تایید افزایش قیمت خودرو در سال آینده

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۲ بهمن ۱۳۹۳ | 6 نظر

شاید آن روزی که روزنامه‌ها از پراید ۱۰‌میلیونی نوشتند و مردم از غریب بودن این اتفاق، انگشت به دهان ماندند، کسی فکرش را هم نمی‌کرد زمانی برسد که همین انگشت به دهان مانده‌ها به همان پراید ۱۰‌میلیونی هم راضی باشند. مردمی که تا چند سال پیش به پراید هفت‌میلیونی و پژوی ۱۴‌میلیونی نیز معترض بوده و خودروسازها را گران‌فروش می‌پنداشتند، حالا خرید این خودروها برای خیلی از آنها به یک رویا می‌ماند.

این تازه اول کار بود و ایرانی‌ها خبر نداشتند بازار خودرو چه سورپرایزهایی برای آنها کنار گذاشته است؛ چه آنکه هرچه برگ‌های تقویم ورق می‌خورد، قیمت‌ها نیز بیشتر گاز می‌خوردند و خیلی‌ها از این پشیمان می‌شدند که چرا دیروز خودرو نخریده‌اند. همان‌طور که کاهش تولید تمامی نداشت، گستاخی‌های بازار خودرو را نیز پایانی نبود، به نحوی که قیمت خودروهای پر‌فروشی چون پراید و پژو ۲۰۶ در اواخر سال ۹۲ و در مقایسه با پایان سال ۹۰، به بیش از دو برابر رسید و سایر خودروها نیز وضعی مشابه داشتند.

در حال حاضر ایرانی‌ها اگر نگاهی به قیمت خودروها در چند سال پیش بیندازند، بدون شک حسرت آن روزها را خواهند خورد، چه آنکه در آن دوران امکان خرید خودرو با هفت، هشت میلیون تومان هم بود، اما حالا ارزان‌ترین خودرو کشور ۲۰ میلیون تومان آب می‌خورد.

طبق آمارهای موجود، قیمت خودروهای داخلی در عرض حدوداً دو سال و نیم (حدفاصل آغاز سال ۹۱ تا اواسط شهریور امسال) بیش از دو برابر شده و این در حالی است که به زعم برخی کارشناسان، قدرت خرید مردم در همین بازه زمانی تقریباً به یک‌سوم قبل رسیده و با این شرایط باید هم دست خیلی‌ها از بازار خودرو کوتاه شده باشد.اکنون به اواخر سال ۹۳ نزدیک می شویم. بوی گرانی خودرو برای سال آینده به مشام می رسد. این موضوعیست که احمد نعمت بخش، دبیر انجمن خودروسازان در گفتگویی آن را تایید می کند.

نعمت بخش می گوید: «امسال افزایش قیمت نخواهیم داشت اما در سال آینده با توجه به افزایش هزینه ها، قیمت خودرو افزایش خواهد داشت و درصد این افزایش قیمت را اکنون نمی توان مشخص کرد.»

وی در ادامه می افزاید: «در زمان فروش خودرو، نرخ مالیات بر ارزش افزوده، بیمه شخص ثالث، هزینه شماره گذاری و … بر قیمت خودرو افزوده می شود. در حال حاضر مجلس تصویب کرده است تا نرخ مالیات بر ارزش افزوده از ۸درصد به ۹درصد افزایش یابد. با این افزایش ۱درصدی ۳۰۰هزار تومان به قیمت خودروی ۳۰میلیون تومانی اضافه می شود. یا بیمه شخص ثالث هم همینطور؛ در زمانی که هرسال قوه قضاییه قیمت دیه را افزایش می دهد، به همان نسبت هم بر قیمت بیمه شخص ثالث اضافه می شود.»

به گفته دبیر انجمن خودروسازان: « ما هنوز گرفتار شورای رقابت هستیم. بنابراین فرمول شورای رقابت به ما این اجازه را می دهد که ما تورم بخشی را در این فرمول اعلام کنیم. در سال آینده همچنین باید تورم بخشی خودرو را در سال ۹۳، به قیمت ها اعمال کنیم. همه این عوامل اجازه می دهد که ما در سال آینده افزایش قیمت خودرو را داشته باشیم. بنابراین با توجه به شرایط ، در سال آینده ما به نسبت تورم، افزایش قیمت خودرو را خواهیم داشت.»

نعمت بخش با بیان اینکه قیمت خودرو در سال جاری تنها «۳درصد» افزایش پیدا کرد، افزود: «درصد افزایش را برای سال آینده هنوز نمی توانیم مشخص کنیم. ما خودروسازان علاقه ای با افزایش قیمت خودرو نداریم.قدرت خرید مردم اکنون کاهش یافته است. به هر ترتیب ما سعی خواهیم کرد که افزایش قیمت ها در سال آینده یک افزایش حداقلی باشد.»

وی وضعیت کنونی بازار خودرو را اینگونه تشریح کرد: «با توجه به اینکه به آخر سال نزدیک شده ایم و خودروهای اسفند را با سند ۹۴، تحویل می دهیم، مراجعات برای خرید خودرو افزایش یافته است. ما در خودروسازی مشکلی برای فروش نداریم. بازار نمایشگاه ها و دلالان به دلیل کاهش حاشیه سود بازار ممکن است راکد باشد اما در فروش خودرو ما هیچ مشکلی نداریم. نسبت به سال گذشته بازار خرید خودرو پررونق تر و بهتر شده است.» نعمت بخش این را هم می گوید که «دولت نمی تواند برای حمایت از تولید داخلی، درخواست حذف مالیات بر ارزش افزوده را از صنایع داخلی مانند صنعت خودرو ارائه دهد. افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده تصمیم مجلس است و باید از مجلس در این زمینه سوال پرسید. این موضوع دست دولت نیست و مجلس نیز بوروکراسی خاص خود را دارد.»

 

به هرحال باید منتظر ماند و دید که شورای رقابت هم این افزایش قیمت ها را تایید می کند یا بازهم مانند قضیه دنا کار به دعوا و تهدید می رسد؟

 

 

 

از سراسر وب
پیشنهاد از

6 دیدگاه

 1. sunmartin | بهمن 23, 1393 | لینک نظر

  خودروهای 25 ملیونی کره ای دارن میدن 130 ملیون خودروهای چینی 15 الی 18 ملیونی 80 ملیون و الی آخر خوب سفره ای هست بخدا عجب بچاپ بچاپیه

 2. مانی | بهمن 23, 1393 | لینک نظر

  ای ور پدرهرچی دزد مال مردم خور توی این مملکت لعنت….
  الهی آمین…
  ازهر راهی بشه مردم بیچاره رو میچاپن…

 3. sia1211 | بهمن 22, 1393 | لینک نظر

  اوضاع که اینجوری پیش بره پراید رو 100 میلیون تومان میکنند حالا منتظر باشید و ببینید از ما گفتن.

 4. بی نام | بهمن 22, 1393 | لینک نظر

  من یک کارگر هستم و 27 سالم هست دیپلم دارم.و خداراشکر امسال ماهیانه 900 هزار تومان حقوق گرفتم و 230 هزار تومان آن را به بیمه میدهم و 40 هزار تومان آن را به بیمه عمر پارسیان میدهم .و حدودا 110هزارتومان هزینه رفت و آمد من به محل کارم هست چون خانه مان اجاره ای و در حاشیه شهر است و از محل کارم دور است و پدرم از وقتی 7 سالم بود ورشکست کرد اجاره خانه هم با من است و من با اینکه 7 سال هست کار میکنم البته 2 سال هم سرباز بودم اما نتوانستم به جز بیمه تامین اجتماعی هیچ پس انداز دیگری داشته باشم با این حال خیلی امیدوارم و خدا را شکر میکنم .حال سوال من این است آیا امکان دارد طرحی بیایید که با این درآمد من هم بتوانم یک روز یک خودرو بخرم؟یا من هم آرزوی ماشین دار شدن را ببوسم و کنار بگذارم؟

 5. رضا7 | بهمن 22, 1393 | لینک نظر

  ما که آرزوی ماشین دار شدنو بوسیدیم گذاشتیم کنار.. امیدوارم از نون خوردن نیوفتیم.. خدایا شکر..

 6. sunmartin | بهمن 22, 1393 | لینک نظر

  خودرو در ایران به سان خوانی رنگین برای صاحبان سرمایه و آقایان شده بعد از دریافت عوارض نوسازی بافت فرسوده عوارض شهرداری کمک به ساخت جاده های روستایی سهم آموزش پرورش ستاد کنترل ترافیک ماده 13 و سهم مسکن و شهرسازی سابق و …حالا نوبت افزایش قیمت سالیانه و ماهیانه به بهانه تحریم افزایش قیمت کاهش درآمد نفتی حمایت از تولید کننده (مونتاژ کتران چینی) و ساماندهی بازار رسیده اینها مشتی لفاظی و بازی با کلمات برای افزایش ملیاردی درآمد است که مشتری ناچار باید بپردازد فرقی ندارد دلار پاین بیاید بالا برود توافق صورت گیرد نگیرد این آقایان و در راس آنها مونتاژ کاران و حامیان آنها حق خویش را از مشتری طلب میکنند