرو شاسی بلند کشور را نیز رنو کولیوس به خود اختصاص داده است.

رضایت مندی مشتریان-1

صدر نشینی یک چینی
اما ببینیم گزارش شرکت بازرسی از میزان رضایتمندی مشتریان بازار خودرو کشور طی 6 ماه نخست امسال به چه شکل است و چه جزئیاتی دارد.
ابتدا از گروه زیر 25 میلیونی‌ها شروع کنیم، گروهی که ام‌وی‌ام 110 توانسته از نظر رضایت مشتریان، بالاتر از تیبا و خاندان پراید بایستد. این خودرو که توسط بخش خصوصی مونتاژ می‌شود، با فاصله‌ای 26 امتیازی از نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده یعنی تیبا، با کیفیت‌ترین خودرو ارزان کشور در نیمه نخست امسال بوده است. تیبا نیز در شرایطی رده دوم گروه خودروهای ارزان را در اختیار دارد که تنها هفت امتیاز بیش از بهترین پراید (مدل 132)، کسب کرده و با کم کیفیت‌ترین پراید (مدل 111) نیز فاصله‌ای 16 امتیازی را به خود می‌بیند. در این گروه سه پراید به چشم می‌آید که مدل 132 بهترین، مدل 111 کم‌کیفیت‌ترین و مدل 131 نیز مابین این دو قرار دارد.

ترافیک در گروه دو
در گروه خودروهای 25 تا 50 میلیون تومانی، اما با ترافیک خودروهای داخلی و مونتاژی رو به‌روایم، چه آنکه در این گروه، نام 17 خودرو به چشم می‌آید. در این بین، پارس‌تندر توانسته 735 امتیاز کسب کرده و در صدر بایستد و این در شرایطی است که پشت سر آن، سه تندر دیگر جای گرفته‌اند؛ تندر ایران خودرو، تندر پارس خودرو و تندر اتومات. پس از تندرها با پژو 206 صندوقدار مواجه می‌شویم و سپس به ام‌وی‌ام 315 در رده هفتم می‌رسیم. در رده هشتم نیز پژو 206‌هاچ بک قرار دارد و رده نهم نیز به لیفان مدل 620 رسیده است. با این حساب، مدل صندوقدار پژو 206 توانسته بیش از مدل‌هاچ بک، دل مشتریان را به‌دست بیاورد.
در رده‌های یازدهم تا شانزدهم جدول اما ترافیک ایران خودرویی‌ها به چشم می‌آید و در این بین، سمند سورن توانسته بهترین باشد. سمند EF7 و سمند معمولی نیز رده‌های بعدی را در اختیار دارند. همچنین رانا نیز پشت سر سمند معمولی و بالاتر از پژو 405 و پارس قرار گرفته است. آخرین خودرو گروه 25 تا 50 میلیونی‌ها، اما تیبای‌هاچ بک یا همان تیبا2 است که از نظر مردم، کم‌کیفیت‌ترین خودرو این گروه معرفی شده است.

گروه چینی‌ها
به گروه 50 تا 75 میلیونی‌ها برویم، گروهی که تنها 6 عضو دارد و بهترین شان کیا پیکانتو است. پس از این خودرو، پنج محصول چینی رده‌های بعدی را به خود اختصاص داده‌اند و در این بین، سابرینا رضایت بیشتری را به‌دست آورده است. پس از سابرینا، اما ولیکس C30 و جک و ام‌وی‌ام X33 و لیفان X60، در جایگاه‌های بعدی جا خوش کرده‌اند.

کیفیت آریو از دید مشتریان
در گروه 75 تا 100 میلیونی‌ها نیز اما پنج خودرو به چشم می‌آید که در این بین، ام‌جی 350 توانسته بیشترین میزان رضایت مردم را به‌دست بیاورد و هیوندایی I20 نیز در رده بعدی قرار بگیرد. میتسوبیشی لنسر 1600 سی‌سی و رنو داستر نیز خودروهای سوم و چهارم گروه موردنظر هستند و آریوی سایپا نیز که محصولی مونتاژی و چینی به شمار می‌رود، عضو آخر گروه شده است.

رقابت هیوندا و رنو
اما در گروه خودروهای 100 تا 125 میلیون تومانی، در حالی با هفت خودرو روبه‌رو می‌شویم که این گروه به‌نوعی به میدان رقابت رنو و هیوندایی تبدیل شده است. در دو رده ابتدایی گروه موردنظر، النترا و اکسنت (محصولات متعلق به هیوندایی) جا خوش کرده و در رده بعدی رنو اسکالا قرار دارد و این در شرایطی است که پس از اسکالا دوباره با یک محصول دیگر از هیوندا به نام ولستر مواجهیم و پس از ولستر نیز با رنو فلوئنس.
گروه 100 تا 125 میلیونی‌ها دو عضو دیگر به نام‌های میتسوبیشی لنسر 1800 سی‌سی و ام‌جی 6 دارد که لنسر توانسته رضایت بیشتری را از جانب مردم نصیب خود کند.

رضایتمندی از خودروهای بالای 125 میلیون
سری هم به‌دسته خودروهای بالای 125 میلیون تومان بزنیم، دسته‌ای که 9 عضو دارد و با کیفیت‌ترین آنها از دید مشتریان، آلفارومئو جولیتا است. در رده‌های دوم و سوم، دو کره‌ای به چشم می‌آیند، اول هیوندایی سوناتا و دوم کیا اپتیما. پشت سر آنها نیز رنو کولیوس قرار دارد و هیوندایی توسان نیز در رده بعدی جا خوش کرده است. رنو سفران، کیا سراتو، اسپورتیج و میتسوبیشی نیز در رده‌های بعدی به چشم می آیند.

از سراسر وب
پیشنهاد از

12 دیدگاه

 1. مبين | دی 14, 1394 | لینک نظر

  سلام تا محدوده 130ميليون بهترين ماشين شاسي بلند پيشنهاديتونزچيه

 2. BUICK | بهمن 1, 1393 | لینک نظر

  حالا ما که نه صاحب میتسوبیشی هستیم نه سهام دارش. ولی خیلی عجیبه MITSUBISHI ASX قابل اطمینان ترین شاسی بلندکوچک سال 2014 امریکا باشه بعد اینجا آخر لیست. اینا از کیا حالا رضایت مندی رو جویا شدن؟
  http://www.consumerreports.org/cro/news/2014/12/the-most-and-least-reliable-small-suvs/index.htm

  • در پاسخ به: BUICK

   کیا | بهمن 1, 1393 | لینک نظر

   چون اینجا رتبه ها پولیه.
   هرکی بیشتر شارژ کنه رتبه بهتری داره!!
   منکه هرکی دیدم ASX داره راضی بوده پس این ارقام از کجا میاد عجیبه!

 3. رضا7 | بهمن 1, 1393 | لینک نظر

  آقا من چند تا سوال دارم:
  – اول اینکه کلا تو ایران چند نفر آریو سوار دااریم که اینا رفتن آمار گرفتن ازشون!؟؟
  – دوم این لیست به نظرتون مسخره نیست!! کجای دنیا تریم های مختلف یک خودرو رو میارن تو لیست به عنوان خودروی جدا گانه؟
  چهارتا ال 90، سه مدل پراید، دو مدل سمند ، تیبا معمولی و هاچ بک!!؟؟ 206 معمولی و هاچ بک..

 4. امیرحسین | دی 30, 1393 | لینک نظر

  در 90% موارد دارندگان ام جی از ماشین شون راضی هستن

 5. امیرحسین | دی 30, 1393 | لینک نظر

  دلیل اول شدن کره ای ها شاید وجود دلالان باشه و افرادی که سه ماه سوار ماشین خارجی میشن بعد میفروشن, وگرنه در 90% موارد که نظرسنجی کردم دارندگان از خود ماشین راضی هستن,من به خاطر اینکه سال بعد قصد خرید دارم از خیلی ها راجع به ماشین های رنج 120 میلیون سؤال کردم و بیشتر روی افراد میانسال که با بی طرفی بیشتری نظر میدن تمرکز کردم و جداً رای آوردن النترا و آخر شدن ام جی جای سؤال داره,البته فلوئنس هم ماشین پرطرفداری برای دارندگان هست

 6. رضا | دی 30, 1393 | لینک نظر

  ام جی 6 عالیه . ولی به خاطر تاخیر در تحویل خودرو های اخیرش یکم امتیازش کم شده . ولی در کل عالیه

 7. یاشار | دی 30, 1393 | لینک نظر

  چرا بنز، پورشه و ب ام و رو بازی ندادن ؟
  فکر کردن خوب اینا که ندید از بقیه بهترن ؟
  تو رده بندی قبلی هم که منتشر کردن این 3 تا نبودن

 8. alireza | دی 30, 1393 | لینک نظر

  این جدول نشون میده که چینی ها حرفای زیادی برای گفتن دارن!
  توی رنج زیر 25 میلیون یه چینی اول شده.
  توی رنج 25 تا 50 میلیون بعد از تندر و 206 چینی ها بالاتر از خودرو هایی مثل سمند و سورن و پرشیا و سمند ef7 قرار دارند که نشون میده که وضعیتشون از همه این ماشینای محبوب بهتره.
  توی رنج 50 تا 75 میلیون پیکانتویی اول شده که از همه اون ماشینای دیگه گرون تره و در نتیجه منطقی بوده که اول بشه.
  توی رنج 75 تا 100 میلیون باز هم یک چینی و این بار ام جی 350 بالاتر از لنسر ژاپنی و i20 کره ای و داستر فرانسوی-رومانیایی در مقام اول قرار گرفته که نشون از قابلیت های زیاد و کیفیت بالای اونه.
  تنها نکته عجیب این جدول قعر نشینی ام جی 6 در بین 100 تا 125 میلیونی هاست. چیزی که میتونه به تاخیر های زیاد مدیا موتورز در تحویل خودرو هم مرتبط باشه. من که تا حالا کسی رو ندیدم که ام جی داشته باشه و از ماشینش ناراضی باشه.
  یه نکته دیگه هم صدر نشینی قدرتمندانه جولیتا در جدول بالای 125 میلیونی هاست. اونم با اختلاف خیلی فاحش نسبت به سوناتا و اپتیما. این جولیتا فوق العادس!

  • در پاسخ به: alireza

   ،، | دی 30, 1393 | لینک نظر

   آخرش شما ام اجی را چینی میدونید یا انگلیسی ?
   همیشه توی خودروهای چینی حساب ام جی از همه جدا بوده.
   ام وی ام 530 هم با اختلاف بسیار زیاد بعد از تندر و 206 قرار گرفته که البته طبیعی است من با این خودرو رانندگی کردم نسبت به تندر 90 و 206 اصلا گیربکس نداره !!!تازه ببین لیفان و بقیه چینی ها دیگه چجورین !!!!
   پژو 405 و سمند که مال یک الی چند دهه ی قبل هستند و باید آخر لیست باشن چیز عجیبی نیست.
   ولی نمیفهمم ام وی ام 110 که بسیار ضعف ایمنی دارد چطور رضایتمندی خوبی را کسب کرده !
   چرا توی لیست بالای 125 تویوتا نیست ?!
   مزدا 3 کجای لیست است ?!

   • در پاسخ به: ،،

    alireza | دی 30, 1393 | لینک نظر

    ام جی یک برند 90 ساله انگلیسیه که با نظارت انگلیسی ها در چین مونتاژ میشه. به همین دلیل توی دسته بندی های رسمی چینی به حساب میاد ولی در اصل انگلیسیه.
    ظمنا اگه شما همین جدولی که من میبینم منظورتون باشه که ام وی ام 530 از 206 بالاتره!!! و از 206 صندوقدار فقط 10 امتیاز پایین تره. ضمنا عملکرد ام وی ام به دلیل قیمت های پایینش از بقیه چینی ها پایین تره. مثلا لیفان 620 فقط از نظر موتوری، شتاب و قدرت به مراتب از 206 و تندر بهتره. ویدیو های درگ لیفان با تندر در آپارات موجوده.
    یادتون نره که قیمت اصلی ترین عامل مقایسست. تمام این خودرو های به قول شما متعلق به یک تا چند دهه قبل از نظر قیمت با لیفان و ام وی ام توی یک رنج قیمت قرار میگیرند و توی این مقایسه کاملا از اونا پایین تر هستند. تازه در نظر داشته باشین که برای خودرو هایی مثل لیفان و ام وی ام تعرفه مالیات 26 درصد اعمال میشه که باعث میشه قیمتشون از قیمت واقعیشون بالاتر باشه. کاملا واضحه که توی این لیست فقط دو خودروی کمی تا قسمتی فرانسوی 206 و تندر از چینی ها بالاتر هستند و ایرانیا هم که کلا آخر جدولن.

 9. مهدی | دی 30, 1393 | لینک نظر

  دوستان عزیز چینی پسند , یه نگاهی به این لیست بیندازید لطفا !!!!