چطور از هیچی،پول در می آورند !

سپهر زنگنه | پنجشنبه، ۹ بهمن ۱۳۹۳ | 15 نظر

صحبتی هم با افرادی که از این راه درآمد زایی می کردند داشتیم، افرادی که شاید در طول یک روز تعطیل که همه فاقد درآمد هستند درآمدی بالغ بر 500 تا 2 میلیون تومان را به جیب می زنند، در صورتی که همین افراد فقط یک روز در هفته را به این کار مشغول باشند به صورت ماهانه درآمدی بالغ بر 2 تا 8 میلیون تومان را به جیب می زنند …
برای رسیدن به بالاترین نقطه شمال پایتخت مجبورید از خودروی شخصی خود استفاده کنید و برای پیدا کردن جای پارک به ناچار باید سحرخیز باشید و یا برای پارک خودرو 15 هزار تومانی کنار بگذارید. با خالی شدن جای پارک سریعا به محل پارک خودرو رفته و همانجا می ایستند و به اصطلاح جای پارک را برای خودرویی که مایل باشد برای پارک خودروی خود 15 هزار تومان پرداخت کند، نگه می دارند. البته این مبلغ، مبلغ پایین برای پارک خودرو است و حتی دیده شده برای خودروهای لوکس و مدل بالا که صاحبان متمولی دارند تا 50 هزار تومان هم به ازای نگه داشتن جای پارک دریافت شده است.

به گزارش عصرخبر، این روزها در کلان شهری مثل تهران شنیدن هر موضوعی دیگر تعجب بر انگیز نیست؛ از فروش کروکودیل و حیوانات وحشی در خیابان های پایتخت گرفته تا فروش جای پارک همه و همه، دیگر تعجب ندارد و مردم آنقدر نسبت به این موضوع بی تفاوت هستند که برایشان فرقی ندارد که جای پارک خودرویی که برای یک ساعت پارک خودرو کمتر از 1000 تومان بپردازند، اکنون بایستی برای پارک خودروی خود مبلغی بالغ بر 15 برابر عرف آن پرداخته شود.

دربند یکی از تفرجگاه های زیبای شمال تهران است. اگر قصد کوهنوردی دارید یا دور از هیاهوی شهر به دنبال تفرجگاهی کنار چشمه هستید و یا چنانچه قصد خوردن غذایی لذیذ بر روی تخت های کنار رودخانه را دارید، دربند گزینه مناسبی است؛ اما برای رسیدن به بالاترین نقطه شمال پایتخت مجبورید از خودروی شخصی خود استفاده کنید و برای پیدا کردن جای پارک به ناچار باید سحرخیز باشید و یا برای پارک خودرو 15 هزار تومانی کنار بگذارید.
کسانی که در تهران از هیچی پول در می آورند

دربند یکی از خیابان هایی است که خودروی های لوکس و معمولی بسیاری را به خود دیده و پارک خودروهای برای چندین ساعت در این خیابان همواره به چشم می آید و همین موضوع باعث شده تا مردم محلی راه و روشی نوین برای پول درآوردن پیدا کنند، راهی که نه تنها دردسر و زحمت ندارد و فقط قلدر بودن برای درآمد چند صد هزار تومانی در طول روز کافی است.

این افراد که فقط در روزهای جمعه که در خیابان دربند جای پارک به سختی گیر می آید در دو طرف خیابان مستقر می شوند و با خالی شدن جای پارک سریعا به محل پارک خودرو رفته و همانجا می ایستند و به اصطلاح جای پارک را برای خودرویی که مایل باشد برای پارک خودروی خود 15 هزار تومان پرداخت کند، نگه می دارد. البته این مبلغ، مبلغ پایین برای پارک خودرو است و حتی دیده شده برای خودروهای لوکس و مدل بالا که صاحبان متمولی دارند تا 50 هزار تومان هم به ازای نگه داشتن جای پارک دریافت شده است.

یکی از شهروندان تهرانی که در برنامه ریزی های خود، جمعه را به کوهنوردی و استفاده از هوای پاک و سالم کوهستان اختصاص داده بود در مورد پیدا کردن جای پارک برای خودروی خود، گفت: امروز برای پیدا کردن جای پارک حدود 80 دقیقه معطل شدم و قدم به قدم خیابان دربند را به دنبال جای پارک گشتم اما متاسفانه هر بار که جای پارکی خالی می شد فردی سریع جلو می پرید تا جای پارک را نگه دارد تا در قبال اجاره آن وجه نقد دریافت کند.

شهروند دیگری هم که از وجود این وضعیت ابراز ناخرسندی می کرد، گفت: در گذشته مشکل وجود پارکبان ها را در دربند داشتیم و حالا معضل نوین تر و عجیب تری به نام اجاره دهندگان جای پارک گریبانمان را گرفته اند و بابت خیابان خدا از ما پول زور طلب می کنند.

صحبتی هم با افرادی که از این راه درآمد زایی می کردند داشتیم، افرادی که شاید در طول یک روز تعطیل که همه فاقد درآمد هستند درآمدی بالغ بر 500 تا 2 میلیون تومان را به جیب می زنند، در صورتی که همین افراد فقط یک روز در هفته را به این کار مشغول باشند به صورت ماهانه درآمدی بالغ بر 2 تا 8 میلیون تومان را به جیب می زنند و این روش درآمد زایی قانونی و صحیح نیست.

محمدرضا یکی از افرادی است که روزهای جمعه را به این کار اختصاص می دهد، می گوید: در طول روز بین 30 تا 50 جای پارک را برای خودروهایی که حوصله دنبال جای پارک گشتن ندارند، نگه می داریم و مردم هم با کمال میل مبلغ 15 هزار تومان قیمت پایه نگهداشتن جای پارک را پرداخت می کنند. البته در برخی مواقع افراد وقتی متوجه می شوند که هدف ما از نگه داشتن جای پارک گرفتن مبلغی بابت آن است ابراز گلایه می کنند اما این حق ماست که وقتی جای پارک را نگه می داریم آن را به هرقیمتی که خواستیم اجاره دهیم.

صحبت های عجیب این فرد ما را به فکر فرو برد که که آیا مرجعی برای رسیدگی به این موضوع وجود ندارد که به این معضل روزهای جمعه خیابان دربند و سربند رسیدگی کند تا جلوی سوءاستفاده های این چنینی از مردم گرفته شود و شهروندان پایتخت نشین روز تعطیل خود را با پرداخت پول زور خراب نکنند.

دنده 6 :  پر واضح است که اشغال کردن محل های خالی پارک، توسط افرادی که اساسا ماشینی ندارند، حکم اخاذی را دارد و به سان این است که فردی هوا یا آب تمیز را تصاحب کرده و سپس با قیمت گزافی به مردم بفروشد.چنین کاری با هیچ منطق سالمی سازگاری ندارد و مراجع ذیصلاح لازم است نسبت به برخورد با چنین جرایمی اقدام عاجل به عمل آورند.

از سراسر وب
پیشنهاد از

15 دیدگاه

 1. فرناز | دی 27, 1394 | لینک نظر

  جالبه….بدون هیچ خرج کردنی پول در میارن.

 2. رضا | بهمن 12, 1393 | لینک نظر

  شهری که ظرفیتش یک ونیم میلیونه توی روز نزدیک به14میلیون امارش میشه بایدهرج ومرج بشه اگه نشه جای بحث داره/
  من هنوزبرام قابل قبول نیست که دولتمردانمیتونن پایتختوبامدیریت صحیح جابه جاکنن؟اگه وزارتخونه هاروتوی کل ایران تقصیم میکردن حداقل 2میلیونی امارروزانه تهران کمترمیشد بهتربود تالااقل اونائی که توی تهران میخوان بااسایش زندگی کنن (نه به خاطر پول)بهشون ظلم نشه

 3. دادا | بهمن 12, 1393 | لینک نظر

  جالبه.عجب کشوری

 4. مک میسل | بهمن 11, 1393 | لینک نظر

  پوووووووووووووووووفف
  بابا این که چیزی نیست!
  مورد خودم دیدم یارو تو خیابون یه طرفه و یه لاینه جلو ماشین لوکس و پولدار وایستاده میگه تا40 هزار تومن ندی به من انور نمیرم

 5. سینا | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  شبها از سر کار بر می گردم تو اتوبان نیایش یک بازی در جریان شبیه فیلم زامبی…این معتادها از بزرگراه رد می شن …می رن حاشیه وسط …
  فقط تلوزیون راجع به غزه و فلسطین و لبنان و سوریه حرف می زنه . هیچکس به فکر جون آدمها تو این کشور نیست . پول گرفتن که یکی از معمولی ترین امور شده . رسما کارمندان دولت طلب رشوه می کنند به ارگان خاصی هم مرتبط نیست . وای به حال چند تا علاف …

  • در پاسخ به: سینا

   کیا | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

   اینکه کارمندان دولت رشوه میگیرن دلیل نداره بگیرن.
   باید اون کارمند هم مجازات بشه تا درس عبرت دیگران بشه.
   انگار همه رشوه میگیرن!!

 6. اكبر-yf | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  دوستان ، ببخشيد جريان اين ديسلايكها چي هست؟
  اينجا كه ديگه بحث چانگان ، كيا ، ام جي ، جك نيست كه !
  خودم با سان مارتين بعضا اختلاف نظر دارم. ولي اينجا كه ايشون چيزي نگفتن كه كسي بدش بياد.
  يعني ميخواهيد بگيد كه اين چيزها تو تهران نيست ؟ يا ببخشيد چند نفري صاحب پاركينگ و پاركبان هم در جمع ما هستند و بهشون برخورده. دوستان لطفا عقده گشايي نكنيد .

 7. sunmartin | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  کاملا موافقم گرچه خودم آدمی هستم که در شهر خودموم این جنگ اعصاب ها را نداشتم اما پس از ورود به محیط بی در و پی کر کلان شهر که فقط ایمش شهره و از آبادی هم بی قانون تر هست دیدم که نمیشه با موتور سواری که توی پیاده رو داره با یرعت به سمتت میاد و پباده رو حق خودش و 7 جدش میدونه طرف شد یکی دوبار برام مشکل ایجاد شد اعتراض کردم که انسان اگه فهم داری ابنجا پیاده رو هست زمانی که موتور به یک خانم مسن زد و تازه ادعاش هم گوش فلک پر میکرد.. نیروی انتظامی هم کاری باهاشون نداره کاملا آزادن اما کافیه سما چند ثانیه دوبل مارک کنی فورا قبض 30 تومانی پشت برف پاک کن هست ازین موارد زیاده من دیگه حرص نمیخورم فایده نداره

 8. محسن جک | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  دوست عزیز، معلومه شما تا حالا پاتو تهران نذاشتی!
  اینجا اگه به یکی زیادی زل بزنی، کارت به کرام الکاتبین میفته!! اونوقت با این آدما (که مسلما قلدر و قمه کش هم هستند، چون اگه نبودند تو این کار نمیرفتن!) میشه دعوا کرد و قفل فرمون درآورد؟!! پلیس هم حریفشون نمیشه!!
  چه تهرانی هستید چه نیستید، همیشه قبل از شروع کردن جر و بحث و دعوا، خدا بیامرز روح ا… داداشی، پهلوون پهلوونا، را تو ذهن بیارید و بگذرید.
  من شخصا حاضرم 100 تومن بدم و اعصاب خودمو به هم نریزم و عمر طولانی تری داشته باشم. یا حق

  • در پاسخ به: محسن جک

   رضا7 | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

   سالی یکی دوبار متاسفانه رام میخوره اونورا، فقط همینو میگم که متاسفانه بعضیا پلیسو هم میزنن اگه جریمه کنه..
   آدم تو جایی که حق داره باید کوتاه نیاد من باب شوخی گفتم دسته قفل هست شما سره ماشینتو بکن تو پارک بگو اومدم اگه ماشین سالم بود حساب میکنم! فرصت گیر آوردی بزن بچاک!!؟
   من کاملا و شدیدا مخالف اینم که چون نمیخوام اعصابم خورد شه باید پول زور بدم، عمر دست خداست..

 9. رضا7 | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  معذرت میخوام دوستان تهران نشین خیلی سوسولن..
  تو شهرستان کسی چنین کاری بکنه خودشو و جا پارکی که نگه داشته رو با هم صاف میکنن مردم..
  واقعا چرا پول میدید بابت چیزی که حقتونه !!؟
  هرجا جا بود پارک کنید کسی هم بدون دلیل گفت پول دسته قفل هست!
  والا پلیس و مسئول نداریم که مردم همین کارو باید بکنن.

  • در پاسخ به: رضا7

   اکبر-yf | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

   شما درست میفرمایید.ولی مثلا برای پرواز خارجی که کلی هزینه براتون شده و از شانس شما تاخیر هم نداره, نمیشه زیاد بحث کرد.یا باید ماشین را بذارید پارکینگ روباز که بعد از برگشت از سفر کارواش لازم که سهله, کلی خط و خوط افتاده و کلی ایراد دیگه, یا قید پرواز را بزنید و n میلیون ضرر کنید و یا مجبوری کنار بیایید . در بازار هم همینطوره . تو تهران برای سال 93 دو نوع آرم روزانه هست.24 تومانی و 18 تومانی.اومدید سمت بازار و جاپارک پیدا نشد که معمولا هم نمیشه , سرتون را بگردونید جرثقیل مثل عقاب بالاسرتون هست.بی دردسر ترینش همون پارکینگ طبقاتی هست. بحث سر اینه که اینا از شرایط خاص راننده ها سوء استفاده میکنند. میدونن طرف کار داره و وقت چونه زدن و حق گرفتن نداره, بهش اجحاف میکنند. وگرنه اگر وقت داشته باشید که کسی باج بده نیست. راهنمایی و انتظامی حقوق میگیرن که این معزلات نباشه.اگر قرار باشه خودمون حق بگیریم , پس به اینا چه نیازی هست.باید مراجع انتظامی جلوی این باج گیری علنی را بگیرند نه مردم.

   • در پاسخ به: اکبر-yf

    رضا7 | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

    تو ایران تجربه نشون داده تا چهارتا درگیری ایجاد نشه، کار به دادگاه و صدا سیما کشیده نشده کسی رسیدگی نمیکنه..
    حالا از ما گفتن بود

 10. اکبر-yf | بهمن 10, 1393 | لینک نظر

  تو خود پارکینگهای طبقاتی هم همینطوره. بارها دیدم که طبقه همکف و اول جای خالی داره ولی پارکبان به زور میگه برید طبقات بعدی. مثلا در بازار , پارکینگ خ سعدی حتی زنجیر میزنن برای دوستان خودشان.ماشین را باید ببرید انتها پارک کنید.حتما میدونید که پارکینگی ها در قبال دزدی داخل ماشین تاوان پس نمیدن. یا مثلا پارکینگ فرودگاه امام اکثر اوقات میگن پارکینگ 1 و سقف دار پره.خودم بارها مجبور شدم 5 یا 10 تومان بدم تا جا پارک سقف دار پیدا کنم.این سوای خدا تومان هزینه توقف پارکینگ هست. بهر حال فکر کنم مسولین یا میدونن یا منفعتی براشون داره که هیچ ترتیب اثری نمیدن.

 11. sunmartin | بهمن 9, 1393 | لینک نظر

  و به این امر قرق کردن پارک سوار خیابان توسط مغازه دارانی که در 10 متری آنور خیابان هستند و فضای خیابان را حق آبا و اجدادی خود میدانند اضافه کنید