تولید اتوبوس در کشور صفر شده است

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۱۵ بهمن ۱۳۹۳ | 4 نظر

خطوط تولید اتوبوس زمین‌گیر شد
دی ماه امسال تولید انواع اتوبوس در کشور مانند ماه‌های پیش از آن متوقف بوده است.
 چند ماه اخیر تولید اتوبوس در تمام شرکتهای خودروساز داخلی متوقف شده است.
به دنبال این روند براساس جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت، دی ماه امسال نیز تولید انواع اتوبوس در کشور افت صد درصدی داشته است.
در این مدت تولید انواع اتوبوس در شرکت رانیران با کاهش صد درصدی از 12 دستگاه در دی ماه سال گذشته به صفر رسیده است.
تولید انواع اتوبوس در شرکت زامیاد نیز با افت صد درصدی از شش دستگاه در دی ماه سال گذشته به صفر کاهش یافته است.
دی ماه امسال تولید انواع اتوبوس در شرکت عقاب افشان با کاهش صد درصدی از 13 دستگاه به صفر رسیده است.
به گزارش ایسنا، در این مدت تولید انواع اتوبوس در شرکت آکیادویچ نیز با کاهش صد درصدی از شش دستگاه در دی ماه سال گذشته به صفر رسیده است.
این درحالیست که تقریبا تمامی کلان شهر ها به افزایش تعداد اتوبوس های درون شهری نیاز مبرم دارند و سیستم حمل و نقل عمومی بسیاری شهر ها از این نظر با ضعف های جدی مواجه است.
از سراسر وب
پیشنهاد از

4 دیدگاه

 1. بیژن عظیمی | بهمن 19, 1393 | لینک نظر

  (بدون شرح؟ جهانگیری گفت: رشد تولید خودرو سازی در 10 ماه نخست سال جاری در بخش کامیون سازی 100 درصد و در بخش اتوبوس سازی 40 درصد رشد داشته است.) تا آنجایی که بنده اطلاع دارم تمامی اتوبوس های BRTموجوددرکشور وارداتی هستند برای حل مشکل کمبوداتوبوس درمسیرهای کم مسافر تعداد محدودی از نوع 12متری توسط شرکت پیشرو دیزل آسیا تولید و تحویل شده است وهمچنان قابلیت تحویل فوری را دارد.ضمنااین شرکت برنده مناقصه تولید 1639دستگاه وزارت کشور با تکنولوژی روزشده که به زودی تولید آن آغاز خواهد شد اسفندماه امسال نیز از اولین نمونه تولیدی اتوبوس 18 متری تولیدی این شرکت درنمایشگاه بین المللی تهران رونمایی خواهد شد.

 2. یاشار | بهمن 15, 1393 | لینک نظر

  خوب چرا متوقف شد ؟

  • در پاسخ به: یاشار

   ُSepehr | بهمن 15, 1393 | لینک نظر

   به گزارش «جوان» خط توليد اتوبوس شركت ايران خودرو ديزل بزرگترين خط توليد در نوع خود در خاورميانه است و مساحتي بالغ بر ۶ هزار متر مربع را دربر مي‌گيرد.

   اين خط توليد چند سال پيش آنقدر شلوغ بود كه جاي سوزن انداختن نداشت. بسياري از كارگران و مديران اين واحد براي رساندن سفارشات وزارت كشور و شهرداري بدون وقفه و خوردن ناهار مشغول كار بودند.

   اما در اواخر سال ۹۰ اين خط توليد با بحران سفارشات مواجه شد و نبود سفارش جديد از وزارت كشور و شهرداري‌ها موجب شد تا اين خط توليد عظيم با شش هكتار وسعت و سرمايه‌گذاري سنگين به حال تعطيل درآيد.

   يكي از بزرگ‌ترين سفارش دهندگان اتوبوس به ايران خودرو ديزل شهرداري تهران بود كه به دليل گرايش به واردات خودروهاي چيني اين سفارشات به صفر رسيده است. حالا توليد و ايجاد شغل در چين به مدد حمايت ايران جان تازه‌اي گرفته و اكنون اين چيني‌ها هستند كه شب و روز بيدار مي‌مانند تا سفارشات ايران را به موقع تحويل دهند.

   كارگران خط توليد اتوبوس ايران خودرو ديزل نيز به ناچار به واحدهاي ديگر توليدي اين شركت تزريق شده‌اند آن هم براي اينكه از كار ايراني حمايت شود. اين در حالي است كه همين موضوع به واحد‌هاي توليدي فشار مضاعفي را وارد مي‌كند.

   غير از ايران خودرو ديزل شركت شهاب خودرو نيز به همين مشكل دچار شده و در ابتداي سال جاري حدود ۸۴۰ نفر از كارگران خود را تعديل كرده است. شركت شهاب خودرو نيز يكي از بزرگترين توليد‌كنندگان اتوبوس بود كه اكنون از دور خارج شده است.

   اما چرا اين وضعيت پديد آمده است؟يكي از دلايل اصلي ركود در شركت‌هاي توليدي، افزايش هزينه‌هاي توليد، كاهش سفارشات، واردات از چين، ارزاني محصولات خارجي نسبت به ايراني، وجود رانت و دلالي در واردات و عدم توجه شركت‌هاي داخلي به موضوع به روز رساني و بهره‌گيري از تكنولوژي‌هاي روز است.

   شركت‌هاي چيني با استفاده از تكنولوژي روز توانسته‌اند در عرصه خودرو‌سازي چه سواري و سنگين بدرخشند. متأسفانه شركت‌هاي داخلي با وجود همكاري در توليد سواري و خودروهاي تجاري در زمينه اتوبوس كمتر به موضوع انتقال تكنولوژي فكر كرده اند براي همين از قافله عقب مانده‌اند.

   كارشناسان معتقدند گاهي کاهش خرید اتوبوس از سوی خریداران داخلی از جمله شهرداری‌ها زمینه کاهش تولید و بعضاً توقف خط تولید اتوبوس در کشور را موجب می‌گردد.

   برخوردار نبودن اتوبوس‌های تولید داخل از فناوری روز جهانی در ساخت، عامل دیگری بر کاهش یا توقف خط تولید برخی از کارخانجات تولید اتوبوس است.

   تمایل به واردات به جای تولید یا خرید محصولات داخلی و عدم سرمایه‌گذاری در ورود تکنولوژی به کشور از دیگر دلایلی هستند که این بخش از صنعت خودرو سازی داخلی را با مسائلی روبه‌رو کرده است.

   به گفته كارشناسان راهکار برون رفت از این بحران توجه هر چه بیشتر خریداران داخلی به خرید از شرکت‌های خودرو ساز و حمايت از توليد داخلي است.

   یکی از راه‌های اساسی در این زمینه مشارکت مراکز متولی خرید اتوبوس در سهام شرکت‌های تولید‌کننده است تا به این وسیله از سويي خرید از این خودرو سازی‌ها بیش از گذشته باشد و از سوی دیگر سرمایه شرکت‌های خودرو‌ساز افزایش یابد.

   بايد توجه داشت كه طراحی وتولید برند جدید که برای افزایش فروش ضروری به نظر می‌رسد به سرمایه‌گذاری گزافی نیاز دارد که با توجه به تیراژ کم تولید خودروهای تجاری در ایران این کار تا حد قابل توجهی خودرو سازان را از دستیابی به این مهم دور مي‌كند اما در کشورهای خارجی تیراژ بالای تولیدات این کار با سهولت بیشتري انجام می‌پذیرد.

 3. امیر | بهمن 15, 1393 | لینک نظر

  اقای احمدی نژاد:تحریمها کاغذ پاره ای بیش نیست.!!!!!!!!!!!!!!!