لزوم نظارت مجلس برقیمت گذاری خودرو !

سپهر زنگنه | چهارشنبه، ۲۹ بهمن ۱۳۹۳

 

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نظارت مجلس بر قیمت خودروهای داخلی باید افزایش یابد، گفت: اعمال نظارت بیشتر از سوی مجلس و سایر نهادهای نظارتی بر قیمت و کیفیت خودروهای داخلی می‌تواند به کنترل بازار این محصول منجر شود.

سیدمحمدبیاتیان عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از بالا بودن قیمت خودروهای تولید داخل، گفت: با وجود اینکه بارها به شرکت‌های خودروسازی درباره قیمت بالای محصولات‌شان تذکر داده شده، اما تاکنون اجرایی نشده است.

وی افزود: خودروسازان باید توجه داشته باشند که اگر نمایندگان به عملکرد آنها اعتراضی دارند، به دلیل مطالبات مردمی و عملکرد ضعیف آنان است.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس همچنین با بیان اینکه کیفیت پایین خودروی داخلی و از طرفی بالا بودن قیمت آن همواره در دیدارهای مردمی مطرح شده است، گفت: این موضوع ایجاب می‌کند نمایندگان به قیمت بالا و کیفیت پائین خودروهای داخلی رسیدگی کنند.

بیاتیان اضافه کرد: بنده این موضوع را بارها تکرار کرده‌ام که خودروسازان داخلی همگام با رشد نرخ نجومی دلار در سال‌های اخیر اقدام به افزایش قیمت خودرو کرده‌اند و این در حالی است که بسیاری از هزینه‌های خودروسازان مانند حقوق و دستمزد کارگران بر مبنای ریال افزایش یافته است که باید به آن رسیدگی کرد.

وی با بیان اینکه نباید خودروسازان از واردات خودرو و فضای غیر رقابتی در بازار کشور سوءاستفاده کنند، تأکید کرد: دولت می‌تواند در صورت تدوام عرضه خودرو با قیمت بالا و کیفیت پائین از سوی خودرو سازان داخلی، شرایط واردا ت خودرو را تسهیل کند تا نیاز مصرف‌کنندگان تأمین شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه نظارت مجلس بر قیمت خودروهای داخلی باید افزایش یابد، خاطرنشان کرد: اعمال نظارت بیشتر از سوی مجلس و سایر نهادهای نظارتی بر قیمت و کیفیت خودروهای داخلی می‌تواند به کنترل بازار این محصول منجر شود.

 

اظهارات ضد و نقیض نماینده بیجار !

 

وی در ادامه به مساله قیمت خودرو اشاره کرد و اظهار داشت : متاسفانه در موضوع قیمت خودرو، یک بام و دو هوا که نه بلکه چند هوا را شاهدیم خودروهای داخلی که مشمول قیمت گذاری و دخالت شورای رقابت است اما نسبت به قیمت بسیاری از خودروهای بی کیفیت چینی و یا حتی خودروهای لوکس خارجی نه تنها حساسیتی وجود ندارد بلکه  شورای رقابت هیچ تلاشی برای کنترل قیمت آنها ندارد.

نماینده بیجار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد : قطعا در این جریان متضرر اصلی مصرف کنندگان هستند در حالی که سودی نیز نصیب خودروسازنمی شود.

 

بیاتیان افزود : متاسفانه روند غلط موجود در قیمت گذاری ،گپی را در قیمت تولیدات داخلی ایجاد کرده که عملا سود آن به جیب دلالان و واسطه می رود بنابراین شورای رقابت در این شرایط یا باید برای کلیه خودروهای داخلی و خارجی قیمت گذاری کند که با توجه به تنوع محصولات داخلی و خارجی قطعا نیازی به قیمت گذاری شورای رقابت نیست به همین جهت باید شورای رقابت از دخالت در قیمت گذاری خودرو کنار رود تا  بازار و مصرف کننده تعیین کننده قیمت خودرو باشند.

منبع: تسنیم و خبر خودرو

از سراسر وب
پیشنهاد از

بدون دیدگاه